Toalety w Rzymie: wszystko, co musisz o nich wiedzieć

,
Rzym

Gdziekolwiek wybieracie się jako turyści, to ważne aby mieć informacje nie tylko o atrakcjach turystycznych miasta, ale również o miejscach publicznych. W Rzymie liczba toalet publicznych i ich czystość pozostawia wiele do życzenia. W całym mieście jest ich około 200, prawie wszystkie z nich są płatne, a w okolicy atrakcji turystycznych w ciągu dnia nie są one dostatecznie sprzątane.

Chcielibyśmy uświadomić was w tej delikatnej kwestii. Zastrzegamy sobie jednak, że ponieważ administracja miasta zatwierdziła plan odbudowy przestrzeni publicznej, po waszym przyjeździe sytuacja może wyglądać już trochę inaczej. Przy okazji więc wiele toalet może być w tym samym czasie zamkniętych z powodu remontu. W Rzymie publiczne toalety są podzielone na trzy rodzaje – podziemne, automatyczne i zwykłe.

Automatyczne toalety w Rzymie

toaleta

Automatyczne toalety mogą mieć dwa rodzaje konstrukcji – prostokątną lub okrągłą, z napisem „WC”, “Toillet” lub “Bagno pubblico”. Są to nowoczesne ubikacje, które automatycznie czyszczą się po każdym użyciu. Korzystanie z nich zazwyczaj płatne jest 1 euro za każde wejście. Jeśli wszystko działa bez zarzutów, miejsca te są czyste, pachnące i przyjemne. Warto tylko sprawdzić czy przycisk na panelu świeci się na zielono, bo w przeciwnym razie możliwe są usterki. Konsekwencje wejścia do zepsutej toalety mogą być różne np. wejdziesz do środka, drzwi się zamkną, ale światło nie zapali się i nie będziesz mógł wyjść na zewnątrz. Jeśli urządzenie nie skończyło jeszcze sprzątać po poprzednim gościu, to czeka cię zimny prysznic – niespodzianka.

Tego typu toalety znajdziecie na:

  • Piazza Mancini № 1 (kwartał Flaminio), koszt 1 euro;
  • Viale Manlio Gelsomini, samo centrum Rzymu, dzielnica Ripa, w cenie 1 euro;
  • Viale De Coubertin (kwartał Parioli), cena 1 euro;
  • Via Sergio I (kwartał Aurelio), koszt obsługi 1 Euro;
  • Piazzae Clodio (kwartał Della Vittoria), płatne 1 euro.

Toalety podziemne i publiczne w Rzymie

toaleta

Toalety podziemne i publiczne można by właściwie przedstawić na jednym obrazku – odznaczają się one tylko przez fakt, że gdy te pierwsze są w piwnicy, drugie stawiane są na powierzchni. Aby znaleźć na ulicy publiczną toaletę, szukajcie wzrokiem odpowiednich oznaczeń. Jako że obsługiwane są one przez państwową organizację AMA, powinny być bezpłatne, ale mogą się jednak zdarzyć wyjątki. W centrum miasta i w okolicy dużych zabytków takich toalet jest zawsze bardzo dużo. Wadą tych miejsc jest to, że nie są one czyszczone wystarczająco często, otwierane do użytku są dopiero o 10.00, a zamykane już w godzinach popołudniowych. Mają jednak też pewna zalety- specjalne pokoje dla osób niepełnosprawnych i stoliki do przebierania dzieci.

Szybki przegląd toalet w centrum Rzymu

 toaleta Rzym

Toalety w pobliżu głównych atrakcji w centrum Rzymu są otwarte od 10.00 i mogą być zamykane o 19.40 (Plac Hiszpański, Plac Koloseum, Plac Navona) lub o 16.40 (Villa Borghese, Piazza Adriana, Plac Renesansowy). W prawie wszystkich z nich znajdziecie kabiny dla niepełnosprawnych z windą dla wózków inwalidzkich i stoliki do przebierania dzieci.

Stacje kolejowe, dworce autobusowe i lotniska też oczywiście mają na swoim obszarze toalety, jednak prawie wszystkie z nich są płatne, za to zawsze czyste, czasami tylko może zabraknąć w nich środków higienicznych. Toalety znajdziecie także we wszystkich muzeach, jednak korzystać z nich będa mogły tylko osoby, które kupiły bilet wstępu. Innym rozwiązaniem na problem braku toalety w najbliższym otoczeniu jest wejście do dowolnego baru, złożenie zamówienia i zapłacenie rachunku – to ważne, bez kwitu wejście do łazienki może być niedozwolone.

Życzymy wam beztroskich wakacji w Rzymie!

» Czytaj takżeW jakim rejonie Rzymu najlepiej się zatrzymać

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *