» Europa » Francja » Paryż » Luwr w Paryżu: szczegółowy przewodnik

Jeśli zapytacie Luwr, jak przyciągnąć 10 milionów zwiedzających rocznie, odpowiedź jest prosta: umieśćcie nadzwyczajnie bogatą kolekcję historycznych artefaktów i słynne dzieła sztuki w pięknym królewskim pałacu w samym centrum Paryża, i voilà! Każdy turysta czuje się zobowiązany choć raz odwiedzić Luwr. Ale do takiej okazji trzeba podchodzić odpowiedzialnie (najważniejsze to kupić bilety z wyprzedzeniem). Zaraz poznasz odpowiedzi na najczęstsze pytania zadawane przez podróżnych przed wizytą w Luwrze w Paryżu!

Treść ukryj

Z czego słynie Luwr w Paryżu?

Luwr był fortecą, a potem wystawnym pałacem królewski. Budynek jest tak ogromny, że kiedyś pomieścił cały dwór królewski liczący 2000 osób. Przy tym niektóre pomieszczenia i tak pozostawały puste, a książęta i księżniczki polowały tam na lisy.

Po rewolucji francuskiej Luwr stał się publicznym muzeum imienia Napoleona. Początkowo wstęp był darmowy. Kolekcja Luwru ciągle się powiększała, do Mony Lisy dołączyła Wenus z Milo, wiele innych greckich i rzymskich rzeźb, dzieła włoskich mistrzów oraz ogromna kolekcja egipskich starożytności. To wszystko czyni muzeum jednym z głównych zabytków Paryża i świata. Aby dowiedzieć się więcej o historii i kolekcji Luwru, pobierz nasz audioprzewodnik po muzeum w języku polskim.

Kto powinien odwiedzić Luwr?

Luwr to muzeum sztuki klasycznej oraz skarbnica starożytnych artefaktów egipskich i mezopotamskich klejnotów królewskiej rodziny. Jeśli interesujesz się historią, lubisz podziwiać realizm malarstwa i klasyczną rzeźbę, to odwiedzenie muzeum jest zdecydowanie warte zachodu.

Kiedy najlepiej wybrać się do Luwru?

Od 2019 roku wszystkie bilety do Luwru są sprzedawane online i mają nie tylko datę, ale także godzinę wizyty. Dlatego oczywiście musisz zdecydować, kiedy iść do Luwru z wyprzedzeniem. Gdy już wybierzesz datę, śmiało przejdź na tę stronę i zarezerwuj bilety w języku polskim (jest wygodniejsza niż oficjalna strona muzeum, a cena jest taka sama).

Polecamy rezerwować bilety na rano (muzeum otwiera się o 9:00), wtedy sale muzeum są dużo mniej zatłoczone. Ale pamiętaj, że nawet cały dzień nie wystarczy na obejrzenie wszystkich eksponatów — jest ich zbyt wiele.

Jeśli nie lubisz wcześnie wstawać, możesz zaplanować wizytę w muzeum na godzinę 15:00–16:00. Muzeum zamyka się o 18:00, więc będziesz miał wystarczająco czasu na zwiedzanie głównych dzieł sztuki z audioprzewodnikiem (nasz trwa 2,5 godziny) lub na wycieczkę.

Kiedy paryski Luwr jest zamknięty?

Słynne muzeum jest zamknięte w każdy wtorek i 4 inne dni w roku: 1 stycznia, 1 maja, 14 lipca i 25 stycznia. I oczywiście w nocy. Zwykle od 18:00 do 9:00, ale w każdą pierwszą sobotę miesiąca muzeum zamykane jest później, o 21:45.

Czy warto iść do Luwru z dziećmi?

Nawet dorośli męczą się w Luwrze, a co dopiero dzieci! Oczywiście wszystko zależy od dziecka, ale wiele dzieci nudzi się już przy wejściu do muzeum. Najlepszym rozwiązaniem w tej sytuacji jest zarezerwowanie specjalnej wycieczki dla dzieci po Luwrze. Profesjonalni przewodnicy wiedzą, jak zaangażować dzieci i jakie eksponaty im pokazać.

Bilety do Luwru

Ile kosztuje wstęp do Luwru?

Bilet do Luwru w 2024 roku kosztuje 22 €. Można go kupić tylko online, kasy muzeum już nie działają. Zalecamy zarezerwowanie daty i godziny wizyty tutaj po polsku. Najlepiej zrobić to co najmniej na 2 tygodnie wcześniej, ponieważ bilety się szybo wyprzedają.

Jak bezpłatnie odwiedzić Luwr w Paryżu?

Tak, Luwr można zwiedzać za darmo! Ale tylko w pierwszą sobotę każdego miesiąca, tylko od 18:00 do 21:45 i tylko w dwóch skrzydłach, Denon i Sully. Aby dostać się do skrzydła Richelieu nawet w tych godzinach, konieczne jest wcześniejsze zarezerwowanie darmowego biletu online. Warto dodać, że w tym czasie w muzeum jest zazwyczaj dużo chętnych.

Jak ominąć kolejkę do Luwru?

Nowy system sprzedaży biletów online, wprowadzony od stycznia 2019 roku, miał rozwiązać problem kolejek. Jednak nawet w wyznaczonych godzinach na bilecie nadal można stanąć w kolejce przy wejściu, choć oczywiście nie jest ona tak długa jak kiedyś. Nazwijmy to zjawisko «magią piramidy». A jeśli podejdziecie do muzeum od strony innego wejścia, od ulicy Rue de Rivoli lub od podziemnego centrum handlowego «Carrousel du Louvre», nie zobaczycie żadnej kolejki.

Audioprzewodnik po Luwrze w języku polskim

Luwr ma własny audioprzewodnik, kosztuje 5 €, ale dostępny jest tylko w językach angielskim, francuskim, niemieckim, hiszpańskim, włoskim, koreańskim, japońskim i chińskim. Więc pytanie jest bardzo na miejscu. Stworzyliśmy własną wersję wycieczki po głównych dziełach Luwru w formie audioprzewodnika. Możesz go pobrać tutaj. To dwugodzinny, ciekawy i przyjemny spacer w cenie kawy — najlepsza opcja dla tych, którzy nie lubią się nudzić w muzeach, ale interesują się historią i sztuką.

Co zobaczyć w Luwrze?

Które sale Luwru warto odwiedzić?

To proste — te, które was interesują! Skarby Luwru podzielone są na 10 kolekcji:

 • Starożytny Egipt — posągi, sarkofagi i inne przedmioty.
 • Starożytny Wschód — mezopotamskie rzeźby, tabliczki klinowe i inne rzadkie przedmioty.
 • Starożytne Grecja i Rzym — Wenus z Milo, Nike z Samotraki i inne.
 • Historia Luwru. Średniowieczny Luwr — piwnice pierwszego zamku, zachowane przez archeologów.
 • Rzeźby — francuskie, włoskie i niemieckie rzeźby z okresu Renesansu i nowożytności.
 • Sztuka malarska — europejskie szkoły malarstwa od XIII do XIX wieku.
 • Sztuka graficzna — kolekcja rysunków, pasteli, miniatur i grafik.
 • Przedmioty artystyczne — cenne przedmioty codziennego użytku od średniowiecza do współczesności.
 • Sztuka islamu — specyficzna arabska estetyka.
 • Sztuka Afryki, Azji, Oceanii i Ameryki — przedmioty sztuki prymitywnej z okresu przed kolonizacją. Jeśli jesteś zainteresowany tą tematyką, możesz odwiedzić oddzielne muzeum położone na nabrzeżu Branly.

Wnętrze Luwru: wideo

Mona Lisa — główne dzieło sztuki Luwru w Paryżu

Nie ma się co spierać! Leonardo da Vinci był i nadal jest niekwestionowanym mistrzem. Namalował oczy kobiety tak doskonale, że wydaje się, że patrzy na każdego w sali, niezależnie od tego, czy jesteś blisko, czy gdzieś w tłumie. Prawdopodobnie w tym tkwi sekret jej nieziemskiej popularności.

A co jeszcze oprócz Mona Lisy warto zobaczyć w Luwrze?

Odpowiedź na to pytanie wcale nie jest taka prosta! Luwr jest pełen niezrównanych dzieł sztuki. Oprócz Dziewczyny z Perłą, znajdują się tam inne obrazy da Vinci, a także dzieła takich artystów jak Tycjan, Caravaggio, Veronese, rzeźby Michała Anioła i Rafaela. Kolekcje egipskich i mezopotamskich antyków są wyjątkowe, nigdzie na świecie nie ma takich posągów i sarkofagów. Jeśli interesują cię bardziej współczesne dzieła, możesz zobaczyć klejnoty rodziny królewskiej — są tam kamienie o fantastycznych rozmiarach.

Czy w Luwrze są królewskie apartamenty?

Tak, są. Są to pomieszczenia, które zajmował cesarz Napoleon III. To właśnie dzięki niemu ukończono budowę wielkiego pałacu. Ale trzeba zaznaczyć, że Napoleon nie mieszkał w Luwrze, tylko przyjmował w nim gości. W Luwrze nie ma królewskiej sypialni.

Po zakończeniu panowania Napoleona w jego apartamencie mieściło się francuskie Ministerstwo Finansów. Ale w latach 90. François Mitterrand przeniósł biura ministerialne, tak że cały pałac został przejęty przez muzeum. Opuszczone pokoje okazały się tak szykowne, że postanowiono zachować je w oryginalnym stanie.

Czy w Luwrze są królewskie klejnoty?

Dział Sztuki Dekoracyjnej mieści cenne przedmioty codziennego użytku, w tym biżuterię. Jeśli interesuje cię złoto i diamenty, polecamy wizytę w Galerii d’Apollon. Została ona niedawno odrestaurowana i umieszczono w niej eksponaty dorównujące jej luksusem. Zobaczysz tam między innymi koronę króla Ludwika XV i ogromny diament «Regent».

Jacy artyści są wystawiani w paryskim Luwrze?

Francuzi wnieśli ogromny wkład w rozwój malarstwa światowego, ale bardziej znani są francuscy impresjoniści: Monet i Manet, Cézanne, Renoir, prekursor impresjonizmu Degas i inni. W Luwrze, jak już wspomnieliśmy, znajduje się sztuka klasyczna, w tym malarstwo od średniowiecza do połowy XIX wieku.

Z artystów urodzonych przed 1820 roku mogą ci być znane nazwiska takie jak: Jean-Auguste-Dominique Ingres, Jean-Baptiste-Siméon Chardin, Nicolas Poussin, Georges de La Tour, Eugène Delacroix, Théodore Géricault. A może żadne z tych nazwisk nie brzmi znajomo? To doskonały powód, by przejść się po Luwrze z naszym audioprzewodnikiem!

Czego brakuje w Luwrze?

Gdzie znaleźć dzieła francuskich impresjonistów?

W Paryżu istnieje kilka muzeów, gdzie można podziwiać obrazy impresjonistów, ale nie jest to Luwr. Przede wszystkim, warto odwiedzić Muzeum Orsay i Muzeum oranżerii. Muzeum oranżerii, swoją drogą, znajduje się niedaleko Luwru, na drugim końcu Ogrodu Tuileries. W 16. okręgu Paryża można zobaczyć największą na świecie kolekcję dzieł Moneta. Są one przechowywane w Muzeum Marmottan-Monet.

Co zaskakujące, dzieła impresjonistów można podziwiać nawet za darmo. Prace Courbeta, Cézanne’a i Moneta można zobaczyć w Muzeum Sztuk Pięknych w Petit Palais (Małym pałacu).

Ile złota znajduje się w Luwrze po Ludwiku, Królu Słońce?

Niewiele, oczywiście, ale trochę tego jest. Galeria Apollona została nazwana tak na cześć Króla Słońca (Apollo — bóg słońca). Początkowo Ludwik organizował w niej przyjęcia, ale w 1661 roku wybuchł pożar. Prace nad odbudową przeprowadzili ci sami architekci i artyści, którzy później pracowali nad Wersalem, dlatego Galeria Apollona przypomina tak bardzo Galerię Lustrzaną w rezydencji wiejskiej.

Ale ogólnie rzecz biorąc, pałac Luwru był za mały dla Ludwika XIV. Marzył o czymś większym i z powodzeniem zrealizował niemal wszystkie swoje śmiałe projekty. Aby zobaczyć złoto Króla Słońca, udaj się do Wersalu, który był jego ulubionym dziełem.

Czy francuscy królowie są pochowani w Luwrze?

Luwr był siedzibą królów Francji, ale nikogo tam nie pochowano. Główne królewskie mauzoleum znajduje się na północnym przedmieściu Paryża w Saint-Denis. W opactwie o tej samej nazwie spoczywa większość członków królewskiej rodziny. Jest to bardzo interesujące miejsce, ponieważ sarkofagi dla tak ważnych osobistości były wyjątkowo piękne.

W naszym innym artykule dowiesz się, jak dostać się do opactwa Saint-Denis.

Kawiarnie i sklepy w Luwrze

Piramida w Luwrze — dlaczego została zbudowana?

Piramida na dziedzińcu Luwru stoi już od 30 lat, a kontrowersje wokół niej wciąż trwają. Oczywiście połączenie klasycznej architektury pałacu z konceptualną szklaną konstrukcją jest niezwykłe. Ale nie żyjemy już w XIX wieku.

Głównym przeznaczeniem piramidy jest przestronny hol z kasami biletowymi. Poza tym hala ta łączy się z podziemnym centrum handlowym «Karuzela Luwru», gdzie znajduje się sklep z pamiątkami i kilka kawiarni. W pewnym momencie piramida uratowała muzeum, które już zyskiwało popularność, ale nie było w stanie wygodnie i szybko przyjmować gości. Nowość przyciągnęła uwagę do muzeum, a frekwencja wzrosła jeszcze bardziej.

Oczywiście nieco później w piramidzie zaczęły ustawiać się godzinne kolejki, ale z tym problemem Luwr walczy nowoczesnymi metodami, czyli sprzedażą biletów elektronicznych. Pamiętaj, aby kupić bilet z wyprzedzeniem.

Czy w Luwrze można coś zjeść lub przekąsić?

Tak, kierownictwo muzeum jest w pełni świadome, że oglądanie wszystkich skarbów bez odpoczynku jest nieludzkim zadaniem. W ogrodzie Tuileries znajduje się kilka kawiarni i punktów z jedzeniem na wynos.

«Karuzela Luwru» ma strefę gastronomiczną pod piramidą, gdzie można zjeść za niewielkie pieniądze. A nawet w samym budynku Luwru, w skrzydłach Richelieu i Denon, znajdują się również bufety z lekkimi przekąskami. Jeśli nie jesteś fanem kanapek na wynos, na parterze skrzydła Denon, zaledwie kilka kroków od Mony Lisy, możesz zaszyć się w Café Mollien z widokiem na dziedziniec Luwru i zjeść w królewskim stylu. Wybierz coś dla siebie.

Co można kupić w Luwrze?

W Luwrze znajduje się duży sklep z książkami i pamiątkami, gdzie można znaleźć wiele interesujących pamiątek, na przykład doskonałe książki o sztuce dla dorosłych i dzieci. Sklep ten znajduje się pod ziemią. W tym samym miejscu znajduje się również wspomniana wcześniej «Karuzela Luwru» (Carrousel du Louvre) — podziemne centrum handlowe, które łączy stację metra i wejście do muzeum. Znajdują się tam także sklepy, które nie mają nic wspólnego ani z Luwrem, ani ze sztuką. Można więc śmiało powiedzieć, że w Luwrze można zrobić zakupy!

Czy warto mieszkać w okolicy Luwru w Paryżu?

Oczywiście, że tak. Wzdłuż Ogrodu Tuileries i w okolicy Luwru w co drugim budynku kiedyś mieszkał jakiś znany pisarz lub artysta i bardzo łatwo znaleźć tu hotel. Nie są to skromne hostele. Jeśli twój budżet na to pozwala, zatrzymaj się na Rue de Rivoli. To centrum miasta, wszędzie jest stąd blisko, a połączenia komunikacyjne są doskonałe.

Luwru w Paryżu: opinie i liczby

Czy to prawda, że Luwr to najlepsze muzeum na świecie?

Czy można porównywać muzea? Każdy bezcenny eksponat istnieje tylko w jednym jedynym egzemplarzu, więc nie ma go w innym muzeum. Nigdzie indziej na świecie nie zobaczysz Steli Hammurabiego ani Mony Lisy, ale oczywiście inne muzea również mają eksponaty tej samej wagi.

Warto też zauważyć, że sam budynek Luwru w Paryżu ma bogatą historię, czym nie może się pochwalić każde muzeum.

Według licznych opinii turystów, Luwr to bardzo dobrze przemyślane i wygodne dla zwiedzających muzeum.

Ile jest eksponatów w Luwrze?

Pełna kolekcja muzeum zawiera około 300 000 przedmiotów.

W salach muzeum jest wystawianych 35 000 eksponatów. Teraz wierzysz, że niemożliwe jest zobaczenie wszystkiego w jeden dzień?

Luwr-Lens i Luwr Abu Zabi

Louvre-Lens, zwany również Luwr II, to oficjalne muzeum-oddział Luwru. Zostało zbudowane z trzech głównych powodów:

 • Po pierwsze, aby rozszerzyć wpływy kulturowe muzeum w Paryżu na region Hauts-de-France i pokazać dzieła Luwru mieszkańcom innych miast.
 • Luwr-Lens to dodatkowa przestrzeń do przechowywania eksponatów, które trudno pomieścić w podziemiach Pałacu Luwru, i które w rzeczywistości nie zostały do tego celu przeznaczone. W Lens stworzono idealne warunki do przechowywania delikatnych przedmiotów artystycznych.
 • To także eksperyment. Jeśli w głównym Luwrze dzieła są prezentowane w kolekcjach, to w Lens można je wystawiać, grupując je według rożnych koncepcji. Jest to nowa możliwość porównywania przedmiotów z różnych okresów historycznych i technik.

Luwr w Abu Zabi to trochę inna historia. Szejk emiratu Abu Zabi uznał, że jego kraj potrzebuje nowoczesnego muzeum i zwrócił się o pomoc do francuskich specjalistów w tej dziedzinie. Pomoc ta jest w przybliżeniu warta 1 miliarda euro i obejmuje kilka kwestii:

 • Za budowę wspaniałego nowego budynku muzeum odpowiadał francuski architekt.
 • Specjaliści z Luwru przez 30 lat będą doradzać muzeum w Abu Zabi we wszystkich kwestiach związanych z organizacją pracy. Dyrektor zarządzający muzeum również jest Francuzem.
 • Muzeum będzie wynajmować dzieła sztuki z francuskich muzeów — Luwru, Centre Pompidou, Wersalu.

Takie podejście do tworzenia muzeum spotkało się z krytyką francuskich działaczy kulturalnych. Jednak z drugiej strony, dążenie do popularyzacji sztuki jest godne pochwały. Przyszłość pokaże.

» CZYTAJ TAKŻENajlepsze muzea w Berlinie

Historia Luwru w Paryżu

Co znajdowało się w Luwrze przed muzeum?

Historia Luwru w Paryżu sięga ponad 800 lat. Został zbudowany na początku XIII wieku jako królewska twierdza i przez długi czas przekształcany był w królewską rezydencję. Pod koniec XIV wieku Karol V rozbudował na tym samym fundamencie większy pałac i otoczył obszar dzisiejszego dziedzińca Napoleona fortyfikacjami chroniącymi przed atakami od strony rzeki.

W połowie XVI wieku pałac został ponownie przebudowany pod rządami Henryka II, w którym to momencie nabrał cech francuskiego renesansu i stał się mniej więcej tym, co widzimy dzisiaj, ale nadal był to niewielki pałac. Wdowa po Henryku II, Katarzyna Medycejska, założyła ogród Tuileries pod koniec XVI wieku i wybudowała swój osobisty pałac Tuileries.

Henryk IV dodał do 600-metrowego muru wzdłuż Sekwany kryty korytarz, który w przyszłości stanie się skrzydłem Denon. Jego następca, Ludwik XIV, powiększył oryginalny pałac do rozmiarów współczesnego skrzydła Sully. Jednak po tym okresie zakochał się w Wersalu i Luwr został prawie zapomniany.

W 1793 roku, po Wielkiej Rewolucji Francuskiej, Luwr stał się muzeum. Kolekcja opierała się na skonfiskowanej własności królewskiej. Napoleon I zbudował Łuk Carrousel na dziedzińcu i rozpoczął budowę Skrzydła Richelieu wzdłuż Rue de Rivoli. Jego zdobycze wojenne znacznie wzbogaciły muzeum.

Ostatni etap budowy Pałacu Luwru został ukończony za panowania Napoleona III. Po pożarze w Paryżu w 1871 roku, Pałac Tuileries, który łączył końce skrzydeł Richelieu i Denon, został rozebrany. Luwr przybrał dzisiejszy wygląd. Ostateczny akcent, czyli piramida, pojawił się w 1989 roku.

» CZYTAJ TAKŻENajpiękniejsze paryskie parki

Co oznacza słowo Luwr?

Istnieje kilka wersji pochodzenia nazwy «Luwr». Ale dwie z nich są podobne: w starożytnych językach europejskich «luwr» oznaczał «wieżę strażniczą» lub «twierdzę». To jest jak najbardziej zgodne z prawdą.

Proponujemy obejrzenie krótkiego filmu o historii budowy muzeum, który został stworzony przez samo muzeum. Film jest w języku angielskim, ale etapy budowy są pokazane w sposób bardzo czytelny.

Co przeczytać przed wizytą w Luwrze w Paryżu?

Przed wizytą w Paryżu, a w szczególności w Luwrze, dobrze byłoby poczytać coś o historii miasta i państwa. Mamy dużą listę książek do przeczytania przed podróżą, wiele z nich jest literaturą piękną, ale są także pozycje historyczne napisane w przystępnym, popularnonaukowym stylu. Kliknij w link do artykułu.

Jeśli nie jesteś gotów na całą książkę, kiedyś napisaliśmy bardzo krótką historię Paryża w jednym artykule. Zachęcamy do przeczytania chociażby jej.

Czy to prawda, co napisał Dan Brown w swojej książce «Kod Leonarda da Vinci»?

To bardzo ciekawe, że powieść wywarła taki wpływ na czytelników. Mimo że ta książka jest fikcją, wielu nadal szuka w Paryżu faktów, które by to potwierdziły, próbują liczyć fragmenty piramidy i szepczą w kościele Saint-Sulpice (św. Sulpicjusza). Czy naprawdę uwierzyłeś Herbertowi Wellsowi, czytając «Wojnę światów»? A Bramowi Stokerowi i jego «Drakuli»?

Jaki film obejrzeć o Luwrze w Paryżu?

Dobrym dokumentalnym serialem o historii Paryża jest «Métronome». Łatwo go znaleźć na YouTube. Jest dużo bardziej wiarygodny niż «Kod Leonarda da Vinci».

A czy w Paryżu są prawdziwe zamki?

Jeśli Luwr w Paryżu wydaje ci się zbyt pałacowy, a twoje serce pragnie średniowiecznych fortyfikacji, to wsiądź do pierwszej linii metra, stacja znajduje się tuż obok Luwru i jedź do końca w kierunku Château de Vincennes. Zamek Vincennes to prawdziwy zamek, z wieżą, grubymi murami i fosą wokół. Można po nim spacerować na własną rękę, ale o wiele ciekawiej jest z przewodnikiem, który opowie, którzy ze słynnych Francuzów byli tam więzieni.

» CZYTAJ TAKŻE10 najlepszych pałaców i zamków w Paryżu i na przedmieściach

Staraliśmy się odpowiedzieć na najpopularniejsze pytania dotyczące Luwru, które zebrał dyrektor Paris10 i doświadczony paryski przewodnik Eugeniusz Tarasov. Jeśli nadal masz pytania, śmiało pytaj w komentarzach. Czytamy je i zawsze odpowiadamy.

Miłego spaceru po Luwrze!

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *