» Europa » Szwajcaria » Genewa » Genewa w 1 dzień: co warto zobaczyć?

Planujesz wycieczkę do Szwajcarii? Jeśli tak, to Genewa, kolebka reformacji, dom Frankensteina i finansowe centrum świata, może znaleźć się na Twojej mapie podróży. Znajduje się na południowym krańcu Jeziora Genewskiego – w połowie szwajcarskiego, w połowie francuskiego – gdzie wypływa rzeka Rodan. W tym artykule opowiemy ci, co zobaczyć w Genewie w 1 dzień. Wykraczając poza zwykłą pieszą wycieczkę, oferujemy wyjątkowe doświadczenie, które łączy historię, kulturę i spektakularne widoki – wyjątkowy rejs po Jeziorze Genewskim.

» CZYTAJ TAKŻESzwajcarskie miasta warte odwiedzenia

Jak dostać się do Genewy?

Genewa posiada międzynarodowe lotnisko. Dzięki temu bardzo łatwo jest tu trafić bez przesiadek. Alternatywnie, jeśli planujesz dalszą podróż i masz możliwość przesiadki w Genewie, śmiało zostaw sobie 1 dzień na zwiedzenie miasta. 

Najpopularniejszym środkiem transportu w Europie jest pociąg. Szybkie pociągi łączą Genewę ze wszystkimi stolicami. Kup bilety na pociągi z wyprzedzeniem na tej stronie: im wcześniej zaplanujesz podróż, tym będą one tańsze.

Samodzielne podróżowanie koleją między szwajcarskimi miastami jest całkiem opłacalne – będzie niedrogo i malowniczo. Choć podróż samochodem też ma swoje uroki.

Kup bilety na pociągi

» CZYTAJ TAKŻELotnisko w Genewie

Karta GENEVA CITY PASS

Na krótką wycieczkę po Genewie w ciągu 1 dnia warto kupić Geneva City Pass na 24 godziny (dostępny również wariant na 48 i 72 godziny). Po co? Aby uzyskać bezpłatne funkcje:

 • Możliwość korzystania z transportu publicznego, tj. oszczędność czasu między zwiedzaniem.
 • Zwiedzanie muzeów w mieście, w tym prywatnych.
 • Możliwość dołączenia do wycieczki krajoznawczej po mieście.
Kup Geneva City Pass

W sumie na liście znajduje się ponad 50 atrakcji w Genewie (50% zniżki lub bezpłatny wstęp) i różne zajęcia. Niektóre hotele wydają gościom kartę Geneva City Pass – sprawdź w swoim hotelu.

Jednodniowa mapa spaceru po Genewie

Zwiedzanie

Turyści, którzy decydują się przyjechać do Genewy, są zachwyceni przyrodą, architekturą i niesamowitą czystością ulic. Jeden dzień wystarczy, by wyrobić sobie własne zdanie. A jeśli wolisz, możesz skorzystać z audioprzewodnika.

Rzeka dzieli miasto na dwie części, prawobrzeżną i lewobrzeżną. Historyczne centrum znajduje się po lewej stronie, a lotnisko i dworzec kolejowy po prawej. Czas na spacer!

Bourg de Four

Od czego zacząć, jeśli masz tylko jeden dzień na zwiedzenie całej Genewy? Z pewnością od Starego Miasta i jego głównego placu, Bourg de Four. Nie jest jakoś bardzo imponujący, ale klasycznie przytulny, z typowymi letnimi kawiarniami i jarmarkiem bożonarodzeniowym. 

Bazylika św. Piotra

Bazylika św. Piotra, najbardziej imponująca budowla sakralna w mieście, znajduje się na wyciągnięcie ręki od placu. Było to miejsce, w którym sam Jan Kalwin głosił kazania, zakładając jeden z głównych ruchów protestanckich nazwany jego imieniem. Katedra łączy w sobie wpływy romańskie, gotyckie, neoklasyczne i barokowe. I nic dziwnego: była budowana, przebudowywana i uzupełniana przez prawie sześć wieków. Możesz wspiąć się na jedną z wież, aby zrobić zdjęcie miasta z góry. Wstęp do katedry jest bezpłatny, a na wieżę – 7 franków szwajcarskich (dzieci – 4). 

Pomnik Reformacji

Kilka ulic od katedry znajduje się stumetrowy Mur Reformacji. Wyryto na nim główne postacie i wydarzenia z historii Kościoła protestanckiego, który powstał w XVI wieku jako opozycja do katolicyzmu. Najwyżsi mężczyźni to wybitne postacie kalwinizmu: Jan Kalwin, Teodor Beza, Guillaume Farel i John Knox. Przy murze organizowane są spotkania i randki, a w parku przed nim odbywają się różnego rodzaju wydarzenia, od koncertów muzycznych po pikniki miejskie.

Nowy plac

Idąc wzdłuż Muru Reformacji po Croix Rouge, dotrzemy do Place Neuve (Nowy Plac). Jest to centrum kulturalne Genewy: to tutaj ludzie z różnych środowisk przychodzą, aby cieszyć się pięknem Genewy. Na placu znajduje się Opera, Konserwatorium Genewskie i Muzeum Sztuk Pięknych i Historii Rath. Mężczyzna na koniu to generał Henri Dufour, który jako pierwszy umieścił Szwajcarię na mapie. 

Park Grange

Ten niesamowity park rozciąga się na ponad 200 hektarach i jest jednym z największych parków miejskich w Europie. Wewnątrz znajdują się niezwykłe budynki architektoniczne, takie jak zamek Grange i Muzeum Nauki i Przyrody.

Fontanna Jet d’eau

W ciągu 20 minut można znaleźć się na promenadzie i znaleźć się tuż przy symbolu Genewy. Jest nim 140-metrowa fontanna Jet d’eau. Trochę liczb: co sekundę w powietrze wznosi się 500 litrów wody, prędkość wynosi 200 km/h, a w powietrzu unosi się 7000 litrów jednocześnie. Jeśli zbliżysz się do fontanny i nagle zawieje wiatr, będziesz przemoczony do suchej nitki – żeby nie było, że nie ostrzegaliśmy. 

Przy okazji, jest to punkt startowy wycieczki po najbardziej fotogenicznych miejscach Genewy.

Angielski park

Po podziwianiu Jet d’eau, wybierz się na wycieczkę do XIX-wiecznego Parku Angielskiego. Lokalne atrakcje obejmują zegar kwiatowy, fontannę «Pory roku»‎ (1862) i Pomnik Narodowy (1814) upamiętniający przystąpienie Genewy do Konfederacji Szwajcarskiej. Miejsce jest dość zacienione i jest to dobra lokalizacja, aby odetchnąć przed kolejnym marszem.

Most Mont Blanc

Przejeżdżamy przez most Mont Blanc, który przecina rzekę Rodan. Jest to główny z kilkunastu genewskich mostów, a jego nazwa pochodzi od najwyższego punktu Alp. Most ma 252 metry długości. Jest otoczony flagami państwowymi, miasta Genewy, kantonów Szwajcarii, corocznych uroczystości itp.

Promenada Mont Blanc

Most prowadzi do promenady o tej samej nazwie, najpiękniejszej w Genewie. Miejsce to bardzo często przewija się w literaturze, poeci i pisarze uwielbiali zachwycać się pięknem Jeziora Genewskiego.  Trudno z nimi polemizować: z nabrzeża rozciąga się niesamowita panorama, a przy dobrej pogodzie można zobaczyć sam Mont Blanc. Po Jeziorze Genewskim organizowane są wycieczki łodzią.

Pomnik Sisi

Znacznie bardziej tragiczne wydarzenie wiąże się z pomnikiem Sisi. Sisi – tak pieszczotliwie nazywali żonę cesarza Franciszka Józefa I, Elżbietę Bawarską, krewni i przyjaciele, którzy bardzo ją kochali. Została zamordowana na nabrzeżu w Genewie przez włoskiego anarchistę Luigiego Lucheni. Zemścił się na wszystkich bogatych za wszystkich biednych, ale ludzie nie docenili jego impulsywnego zachowania. Luccheni powiesił się w więzieniu, a wizerunek Sisi na zawsze odcisnął się na kulturze krajów niemieckojęzycznych. Powstają o niej filmy, seriale telewizyjne i kreskówki, a jej portret można znaleźć na wszystkich naczyniach kuchennych. 

Mauzoleum księcia Brunszwiku

Na nabrzeżu nie można pominąć Mauzoleum księcia Brunszwiku, zbudowanego w 1879 roku dla Karola II. Książę zapisał swój majątek miastu pod warunkiem, że zostanie dla niego zbudowany grobowiec – replika gotyckiego łuku Scaligerów w Weronie. Rada miasta oszacowała wielkość darowizny i zgodziła się utrwalić pamięć o księciu. Przekazane środki zostały wykorzystane między innymi do budowy opery i odbudowy uniwersytetu. 

Bazylika Notre Dame

Zwiedziłeś promenadę? Dobrze, czas wrócić na most i skręcić w ulicę Chantepoulet. Po drodze możesz zauważyć przystanek autobusowy niedaleko parku. Widzisz czerwony autobus turystyczny? To tutaj rozpoczyna się wycieczka autobusem z otwartym dachem. Świetna opcja na zwiedzanie, jeśli jesteś już zmęczony.

A my wracamy na ulicę Chantepoulet. Stoi na niej główny kościół katolicki w mieście, Notre Dame, czyli Bazylika Najświętszej Marii Panny (1852-1857). Wygląda jak w Paryżu, tylko w Genewie. W porównaniu z bazyliką św. Piotra wystrój tej świątyni jest bardzo bogaty: płaskorzeźby, witraże, rzeźbione meble. Protestanci nie akceptowali luksusu, tak jak katolicy.

Dzielnica Les Grottes

Lepiej nie debatujmy na tematy religijne. Przespacerujmy się od bazyliki w dół ulicy Servette do dzielnicy Les Grottes. Okolica wygląda zwyczajnie, ale nie wyciągaj pochopnych wniosków. Wewnątrz znajduje się kompleks mieszkalny z opływowymi łukami, mozaikami, spiralnymi schodami, modernistycznym wystrojem i kolorowymi fasadami. Został on zaprojektowany przez grupę architektów (Berthoud, Frei, Hunziker) na początku lat 80-tych. Podobno Gaudi był pierwszą osobą, którą się inspirowali. Później chcieli zburzyć dzielnicę (znaną jako «Smerfy»), aby zrobić miejsce dla większej liczby wieżowców, ale udało im się obronić wyjątkową lokalizację. Obecnie turyści tłumnie odwiedzają tę okolicę, co oznacza, że jest tu mnóstwo kawiarni do wyboru. To dobry czas na przerwę na kawę.

Pałac Narodów

Po naładowaniu baterii udajemy się do Pałacu Narodów przez park Vermont. Po drodze robimy zdjęcie «Złamanego Krzesła»‎ – dosłownie złamanego krzesła symbolizującego protest przeciwko użyciu bomb kasetowych.

Bez cienia ironii można powiedzieć, że w Pałacu Narodów rozstrzygają się losy świata. Spotykają się tu europejskie centrale ONZ, UNESCO, WHO, MAEA i innych organizacji międzynarodowych. Zwiedzanie odbywa się z przewodnikiem – grupy stwarzają według kolejności zgłoszeń.

Wycieczka: Pałac Narodów i Muzeum Ariane

Jeśli nie chcesz poświęcać czasu, po prostu przejdź się po sąsiednim parku Ariana. Jest on pełen rzeźb, figur i kompozycji podarowanych Genewie przez różne kraje i osoby prywatne.

Muzeum Ariana

W parku znajduje się eklektyczny budynek łączący architekturę neoklasyczną i neobarokową. Jest to Muzeum Ariana, w którym znajduje się największa kolekcja ceramiki i porcelany w Genewie. Podobnie jak wszystkie muzea miejskie, wstęp na wystawę stałą jest bezpłatny. Swoją drogą, w Genewie znajduje się ponad 67 muzeów i galerii. No i jak tu powiedzieć, że miasto jest nudne i nie ma nic do zobaczenia?

Ogród botaniczny

Naprzeciwko Pałacu Narodów znajduje się Ogród Botaniczny w Genewie. Jest on uważany za jeden z największych ogrodów botanicznych w Europie. Wypielęgnowane ścieżki i niezliczone stragany zachęcają do zrobienia sobie przerwy i kontemplacji życia. Trudno byłoby wyjść bez kilkudziesięciu zdjęć lotosów, irysów, kasztanów i rododendronów. 

Obiad w Genewie

Poświęć trochę czasu na zwiedzanie, aby zatrzymać się na przekąskę i cieszyć się bogactwem kuchni w Genewie. Oczywiście możesz połączyć przyjemne z pożytecznym i udać się na tradycyjne szwajcarskie warsztaty robienia fondue (które obejmują wycieczkę z przewodnikiem). Miasto słynie z różnorodnych restauracji i kawiarni serwujących dania kuchni lokalnej i międzynarodowej. Znajdziesz tu wszystko, od tradycyjnych szwajcarskich potraw po wyrafinowane arcydzieła gastronomiczne. Nie zapomnij także spróbować lokalnych deserów. Gdzie zjeść?

 • CAFÉ DU CENTRE

  Lokalizacja: Place du Molard 5, 1204 Genève.

  Można tu skosztować tradycyjnych szwajcarskich potraw, pysznych deserów i wypieków, a także szerokiego wyboru napojów.

 • BUVETTE DES BAINS

  Lokalizacja: Quai du Mont-Blanc 30, 1201 Genève.

  Kawiarnia-restauracja z pięknym widokiem na Jezioro Genewskie. Oferuje dania kuchni śródziemnomorskiej – świeże owoce morza, sałatki, makarony i dania mięsne.

 • CAFÉ DES BAINS

  Lokalizacja: Rue des Bains 26, 1205 Genève.

  Bardzo przytulna kawiarnia z kuchnią wegetariańską i wegańską. Można tu skosztować różnych sałatek, burgerów, kanapek i deserów. Oferują również świeże soki i napoje.

 • CHEZ MA COUSINE

  Lokalizacja: Place du Bourg-de-Four 6, 1204 Genève.

  Jeśli chcesz spróbować autentycznej szwajcarskiej kuchni, to jest to miejsce właśnie dla Ciebie. Restauracja słynie z dań z kurczaka, zwłaszcza smażonego kurczaka, który podawany jest w dużych porcjach i w towarzystwie różnych dodatków.

 • CAFÉ & RESTAURANT LE JARDIN ANGLAIS

  Lokalizacja: Chem de l’Impératrice 1, 1292 Pregny-Chambésy.

  Ogród botaniczny zaprasza do odwiedzenia tego pięknego miejsca. Zrelaksuj się i zjedz pyszny posiłek wśród naturalnego piękna ogrodu. Café & Restaurant Le Jardin Anglais oferuje urozmaicone menu z lekkimi posiłkami, sałatkami, zupami, daniami na ciepło i deserami.

Gdzie się zatrzymać w Genewie?

Pomyśl o swoim hotelu z wyprzedzeniem, aby po ekscytującym dniu w mieście móc od razu udać się na wypoczynek, zamiast szukać miejsca na nocleg. Jak wszędzie, istnieje szeroki wybór hoteli o różnych poziomach komfortu i kategoriach cenowych. Od luksusowych pięciogwiazdkowych hoteli z oszałamiającym widokiem na Jezioro Genewskie hotele butikowe o niepowtarzalnym wystroju. Miasto oferuje idealne zakwaterowanie dla każdego podróżnika.

Genewa: Wybierz hotel

Hotel Rotary Geneva

Hotel Rotary Geneva mieści się w zabytkowym budynku. Hotel urządzony jest w stylu retro, który łączy w sobie elegancję i urok przeszłości. Każdy pokój jest wyjątkowy i przytulny. 

Hotel N’vY

Wyjątkowe połączenie sztuki współczesnej, designu i stylu. Hotel znajduje się w centrum Genewy i jest ozdobiony dziełami współczesnych artystów. Pokoje mają własny wystrój i nieco różnią się od siebie.  

Hotel d’Angleterre

Wyjątkowe zakwaterowanie z panoramicznym widokiem na Jezioro Genewskie. Hotel jest dziedzictwem Genewy, a styl każdego pokoju jest ekskluzywny, co tworzy atmosferę luksusu i komfortu.  

Hotel Tiffany

Hotel Tiffany oferuje niekonwencjonalny wystrój inspirowany kamieniami szlachetnymi. Paleta kolorów w każdym z pokoi odpowiada innemu kamieniowi szlachetnemu. 

Floatinn Boat-BnB

Floatinn Boat-BnB, pływający hotel na Jeziorze Genewskim, oferuje wyjątkowy pobyt. Goście mogą cieszyć się panoramicznym widokiem na jezioro i Alpy, a także komfortowym zakwaterowaniem i udogodnieniami na pokładzie.

Hotel Edelweiss Manotel

Hotel Edelweiss Manotel urządzony jest w tradycyjnym szwajcarskim stylu z drewnianymi wnętrzami i alpejską atmosferą. Hotel oferuje również wyjątkowe pokoje w piwnicy, urządzone w stylu szwajcarskiego domku. 

Zakupy w Genewie

Nawet jeśli masz tylko 1 dzień na zwiedzanie wspaniałej Genewy, nie zapomnij zabrać ze sobą nie tylko wspomnień, ale także małego co nieco z miejscowych sklepów. I niech twoja podróż pozostawi niezapomniane wrażenia i piękne pamiątki, które będą przypominać ci o twojej genewskiej przygodzie. Podpowiemy ci, gdzie warto zajrzeć.

 • RUE DU RHÔNE

  Rue du Rhône przemawia do osób poszukujących ekskluzywnych towarów i preferujących luksusowe marki. Prestiżowa dzielnica handlowa zapewniająca luksus i przepych.

 • RUE DE RIVE

  Z drugiej strony Rue de Rive oferuje szerszą gamę towarów i bardziej zróżnicowane zakupy. Można tu znaleźć zarówno luksusowe butiki, jak i sklepy średniej klasy. Ta ulica ma bardziej żywą i przyjazną dla pieszych atmosferę.

 • PLAC MOLARD (PLACE DU MOLARD)

  Popularny plac w starym centrum Genewy z mnóstwem sklepów i butików. Wybór jest ogromny, a ceny towarów są bardziej przystępne.

 • DWORZEC CENTRALNY (GARE DE GENÈVE-CORNAVIN)

  Wokół dworca znajdują się centra handlowe i domy towarowe, które oferują szeroki wybór towarów w wielu kategoriach. Znajdziesz tu ubrania, buty, elektronikę, kosmetyki i nie tylko. Dzięki swojemu położeniu dworzec główny w Genewie oferuje wygodne zakupy dla turystów przyjeżdżających lub wyjeżdżających z miasta.

 • OKOLICE STAREGO MIASTA

  W wąskich uliczkach i zaułkach Starego Miasta znajdziesz mnóstwo małych sklepów, antykwariatów, galerii sztuki, sklepów z pamiątkami i lokalnym rękodziełem. Można tu znaleźć wyjątkowe i unikalne przedmioty odzwierciedlające bogatą historię i kulturę Genewy. Nawet jeśli nie jesteś fanem kupowania ciekawych bibelotów, jest to nadal świetne miejsce, aby zanurzyć się w atmosferze historycznego centrum miasta.

Miasto jest bogate w zabytki, wyjątkowe kawiarnie i restauracje, a także komfortowe hotele. Możesz poczuć atmosferę i stworzyć niezapomniane wspomnienia w Genewie w zaledwie 1 dzień. Zapraszamy na wycieczkę do tego wspaniałego miasta!

» CZYTAJ TAKŻEPodróż do Zurychu: kiedy pojechać, co zobaczyć, co robić?

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *