Figueres: Co zobaczyć w mieście Dalego?

,
Figueres

Oczywiście, Figueres, małe miasteczko w Katalonii, będzie szczególnie interesujące dla tych, którzy interesują się, lub przynajmniej szanują, twórczość Salvadora Dali. Jednak nawet poza atrakcjami związanymi ze sztuką, w Figueres jest wiele do zobaczenia i zrobienia. Opowiedziała nam o tym Lina Godoy Torrijos, z wydziału turystyki w Urzędzie Miasta Figueres.

Co zobaczyć w Figueres?

Red.: Po jakie wyjątkowe przeżycia przyjeżdżają do waszego miasta turyści?

Figueres to miasto Salvadora Dalí. Obecnie mieści się w nim Teatr-Muzeum Dalego (Teatro-Museo Dalí). Ze wszystkimi dziełami sztuki, pomieszczeniami i eksponatami został pomyślany przez samego artystę jako jednolite surrealistyczne doświadczenie. Obecnie w domu artysty prowadzone są prace mające na celu utworzenie muzeum, którego otwarcie planowane jest na 2022 rok.

Ruta Dalí

W samym mieście znajduje się „Ruta Dalí” (Szlak Daliego) z drogowskazami do miejsc związanych z życiem artysty. Trasę tę można przejść samodzielnie lub z przewodnikiem. W celu uzyskania porady, zalecamy kontakt z Biurem Turystycznym (Oficina de Turismo).

Kilka rzeźb związanych z Dali są rozrzucone po obwodzie miasta. Można je znaleźć na Plaza Gala-Salvador Dalí, na Rambla i Avenida Salvador Dalí.

Red.: Jakie są ciekawe miejsca w Figueres?

ciekawe miejsca w Figueres

Polecamy wizytę w Teatrze i Muzeum Dali, o których była już mowa powyżej:

  • Castillo de San Fernando – największy zamek w Europie. W XVIII wieku mógł pomieścić jednorazowo sześć tysięcy żołnierzy.
  • Katalońskie Muzeum Zabawek (Museo del Juguete de Cataluña) zainteresuje zarówno dzieci, jak i dorosłych. Zobacz najwcześniejsze zabawki, gry, w które grano zanim wynaleziono szachy i niesamowicie realistyczną kolej w skali 1:32. W tym muzeum mieszka również ulubiona zabawka Salvadora Dali.

Kiedy jechać do Figueres?

Kiedy jechać do Figueres

Red.: Kiedy jest najlepszy czas, żeby przyjechać? Jaką porę roku Pani rekomenduje?

Najbardziej komfortowa pogoda panuje od maja do września. Jest to również czas, w którym organizowana jest większość imprez kulturalnych przyciągających turystów.

» Czytaj takżeJak zaplanować idealny wypad do Barcelony?

Red.: Jakie wydarzenia w Figueres może Pani polecić?

  • Podczas Wielkanocy (Semana Santa) odbywa się Festiwal Komedii (Festival Còmic).
  • Od 1 do 3 maja odbywa się święto Świętego Krzyża (Fiesta de la Santa Cruz).
  • W lipcu odbywa się Festival de danza Figueres es Mou.
  • Festiwal Acústica odbywa się pod koniec sierpnia.
  • Muestra del Vino del Ampurdán (Targi Wina Emporada) odbywają się w czerwcu lub we wrześniu.

Daty i format mogą ulec zmianie w zależności od sytuacji epidemiologicznej. Sprawdź na stronie internetowej biura turystycznego.

Oprócz samego Figueres, polecamy odwiedzić także inne miejscowości w regionie Empurdá. Są to wspaniałe miejsca z parkami przyrodniczymi, górami i morzem oraz zabytkami.

Czego spróbować w Figueres?

Czego spróbować w Figueres

Red.: Czy może Pani wymienić kilka kulinarnych atrakcji lokalnej kuchni? Czego koniecznie trzeba spróbować w Figueres?

Jedzenie w Figueres jest bardzo dobrej jakości. Koniecznie trzeba spróbować tutejszego mięsa i wędlin, z których najciekawsza jest słodka butifarra dulce, serów i produktów mlecznych, a zwłaszcza sera recuit. Polecane są również ryby i owoce morza oraz słodycze (flaones, pączki brunyols). Figueres znane jest z pysznej cebuli, a Girona z jabłek. Wino i oliwa z Empordà są również doskonałe i posiadają certyfikat D.O Empordà, co oznacza, że nie są dostępne nigdzie indziej.

Red.: Jaki miejscowy upominek można przywieźć z wycieczki?

Najlepszą pamiątką jest doświadczenie i miłe wspomnienia. Dlatego też oferujemy szeroką gamę wycieczek z przewodnikiem, które pozwolą lepiej poznać różne miejsca i tajemnice miasta. A jeśli chcesz zabrać coś do domu dla swoich przyjaciół, przejdź się po bazarach Figueres, a na pewno coś znajdziesz.

Mało znane miejsca w Figueres

Mało znane miejsca w Figueres

Red.: Jaką mało znaną atrakcję w Figueres turyści najczęściej pomijają, a warto spróbować?

Wielu turystów przyjeżdża tylko po to, aby zobaczyć Teatr-Muzeum Dalego, ale warto również odwiedzić twierdzę St. Ferran. Bardzo interesująca jest również wizyta w prawdziwym schronie przeciwbombowym. Obecnie opracowujemy program regularnych wizyt w tym miejscu.

Red.: Jest w Figueres jakieś legendarne miejsce? Proszę o nim coś opowiedzieć.

Zamek św. Ferdynanda (Castell de Sant Ferran) jest miejscem przesiąkniętym historią. W jego murach kryje się wiele tajemnic. Nie jestem jednak przewodnikiem turystycznym, proponuję znaleźć eksperta w tej dziedzinie w biurze turystycznym w Figueres.

W naszym mieście znajduje się również klasztor kapucynów, w którym znajduje się jedna z niewielu w Europie komnat do mumifikacji zwłok zmarłych. To również można zwiedzić tylko z przewodnikiem.

Red.: Proszę nam opowiedzieć o miejscowej tradycji, która najlepiej opisuje Pani miasto?

Podczas głównego lokalnego święta, Świętego Krzyża (1-3 maja), w Figueres odbywa się konkurs układania kwiatów. Tak wielu kwiatów nie zobaczysz o żadnej innej porze roku. Równolegle odbywają się różne jarmarki, parady, koncerty plenerowe i inne imprezy rozrywkowe. Jak wszyscy Katalończycy, mieszkańcy Figueres uwielbiają się bawić.

Praktyczne porady

Praktyczne porady

Red.: W jakiej części miasta poleciłaby Pani zatrzymać się turystom i dlaczego?

Nasze miasto jest średniej wielkości, a odległości są dość krótkie. Gdziekolwiek się zatrzymasz, wszędzie możesz dojść pieszo. Historyczne centrum jest oczywiście najbardziej ruchliwym i najciekawszym miejscem z głównymi atrakcjami turystycznymi.

Figueres: Wybierz hotel

Red.: Czy masz jakieś wskazówki dla turystów?

Figueres nie jest dużym miastem i nie jest tak spektakularne jak Barcelona. Jednak i tak polecamy nie ograniczać się jedynie miejscami związanymi z Dali i pozostanie w Figueres, przynajmniej na kilka dni. Jesteśmy dumni z naszych rodaków, ale jesteśmy też dumni z naszego miasta.

Koniecznie zajrzyj do biura turystycznego. Otrzymasz bezpłatnie ulotki i mapy, a także znajdziesz wybór wycieczek. Zawsze jesteśmy do dyspozycji i służymy radą.

A co najważniejsze: w lecie do Muzeum-Teatrze Dalego ustawiają się ogromne kolejki. Zarezerwuj bilety online, jeśli nie chcesz czekać w słońcu. (Bilet można kupić wcześniej tutaj. – przyp. red.)

Najlepsze atrakcje Figueres

Najlepsze atrakcje Figueres

Red.: Gdzie można zrobić najładniejsze zdjęcie w Figueres?

Do zrobienia najlepszych zdjęć polecamy wykonanie sesji zdjęciowych w zabytkowym centrum miasta oraz na ulicach handlowych.  Tętniące życiem katalońskie życie rozświetli je swoimi kolorami.

Red.: Co jest w Figueres dla aktywności na świeżym powietrzu: piesze wycieczki, jaskinie, jazda na rowerze, inne zajęcia?

Na naszej oficjalnej stronie internetowej można znaleźć szlaki turystyczne wokół miasta, poza miastem i wokół zamku Sant Ferran. Wszystkie te spacery są łatwe i krótkie, chyba że chcesz wyruszyć na Szlak Świętego Jakuba. Jest też taka możliwość. Na Półwyspie Iberyjskim, możesz pojechać do Santiago de Compostela z każdego miasta.

Umożliwiliśmy zwiedzanie Emporda również na rowerze. W Figueres znajdują się wypożyczalnie. Miasto otoczone jest trzema parkami narodowymi. Będziesz podziwiać krajobrazy u podnóża Pirenejów. Organizujemy również przejażdżki wycieczkowe na rowerach elektrycznych.

Redakcja Paris10.pl pragnie podziękować Pani Godoy Torrijos za udział w wywiadzie.

» Czytaj takżeUrlop na północy Teneryfy: ciekawostki i wskazówki

Życzymy ekscytującej podróży po Katalonii!

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *