Jak wynająć samochód w Irlandii

Jak wynająć samochód w Irlandii

Irlandia to nie wszystko i przede wszystkim nie chodzi o Dublin. Wielu turystów przyjeżdża na zieloną wyspę raczej dla zabytków przyrodniczych niż historycznych. A do ich odwiedzenia potrzebny jest samochód. Bez niego trudno się obejść. Autobusy i pociągi zabiorą cię do niektórych najpopularniejszych atrakcji wyspy, ale nie do wszystkich. W tym artykule opowiemy ci o wynajmie samochodu w Irlandii, przejrzymy niektóre zasady i rozwiejemy obawy przed ruchem lewostronnym.

Jak wynająć samochód w Irlandii?

Najprostszym sposobem jest przejrzenie wszystkich dostępnych opcji wynajmu samochodów na tej dedykowanej stronie internetowej i wybranie odpowiedniego auta. Zebrane są tam różne firmy, dlatego ceny różnią się. Koszt wynajęcia samochodu zależy również od tego, gdzie chcemy go odebrać. Na lotnisku w Dublinie wybór jest większy i jest taniej, w centrum trochę droższy.

Nasza rada: automat wyraźnie ułatwi ci życie na drogach w Irlandii, gdzie wszystko jest na odwrót.

Zasady wynajmu

 • Limit wieku wynosi od 25 do 75 lat. Chociaż bycie poniżej 25 roku życia nie wyklucza całkowicie z możliwości wynajęcia. Zaznacz filtr „poniżej 25 lat”, a strona zasugeruje ci dostępne opcje. Cena będzie pewnie trochę wyższa, ale nic strasznego.
 • Potrzebne będzie międzynarodowe prawo jazdy wydane co najmniej rok temu.
 • No i oczywiście dokument tożsamości
 • oraz karta kredytowa (nie debetowa). Należy pamiętać, że depozyt będzie wynosił około 1000 euro. Środki te zostaną zamrożone na karcie kredytowej. Oczywiście zostaną one zwrócone po oddaniu samochodu. W niektórych firmach ta kaucja nazywana jest ubezpieczeniem, które również zostanie zwrócone po zwrocie samochodu.

Ile kosztuje wynajęcie samochodu w Irlandii?

Kompaktowy samochód z manualem będzie kosztował około 1000 euro za tydzień (w zależności od sezonu i miejsca wynajmu). Automat kosztuje około 1300 euro za tydzień. Na mniej niż tydzień cena będzie taka sama.

Wskazane jest dokonywanie rezerwacji z jak największym wyprzedzeniem, co najmniej dwa do trzech miesięcy wcześniej. Miesiąc wcześniej automat będzie kosztował dwa razy więcej, a w szczycie sezonu wybór będzie bardzo mały. Nie wahaj się i zarezerwuj auto na tej stronie.

Jeśli chcesz skorzystać z samochodu natychmiast po przyjeździe, ustaw lotnisko w Dublinie jako miejsce odbioru.

Należy pamiętać, że przy wynajmie samochodu i opłaceniu kaucji i ubezpieczenia niektóre opłaty nie są wliczone w samą cenę wynajmu i niekoniecznie są podane w umowie, np. Environmental and Recycling Charge, Vehicle Licensing Fee (ok. 5 €).

Bardzo ważne! Jeśli chcielibyście jeździć nie tylko po Irlandii, ale i po Irlandii Północnej (która jest przecież innym krajem) to trzeba wcześniej uprzedzić firmę i zapłacić dodatkowo 25-35 euro, nie zależy to od ilości dni.

No więc, Irlandia, samochody, trasa. Co trzeba wiedzieć?

» Czytaj takżePlan podróży samochodem po Irlandii. Mapa

Specyfika prowadzenia pojazdów w Irlandii

Specyfika prowadzenia pojazdów w Irlandii

 • Uwaga, ruch lewostronny! Choć to tylko brzmi strasznie, w praktyce wszystko jest całkiem proste. Przez pierwsze 5 minut utkniesz na złym pasie na zakręcie, a potem się przyzwyczaisz. Również ruch uliczny w Irlandii jest bardzo spokojny. I nawet jeśli źle skręcisz, zrozumieją cię i ustąpią ci drogi. Bez paniki.
 • Wyprzedzanie tylko z prawej strony.
 • Przepisy ruchu drogowego są ściśle egzekwowane i za ich złamanie zostaniesz ukarany.
 • Poziom alkoholu we krwi kierowcy musi być niższy niż 0,5 promila. To całkiem sporo, około dwóch kufli Guinnessa. Jeśli prowadzisz samochód od mniej niż 2 lat, dopuszczalny poziom to 0,2 ppm. Ogólnie rzecz biorąc, Irlandia jest najbardziej liberalnym krajem, jeśli chodzi o alkohol za kierownicą. Nie należy jednak nadużywać zaufania.
 • Zapnij pasy i upewnij się, że wszyscy pasażerowie również mają je zapięte.
 • Kamery radarowe są w Irlandii bardzo powszechne, a ograniczenia prędkości są ustalone na 50 km/h w mieście, 80 km/h poza miastem, do 100 km/h na drogach szybkiego ruchu (oj zobaczycie te szybkie drogi, gdzie na trasach pasą się owce) i do 120 km/h na autostradzie.

» Czytaj takżeIrlandia: przewodnik po krainie leprechaunów

Płatne drogi w Irlandii

W Irlandii jest wiele płatnych dróg. Można za nie zapłacić gotówką. Opłaty za przejazd kosztują około 2 do 3 euro. Opłaty za przejazd muszą być uiszczone do godziny 20:00 następnego dnia. Jeśli gotówka nie jest dostępna, zapłać online, telefonicznie lub w sklepach oznaczonych Payzone. Niektóre wypożyczalnie samochodów same organizują płatności drogowe, ułatwiając życie klientowi. Trzeba będzie to sprawdzić z wyprzedzeniem.

Parkingi

Parkingi

Kolejną rzeczą, o której nie powinieneś zapominać jest to, że znalezienie miejsca parkingowego na Starym Mieście może być trudne. Oto co można powiedzieć o parkowaniu w Irlandii:

 • Parkowanie w centrum Dublina jest płatne (stawki godzinowe wahają się od 0,80 do 3,50 EUR, w zależności od oznaczonego kolorem obszaru).
 • Poza centrum miasta powszechne są miejsca parkingowe z parkometrami.
 • Mandaty za łamanie zasad są nakładane na miejscu.

Parkowanie jest łatwiejsze w pozostałych częściach Irlandii, ale lepiej rezerwować hotele z prywatnym parkingiem.

Wybierz hotel z parkingiem w Dublinie

Ubezpieczenie

Ponieważ nikt nie jest odporny na wypadek lub stłuczkę, w Irlandii dostępna jest szeroka gama ubezpieczeń samochodowych. Aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek, zwróć uwagę na sekcję dotyczącą ubezpieczenia w umowie i pamiętaj, że przez cały okres wynajmu obowiązują przepisy kraju, w którym wynajmujesz samochód.

Większość umów wynajmu samochodu zawiera nadwyżkę collision damage waiver (CDW) oraz ochronę przed kradzieżą (TP- Theft Protection). W przypadku uszkodzenia lub kradzieży samochodu, twoja odpowiedzialność jest ograniczona do kwoty nadwyżki uzgodnionej wcześniej i widniejącej na voucherze. Przeczytaj dokładnie umowę! Konkretna ochrona wynajmowanego samochodu jest opisana na voucherze, który otrzymasz po potwierdzeniu rezerwacji.

Lepiej jest wykupić dodatkowe ubezpieczenie, które obejmuje wszystko. Choć ruch jest bardzo spokojny, drogi są wąskie, a baranów dużo. Mowa oczywiście o zwierzętach. Mała rysa może kosztować cię 250 euro.

Brać czy nie brać?

Oto jest pytanie. Jeśli masz wątpliwości i nie możesz się zdecydować, pomyśl o upragnionym celu podróży. Zastanów się, czy zorganizowane wycieczki będą dla ciebie wystarczające. Można je zobaczyć i zarezerwować online tutaj. Po nich możesz cieszyć się degustacją whisky lub piwa w autentycznym pubie, nie martwiąc się o to, ile promili alkoholu masz w swoim systemie.

Z drugiej strony, jeśli podróżujesz z dziećmi lub osobami starszymi, srogi harmonogram zorganizowanej wycieczki może nie być wygodny. Może nie będziesz chcieć wyjechać po ustalonych 30 minutach lub zachcesz zatrzymać się na bardzo malowniczym poboczu… Jest tyle ciekawych miejsc! W tym przypadku lepiej jest podróżować samemu.

Najważniejsze to nie bać się ruchu lewostronnego, a wszystko inne będzie w porządku. Wynajem samochodu w Irlandii jest łatwy i jeśli nie jest to twój pierwszy rok za kierownicą, nie masz się czego obawiać!

Szczęśliwej drogi!

» Czytaj także20 zamków w Irlandii, które warto odwiedzić

 

 

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *