Co zwiedzić w Taorminie w trakcie 1 dnia?

, ,
Taormina

Taormina nie bez powodu uważana jest za perełkę Sycylii, ponieważ właśnie tam, jak pisał Guy de Maupassant, jest wszystko, co uwodzi nasze zmysły, umysł i wyobraźnię: piękne pejzaże natury, komfortowe plaże i interesujące atrakcje historyczne.

Obecnie Taormina jest przepełniona turystami, w związku z czym życie tam jest znacznie droższe niż w innych Sycylijskich miastach. Jeśli chcecie zatrzymać się w jednym z najbardziej luksusowych miast na wyspie, tutaj znajdziecie się listę hoteli w jej historycznym centrum, skąd będziecie mogli cieszyć się wspaniałymi widokami i charakterem lokalnej kultury.

Taormina: Wybierz hotel

W dalszej części artykułu przeczytacie o tym, co zwiedzić w Taorminie mając na to zaledwie 1 dzień.

Historyczne centrum Taorminy i Pałac Caravaggio

Zwiedzanie Taorminy najlepiej zacząć od Bramy Mesyny (Porto di Messina). Stanowi ona swego rodzaju wejście do miasta, prowadzi do zabytkowego centrum Taorminy skupione w okolicach placu Piazza Vittorio Emanuele. Właśnie tam znajduje się wspaniały Pałac Caravaggio (Palazzo Corvaja), w którym za dawnych lat urzędował parlament Sycylii. Obecnie w pałacu znajduje się Muzeum Sztuki i narodowych tradycji Sycylii.

Główna ulica Taorminy Corso Umberto, rynek i kościół św. Katarzyny

Główna ulica Taorminy — Corso Umberto — zaczyna się od placu Vittorio Emanuele. Znajdziecie przy niej liczne parki, sklepy z rękodziełem, sklepy, kawiarnie i restauracje. To wzdłuż tej ulicy polecamy kontynuować wasz spacer po Taorminie. Przechadzając się po Corso Umberto, zwróćcie uwagę na położony po prawej stronie niewielki plac — Piazza Santa Caterina Square, na którym mieści się kościół o tej samej nazwie — Chiesa di Santa Caterina — wzniesiony na cześć Wielkiej Męczennicy Katarzyny Aleksandryjskiej. Ciekawostka: kościół ten został wybudowany na ruinach greckiej świątyni poświęconej Afrodycie.

Antyczny teatr

Po zakończeniu zwiedzania kościoła Świętej Katarzyny skierujmy się w kierunku głównej atrakcji miasta — Teatru Antycznego (Via del Teatro Greco, 1), który stanowi symbol starożytnych greckich korzenii Taorminy. Aby dostać się do teatru, należy skręcić z Corso Umberto w kierunku Via Teatro Greco. Teatr został wzniesiony w 3 wieku przed naszą erą; chociaż z dawnej budowli pozostały jedynie ruiny, nawet patrząc na jego pozostałości można wyobrazić sobie skalę tej konstrukcji — średnica teatru wynosiła 109 metrów, został on zaprojektowany tak, aby mógł jednocześnie pomieścić 10 000 widzów. Koszt wstępu do teatru wynosi 10 euro. W pobliżu teatru znajduje się park miejski, w którym można miło pospacerować wzdłuż cyprysowych alejek, usiąść w cieniu drzewa oliwnego, podziwiać widoki, kwiaty, zapachy. Wypoczęci? To dalej w drogę!

Winiarnia Arco Rosso

Aby kontynuować wycieczkę, wróćcie na ulicę Corso Umberto. Jeśli doskwiera wam głód, możecie po drodze wstąpić do winiarni Arco Rosso (Via Naumachie 7), w której napijecie się orzeźwiającego drinka i zjecie kanapkę lub inną zimną przekąskę. Restauracja nie ma może bardzo bogatego menu, ale wysoka jakość dań i usług w pełni to rekompensuje. Kolejną jej zaletą są niewygórowane ceny (a to jest rzadkością w Taorminie) — napoje i przekąski będą kosztować około 7-10 euro na osobę.

Plac 9 kwietnia i kościoły św Augustyna i św Józefa

Po małej przekąsce kierujcie się dalej wzdłuż Corso Umberto, aż dojdziecie do placu 9 kwietnia (Piazza IX Aprile). Znajduje się tam mały gotycki kościół św. Augustyna (San Agostino), który jest obecnie pełni rolę biblioteki, a obok niego położony jest inny niewielki kościółek zbudowany na cześć św. Józefa (San Giuseppe). Na placu jest również główny taras widokowy, z którego roztacza się wspaniały widok na zatokę i Etnę.

Średniowieczna dzielnica Taorminy

Niedaleko placu 9 kwietnia stoi brama Porta di Mezzo, która zaprowadzi was do średniowiecznej dzielnicy Taorminy. Tego miejsca nie sposób przeoczyć, bowiem zdobi je ogromna Wieża Zegarowa (Torre dell’Orologio). Polecamy pospacerować wąskimi uliczkami w dzielnicy średniowiecznej i kupić tam tradycyjne sycylijskie pamiątki w sklepach z rękodziełem.

Katedra w Taorminie

Następnym punktem naszego spaceru jest Katedra w Taorminie (Duomo di Taormina) położona na placu Piazza Duomo. Katedra wybudowana została w XIII wieku, stanowi ciekawą mieszankę klasycznej średniowiecznej architektury i elementów barokowych, którymi budynek został przyozdobiony w XVII wieku.

Jedna z najlepszych trattorii w Taorminie — Al Duomo

Nasz spacer po Taorminie już prawie dobiegł końca. Dotarliśmy do portu Katania, który stanowi granicę Starego Miasta. Wykorzystajcie pozostały wam czas, aby odkryć mniejsze uliczki Starego Miasta, okoliczne sklepy, małe galerie, winiarnie i pizzerie. Nawiasem mówiąc, niedaleko od katedry znajduje się jedna z najlepszych trattorii w Taorminie — Al Duomo (Vico Ebrei 11). Tam mile zaskoczy was nie tylko jakość potraw, ale także gustownie udekorowane wnętrze z widokiem na Piazza Duomo. Warto spróbować tam owoców morza, które przygotowywane są według tradycyjnych sycylijskich receptur, a także domowych deserów. Średni rachunek wyniesie 20-25 euro.

» Czytaj także10 najlepszych restauracji w Taorminie

Życzymy niezapomnianego spaceru po Taorminie!

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *