Jak dojechać z Rzymu na Sycylię: możliwości i ceny

, ,
Taormina

Z Rzymu na Sycylię dostaniecie się samolotem, samochodem, pociągiem, autobusem lub promem. W naszym artykule weźmiemy pod lupę wszystkie możliwe opcje, zaczynając od tych najszybszych.

» Czytaj także10 wskazówek przed wyjazdem na Sycylię

Lot – najlepsza opcja podróży z Rzymu na Sycylię

Lot

Koszt biletu lotniczego dla jednego pasażera może się znacznie różnić w zależności od pory roku, liczby połączeń, rodzaju linii lotniczej, liczby transferów między lotami i pory dnia. Przykładowo lot z Rzymu do Palermo, dnia 24 września 2018 r. z lotniska Fiumicino, w jedną stronę i bez przesiadek, liniami Alitalia (włoskie linie lotnicze), z biletem zakupionym tego samego dnia w Rzymie kosztował 59 euro. Liniami Vueling Airlines natomiast przy wylocie tego samego dnia, ale o godzinie 06:50, cena biletu wynosiła 35 euro. Taki lot trwa 1 godzinę i 15 minut (dla wszystkich linii lotniczych).

Lot z Rzymu do Katanii – te same parametry lotu dla jednej osoby z lotniska Fiumicino. Alitalia: o godzinie 7:00 – koszt 58 euro; Vueling o 07:00, cena – 40 euro.

Dojazd na Sycylię samochodem

Dojazd na Sycylię samochodem

Poniżej znajdziecie nasze wyliczenia dotyczące podróży samochodem z Rzymu do Palermo. Samochód – City Car, paliwo – benzyna (cena 1,70 euro za litr). Odległość od punktu A do punktu B to 915 km, z czego 877 km przebiega po autostradach. Podróż na taką odległość zajmie około 10 godzin i 20 minut.

Opłata za przejazdy autostradami wyniesie nieco ponad 25 euro, a więc za cały przejazd zapłacicie około 120 euro. Miejsca, na które warto zwrócić uwagę po drodze to m.in.: Lacjum, Kampania, Reggio Calabria i Sycylia. Przejazd autostradą A1 (Mediolan-Neapol) opłaca się jedynie na odcinku z Rzymu do Salerno, a następnie najlepiej skierować się na bezpłatną autostradę A3 (Salerno-Reggio-Calabria). Po średnio 7 godzinach i 30 minutach dotrzecie do miejscowości Villa San-Giovanni, gdzie będziecie musieli wjechać na prom do Mesyny. Trasę obsługuje dwóch przewoźników: Caronte & Tourist i BlueFerries. Cena biletu na prom nie zmienia się w zależności od liczby pasażerów w samochodzie i ich wieku: za dwie osoby zapłacicie tyle samo co rodzina z dwójką dzieci w wieku 5 i 12 lat. Łączny koszt podróży samochodem z Rzymu do Palermo na dzień 24 września 2018 roku wynosiła około 160 euro.

Koszt przejazdu do Katanii takim samym samochodem, z zachowaniem takich samych parametrów podróży kosztować będzie około 110 euro, a do pokonania będziecie mieli 790 km w czasie średnio 9 godzin i 20 minut.

Pociągi z centralnych Włoch na Sycylię

Pociągi z centralnych Włoch na Sycylię

Nasze wyliczenia biorą pod uwagę przejazd z Rzymu do Palermo w dniu 24 września 2018 r., korzystając przewoźnika Trenitalia (włoskie koleje państwowe). Wyjeżdżając z dworca Rzym-Termini o godzinie 07:26, na dworzec główny w Palermo docieramy o 19:05, a więc czas podróży wynosi 11 godzin 39 minut, bez przesiadek, pociągiem InterCity (nieprzekraczającym prędkości 200 km na godzinę, w wagonie klasy 2). Ceny biletów na taki przejazd rozpoczynają się od 56 euro. Polecamy zabrać ze sobą przynajmniej jedną butelkę wody i coś do jedzenia, ponieważ ceny przekąsek w pociągach są zdecydowanie wygórowane. Bilety możecie kupić na oficjalnej stronie włoskich kolei, których interfejs można ustawić w języku angielskim. Podróż pociągiem to dobre wyjście dla doświadczonych podróżników, dodatkowo jednak dają możliwość podziwiania pięknych krajobrazów mijanych miast oraz poznania prawdziwie włoskiego klimatu.

Prom na Sycylię

Prom na Sycylię

Prom do Palermo odpływa nie z samego Rzymu, ale z położonego nieopodal portu Civitavecchia. Koszt przejazdu dla jednej osoby bez samochodu wyniesie około 50 euro. Promy wypływają o różnych porach, można więc dopasować konkretne połączenie do swoich potrzeb. Więcej szczegółów na temat rezerwacji biletu, znajdziecie pod tym linkiem.

Dojazd z Rzymu na Sycylię autobusem

Dojazd z Rzymu na Sycylię autobusem

Na koniec przyjrzymy się opcjom na dojazd z Rzymu na sycylię autobusem. Połączenie z Rzym-Tiburtin do Palermo: data 24 września 2018, odjazd o 21:00, przyjazd na miejsce o 09:30, koszt biletu dla jednej osoby – 34 euro. Trasa z Rzym-Tiburtina do Katanii z odjazdem o godzinie 21:00 i przyjazdem o 06:25 bilet – 40 euro. Podróż autobusem to bardzo dobra opcja umożliwiająca odkrywanie piękna Włoch!

Życzymy wam bezproblemowej i przyjemnej podróży z Rzymu na Sycylię!

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *