» Europa » Niemcy » Zabytki Bawarii: co warto zobaczyć?

Bawaria to największa pod względem powierzchni kraina w Niemczech z gotycką i romańską architekturą, alpejskimi krajobrazami i niepowtarzalnym duchem. Piękno Bawarii tkwi nie tylko w jej zabytkach. Wyjeżdżając stąd nie można zapomnieć o pikanterii bawarskich kiełbasek, słodyczy maślanych wypieków i cierpkości miodowego piwa. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, które bawarskie zabytki warto odwiedzić w pierwszej kolejności.  

Wybierz hotel w Bawarii

» CZYTAJ TAKŻEMonachium w 1 dzień: co zobaczyć?

Zamek Neuschwanstein

Ten stary niemiecki zamek w stylu rycerskim jest znany z kreskówek Disneya. Ściany z białego marmuru, wysokie wieże z iglicami imponują monumentalnością i bajkowym wyglądem. Jest to prawdopodobnie najbardziej znana atrakcja w Bawarii.

Nie mniej zaskakujący jest wystrój wnętrz. Dekoracja każdej sali ma symboliczne znaczenie. Sceny, ornamenty, rzeźby wewnątrz zamku nawiązują do mitologii, starożytnych nauk i filozofii – nauk, które lubił król Ludwik II, znany również jako Ludwik Szalony lub Bajkowy Król. Liczne okna otwierają widok na Alpy. Szczególnie okazała jest sala tronowa i sypialnia króla. Wycieczkę do zamku Neuschwanstein można zarezerwować tutaj.

Termy Erding

Największy kompleks termalny w Europie. Może pomieścić około 5000 osób dziennie, które chcą się zrelaksować i podreperować swoje zdrowie. Termy siarkowe dysponują basenami spa z piaszczystymi plażami, łóżkami do masażu, barami i plażowymi placami zabaw.

Miłośnikom aktywnych kąpieli polecamy udać się prosto do parku zjeżdżalni wodnych Galaxy. Jest on tak duży, że metalowa kopuła nad nim jest wyższa niż ośmiopiętrowy budynek. Zjeżdżalnie podzielone są na trzy poziomy: Family, Action i Extreme. W parku znajduje się cała gama saun z łaźniami parowymi na każdy gust, a także salony piękności.

Zarezerwuj hotel w pobliżu kompleksu Therme Erding

» CZYTAJ TAKŻE5 najlepszych łaźni termalnych w Budapeszcie

Ratyzbona

Tam, gdzie spotykają się dwie rzeki, Dunaj i Regen, a także zaczyna się Las Bawarski, w II wieku naszej ery narodziło się urocze miasto Ratyzbona (niem. Regensburg). Do dzisiaj zachowało ono ducha średniowiecza. Dzięki swoim starożytnym budowlom, historyczne centrum Ratyzbony jest wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Mimo wszystko każdy znajdzie tu coś dla siebie. Pomniki architektury harmonijnie współistnieją z nowoczesnymi budynkami, sklepami i klubami nocnymi.

Główne zabytki:

  • Katedra w stylu gotyckim w Ratyzbonie
  • Kamienny most z czasów średniowiecza
  • Bazylika w stylu romańskim
  • Ruiny klasztoru Obermünster
  • Najstarsza apteka «pod Orłem»
  • Gospoda «pod Złotym Krzyżem»

Ciekawą wycieczkę po Ratyzbonie można znaleźć tutaj.

Zamek Linderhof

Kolejną atrakcją w Bawarii w stylu neobarokowym jest zamek Linderhof, zbudowany przez «Bajkowego Króla» Ludwika II. Początkowo planował on wznieść ogromny pałac w stylu francuskiego Wersalu, ale okazało się, że miejsca jest zbyt mało.

Linderhof to jedyny zamek, który został całkowicie ukończony za życia króla Ludwika II. Jest on zbudowany z drewna i pokryty tynkiem. Wewnątrz panuje uroczysta atmosfera, a na terenie znajduje się wiele ogrodów, stawów, złotych fontann, rzeźb, kolumn i półowalnych arkad. Wycieczkę do zamku Linderhof można zarezerwować pod tym linkiem.

Oktoberfest w Monachium

Co warto zobaczyć, jeśli przyjechaliście do Bawarii jesienią? Oczywiście, tradycyjną zabawę, festiwal Oktoberfest! Impreza rozpoczyna się w drugiej połowie września i tradycyjnie odbywa się na łące Teresy (Theresienwiese) w centrum Monachium. Wesołe miasteczko, stragany z ulicznym jedzeniem i specjalnie przygotowanym bawarskim piwem, parady i jarmarki trwają zwykle przez 12-15 dni. Ludzie zjeżdżają się z różnych zakątków Niemiec, Europy i świata. Przez 2 tygodnie festiwal odwiedza około 6 milionów ludzi, a ceny biletów rosną. Jeśli nie chcecie przepłacić i stać w długich kolejkach, kupcie bilety na Oktoberfest z wyprzedzeniem pod tym linkiem.

Wiosną, latem lub zimą można zorganizować degustację piwa w muzeum Oktoberfestu. Kupcie bilety z wyprzedzeniem tutaj lub wybierzcie datę z kalendarza poniżej. 

Jezioro Chiemsee

«Bawarskie morze» znajduje się między austriackim miastem Salzburg a bawarskim Rosenheim. Po jeziorze można pływać statkami wycieczkowymi. Wycieczki, zazwyczaj obejmują wizytę w pałacu Herrenchiemsee na Wyspie Męskiej i klasztorze benedyktyńskim na «Wyspie Damskiej». Samo jezioro wyróżnia się krystaliczną czystością. W jego wodach odbijają się majestatyczne góry.

» CZYTAJ TAKŻEGdzie najlepiej zatrzymać się nad jeziorem Como

Norymberga

Norymberga jest nazywana stolicą Świąt Bożego Narodzenia i miastem zabawek. Pod koniec jesieni na ulicach pojawiają się wystawne witryny udekorowane girlandami, otwierane są sklepy z piernikowymi domkami, pysznymi wypiekami i grzanym winem. Nawet bez tego piękne miasto staje się magicznym miejscem.

Jednak sława drugiego co do wielkości miasta w Niemczech nie ogranicza się jedynie do zabawek i świątecznego nastroju. Mury Pałacu Sprawiedliwości w Norymberdze pamiętają straszne wydarzenia procesu norymberskiego po zakończeniu drugiej wojny światowej.

» CZYTAJ TAKŻE10 pomysłów na to, jak świętować Boże Narodzenie i Nowy Rok w Norymberdze

Norymberga to małe miasto, ale obfituje w zabytki i atrakcje. Warto zobaczyć zamek cesarski Kaiserburg, miejską wieżę, fontanny i muzea. Można także wybrać się do teatru i spróbować norymberskich kiełbasek w jednej z restauracji w centrum. Ciekawe wycieczki po Norymberdze znajdziesz tutaj.

Hohenschwangau

Na górach w okolicach miasta Füssen wznosi się majestatyczna budowla, dzieło ojca króla Bawarii, Maksymiliana II. Zespół architektoniczny utrzymany jest w neoromantycznym stylu. Baszty twierdzy z charakterystycznymi prostokątnymi występami otaczają pałac ze wszystkich stron.

Wewnątrz można zwiedzić sale «Lohengrina» i «Królowej Marii». Obecnie w zamku prowadzone są wycieczki w wielu językach, w tym w języku polskim. Wieczorem zamek jest bardzo klimatycznie oświetlany. Możesz zarezerwować prywatną wycieczkę, aby poznać Hohenschwangau i zwiedzić zamki oraz kościoły wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Bawarskie Alpy

Najwyższym szczytem kompleksu górskiego jest Zugspitze, mająca prawie 3000 metrów wysokości. Grzbiet ma długość 300 kilometrów.

W Bawarskich Alpach znajduje się 30 ośrodków narciarskich. W Dolinie Berchtesgaden można zobaczyć ruiny rezydencji Hitlera. Obok znajduje się «Orle Gniazdo» – herbaciany domek. Innym malowniczym miejscem jest lazurowe jezioro górskie Walchensee o głębokości 192 metrów.

» CZYTAJ TAKŻE10 najlepszych ośrodków narciarskich w Alpach Francuskich

Romantyczna droga

Droga długości 366 kilometrów od rzeki Men do Füssen obejmuje 25 miast i większość atrakcji Niemiec. W tym romantyczne zamki, wielkie wąwozy i masywy górskie. Specjalnie dla rowerzystów i pieszych turystów, na całej trasie postawiono znaki. Możesz zarezerwować wycieczkę autobusową po Romantycznej Drodze tutaj.

Najważniejszymi atrakcjami Bawarii są zamki Schwangau, Neuschwanstein oraz Hohenschwangau, rezydencja w Wurzburgu oraz Fuggerei. W trakcie podróży możesz odwiedzać urocze średniowieczne miasteczka i zwiedzać wspaniałe zamki.

Niemniej jednak Bawaria oferuje wiele atrakcji, od bajkowych zamków po krajobrazy górskie i jeziora. To idealne miejsce na wypoczynek i inspirację. Atrakcje Bawarii przechowują starożytną historię, począwszy od czasów średniowiecza. Tutaj każdy turysta znajdzie mnóstwo wrażeń: zwiedzanie, narciarstwo, wodne wycieczki oraz relaks w termach i spa.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *