Wakacje na Sycylii: 10 miast, które trzeba zwiedzić

, , , , , , , ,
Ragusa

Sycylia jest największą wyspą należącą do Włoch, wobec czego możliwości jej odkrywania i ciągłego zdobywania nowych wrażeń są niemal nieograniczone. Historia Sycylii sięga czasów starożytnej Grecji, dlatego na turystów czeka tam wiele znanych, jak również mniej popularnych stanowisk archeologicznych. Łagodny klimat Sycylii sprawia, że ​​jest ona idealnym miejscem na wczasy o każdej porze roku, a doskonała sycylijska kuchnia i życzliwość mieszkańców gwarantują przyjezdnym wspaniałą zabawę.

Przedstawiamy wam listę 10 najciekawszych miast i wiosek wartych odwiedzenia podczas wczasów na Sycylii.

» Czytaj takżeNiezależna wycieczka po Sycylii samochodem. Trasa

Palermo

Palermo

Stolica Sycylii — Palermo ma w sobie wszystkie zalety tej wyspy. Miasto słynie ze swojej specyficznej, tajemniczej i romantycznej atmosfery, zatem wycieczka do Palermo z pewnością będzie nie tylko zwykłą podróżą, ale prawdziwą przygodą. Odkrywając tajemnice Palermo, dowiecie się dużo o udziale w jego historii podbojów arabskich i panowania Normanów. Koniecznie wybierzcie się tam do katedry, Pałacu Normanów i pospacerujcie po malowniczych parkach Palermo. Miłośnikom historii nie zabraknie okazji do realizowania swoich pasji zwiedzając Muzeum Archeologiczne i Katakumby. Nie powinniście także przechodzić obojętni obok restauracji z lokalną kuchnią — każde miasto na Sycylii ma swoje odrębne kulinarne tradycje. Najlepsze oferty hoteli w Palermo znajdziecie tutaj.

» Czytaj takżeCo zwiedzić w Palermo w ciągu 1 dnia? Mapa

Palermo: Wybierz hotel

Katania

Katania

Katania położona jest we wschodniej części Sycylii, u podnóża wulkanu Etna. Jest to drugie co do wielkości miasto Sycylii, z doskonale rozwiniętą siecią transportu — dostanie się tam powinno być naprawdę łatwe nawet bez samochodu. Sąsiedztwo wulkanu Etna odegrało tragiczną rolę w historii miasta: w 1669 roku z powodu potężnej, trwającej prawie cztery miesiące erupcji, większość starego miasta została niemal całkowicie zniszczona. To jednak nie koniec pechowych losów Katanii: w 1693 r. miasto ucierpiało na skutek silnego trzęsienia ziemi. Jeśli współczesny obraz Katanii wydaje wam się zbyt szary i nudny, miejcie na uwadze fakt, że wiele budynków i placów zostało odnowionych z użyciem wulkanicznej lawy — to dobry dowód pomysłowości i poczucia humoru mieszkańców Katanii.

Główną atrakcją Katanii jest miejska katedra. Ciekawe budynki i rozwiązania architektoniczne będziecie mogli zobaczyć na miejskich placach. Smakosze wykwintnych dań będą mogli spróbować Katańskich potraw z koniny, a tym, którzy wolą bardziej tradycyjne dania, polecamy wypróbować makaron alla Norma będący specjalnością Katanii. Aby zarezerwować hotel w Katanii wejdźcie w ten link.

» Czytaj takżeCo zwiedzić w Katanii w ciągu 1 dnia? Mapa

Katania: Wybierz hotel

Taormina

Taormina

Ze względu na popularność turystyczną Taorminy, mogłaby ona konkurować z sycylijską stolicą Palermo. Ta miejscowość wypoczynkowa zawdzięcza swoją sławę wspaniałej lokalizacji — położona jest tuż nad morzem, w związku z czym turyści przyjeżdżają do Taorminy nie tylko dla jej komfortowych plaż i morskiego powietrza, ale także dla roztaczających się stamtąd pięknych morskich krajobrazów. Kolejną zaletą Taorminy są niekończące się imprezy — z tego powodu najpewniej, jest to miejsce szczególnie lubiane przez młodych ludzi. Gwar na ulicach Taorminy nigdy się nie kończy: ludzie bawią się, tańczą, piją wino, robią zakupy i po prostu cieszą się życiem. W wolnym czasie, chwilowo nie wypoczywając na plaży, możecie urozmaicić sobie wolny czas zwiedzając starożytne zabytki na obszarze Taorminy, z których najsłynniejszym jest antyczny amfiteatr. Warto odwiedzić także miejscowe pałace i katedry — na przykład Pałac Corvajo, uważany za główną ozdobę historycznego centrum Taorminy. Tutaj znajdziecie hotele w Taorminie.

» Czytaj takżeCo zwiedzić w Taorminie w trakcie 1 dnia? Mapa

Taormina: Wybierz hotel

Syrakuzy

Syrakuzy

Syrakuzy posiadają na Sycylii specjalny status. Nie jest to stolica, kurort, ani centrum kulturalne, jednak bez odwiedzin w Syrakuzach nie sposób w pełni doświadczyć atmosfery i ducha Sycylii. Historia greckiego kolonializmu na Sycylii rozpoczęła się właśnie w Syrakuzach, także miasto to było świadkiem narodzin naszej epoki. Na terenie miasta wciąż zachowanych jest wiele zabytków archeologicznych z okresu starożytnej Grecji i Cesarstwa Rzymskiego. Na Starym Mieście w Syrakuzach, znajdującym się na wyspie Ortygia, niemal każdy zakątek kryje w sobie tajemnice związane z historią lub mitologią — czy to Plac Archimedesa, fontanna Artemidy czy Fontanna Artusa. Zwiedzanie Ortygii jest jak podróż w przeszłość do czasów starożytnych. Hotele w Syrakuzach możecie znaleźć tutaj.

» Czytaj takżeCo zwiedzić w Syrakuzach w trakcie 1 dnia? Mapa

Syrakuzy: Wybierz hotel

Noto

Noto

Noto to miasto, które jest istnym uświęceniem stylu barokowego — jego cechy odnaleźć tam można w architekturze niemal każdego budynku. Podobnie jak Katania, Noto również ucierpiało na skutek trzęsienia ziemi w 1693 roku — na tyle, że musiało zostać odbudowane prawie od zera. Architekci postanowili skorzystać z nadarzającej się okazji i stworzyć miasto o niesamowicie harmonijnym wyglądzie, zaprojektowane w jednolitym stylu. Podczas prac budowlanych, do konstrukcji budynków wykorzystano specjalny rodzaj lokalnego kamienia wapiennego, który pochłania światło słoneczne i tworzy wówczas subtelną złotą poświatę — dzięki temu podczas zachodu słońca na ulicach Noto obserwować można zapierające dech w piersiach widoki. Spacerując po centrum Noto można przechadzać się po pięknych parkach i podziwiać ciekawe zabytki architektury takie jak na przykład benedyktyński klasztor Santissimo-Salvatore i jego elegancką wieżę, kościół św. Franciszka, czy pałac Nicolaci. Odpowiednie miejsce na nocleg w Noto znajdziecie tutaj.

Noto: Wybierz hotel

Ragusa

Ragusa

Miasto Ragusa, podobnie jak jego sąsiedzi, w swojej historii również przeżyło trudne chwile z powodu niszczycielskiego działania trzęsienia ziemi na Sycylii. Jednak nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło: mieszkańcy byli tak entuzjastycznie nastawieni do odbudowy miasta, że ​​dziś jego nietuzinkowy wygląd zadziwia nawet najbardziej światowych turystów. Podczas dyskusji na temat robót budowlanych nie było się jednak bez różnic w poglądach — mieszkańcy miasta bardzo różnie wyobrażali sobie nową Ragusę. W rezultacie wszystkie strony osiągnęły pewien konsensus: szlachta zajęła się przebudową Górnego Miasta (Ragusa Superiore) według własnych upodobań, a pozostali mieszkańcy zaangażowali się w rekonstrukcję innej jego części — Dolnego Miasta (Ragusa Ibla). Kłaniając się architektonicznym urokom Górnej Ragusy, wielu odwiedzających miasto preferuje jednak dolną jego część, która sprawia wrażenie bardziej przemyślanej i autentycznej. Polecamy odwiedzić tam zabytki takie jak Katedra św. Jerzego i ogród Giardino Ibleo. Hotel w Ragusa zarezerwujecie pod tym linkiem.

» Czytaj także10 głównych atrakcji turystycznych w Ragusie

Ragusa: Wybierz hotel

Cefalù

Cefalù

Cefalù jest jednym z najpopularniejszych wśród turystów miast na Sycylii. To idealne miejsce na rodzinne wakacje — znajdziecie tam wygodne plaże, sklepy i rozrywki dla całej rodziny. W 2015 roku Cefalù wpisane zostało na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO jako wyjątkowy przykład połączenia kultur zachodnich, islamskich i bizantyjskich. Da się to zauważyć w wielu historycznych zabytkach miasta, na przykład w Pałacu Królewskim i Katedrze.

Poza tym w Cefalù znajdziecie doskonałe plaże, na których w spokojnej atmosferze warto spędzić kilka dni na upragnionym odpoczynku. Hotele w Cefalù sprawdzicie pod tym linkiem.

Cefalù: Wybierz hotel

Agrigento

Agrigento

Agrigento położone jest na pagórkowatym obszarze południowego wybrzeża Sycylii i jest jednym z najpopularniejszych kierunków turystycznych na wyspie. Tam znajduje się Dolina Świątyń — wyjątkowe historyczne miejsce chronione przez UNESCO, kryjące w sobie wiele starożytnych greckich ruin. Dziś w tamtym miejscu znajduje się park archeologiczny, w którym zwiedzić można pozostałości świątyń z 5 i 4 wieku p.n.e.. Przebywając w Agrigento da się zauważyć kontrast, jaki tworzą starożytne budynki z nowoczesnymi konstrukcjami naszych czasów, wypełniającymi ulice miasta. Hotele w okolicy Agrigento znajdziecie tutaj.

» Czytaj także10 głównych atrakcji turystycznych w Agrigento

Agrigento: Wybierz hotel

Messina

Messina

Jeśli przypływacie na Sycylię statkiem, wasza przygoda z wyspą zacznie się od dotarcia do Messiny. Patrząc z oddali, waszym oczom ukażą się wysokie drzewa ze zwisającymi złotymi owocami. Może to sprawić, że Messina jawić wam się będzie jako ośrodek obfitości i dobrego samopoczucia, ale w rzeczywistości wcale tak nie jest. Z powodu klęsk żywiołowych w przeszłości, los wielu miast na Sycylii nie był wcale taki kolorowy, a w przypadku Messiny wyglądało to szczególnie tragicznie. W XVIII wieku prawie wszyscy mieszkańcy miasta zmarli na skutek zarazy, a 40 lat później miasto zniszczone zostało z powodu silnego trzęsienia ziemi. Na początku XX wieku miało miejsce kolejne trzęsienie ziemi, ale tym razem jeszcze straszniejsze: jednocześnie Messinę zaatakowała fala tsunami. Po tym wydarzeniu, miasto opustoszało po raz kolejny — żywioł zabił ponad 60 000 ludzi. Ostatnim ciosem była II wojna światowa, podczas której Messina była ostatnim bastionem wojsk niemieckich i została zbombardowana. Dziś jest to kwitnące, tętniące życiem miastem, które mocno stoi na nogach i z otwartymi ramionami wita wszystkich przybywających na Sycylię gości. Zakwaterowanie w Messinie znajdziecie tutaj.

» Czytaj także10 głównych atrakcji turystycznych w Mesynie

Messina: Wybierz hotel

Piazza Armerina

Piazza Armerina

Piazza Armerina jest jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc na Sycylii, a to dzięki znajdującej się tam słynnej starożytnej greckiej willi — Villa del Casale. Willa została zbudowana w połowie IV wieku dla rzymskiego patrycjusza i na jej posadzce do dzisiejszych czasów znajduje się najlepiej zachowany na świecie symbol starożytnej rzymskiej mozaiki. Trzy kolorowe mozaiki, stworzone najprawdopodobniej przez mistrzów z północnej Afryki, poświęcone są różnej tematyce: zabawnym wydarzeniom, mitologicznym scenom, obrazom życia codziennego. Oprócz Villa del Casale w Piazza Armerina, odwiedzić można zamek Aragonese i XVIII-wieczną katedrę. Zarezerwujcie nocleg w Piazza Armerina pod tym linkiem.

Piazza Armerina: Wybierz hotel

Życzymy wam niezapomnianej wycieczki na Sycylię!

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *