Transport w Mediolanie: wszystko o biletach na autobus, tramwaj i metro

,
Transport w Mediolanie

Istnieją pewne opłaty, aby poruszać się po Mediolanie za pomocą transportu publicznego. We Włoszech system biletowy jest jednolity – na jednym bilecie można jeździć każdą formą transportu publicznego. Wygodnie jest kupić jeden bilet na 4 lub 10 przejazdów jednocześnie, jak również na 1, 2 lub 7 dni.

Można zasiąść w metrze i jeździć nim do ciekawych miejsc. Innym nietypowym środkiem transportu są pociągi międzymiastowe, z których prawie wszystkie jeżdżą pod ziemią. Tramwaje i trolejbusy przewiozą Cię pomiędzy dzielnicami, jednocześnie ciesząc się miastem. Dla tych, którzy zarezerwowali hotel z dala od metra, dobrą opcją mogą być autobusy.

Centrum Mediolanu: Wybierz hotel

Istnieją również pociągi elektryczne, które kursują co 30 minut pomiędzy Mediolanem a innymi miastami Lombardii. Aby nimi podróżować, trzeba mieć już bilety na obszary terytorialne.

» Czytaj takżeWszystkie najlepsze plaże w odległości godziny jazdy samochodem od Mediolanu

Uwaga! Nie ma możliwości uiszczenia opłaty za przejazd wewnątrz pojazdu! Bilety można kupić w automatach i kasach przy wejściu do metra, a także w kioskach i sklepach tytoniowych. Automaty przyjmują gotówkę i karty.

Przed skorzystaniem z niego należy przyłożyć bilet do czytnika lub skasować go. Jeśli Twój bilet posiada pasek magnetyczny, pamiętaj, aby przyłożyć go do czytnika przy każdej przesiadce. Bilety są często sprawdzane przy wyjściu, więc zachowaj je do końca podróży. Nie zaleca się podróżowania bez biletu – za jazdę na gapę grozi mandat w wysokości 100 euro.

Rodzaje biletów na przejazdy w Mediolanie

Transport w Mediolanie

Najpopularniejsze bilety (Biglietto Urbano) kosztują 1,50 euro i są ważne przez 90 minut od momentu ostemplowania. W tym czasie można korzystać z biletu na pociągi mediolańskich tramwajów, trolejbusów i autobusów, ale do metra można wejść tylko raz.

Nawiasem mówiąc, za taki bilet można wygodnie zapłacić SMS-em. Wysyłając SMS o treści „ATM” na numer 48444, można zapłacić 1,50 euro za jednorazowy bilet na metro.

Bilet na 4 przejazdy (Biglietto integrato per 4 viaggi) – kosztuje 6,00 euro i oznacza 4 przejazdy po 90 minut każdy.

Bilet na 10 przejazdów (Carnet 10 viaggi) – kosztuje 13,80 euro i jest odpowiednikiem 10 przejazdów trwających 90 minut. Warunki są takie same jak w przypadku biletu miejskiego.

Bilet wieczorny (Biglietto serale) – kosztuje 3,00 € i jest ważny od godziny 20:00 do zamknięcia metra.

Bilet 1-dniowy (Biglietto giornaliero) – kosztuje 4,50 euro i można go wykorzystać do 24 godzin po kompostowaniu. Dla wszystkich środków transportu publicznego, w tym pociągu.

Bilet 2-dniowy (Biglietto bigiornaliero) – cena 8,25 EUR za 48 godzin od momentu skasowania biletu. Warunki korzystania są takie same jak w przypadku biletu 1-dniowego.

Bilet tygodniowy 2×6 (Settimanale 2×6) – cena wynosi 10€. Z takim karnetem można odbyć 2 podróże po 90 minut każdego dnia. Każda podróż równa się jednemu przejazdowi metrem i pociągiem w Mediolanie, opłata za przejazd innymi środkami transportu jest nieograniczona. Jeśli dwa przejazdy w jednym dniu tygodnia są niewykorzystane, możesz je wykorzystać w niedzielę.

Możesz również pojeździć po Mediolanie na rowerze lub motocyklu.

Bilet bagażowy (dotyczy osób, które mają ze sobą więcej niż 1 sztukę bagażu lub przewożą duże sztuki bagażu) – koszt 1,50 €, ważny również – 90 minut od momentu skasowania.

Jeśli podróżujesz do Mediolanu z dużym bagażem, lepiej jest zarezerwować transfer lotniskowy.

3 rodzaje plastikowych kart podróżnych w Mediolanie

1. Możesz kupić plastikową kartę RicaricaMi z możliwością ponownego doładowania, która jest ważna przez 4 lata od daty zakupu. Kosztuje 2,50 euro, a po zakupie otrzymasz 1 bilet normalny. Następnie możesz dodać kilka z powyższych biletów do swojej karty podróży. Karta nie posiada zdjęcia i nie jest imienna.

2. Drugi rodzaj to plastikowa karta z fotografią. Jest ona również ważna przez 4 lata od daty zakupu. Można ją nabyć w punkcie ATM i trzeba mieć przy sobie paszport. Pusta karta kosztuje 10 euro i może być doładowywana za pomocą następujących metod płatności:

Bilet tygodniowy kosztuje 11,30 euro, jest ważny od poniedziałku do niedzieli i uprawnia do nieograniczonej liczby przejazdów w tygodniu.

Bilet miesięczny kosztuje 30 euro i może być wykorzystany na nieograniczoną liczbę przejazdów w ciągu miesiąca.

Bilet roczny kosztuje 300 euro i obejmuje nieograniczone podróże przez cały rok.

3. Jeśli jesteś studentem, taniej jest kupić kartę podróżną z Twoim osobistym numerem i zdjęciem, którą możesz zamówić w kioskach ATM POINT, gdzie zostanie przygotowana w ciągu 15 dni. Bilety z legitymacją studencką:

Roczny, kosztujący 200 euro, pozwala na nieograniczoną liczbę przejazdów w ciągu jednego roku.

Miesięczny dla studentów studiów dziennych, kosztuje 22 euro i pozwala na nieograniczone przejazdy przez miesiąc.

Miesięczna karta dla studentów wieczorowych kosztuje €11 i jest ważna od poniedziałku do piątku między 17:00 a 20:30 oraz od 21:00 do końca kursowania komunikacji miejskiej, w sobotę między 13:00 a 20:00, ale nie w niedzielę!

Musisz aktywować swoją kartę ściśle na początku roku szkolnego.

Jeśli Twoja karta zostanie skradziona lub zgubiona, udaj się do dowolnego punktu ATM z dowodem tożsamości. Jeśli Twoja karta została skradziona, złóż reklamację, jeśli została zgubiona, wypełnij specjalny wniosek. W obu przypadkach wydanie duplikatu będzie kosztowało 15 euro.

Życzymy Państwu przyjemnej podróży tramwajami, trolejbusami, metrem i autobusami w Mediolanie.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *