Co zwiedzić w Katanii w ciągu 1 dnia?

, ,
Katania

Zaraz po po Palermo, Katania jest drugim co do wielkości miastem Sycylii. Jej popularność w dużej mierze wynika z jej lokalizacji — bliskiego sąsiedztwa z potężnym wulkanem Etna, który w przeszłości wielokrotnie poważnie naprzykrzał się losom Katanii. Mieszkańcy miasta nie czują się jednak przez to zniechęceni, a patrząc na obecny zgrabnych wizerunek ulic Katanii i zabytków architektury zachowanych w doskonałym stanie, aż trudno uwierzyć, że z powodu erupcji wulkanu miasto było niemal całkowicie zniszczone.

Jeśli przylecieliście właśnie do Katanii, polecamy wam pozostać tam przez co najmniej kilka dni. Noclegi w hotelach w centrum miasta znajdziecie pod tym linkiem.

Katania: Wybierz hotel

Plac Katedralny (Piazza Duomo) i katedra św. Agaty

Podobnie jak w wielu innych miastach na Sycylii, na zwiedzanie zabytkowego centrum Katanii na pewno wystarczy wam jeden dzień. Punktem wyjścia dla naszej trasy spacerowej będzie Plac Katedralny (Piazza Duomo) położony w samym sercu miasta. Podobnie jak większość architektonicznych dzieł Katanii, Plac Katedralny reprezentuje XVIII-wieczny styl barokowy. Powodem tego jest fakt, że w XVII wieku miasto zostało niemal doszczętnie zniszczone na skutek erupcji Etny, a następnie trzęsienia ziemi, które nastąpiło niedługo po wybuchu wulkanu. Wiele budynków i placów zostało więc odrestaurowanych w okresie od 17 do 18 wieku. Nawiasem mówiąc, niedaleko od Placu Katedralnego znajduje się centrum informacji turystycznej (adres: Via Vittorio Emanuele II, 172), w którym bezpłatnie dostaniecie kieszonkowe mapy Katanii i Sycylii oraz broszury informacyjne.

Ozdobą Placu Katedralnego jest katedra św. Agaty — patronki Katanii. W tym miejscu znajduje się kolejna z najbardziej charakterystycznych atrakcji miasta — Fontanna Słoni. Niech was to nie zdziwi — wizerunek słonia często używany był jako symbol Katanii. Niektórzy wierzą, że słonie nie tylko zostały sprowadzone do Katanii przez Arabów, a w starożytności na Sycylii widywano także słonie ich własnej rasy.

Piazza Duomo, Katania: Wybierz hotel

Plac Federico di Svevia (Piazza Federico di Svevia) i Zamek Ursino (Castello Ursino)

Po spacerze po głównym placu Katanii udamy się w inne, już nie tak sławne, ale nie mniej interesującego miejsce — na plac Federico di Svevia (Piazza Federicodi Svevia). Jego popularność wynika przede wszystkim z faktu położenia na jego obszarze Zamku Ursino (Castello Ursino). Ta naprawdę imponująca i potężna budowla zdołała przetrwać trzęsienie ziemi i erupcję Etny w XVII wieku. Przez lata swojego istnienia, Zamek Ursino pełnił różne funkcje — używany był zarówno jako rezydencja królewska, jak i więzienie. Od 1934 r. w murach zamku funkcjonuje Muzeum Miejskie Katanii, w którym przechowywane są rzadkie eksponaty związane z historią starożytnej Grecji i Rzymu.

Plac świętego Franciszka z Asyżu (Piazza San Francesco d’Assisi) i Dom Belliniego

Skierujcie się teraz w stronę alei Via Auteri, a ta doprowadzi was do Piazza San Francesco d’Assisi. Miejsce to jest bardzo ważnym dla Katanii zabytkiem — znajduje się tam dom, w którym urodził się słynny włoski kompozytor Bellini. Dziś w jego domu mieści się muzeum poświęcone życiu i twórczości kompozytora.

Plac Dantego i kościół świętego Mikołaja

Po przejściu pod łukiem św. Benedykta (Arco di San Benedetto), znajdziecie się na ulicy Via Crociferi — skręćcie z niej w Via Gesuiti, a ta doprowadzi was na Plac Dantego (PiazzaDante), na którym znajduje się kościół św. Mikołaja — największy kościół na Sycylii. Z Placu Dantego pójdźcie aleją Via Antonino San Giuliano aby wrócić do punktu początkowego naszej trasy — Placu Katedralnego.

Główna handlowa ulica Katanii — Via Etnea

Po drodze warto będzie przejść się główną ulicą handlową w Katanii — Via Etnea. Na Via Etena traficie na bardzo dużo piekarni, trattorii i restauracji. Znajduje się tam także jedna z najstarszych piekarni w mieście — Savia (Via Etnea 302), w której przyrządzają doskonałe aranchini — kulki ryżowe smażone w głębokim tłuszczu i wypełnione różnymi nadzieniami. Jeśli jesteście w pośpiechu, pożywne i niedrogie arancini będzie jak znalazł.

Trattoria del Forestiero

Aby spróbować czegoś naprawdę smacznego, polecamy wam nieco zboczyć z planowanej trasy i udać się w kierunku Trattoria del Forestiero (Via Coppola, 24) — restauracji słynącej z makaronu alla Norma. Makaron alla Norma jest wybitnym specjałem kuchni Katanii i otrzymał swoją nazwę na cześć opery Belliniego. Gorący domowy makaron ze smażonymi bakłażanami, pomidorami i ricottą z pewnością nasyci was na cały dzień. W del Forestiero za pełny posiłek zapłacicie nie więcej niż 10-15 euro.

Życzymy wam miłej i pełnej przygód podróży!

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *