Urlop na północy Teneryfy: ciekawostki i wskazówki

,
Urlop na północy Teneryfy

Rajska wyspa Teneryfa jest popularnym miejscem na wakacje. Jednak wyspy Kanaryjskie są zbyt piękne, aby spędzać cały swój czas na plaży. O tym, co warto zobaczyć i zrobić na wyspie, rozmawialiśmy z Ildą Gutierrez z biura turystycznego w Puerto de la Cruz. Zaplanuj urozmaicone i niezapomniane wakacje!

Co zobaczyć na Teneryfie?

Red.: Po jakie wyjątkowe przeżycia przyjeżdżają na waszą wyspę turyści?

Oczywiście, wszyscy przyjeżdżają na Teneryfę dla tutejszej przyrody. Dla jednych wystarczy ciepłe morze i piaszczyste plaże, inni lubią podziwiać górskie zbocza, jeszcze inni wybierają się na zdobywanie szczytów. Teneryfa jest największą z Wysp Kanaryjskich i najbardziej wyjątkową. W rzeczywistości, cała wyspa jest wierzchołkiem uśpionego wulkanu na środku oceanu. Jego wysokość wynosi 3718 metrów, a zbocza są dość strome. Klimat na wybrzeżu i w górach jest bardzo zróżnicowany, co sprawia, że wyspa i jej parki przyrodnicze są niezwykle bogate w różnorodność biologiczną i rozrywkową.

wulkan

Red.: Wymień kilka ciekawych głównych zabytków na Teneryfie?

Park Narodowy Teide

Teneryfa jest zdominowana przez wulkan Teide i jego park narodowy. Jest to najczęściej odwiedzany park narodowy w Hiszpanii i całej Europie. Ze względu na bogatą roślinność i unikalne pochodzenie wulkaniczne, jest on bardzo zasłużenie uznany za chroniony obiekt dziedzictwa naturalnego.

Jaskinia Wiatru

Jaskinia Wiatru

Ta niesamowita rura wulkaniczna powstała w pobliżu miasta Icod de los Vinos 27,000 lat temu podczas erupcji wulkanu Pico Viejo. Podobne jaskinie znajdują się również na Hawajach, ale ta kanaryjska jest szczególnie wymagająca.

Loro Parque

Co to za tropiki bez egzotycznych zwierząt? Najlepsze zoo na wyspie znajduje się w Puerto de la Cruz. Loro Parque posiada największą kolekcję papug i delfinów w Europie, a każdego dnia odbywają się pokazy orek i lwów morskich.

Siam Park

Teneryfa może poszczycić się najlepszym parkiem wodnym w Europie. Jest bardzo duży, a jego główną atrakcją jest zjeżdżalnia o wysokości 28 m. W parku znajdują się baseny ze sztucznymi falami, w których można nauczyć się surfować w bezpiecznym środowisku.

Kiedy jechać na Teneryfę?

Kiedy jechać na Teneryfę?

Red.: Kiedy jest najlepszy czas, żeby przyjechać? Jaką porę roku Pani rekomenduje?

Teneryfa nie bez powodu nazywana jest „wyspą wiecznej wiosny”. Przez cały rok panuje tu przyjemny klimat. W zimie jest trochę chłodniej, a w lecie trochę goręcej, ale zawsze jest między +20 a +30 stopni. Kiedykolwiek przyjedziesz, pogoda będzie komfortowa.

Red.: Jakie wydarzenia na wyspach Kanaryjskich może Pani polecić?

Każdy słyszał o karnawale w Rio de Janeiro. W Santa Cruz de Tenerife odbywa się drugi co do wielkości karnawał na świecie, po brazylijskim. Święto trwa półtora tygodnia, towarzyszy mu głośna muzyka, nieokiełznane tańce w błyszczących strojach i tradycyjne przedstawienia. Maksymalna liczba uczestników pochodu to 400 000 osób.

Aby zobaczyć to wyjątkowe wydarzenie warto zaplanować urlop na tydzień karnawałowy. Jednak pamiętajcie, że w czasie karnawału w Santa Cruz de Tenerife trudno jest zasnąć!

Czego spróbować na Teneryfie?

Czego spróbować na Teneryfie

Red.: Czy może Pani wymienić kilka kulinarnych atrakcji lokalnej kuchni? Czego koniecznie trzeba spróbować na wyspach Kanaryjskich?

Jeśli spodziewacie się listy drogich przysmaków lub egzotycznych owoców morza, to Was zaskoczę. Głównym tradycyjnym daniem Wysp Kanaryjskich jest prosty ziemniak! Zgodnie z miejscowym przepisem, umyte, ale nie obrane małe ziemniaki gotuje się w osolonej wodzie. Można je podawać jako dodatek do dań lub same z pikantnym sosem mojo. Bardzo smaczne!

Koniecznie spróbujcie też lokalnych małych bananów (platano). Oczywiście rosną same, więc trudno je nazwać lokalną potrawą. Ale są one szczególnie słodkie.

Red.: Jaki ciekawy upominek można przywieźć z wycieczki?

 • Zielony i czerwony sos mojo sprzedawany jest w małych, szczelnie zamkniętych słoiczkach. Wielu turystów zabiera je ze sobą do domu.
 • Sery kanaryjskie cieszą się uznaniem na całym świecie. Mamy nawet kilka specjalnych rodzajów chronionych oznaczeń geograficznych.
 • Popularną pamiątką z Teneryfy są statuetki patronki Wysp Kanaryjskich, Marii Candelarii, czyli Czarnej Dziewicy. Zawsze ją rozpoznasz, jest przedstawiona jako ciemnoskóra.
 • Nie mniej popularne są figurki wulkanu Teide.
 • A najbardziej kanaryjską pamiątką jest lokalny instrument muzyczny timple. Z wyglądu i brzmienia jest bardzo podobny do ukulele.

» Czytaj także10 pomysłów na to, co przywieźć ze sobą z Barcelony

Mało znane miejsca na Teneryfie

Mało znane miejsca na Teneryfie

Red.: Jaką mało znaną atrakcję na Teneryfie turyści najczęściej pomijają, a warto ją zobaczyć?

 • Miejscowość Teno Alto

Proszę sobie wyobrazić, że do 1972 roku nie było do niej drogi. To istny rezerwat kanaryjskiego życia.

 • Rosario w San Juan de la Rambla

Kolejna kolorowa okolica nad oceanem z ładnymi, kolorowymi domami. Ciekawe będzie przejście szlakiem turystycznym z Las Aguas.

 • Plaża Antequera

Najczystsza dzika plaża z czarnym wulkanicznym piaskiem. Turyści rzadko do niej docierają, ponieważ znajduje się daleko, na najbardziej wysuniętym na wschód krańcu wyspy.

» Czytaj takżePlaże nudystów w Barcelonie

 • Plaża Los Patos

Kolejna wspaniała plaża z czarnym piaskiem. Znajduje się ona w pobliżu Puerto de la Cruz, ale można się do niej dostać jedynie schodząc po stromym klifie.

 • Punkt widokowy Chipeque

Jest to bardzo piękne miejsce na autostradzie Esperanza, która biegnie bezpośrednio wzdłuż grzbietu górskiego. Punkt ten oferuje widoki na ocean, wulkan Teide, a rano puszysty koc chmur oddzieli Cię od miasta na brzegu.

Punkt widokowy Chipeque

Red.: Jest na wyspie jakieś legendarne miejsce? Proszę o nim coś opowiedzieć.

Niewiele miejsc w Hiszpanii jest tak tajemniczych jak wąwóz Badajoz, położony kilka kilometrów od miasta Guimar na Teneryfie. Znaleziska archeologiczne w jaskiniach pokazują, że w tym niedostępnym miejscu do XVIII wieku żyły ostatnie plemiona miejscowych aborygenów, Guanczów.

O występowaniu zjawisk paranormalnych w wąwozie krąży wiele legend. UFO, duchy, anioły i głosy z innego świata były tu widziane i słyszane.

Red.: Proszę nam opowiedzieć o miejscowej tradycji, która najlepiej opisuje Pani wyspę?

Życie mieszkańców wyspy jest ściśle związane z morzem, dlatego szczególnie czcimy patronkę żeglarzy i rybaków, Matkę Boską z z Góry Karmel (Virgen del Carmen). Co roku, w połowie lipca, figura Matki Boskiej jest uroczyście przenoszona ulicami miasta ze świątyni do portu. Procesji towarzyszy muzyka i taniec. W porcie Matka Boża zostaje umieszczona na łodzi, a następnie wraz z patrolem „podróżuje” dookoła brzegów wyspy. Aby otrzymać błogosławieństwo Matki Bożej, wielu wiernych spuszcza na wodę wieńce i świece.

Praktyczne porady

Praktyczne porady

Red.: W jakiej części wyspy poleciłaby Pani zatrzymać się turystom i dlaczego?

Puerto de la Cruz, ponieważ znajduje się w północnej części wyspy, która oferuje najpiękniejsze widoki na dolinę Orotava i Teide.

Puerto de la Cruz: Wybierz hotel

Red.: Może ma Pani jakieś rady dla turystów, jak zaoszczędzić pieniądze na Teneryfie? Chodzi o zbiorcze bilety lub specjalne akcje, mogą również być jakieś bezpłatne do odwiedzenia miejsca?

Teneryfa jest pod tym względem bardzo hojną wyspą. Najważniejsze atrakcje można i należy zwiedzać za darmo.

 • Koniecznie sprawdź też San Cristóbal de la Laguna. Miasto to zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO wraz z kilkunastoma historycznymi miastami Hiszpanii.
 • Odwiedź Park Narodowy Teide. Pieszo, rowerem, samochodem – wszystkie opcje są dobre.
 • Na Teneryfie znajduje się drzewo liczące ponad tysiąc lat. Smocze Drzewo w Icod de los Vinos jest tak samo rozpoznawalnym symbolem Teneryfy jak wulkan Teide. Wejście do Smoczego Parku jest płatne, ale drzewo jest tak duże, że doskonale widać je z rynku miasta.
 • Zalecana jest wizyta w naturalnych basenach wulkanicznych w Garachico. Kąpiel w nich to wyjątkowa gratka.
 • I oczywiście wszystkie święta religijne, festiwale i pielgrzymki są bezpłatne.

Najlepsze atrakcje Teneryfy

Najlepsze atrakcje Teneryfy

Red.: Gdzie można zrobić najładniejsze zdjęcie na Teneryfie?

La Orotava jest jedynym miastem na Wyspach Kanaryjskich z prawie całkowicie zachowanym historycznym centrum. Bardzo przyjemnie jest spacerować, zwłaszcza gdy pamięta się, że tymi samymi ulicami przechadzali się wielcy odkrywcy z przeszłości. I prawdą jest, że wielu marynarzy zatrzymywało się na północnym wybrzeżu Teneryfy przed odbyciem długiej podróży przez Atlantyk. Często nazwa Doliny Orotava pojawia się we wspomnieniach i książkach podróżniczych, ale żadna z tych relacji nie dorównuje prawdziwemu pięknu tego miejsca.

najładniejsze zdjęcie na Teneryfie

Red.: Co jest na teneryfie dla aktywności na świeżym powietrzu: piesze wycieczki, jaskinie, jazda na rowerze, inne zajęcia?

Wszystko! Teneryfa ma chyba wszystko, jeśli chodzi o aktywność na świeżym powietrzu.

Główną atrakcją dla wielu są zajęcia na wodzie: żeglarstwo, obserwacja delfinów i wielorybów, wędkarstwo, surfing, nurkowanie, snorkeling, żeglarstwo, kajakarstwo i inne sporty wodne.

Do wyboru jest wiele szlaków pieszych, rowerowych i konnych. Lasy, klify, wąwozy, groty, jaskinie – dowolne krajobrazy do wyboru. Można je też podziwiać z wysokości lotu paralotnią.

Szczególną ofertą Teneryfy jest astroturystyka. Ponieważ wyspa znajduje się dość daleko na oceanie, nie ma tam dużych miast, obszarów przemysłowych, autostrad ani innych źródeł zanieczyszczenia światłem. Jeśli wejdziesz w nocy na górę z dobrym teleskopem, możesz zobaczyć rzeczy, których nie zobaczysz z lądu. (Miejsce w grupie można zarezerwować tutaj. – przyp. red.)

Przyjeżdżajcie na Teneryfę!

Redakcja Barcelona10.ru pragnie podziękować Pani Gutierrez za udział w wywiadzie.

Zdjęcia dzięki uprzejmości www.webtenerife.com

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *