Co zwiedzić w Rzymie w ciągu 3 dni

,
Rzym

Jeśli sprawy potoczyły się tak, że na zwiedzanie Rzymu macie tylko 3 dni, to najlepiej z góry wszystko przemyśleć i dokładnie zaplanować wycieczkę. Wiele atrakcji rezerwować będziecie mogli on-line.

Pamiętajcie też o tym, że w ostatnią niedzielę każdego miesiąca wstęp do muzeów w Rzymie jest bezpłatny. Do przemieszczania się po mieście najlepiej korzystać z transportu publicznego, a w szczególności z metra.

Jeśli zastanawiacie się nad zwiedzaniem miasta samochodem, porzućcie ten pomysł natychmiast. Problemy związane z parkowaniem, natężeniem ruchu, strefą ograniczonego ruchu (ZTL) w historycznej części Rzymu mogą mocno zepsuć wam odbiór całej wycieczki.

Ponieważ na pewno będziecie dużo chodzić, to ważne, aby ubrać się wygodnie. Polecamy też wynająć nocleg jak najbliżej centrum miasta. Najlepsze i najwygodniejsze miejsca zarezerwujesz tutaj. Nie zapomnijcie na wszelki wypadek zabrać ze sobą plastrów.

Uwaga: woda w fontannach Rzymu odpowiada wszystkim normom sanitarnym i jest bezpieczna do picia. Najlepiej jednak nosić ze sobą butelkę wody i lekkie przekąski, ponieważ wysokie ceny są domeną turystycznej części Rzymu. Aby uniknąć długiego stania w kolejkach, zwiedzanie zabytków i w ogóle miasta zacznijcie wczesnym rankiem.

Dzień pierwszy: Watykan, Zamek Świętego Anioła, Plac Navona i Campo dei fiori

Watykan

Watykan jest otwarty dla turystów codziennie i wejście na jego teren jest bezpłatne. Pierwszym wartym uwagi miejscem jest Bazylika Świętego Piotra – nie zobaczyć jej, to tak jakby w ogóle nie być w Rzymie. Wstęp do środka jest bezpłatny, miejsce otwarte jest codziennie do godziny 19.00. Co niedzielę w południe papież wita i błogosławi gości.

» Czytaj także12 wartych odwiedzenia kościołów w Rzymie

Muzeum Watykańskie otwarte jest od poniedziałku do soboty do godziny 18.00. Bilet normalny kosztuje 16 €, a ulgowy 8 €. Warto także zajrzeć do galerii zdjęć Pinacoteca i Kaplicy Sykstyńskiej, gdzie podziwiać będziecie mogli dzieła światowych mistrzów malarstwa.

Oczywiście wszystkie te miejsca będziecie mogli odwiedzić biorąc udział w wycieczce, podczas której opowiedzą wam szczegółowo o wszystkich odwiedzanych miejscach, a nawet będziecie miejsc dostęp do dodatkowych lokacji. Aby zapoznać się z trasą wycieczki i kupić na nią bilet, skorzystaj z tego linka.

» Czytaj takżeWatykan: wskazówki dla turystów

Kolejny punkt na naszej liście to Zamek Świętego Anioła. Otwarty jest codziennie do 19:30. Bilet normalny kosztuje 10 €, ulgowy 5 €.

Zamek powstał w II wieku naszej ery, jako mauzoleum grobowca cesarza Hadriana. Znajdują się tam groby rzymskich cesarzy i ich rodzin. Otrzymał jego imię w roku szalejącej plagi. Papież Grzegorz zorganizował i przeprowadził procesję modlitewną wokół mauzoleum, w którym zobaczył archanioła Michała z odsłoniętym mieczem. Wizję tę uważano za wróżbę końca epidemii.

Od tego momentu mauzoleum nosi nazwę Castel S. Angelo (Zamek Świętego Anioła). W Muzeach Kapitolińskich znajduje się kamień z odciskiem stopy, rzekomo pozostawiony właśnie przez anioła. Zalecamy udział w wycieczce po tym zamku – wrażenia są niesamowite, a od przewodnika dowiecie się wielu ciekawych informacji.

Kolejne miejsce na liście to Plac Navona. W oryginale jego nazwa brzmiała „in Agone”, od łacińskich agones – gry. Najłatwiej dotrzeć do niego metrem, wysiadając na stacji o tej samej nazwie, polecamy przejść się tam na piechotę z mostu S. Angelo.

W miejscu obecnego nowoczesnego placu kiedyś znajdował się stadion Domiziano, który mógł pomieścić do 30 000 widzów, miał 276 m długości i 54 m szerokości. Wykorzystywany był do organizacji zawodów sportowych – to na nim odbywały się walki gladiatorów. Stadion ozdobiono licznymi posągami, z których na placu pozostawiono jedną z figur – statua Pasquino.

Kamienice w barokowym stylu, fontanna Quattro fiumi del Bernini, artyści uliczni i portreciści, plac nigdy nie przestaje tętnić życiem. Obok Placu Navona znajduje się Piazza Sant’Eustachio, gdzie znajdziecie kawiarnię o tej samej nazwie. Jest to mały lokal z najpyszniejszą kawą w Rzymie, a nawet jak twierdzą niektórzy – najlepszą w całych Włoszech.

Ostatnim miejscem, które polecamy odwiedzić podczas pierwszego dnia zwiedzania jest Campo dei fiori. Do tego miejsca można łatwo dojść pieszo z Placu Navona idąc przez Via Corso Vittorio Emanuele i via dei Ballauri.

Do końca XIV wieku w miejscu tym rozpościerała się kwitnąca łąka, od której pochodzi nazwa. Potem dwa razy w tygodniu odbywały się tam targi koni, a jeszcze później plac ten został miejscem egzekucji. To tam Giordano Bruno został spalony na stosie. Jego pomnik z brązu stoi dokładnie w miejscu egzekucji.

Campo dei fiori to jedyny plac w Rzymie, na którym nie ma ani jednego kościoła.

Dzień drugi: Colosseo, Vittoriano i Campidoglio

Colosseo

Drugiego dnia polecamy zacząć od zwiedzania niejakiego symbolu Rzymu – Koloseum. Atrakcja ta otwarta jest codziennie codziennie do godziny 17:30. Normalny bilet wstępu kosztuje 12 €, a ulgowy 7,50 €, dla dzieci wstęp jest bezpłatny. Dobrym sposobem zwiedzania Koloseum jest wybranie się tam w ramach wycieczki, którą można zamówić tutaj. W pobliżu Koloseum znajduje się także łuk triumfalny cesarza Konstantyna. Kilka metrów od łuku zobaczycie Forum Romanum – archeologiczny kompleks budynków cesarskich.

» Czytaj także min read Share Tweet Email Drukuj A-A+ 0% Read Koloseum: wszystko o czym muszą wiedzieć turyści

Po wyjściu z Koloseum polecamy udać się na Piazza Venezia i tam koniecznie odwiedzić il Vittoriano będące symbolem zjednoczenia Włoch. Pomnik Nieznanego Żołnierza traktować należy z szacunkiem i nie powinno się przy nim przesiadywać.

Ostatnim miejscem jakie polecamy wam odwiedzić drugiego dnia wycieczki jest Campidoglio . Dojdziecie tam pieszo idąc od placu Piazza d’Aracoeli przez słynne schody la Cordonata zaprojektowane przez Michała Anioła. Na Campidoglio znajduje się najstarsze na świecie muzeum – Musei Capitolini. Normalny bilet kosztuje 14 €, ulgowy 12 €. Otwarte jest codziennie do 19:30, zamykają je jedynie na 3 dni w roku: 1 stycznia, 1 maja i 31 grudnia.

» Czytaj takżeRzeczy do zrobienia i zobaczenia w Neapolu: 14 pomysłów

Dzień trzeci: Piazza di Spagna, Fontana di Trevi i Panteon

Panteon

Trzeci dzień wycieczki polecamy rozpocząć od wizyty na Placu Hiszpańskim (Piazza di Spagna). W jego centrum znajduje się fontanna Barcaccia, po prawej dom- muzeum poety Keatsa i jego przyjaciela Percy Bysshe Shelley, po lewej herbaciarnia Babingtona. Okolica słynie ze znakomitych schodów Trinita 'dei Monti (135 stopni). Wszystkie elementy architektury i delikatny kolor ochry nadają temu miejscu elegancki wygląd.

Fontana di Trevi to znany zabytek wykorzystywany w wielu filmach. Fontanna ma kształt muszli, a jej “wodne spektakle” przyciągają masę turystów. Tradycja wrzucania przez ramię monety do fontanny co roku uzupełnia budżet miasta. Z Fontany di Trevi łatwo dostać się do Via dei Condotti – ulicy pełnej ekskluzywnych sklepów.

Na koniec wycieczki po Rzymie polecamy udać się do Panteonu. Jeśli będziecie kierować się z Fontanny di Trevi ulicą Via Corso, bezpośrednio dotrzecie do świątyni wszystkich bogów, o największej na świecie kopule. Panteon jest najlepiej zachowanym zabytkiem starożytnego Rzymu. Oprócz zwiedzania tych miejsc na własną rękę, zapoznajcie się z ofertą wycieczek, podczas których odwiedzicie wszystkie nasze punkty na ten dzień, a nawet trochę więcej.

W ciągu trzech dni oczywiście nie da się zobaczyć całego Rzymu, można jednak nieco przyjrzeć się temu miastu, zakochać się w nim i zaplanować szybki do niego powrót.

Życzymy wam miłych spacerów po Rzymie!

» Czytaj takżeRzym wieczorem: gdzie warto pójść

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *