Wieża Montparnasse: bilety, historia, wskazówki

,

Montparnasse to najbardziej kontrowersyjna budowla Paryża, «brzydki» odpowiednik wieży Eiffla, w postaci wieżowca, a tym samym doskonały taras widokowy. Budynek zarówno psuje widok, jak i pomaga się nim cieszyć. Wejdź na samą górę, aby zobaczyć Paryż bez wieży Montparnasse.

» CZYTAJ TAKŻEParyż z góry! Punkty widokowe Paryża

Jak wejść na wieżę Montparnasse?

Wieżowiec znajduje się obok dworca kolejowego i bulwaru Montparnasse o tej samej nazwie. Stacja metra to Gare Montparnasse i ma przystanki na liniach 4, 6, 12 i 13 paryskiego metra.

Czas pracy: od 09:30 do 23:30.

Bilety kosztują 19 euro dla dorosłych, 14 euro dla osób w wieku 12–17 lat i 8 euro dla osób w wieku 4–11 lat. Lepiej jest zarezerwować bilety z wyprzedzeniem online z dwóch powodów:

  • nie musisz stać w kolejce do kasy biletowej;
  • Bilety w kasie są droższe o 1 euro.

Pod tym linkiem można kupić bilety online. Lub po prostu wybierz datę z kalendarza poniżej:

» CZYTAJ TAKŻE15 okręg Paryża: gdzie się zatrzymać, co zobaczyć, mapa

Zasady zwiedzania wieży Montparnasse:

  • Przed wejściem do windy zostaniesz przeszukany przez ochronę. Nie należy wnosić dużych toreb ani plecaków, aby uniknąć niepotrzebnych pytań.
  • Na tarasie widokowym można pozostać tak długo jak się chce, nawet do godziny zamknięcia.
  • Wieża ma swoją własną, darmową aplikację mobilną, która pomoże ci w zwiedzaniu miasta. Pobierz Magnicity z oficjalnej strony lub ze sklepu z aplikacjami na swoim telefonie.

» CZYTAJ TAKŻE33 głównych atrakcji Paryża

Z czego znana jest wieża Montparnasse?

Wieża Montparnasse: bilety, historia, wskazówki

Wieża znajduje się w historycznej dzielnicy Montparnasse, od której pochodzi jej nazwa. Kiedyś był tam stary dworzec kolejowy, ale nie był już w stanie obsługiwać ruchu pasażerskiego. Nad projektem wieżowca pracowało czterech architektów, co jest ciekawe biorąc pod uwagę efekt końcowy. Został zbudowany w latach 1970–1973 jako część ambitnego programu infrastruktury miejskiej.

» CZYTAJ TAKŻEDzielnice Paryża — w których warto się zatrzymać?

W chwili ukończenia budowy wieża miała 210 metrów wysokości. Był to najwyższy budynek w Europie, ale obecnie zajmuje dopiero 14 miejsce.

Wygląd wieży jest często ostro krytykowany: projekt jest prosty, monolityczny, ponury i poważnie nie pasuje do panoramy Paryża. Negatywna opinia społeczna była tak silna, że wkrótce zakazano ustawowo budowy wieżowców w centrum miasta. Takie sprawy wyrzucono w całości na przedmieścia, gdzie później powstała biznesowa dzielnica La Défense.

Wieża Montparnasse pozostała jednak na swoim miejscu i stopniowo stała się główną atrakcją turystyczną. W 1995 roku francuski spiderman, Alain Robert, wspiął się na wieżowiec używając jedynie rąk i bez siatki zabezpieczającej. W trakcie tego procesu prawie spadł.

W 2020 roku rozpoczęła się całkowita rekonstrukcja wieży na potrzeby Olimpiady w 2024 roku. Nowy projekt będzie bardziej ekologiczny i neutralny dla otaczającego krajobrazu. Pożyjemy zobaczymy!

» CZYTAJ TAKŻE14. okręg Paryża: mapa, atrakcje, restauracje

Co jest w wieży Montparnasse?

Wieża Montparnasse: bilety, historia, wskazówki

Wieża Montparnasse sięga daleko w niebo, ale też głęboko pod ziemię – tuż pod nią krzyżuje się kilka linii metra. Cała konstrukcja wsparta jest na ogromnych betonowych palach. Większość pomieszczeń nadziemnych zajmują biura, w których zatrudnionych jest około 5 tys. osób. Na wyższych piętrach znajdują się różne kawiarnie i sklepy z pamiątkami.

Na 56. piętrze znajduje się bar i restauracja «Ciel de Paris» («Niebo Paryża»). Nie ma gwiazdki Michelin, ale kuchnia jest chwalona. Nic jednak nie pobije widoku z okien. Stolik przy oknie z widokiem na wieżę Eiffla trzeba rezerwować z wyprzedzeniem.

» CZYTAJ TAKŻENajlepsze restauracje z widokiem na wieżę Eiffla

Najcenniejszą dla turysty częścią budynku jest oczywiście dach. Szybka winda potrzebuje tylko 38 sekund, aby dotrzeć na 56 piętro, ale na 59 piętro, które jest całkowitą liczbą pięter, trzeba iść schodami. Zimą zalewają tu lodowisko, najwyższe w Paryżu, latem zaś serwują poczęstunek.

Widok na Paryż ze szczytu jest wyjątkowy. Przy dobrej pogodzie widoczność sięga nawet 40 kilometrów — widać nie tylko miasto, ale i jego najbliższą okolicę, np. lotnisko Orly. W przeciwieństwie do tarasu widokowego na wieży Eiffla, nie ma tu kolejek i jest więcej dostępnej przestrzeni.

 

Miłej pogody i wspaniałych widoków z wieży!

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *