» Europa » Włochy » Toskania » Florencja » 20 najważniejszych zabytków we Florencji

Gdy już zaczniesz opowiadać o zabytkach Florencji, bardzo trudno przestać. W tym mieście, kolebce renesansu, znajdują się jedne z największych skarbów ludzkości, wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO i znane nam ze szkolnych podręczników. Nie mogliśmy wybrać 10, więc oto 20 najważniejszych miejsc w toskańskiej stolicy. I nie zapominaj: Florencja jest bardzo popularnym miastem turystycznym, dlatego hotele powinny być rezerwowane co najmniej 1,5-2 miesiące przed wyjazdem. Aby to zrobić, zajrzyj pod ten link

» CZYTAJ TAKŻETop 30 włoskich arcydzieł renesansu, które warto zobaczyć

Katedra we Florencji i Piazza del Duomo

Sercem Florencji jest jej starożytny centralny plac – Duomo. Oto kilka głównych atrakcji, które każdy podróżujący do Florencji powinien zobaczyć:

 • Katedra Duomo, czyli Santa Maria del Fiore
 • Dzwonnica Giotta
 • Baptysterium San Giovanni
 • Muzeum Opera del Duomo
 • Krypta św. Reparata

Ci, którzy przyjeżdżają do Florencji tylko na dzień lub nawet kilka godzin, mogą spokojnie udać się tylko na ten plac. Arcydzieła i wrażenia są więcej niż wystarczające. Ten krótki czas nie powinien być poświęcony na stanie w kolejkach. Kupcie wcześniej bilet łączony na wszystkie te zabytki z oprowadzaniem po katedrze (możecie to zrobić tutaj), a niezapomniany dzień z wejściem na Kampanilę, zwiedzaniem kopuły i zejściem do krypty katedry będziecie mieli w kieszeni. To naprawdę bardzo dobra oferta!

Ceny biletów:

 • Pojedynczy Brunelleschi Pass dla wszystkich zwiedzających od 14 lat – 30 €, 7-13 lat – 12 €
 • Giotto Pass bez wstępu na kopułę za 20 €, dla dzieci 7 €
 • Ghiberti Pass bez wstępu na kopułę i kampanili – 15 € i 5 € (ze zwiedzaniem baptysterium i muzeum z przewodnikiem, rezerwacja tutaj)

Katedra Santa Maria del Fiore

Stworzenie bazyliki mogącej pomieścić ludność całego miasta nie było łatwym zadaniem. Szczególnie trudne było zaprojektowanie ośmiokątnej kopuły. Teraz ta genialna konstrukcja inżynierska nosi imię swojego architekta – kopuła Brunelleschiego. Wewnątrz katedry koniecznie sprawdźcie antyczny zegar Uccello: jego tarcza podzielona jest na 24 godziny, a jedyna wskazówka porusza się w przeciwnym kierunku.

Zwiedzanie katedry jest całkowicie bezpłatne. Ale z przewodnikiem jest o wiele ciekawiej. Tutaj można zarezerwować indywidualne zwiedzanie katedry z przewodnikiem. Albo przynajmniej weź ze sobą audioprzewodnik.

Nie każdy odwiedzający katedrę będzie mógł wejść na kopułę. Trzeba będzie pokonać 463 stopnie, a w środku nie ma wind. Jeśli jesteś gotowy na wyzwanie, upewnij się, że twój bilet obejmuje dostęp do kopuły. Możecie je kupić tutaj.

Dzwonnica Giotta

Dzwonnica zespołu katedralnego we Florencji została stworzona przez kilku architektów na przestrzeni półtora wieku i nosi imię autora projektu – Giotto di Bondone. Zdążył jedynie zbudować dolną kondygnację kampanili, ozdabiając ją sześciokątnymi płaskorzeźbami najdoskonalszej roboty. Wieża osiąga wysokość 85 metrów, a na jej szczycie znajduje się taras widokowy. Warto się tam wspiąć – widoki na miasto są spektakularne. Ale lepiej wiedzieć z góry, że nie ma wind i jest 414 schodów.

Baptysterium San Giovanni

Baptysterium, poświęcone Janowi Chrzcicielowi, powstało na Piazza Duomo jako pierwsze, ale również wpisuje się w zespół architektoniczny. Sklepienie kopuły zdobią mozaiki w stylu bizantyjskim z żywym obrazem Sądu Ostatecznego. Na szczególną uwagę zasługują bramy baptysterium: południowa, północna i wschodnia, zdobione złoconymi płycinami, zwane też «Bramami Raju».

Muzeum Opera del Duomo

Dopełnia on akord Placu Katedralnego. Muzeum opowiada historię kompleksu Duomo. Do zbiorów muzeum przeniesiono wiele dzieł sztuki i detali zewnętrznych zespołu katedralnego: «Pietà Florencka» Michała Anioła, «Maria Magdalena» Donatella przedstawiona jako stara pustelnica, oryginalne Bramy Raju z Baptysterium oraz płaskorzeźby ze ścian Kampanili.

Galeria Uffizi

Największa kolekcja sztuki Włoch mieści się w toskańskim palazzo w kształcie litery P na trzech piętrach. Galeria Uffizi jest ważnym punktem orientacyjnym we Florencji, ale jej zwiedzanie zajmuje dużo czasu. Za pierwszym razem warto skupić się na głównych arcydziełach:

 • «Madonna Onisanti» Giotto
 • «Narodziny Wenus» i «Wiosna» Botticellego
 • «Zwiastowanie» Leonardo da Vinci
 • «Madonna ze szczygłem» Rafaela
 • «Wenus z Urbino» Tycjana
 • «Bachus» Caravaggio

» CZYTAJ TAKŻEGALERIA UFFIZI: SŁYNNE OBRAZY I WSKAZÓWKI DOTYCZĄCE ZWIEDZANIA

Cena biletu: 12 €, ale kolejki przy kasie są przerażające, zwłaszcza w szczycie sezonu. Administracja muzeum zaleca wcześniejszą rezerwację biletów z uwzględnieniem czasu zwiedzania. Popieramy, lepiej trochę przepłacić, ale spędzić więcej czasu w środku. Bilety z audioprzewodnikiem można kupić tutaj

Galeria Akademii

Galeria ta pierwotnie służyła jako zbiór pomocy dydaktycznych dla studentów pierwszej akademii sztuki w Europie. Przyszli artyści uczyli się na wybitnych przykładach malarstwa i rzeźby. Kolekcja galerii rozrastała się i w końcu została udostępniona publiczności.

Każdy zna słynne dzieło Michała Anioła wystawione w muzeum, marmurową rzeźbę Dawida, która jest uważana za najważniejsze arcydzieło renesansu. Rzeźbiarz świadomie zadał sobie trochę trudu z anatomią i proporcjami postaci, aby osiągnąć maksymalną ekspresję. Aby zobaczyć i zrozumieć inne piękne kreacje, przewodnik pomoże ci w tematycznym zwiedzaniu galerii (zarezerwuj tutaj).

Cena biletu: 12 €, zarezerwuj wejście bez stania w kolejce pod tym linkiem.

Palazzo Pitti

Pałac ten był rezydencją trzech dynastii rządzących, ale do dziś zachował nazwę swojego pierwszego właściciela. Teraz podzielony jest na pięć muzeów. Na parterze znajdują się: Skarb Wielkich Książąt i Muzeum Ikon (z Kaplicą Palatyńską), Galerię Palatyńską i Apartamenty Cesarskie. Na pierwszym piętrze: Galeria Sztuki Współczesnej i Muzeum Kostiumu i Mody.

Unikalne obrazy Rafaela, Tycjana, Van Dycka, Rubensa, Murillo wiszą bez chronologicznego grupowania – niemal w takim samym porządku, w jakim były w czasach książąt. Równolegle z obrazami można podziwiać wnętrza pałacu, zachowane w niezmienionej formie od XVII i XIX wieku, oraz kolekcję srebra należącą do Lorenza de Medici.

Cena biletu: 10 € (bilet ze wstępem bez kolejki sprzedawany tutaj), bilet łączony ze zwiedzaniem Ogrodów Boboli to 14 €.

Zalecamy, aby w miarę możliwości zdecydować się na bilet łączony: Palazzo Pitti, Ogród Boboli i Galeria Uffizi na jednym bilecie tutaj, to samo plus Galleria dell’Accademia zarezerwujesz pod tym linkiem.

Ogród Boboli

Przylegające do Pitti Ogrody Boboli oferują wspaniałe widoki, które wydają się ożywać na renesansowych płótnach. Układ w stylu włoskim obejmuje amfiteatr, niekończące się tarasy, ścieżki, labirynty i rzeźby. A jakie tam są fontanny! Wielkie niecki Oceanu i Neptuna z trójzębem są echem fontanny Bachusa na żółwiu i basenu ozdobionego małpami z brązu. Spacerując po parku, można zatrzymać się przy Zamku Rycerskim, w którym obecnie mieści się muzeum porcelany.

Cena biletu: 6 €. Aby nie ograniczać się tylko do spaceru po ogrodach i zanurzyć się w fascynującej historii tego miejsca, polecamy wybrać się na wycieczkę z przewodnikiem.

Most Ponte Vecchio

Stary most (Ponte Vecchio) wygląda bardzo nietypowo i niezmiennie przyciąga wszystkich odwiedzających miasto. Nie przypomina już mostu, ale raczej ulicę nad wodą. Domy na nim wyglądają jak jaskółcze gniazda.

Kryte galerie Ponte Vecchio powstały w XIV wieku, aby zapewnić rodzinie książęcej Medyceuszy bezpieczne przejście z jednego brzegu na drugi. Ta droga nazywa się korytarzem Vasariego, a poniżej bezpośrednio na moście znajdowały się sklepy rzeźników. W tych autentycznych pomieszczeniach mieszczą się obecnie sklepy z biżuterią i pamiątkami, natomiast w centrum struktury znajduje się otwarta przestrzeń z widokiem na rzekę i popiersiem Benvenuto Celliniego. Korytarz Vasari jest chwilowo zamknięty dla zwiedzających, ale mamy nadzieję, że będzie jeszcze otwarty.

Kościół Santa Croce

Franciszkański kościół Świętego Krzyża w stylu gotyckim jest obowiązkowym punktem zwiedzania Florencji. Jest to największa franciszkańska bazylika na świecie. Fasadę, odnowioną w XIX wieku, wieńczy, o dziwo, gwiazda Dawida. Skromna na zewnątrz, bazylika wydaje się większa wewnątrz i zachwyca bogactwem fresków i rzeźb autorstwa Donatella, Vasariego, Giotta i Gaddiego. Niestety, «Ukrzyżowanie» Cimabue zostało prawie utracone po powodzi w 1966 roku, ale nawet w uszkodzonym stanie znajduje się na wystawie publicznej.

Do wielkich Włochów pochowanych w murach bazyliki należą Galileusz, Michał Anioł, Machiavelli i Rossini.

Cena biletu: 8 €, dzieci do lat 18 w towarzystwie rodziców przechodzą bezpłatnie. Audioprzewodnik: 4 €. Wycieczkę można zarezerwować tutaj, bilet jest wliczony w cenę.

Palazzo Vecchio

Palazzo Vecchio, czyli Stary Pałac ze swoją zębatą koroną przypomina raczej zamek, a wieża zegarowa pałacu stoi jako drugi najbardziej charakterystyczny pion Florencji. W średniowieczu w okazałym budynku mieścił się ratusz, a następnie pałac książęcy. Dziewięć herbów cechów zdobi fasadę i jest jednocześnie symbolem potęgi republiki florenckiej. Nadal spotyka się tu rada miejska, ale w środku jest też muzeum. Można zwiedzać pełne renesansowych obrazów sale Medyceuszy, zwłaszcza pałac Vasariego. Może Cię również zainteresować wspinaczka na mur twierdzy i wieżę Arnolfo.

Ceny biletów: zwiedzanie muzeum to 10 €, wejście na wieżę to dodatkowe 10 €. Dla dzieci do 18 roku życia bezpłatnie. Kolejki w Palazzo Vecchio mogą sięgać nawet godziny lub dwóch. Ale znaleźliśmy dla was bilety online: tutaj jest bilet z przewodnikiem wideo i wejściem na wieżę (tylko 22 €), a tutaj możecie zarezerwować zwiedzanie prywatnych pomieszczeń pałacu, gdzie nie mają wstępu zwykli turyści.

W jednym z kamieni pałacu wydrapany jest profil mężczyzny. Uważa się, że wykonał go Michał Anioł, ale w jakim celu? O tym opowie ci przewodnik podczas prywatnej wycieczki.

Loggia Lanzi

Obok Palazzo Vecchio znajduje się Loggia Lanzi, często nazywana po placu – Loggia della Signoria. Ta otwarta galeria była niegdyś potrzebna do oddzielenia miejskich dygnitarzy od tłumów. Loggia służy teraz jako bezpłatny skansen dostępny dla każdego przechodnia. Wystawione tutaj rzeźby są jak najbardziej oryginalne. Oczywiście stało się to przypadkowo, ale nazwy rzeźb wydają się być zaczerpnięte z kryminalnej kroniki: «Porwanie Sabinek»‎, «Perseusz z głową Meduzy»‎, «Menelaos z ciałem Patroklosa»‎.

Kościół Santa Maria Novella

Santa Maria Novella wyróżnia się spośród innych bazylik we Florencji ozdobną fasadą z białego i zielonego marmuru karraryjskiego. Według Boccaccia w tym miejscu rozpoczyna się akcja Dekameronu. Na uwagę zasługują witraże oraz ołtarz główny, który przedstawia mini kopię katedry Santa Maria del Fiore. Na lewo od ołtarza wisi «Ukrzyżowanie»‎ Brunelleschiego. Trudno uwierzyć, że jest wykonana z drewna, tak realistycznie przedstawia Jezusa na krzyżu.

Cena biletu: 7,50 €, dzieci 11-18 lat 6 €. Zarezerwuj swój bilet z wideoprzewodnikiem pod tym linkiem.

Piazzale Michelangelo

Mówi się, że nie można docenić piękna miasta nie widząc go z góry. Taras widokowy na placu Michelangelo prezentuje Florencję z najlepszej możliwej perspektywy. Z tego miejsca można zobaczyć wszystkie ważne zabytki. Jeśli wątpisz w swoją wiedzę, przewodnik na pewno ci pomoże (panoramiczną wycieczkę po Florencji możesz zarezerwować tutaj).

Sam plac zdobi pomnik Michała Anioła Buonarottiego – wykonana z brązu replika Dawida, u stóp której znajdują się kopie alegorycznych posągów: Rano, Dzień, Wieczór, Noc. Oryginalny Dawid stoi w galerii Akademii.

Muzeum Bargello

Bargello to kolejny florencki pałac, który warto odwiedzić. Ale to nie wykwintne książęce komnaty, lecz surowy bastion sprawiedliwości i dawne więzienne kazamaty. Po zniesieniu egzekucji w XVII wieku powstało tam Muzeum Narodowe Florencji. Jego głównym skarbem jest kolekcja rzeźb Donatella, Michała Anioła, Verrocchio i Celliniego, mieszcząca się nie tylko w salach pałacu, ale także w Loggii na dziedzińcu. Znajduje się tu również bogata kolekcja medali książąt Medyceuszy, zbiór biżuterii, majoliki, kości słoniowej i naczyń emaliowanych.

Cena biletu: 11 €, wstęp bez kolejki można zarezerwować pod tym linkiem. A tutaj znajdziesz bilet łączony z wizytą w Galerii Uffizi.

Bazylika San Lorenzo

Kościół ten był niegdyś rodzinną świątynią «panów» Florencji, książąt Medyceuszy. Jest to druga terakotowa kopuła nad miastem, nieco mniejsza od tej z katedry, ale również autorstwa Brunelleschiego. Brak dekoracji na zewnątrz jest z nawiązką rekompensowany przez wystawne wnętrze, w którym znajdują się brązowe ambony i dekoracje zakrystii autorstwa Donatella oraz nagrobki Medyceuszy autorstwa Michała Anioła.

Cena biletu: 9 €, dzieci do lat 12 – bezpłatnie. Bazylikę di San Lorenzo można zwiedzić w ramach wycieczki po rodzinie Medyceuszy (rezerwacja tutaj).

Kaplica Medyceuszy

Jest to rodzaj kaplicy pamiątkowej dołączonej do starej bazyliki San Lorenzo. Medyceusze wybrali na wykonawcę Michała Anioła Buonarrotiego, który zaprojektował przyszłą świątynię na wzór rzymskiego Panteonu. Wystrój rzeźbiarski i architektoniczny kaplicy pozostaje niedokończony, ale nawet niedokończony wygląd arcydzieł jest godny podziwu: Madonna z Dzieciątkiem oraz alegorie pór dnia.

Cena biletu: 9 €. Jest to popularna atrakcja, więc warto zarezerwować bilet bez kolejki pod tym linkiem.

Mercato Centrale

Mercato Centrale, czyli Centralny rynek jest żywym punktem orientacyjnym we Florencji. Mieści się w zadaszonej, dwupoziomowej przestrzeni, która została niedawno odnowiona. Na parterze znajdziesz przysmaki włoskiej kuchni: sery, szynkę, oliwę, przyprawy, warzywa i owoce. Na pierwszym piętrze znajduje się duży punkt z lokalnymi lokalami, w których ravioli, makaron czy chleb z flakami gotowane są na oczach gościa i zjadane bez niepotrzebnych ceregieli, tuż przy ladzie. 

Adres: Via Generale dalla Chiesa, 13.

» CZYTAJ TAKŻEFLORENCJA: 16 POMYSŁÓW NA WYPOCZYNEK

Muzeum Galileusza

Jeśli przyjeżdżacie do Florencji z dzieckiem, koniecznie odwiedźcie Muzeum Galileusza, choć generalnie zainteresuje ono nie tylko dociekliwe dzieci w wieku szkolnym, ale i dorosłych. Jest tu mnóstwo makiet z różnych dziedzin nauki, m.in. makieta dziecka w łonie matki z wyjaśnieniami, jak urodzić dziecko. Rzadkie instrumenty astronomiczne i optyczne, wagi i termometry, mapy i globusy rzucają światło nie tylko na pracę Galileusza, ale na rozwój nauki w ogóle. Jedyna wada muzeum: znajomość angielskiego i włoskiego będzie tu podstawą.

Cena biletu: 10 €, 6-18 lat – 6 €. Rezerwacja z wyprzedzeniem z audioprzewodnikiem pod tym linkiem.

Muzeum Leonarda da Vinci

W jego ojczyźnie znajdują się dwa muzea poświęcone wielkiemu florenckiemu artyście Leonardo da Vinci. Koniecznie odwiedź przynajmniej jedno z nich, a najlepiej oba – są tuż obok siebie. Działające modele i mechanizmy, niesamowite maszyny latające, zegary wieczne, a nawet zbiornik do nurkowania można dotknąć i przekręcić, aby poczuć, jak koła zębate obracają się w genialnej głowie Leonarda. 

Adresy: Via del Castellaccio, 1r i Via dei Servi, 66/R.

Cena biletu: 8 €, 5-17 lat – 6,90 €. Bilety do Muzeum Leonarda da Vinci można kupić wcześniej tutaj

» CZYTAJ TAKŻE10 FAKTÓW I TAJEMNIC «OSTATNIEJ WIECZERZY» LEONARDA DA VINCI

No i nie zapominajmy, że Florencja ma również słynny stadion Artemio Franchi – obowiązkową atrakcję dla miłośników sportu – gdzie warto się wybrać, aby docenić atmosferę na włoskich meczach.

Malowniczej podróży!

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *