Koloseum: wszystko o czym muszą wiedzieć turyści

25 lip 2019
Koloseum

Koloseum to ogromny amfiteatr znajdujący się w pobliżu Forum Romanum i uważany jest za jeden z najbardziej popularnych i rozpoznawalnych zabytków na świecie. Dla wielu osób Koloseum jest symbolem Rzymu, nic więc dziwnego, że każdego roku przyjeżdżają tam miliony turystów z całego świata.

Historia Koloseum

Koloseum zostało zbudowane w latach 70-72 jako dar dla Rzymu od zakonu cesarza Wespazjana z rodziny Flawianów. Niestety cesarz nigdy nie zobaczył swojego dzieła w pełni chwały, ponieważ zmarł jeszcze przed ukończeniem jego budowy. Uroczystości na cześć wybudowania amfiteatru Flawiuszów - tak początkowo nazywane było Koloseum - zostały odprawione przez syna Wespazjana - cesarza Tytusa, który zorganizował 100-dniowy uroczysty maraton, składający się z gier, walk gladiatorów i potyczek między ludźmi i zwierzętami. W ceremonii otwarcia Koloseum brał udział cały Rzym; podczas gdy amfiteatr był w stanie pomieścić 50 000 osób, wszystkie miejsca były zajęte, a goście usadawiani byli na różnych jego sektorach - w zależności od klasy społecznej.

Koloseum

Amfiteatr Flawiuszów stał się ulubioną areną rozrywkową Rzymian, którzy z radością obserwowali zacięte pojedynki. Niektórzy lubili też oglądać walki między dzikimi zwierzętami, inni woleli potyczki zwierząt i ludzi, ale najbardziej popularną dyscypliną były wciąż walki gladiatorów.

Jako arena bitewna Koloseum przetrwało 450 lat, ale walki gladiatorów i bitwy zwierząt stopniowo traciły na świetności - w jakimś stopniu na pewno z powodu rozprzestrzeniającego się chrześcijaństwa. Od tamtych czasów amfiteatr zaczął być wykorzystywany do różnych celów: jako kościół, cmentarz, twierdza, a nawet skarbiec. W połowie 14 wieku z powodu silnego trzęsienia ziemi południowa część Koloseum całkowicie runęła w gruzach, a odzyskane po tej katastrofie kamienie i marmur wykorzystane zostały do konstrukcji innych budynków.

Koloseum

 Jak już wspominaliśmy, Koloseum było pierwotnie znane jako amfiteatr Flawiuszów. Skąd pochodzi jego obecna nazwa? Wiąże się z tym ciekawa legenda. W latach sześćdziesiątych pierwszego wieku cesarz Neron nakazał stworzenie w swojej cesarskiej rezydencji wielkiej rzeźby, zwanej kolosem Nerona. Los posągu był bardzo nietypowy: po śmierci Nerona każdy nowy cesarz uważał za swój obowiązek wprowadzanie w nim poprawek: zmieniali jego ​​głowę, nazwę, a nawet wszystko na raz. Następnie, gdy nadszedł czas panowania cesarza Hadriana, ten postanowił nie zmieniać żadnych elementów rzeźby, a jedynie jej lokalizację - zlecił wyprowadzenie jej z cesarskiej rezydencji i postawienie na cokole w pobliżu Amfiteatru Flawiuszów. Wielu historyków uważa, że nazwa “Koloseum” wzięła się właśnie od owego posągu Kolosa.

Zwiedzanie Koloseum

Planując wizytę w Koloseum, musicie pamiętać o tym, że jest to jedna z głównych atrakcji Rzymu, więc przy wejściu na nie zazwyczaj są ogromne kolejki, szczególnie w sezonie turystycznym od maja do września. Mając nadzieję na kupno biletów w pobliżu Koloseum, na pewno stracicie masę czasu. Istnieją trzy sposoby na zakup biletów bez czekania w kolejkach:

 • Rezerwacja biletów online za dodatkową dopłatą. Bilet będzie wówczas kosztował 18€.

 • Zakup karty dla turystów Roma Pass na 72 godziny (38,5€). Karta taka daje posiadaczom pierwszeństwo wstępu podczas zwiedzania większości rzymskich zabytków. Ponadto Roma Pass pozwala także na zwiedzanie niektórych muzeów i atrakcji bezpłatnie lub ze zniżką, a także w okresie ważności karty obejmuje bezpłatne przejazdy środkami transportu publicznego.
 • Jeśli nie chcesz płacić dodatkowo za rezerwację online, istnieje jeszcze jedna sztuczka, która pomoże ci kupić bilet do Koloseum na miejscu i bez kolejki. Chodzi o to, że zwiedzając Koloseum, Forum Romanum i Palatyn, mimo że w miejscach tych za 12€ kupuje się bilet jednorazowy, to uprawnia on posiadacza do wejścia na wszystkie te 3 atrakcje. Ponieważ tam kolejki w kasach biletowych są znacznie mniejsze, możesz więc kupić bilet do Forum Romanum lub Palatynu, a następnie skorzystać z niego aby odwiedzić Koloseum.

Pamiętajcie też o tym, że pojedynczy bilet do Koloseum, Forum Romanum i Palatynu jest ważny przez dwa dni, ale każdą z tych atrakcji odwiedzić z nim można tylko raz. Dla dzieci poniżej 18 lat wstęp jest bezpłatny. W pierwszą niedzielę każdego miesiąca wejście do Koloseum jest darmowe dla wszystkich odwiedzających, dlatego niemożliwe jest zarezerwowanie biletów na te daty.

Koloseum

Warto też zwrócić uwagę na to, że na zwykłym bilecie za 12 € można odwiedzić tylko część Koloseum, a mianowicie jego pierwszą i drugą kondygnację. Wizyta na arenie, trzecia kondygnacja i lochy jest możliwe jedynie w ramach wycieczki grupowej, do tego trzeba kupić osobny bilet za 9 euro dla dorosłych i dla dzieci.

Przydatne informacje

Adres: Piazza del Colosseo

Stacja metra: Colosseo

Godziny otwarcia: codziennie od 8.30. Koloseum jest zamykane dla odwiedzających na godzinę przed zachodem słońca, więc godziny zamknięcia różnią się w zależności od sezonu - od 16:30 w zimie do 19:15 w okresie od kwietnia do sierpnia. Ostatnia grupa gości jest wpuszczana do środka godzinę przed zamknięciem.

Warto zauważyć, że od kwietnia 2016 r. w Koloseum zwiększyły się środki bezpieczeństwa. Oznacza to, że wszyscy goście muszą przejść kontrolę, co generuje dodatkowe kolejki. Dlatego planując wizytę w Koloseum, należy zakładać, że inspekcja może zająć nawet do godziny.

Jeśli macie ze sobą bagaż, polecamy pozostawienie go w hotelu lub w przechowalni, ponieważ odwiedzający nie mogą wnosić na teren zabytku obszernych plecaków, dużych toreb ani walizek.

Ważne wskazówki:

 • Pamiętaj, że w Koloseum podobnie jak w innych popularnych atrakcjach turystycznych łatwo paść ofiarą kradzieży, dlatego nie traćcie czujności, pilnujcie swoich toreb i portfeli i nie zostawiajcie cennych rzeczy bez opieki.
 • Trzymajcie się z daleka od przydrożnych sprzedawców, których w pobliżu Koloseum zobaczycie na pewno całą masę. W żadnym wypadku niczego od nich nie kupujcie. Jakość ich towarów pozostawia wiele do życzenia, a ceny są zdecydowanie zawyżone.
 • Załóżcie najwygodniejsze buty jakie macie, aby móc bezboleśnie przechadzać się po nierównych ścieżkach i stromych schodach Koloseum.

Koloseum

 • Zwłaszcza jeśli planujecie szczegółowe zwiedzanie Koloseum, zabierzcie ze sobą przynajmniej jedną butelkę wody. Nawet wiosną i jesienią w Rzymie może być bardzo gorąco. Ponieważ spacer po Koloseum może zająć nawet kilka godzin, nie warto też rezygnować z jakiejś małej przekąski!
 • Jeśli chcesz uniknąć tłumów turystów, najlepszym okresem na odwiedzenie Koloseum będzie okres od listopada do lutego.
Dodaj komentarz

Restricted HTML

 • Dozwolone znaczniki HTML: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
 • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
 • Adresy web oraz email zostaną automatycznie skonwertowane w odnośniki