» Europa » Francja » Bretania » Bretania: jakie miasta odwiedzić?

Bretania to region na dalekim północnym zachodzie Francji, półwysep otoczony wodami Oceanu Atlantyckiego. Mieszkańcy, Bretończycy, byli niegdyś niezależni od Francji i do dziś zachowali wiele cech swojej unikalnej kultury. Bretania to kraina wybrzeży i wiatrów morskich o dość chłodnym klimacie i skromnej, ale pięknej przyrodzie. Bretania posiada wiele zabytków architektury i historii, które są interesujące dla turystów. A zwiedzanie Bretanii samochodem to świetny pomysł! Możesz go wynająć pod tym linkiem.

» CZYTAJ TAKŻENAJLEPSZE PLAŻE WE FRANCJI

Saint-Malo

Słynny port i miasto-twierdza w północnej Bretanii, siedziba mnichów, a później baza marynarki wojennej. Wielkie fortyfikacje miejskie zostały zbudowane w XVII wieku pod kierunkiem królewskiego inżyniera Vaubana. Bastiony miały służyć do obrony przed natrętną flotą angielską, która rok w rok nękała francuską marynarkę na Atlantyku. Miasto służyło też jako prawdziwa baza piratów. Choć czasy wojny minęły (i jest to obecnie spokojne, nowoczesne miasto), na ulicach Saint-Malo wciąż można znaleźć mnóstwo zabytkowych budynków, a przede wszystkim bardzo specyficzną, morską atmosferę, która spodoba się każdemu miłośnikowi romantycznej epoki żeglarstwa czy fotografowi.

Saint-Malo: Wybierz hotel

Rennes

Rennes jest centrum administracyjnym Bretanii i największym miastem w regionie. Niszczycielski pożar w 1720 roku zniszczył większość średniowiecznego Rennes, choć duża część architektury przetrwała. Na szczególną uwagę zasługują dobrze zachowane mury twierdzy z okresu rzymskiego, kilka starych świątyń i późnych pałaców. Ulica Chapitre to kolorowa, nastrojowa ulica pełna ozdobnych drewnianych domów z XVI wieku. Miejski ogród botaniczny Tabor jest jednym z najstarszych w Europie.

Rennes: Wybierz hotel

Brest

Miasto, które zawdzięcza swoje powstanie kardynałowi Richelieu (zostało przez niego przekształcone w bazę marynarki wojennej), Brest jest dziś jednym z centrów Bretanii. Posiada dobrze zachowany średniowieczny zamek i szereg innych starych fortyfikacji. W Breście znajduje się słynne muzeum morskie oraz ogromne akwarium, które cieszy się dużym zainteresowaniem turystów, zwłaszcza tych najmłodszych.

Brest: Wybierz hotel

Vannes

Miasto jest ciekawe architektonicznie ze starymi budynkami w ich prawie pierwotnej postaci w centrum. Piękne drewniane domy stoją tłocznie i bezładnie, tworząc klimatyczną plątaninę wąskich, krzywych uliczek. W Vannes znajduje się muzeum archeologiczne z dobrą kolekcją celtyckich i rzymskich artefaktów.

Vannes: Wybierz hotel

Dinan

Miasto na południe od Saint-Malo, w średniowieczu ważny ośrodek handlu tranzytowego (dzięki położeniu nad rzeką Rance), leżące w malowniczej dolinie rzeki. Dziś Dinan znane jest przede wszystkim jako kurort (popularny wśród Brytyjczyków) oraz bogaty zbiór średniowiecznych zabytków. Zachował się tu m.in. zamek, baszty oraz większość murów obronnych otaczających stare miasto.

Dinan: Wybierz hotel

Quimper

Quimper

Miasto na zachodnim krańcu Bretanii znane jako ośrodek tradycji i kultury bretońskiej. W sklepach z pamiątkami w miasteczku można znaleźć wiele ciekawych przedmiotów, szczególnie gliniane wyroby z Quimper. Co roku w Quimper odbywa się wielki festiwal ludowy, na który przyjeżdżają z występami opiekunowie dawnej cywilizacji celtyckiej.

Quimper: Wybierz hotel

Lorient

Miasto o skomplikowanych, ironicznych losach. Rozwinęło się w XVII wieku jako port handlowy obsługujący handel z dalekimi Indiami i przez pewien czas prosperowało jako baza Francuskiej Kompanii Wschodnioindyjskiej. Wraz z upadkiem handlu miasto stało się raczej przeciętne, aż do czasu, gdy w czasie II wojny światowej Niemcy zbudowali tu ogromny betonowy bunkier dla łodzi podwodnych. Alianci zbombardowali Lorient całkowicie, aby się go pozbyć. Baza łodzi podwodnych pozostała jednak nienaruszona i jest obecnie fascynującym muzeum.

Lorient: Wybierz hotel

» CZYTAJ TAKŻEWIELKA PODRÓŻ SAMOCHODEM PO FRANCJI

Dinard

Stare uzdrowisko na zachód od Saint-Malo, osobliwy zabytek luksusowej Belle Epoque (przełom XIX i XX wieku). Wzdłuż wybrzeża znajdują się setki willi wybudowanych niegdyś dla wyższych sfer Francji i reszty Europy, w tym willa cesarza Napoleona III. Co roku w Dinard odbywa się festiwal filmowy. Dziś miasto jest nowoczesnym, dość drogim kurortem z doskonałymi plażami (jeśli w Bretanii jest akurat ładna pogoda).

Dinard: Wybierz hotel

Carnac

Niewielkie miasteczko Carnac słynie z posiadania największego na świecie skupiska struktur megalitycznych – wytworów starożytnych ludzi datowanych na 3-4 tysiące lat p.n.e. Kierowani chęcią zaskarbienia sobie przychylności bogów lub ochrony za pomocą specjalnej magii, niestrudzeni mieszkańcy tych miejsc ułożyli ponad 3 tysiące kamieni (niektóre z nich ważą nawet 40 ton) w kręgi, alejki i inne nie do końca zrozumiałe do dziś konstrukcje. Trudno sobie wyobrazić, ile pracy musieli w to włożyć.

Carnac: Wybierz hotel

Cancale

Stolica ostryg w Bretanii, miasteczko Cancale jest znane jako dostawca owoców morza już od XVII wieku. W przeszłości specjalne powozy prześcigały się w dostawieniu świeżych ostrych do Wersalu na stół Ludwika XIV. Czasy się zmieniły i dziś ostrygi nie są już zbierane podczas odpływu, lecz hodowane. Na odwiedzających czeka nadmorska sceneria, mnóstwo informacji o ostrygach i oczywiście rzetelne degustacje.

Cancale: Wybierz hotel

Życzymy udanej podróży po Bretanii!

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *