25 największych atrakcji Madrytu

,
Madryt

Plotka głosi, że Madryt wcale nie jest tak bogaty w zabytki jak Barcelona. To kłamstwo! Zastanów się: jak stolica Hiszpanii może być nieciekawym miastem? Znane na całym świecie muzea, pałace hiszpańskich monarchów, ogrody, katedry i oczywiście restauracje – tylko najlepsze atrakcje Madrytu znalazły się w naszym top 25. A ile jeszcze pozostało nie wymienionych!?

» Czytaj takżeCo warto zwiedzić w Barcelonie? 10 głównych atrakcji. Mapa, bilety, ceny

Muzeum Narodowe Prado

Muzeum Narodowe Prado

Prado jest jednym z najlepszych muzeów na świecie, na równi z paryskim Luwrem i Muzeum Brytyjskim w Londynie. Posiada kolekcję ponad 6000 obrazów, w tym dzieła klasyków hiszpańskich (Diego Velazquez i El Greco), arcydzieła mistrzów włoskich (Sandro Botticelli, Rafael Santi, Tycjan, itd.) oraz obrazy mistrzów holenderskich i flamandzkich.

Czas pracy: od 09:00 do 20:00, poniedziałek – zamknięte.

Koszt biletu: 14 €, wstęp wolny dla osób poniżej 18 roku życia, przewodników, nauczycieli i osób, które przyjdą 2 godziny przed zamknięciem.

Aby uniknąć oczekiwania w kolejce, można kupić bilet z wyprzedzeniem. Kompetentny przewodnik sprawi, że spacer po muzeum będzie bardziej satysfakcjonujący. Zarezerwować wycieczkę można tutaj.

Adres: Museo Nacional del Prado, Paseo del Prado.

Stacja metra: Banco de España, Atocha.

» Czytaj takżeJak wejść do Luwru bez stania w kolejce

Park Retiro

Park Retiro

Ten park, w centralnej dzielnicy El Retiro, jest od dawna ulubionym miejscem zarówno dla mieszkańców, jak i turystów. Bujny ogród różany, aleja z rzeźbami słynnych obywateli, stawy i fontanny, a w centrum tego całego splendoru znajduje się Palacio de Cristal. Przestronne drogi parkowe podbiją serca rolkarzy i deskorolkarzy. Na koniec warto nakarmić wiewiórki i wynająć łódkę w parku (45 minut – 4€).

Czas pracy: od maja do września otwarte od 06:00 do północy, od października do kwietnia – od 06:00 do 22:00.

Wejście do parku jest bezpłatne.

Stacja metra: Retiro, Atocha i Ibiza.

Pałac Królewski w Madrycie

Pałac Królewski w Madrycie

Największym budynkiem w mieście jest rezydencja królewska. W jego pełnych przepychu wnętrzach można podziwiać dzieła Velázqueza, Goi i Caravaggia, a także kolekcję zabytkowej broni i skrzypiec Stradivariusa.

Czas pracy: od października do marca otwarte od 10:00 do 18:00, od kwietnia do września – od 10:00 do 20:00.

Koszt biletu: 10 €, dzieci 5-16 lat i studenci – 5 €.

Adres: Plaza de Oriente.

Stacja metra: Opera (2 i 5 linie metra).

Narodowe Muzeum Archeologiczne

Narodowe Muzeum Archeologiczne

Bogata kolekcja tego muzeum zawiera nie tylko hiszpańskie artefakty, ale także rzymskie, greckie, egipskie i bliskowschodnie. Wrażenie robi również replika jaskini paleolitycznej.

Czas pracy:  od 9:30 do 20:00, w niedziele i święta do 15:00, w poniedziałki zamknięte.

Koszt biletu: bezpłatnie.

Adres muzeum: Serrano 13.

Stacja metra: Serrano (4 linia) i Retiro (2 linia).

Puerta del Sol

Puerta del Sol

Centralny plac Madrytu w kształcie półksiężyca przyciąga podróżnych słynnym budynkiem Akademii Sztuk Pięknych, pomnikiem Karola III i znajdującym się obok Hiszpańskim Kilometrem Zero (geograficzne centrum Hiszpanii).

Najbliższy przystanek metra to Puerta del Sol, ale jeśli będziecie spacerować po centrum, na pewno traficie na ten plac.

Planetarium w Madrycie

Planetarium w Madrycie

Niesłusznie, wiele osób uważa, że takie wycieczki są tylko dla dzieci. W Planetario de Madrid znajduje się sala astronomiczna, obserwatorium, sklep i kino IMAX. Jeśli nigdy nie widziałeś filmu w kopule, warto spróbować. Liczne projektory tworzą niesamowite wrażenie podróży po wszechświecie.

Czas pracy: od 09:30 do 13:45 i od 17:00 do 19:45 w dni powszednie oraz od 11:00 do 13:45 i od 17:00 do 20:45 w weekendy.

Koszt biletu: 3,60 € dorośli i 1,65 € dzieci i osoby powyżej 65 lat.

Adres: Tierno Galván Park, Avenida del planetario, 16.

Stacja metra: Mendez Alvaro (6 linia).

Rynek El Rastro

Rynek El Rastro

El Rastro to coś więcej niż tylko targ, to największy outlet, gdzie można kupić wszystko, od zabytkowej części do radia po zwierzęta domowe. Nawiasem mówiąc, to miejsce jest świetne do kupowania pamiątek. Ale jeśli masz mało pieniędzy, kto powstrzymuje Cię przed obejrzeniem prawdziwego hiszpańskiego życia od środka?

Czas pracy: od 09:00 do 14:00.

Adres: Plaza de Cascorro.

Stacja metra: La Latina, Puerta de Toledo i Tirso de Molina.

Plaza Mayor

Plaza Mayor

Plaza Mayor to kolejny centralny plac w Madrycie, położony zaledwie 200 metrów od Puerta del Sol. Hiszpański dramatopisarz Lope de Vega nazywał ten plac „pępkiem Hiszpanii”. Bary, restauracje i sklepy z pamiątkami są tu zawsze otwarte.

Stacja metra: Opera (linie 2,5) lub Sol(linie 1-3).

Las Ventas Arena

Las Ventas Arena

Jest to stuletnia hiszpańska arena do walki z bykami. Miłośnicy walk byków przyjeżdżają tu od marca do listopada. Budynek można zwiedzić z przewodnikiem, można też wziąć udział w prawdziwej walce byków.

Godziny zwiedzania: w lipcu i sierpniu od 10:00 do 19:00, a w czerwcu i wrześniu do 18:00.

Początek pokazu: 18-19:00.

Koszt zwiedzania: 10 €, dzieci 5-12 lat – 7 €, poniżej 5 lat – bezpłatnie.

Cena biletu na pokaz: w zależności od miejsca od 5 do 150 €.

Adres: Calle de Alcala, 237.

Stacja metra: Ventas (linie 2, 5).

Restauracja Botin

Restauracja Botin

Restauracja Botin została założona w 1725 roku i jest uważana za najstarszą restaurację na świecie. Słynie również z tego, że jest to restauracja, w której sam Francisco Goya pracował jako praktykant przed wstąpieniem do akademii. Popisowym daniem jest chrupiący prosiak pieczony w starodawnym piecu opalanym drewnem.

Czas pracy: lunch od 13:00 do 16:00, kolacja od 20:00 do północy.

Średni rachunek: 25-50 euro za osobę.

Adres: Calle de los Cuchilleros, 17.

Stacja metra: La Latina, Tirso di Molina, od stacji Sol lub Opera trzeba kawałek przejść pieszo.

Freski Goi w kaplicy San Antonio de la Florida

Freski Goi w kaplicy San Antonio de la Florida

Na San Antonio de la Florida stoją obok siebie dwie absolutnie identyczne kaplice. Ta po lewej jest dla oddawania czci, a druga jest do podziwiania! Jej kopuła pokryta jest unikalnymi freskami Francisco de Goi, przedstawiającymi św. Antoniego w otoczeniu wiernych. Tutaj też spoczywają prochy wielkiego artysty.

Godziny otwarcia:

  • Od 15 czerwca do 15 września: wt-pt od 9:30 do 14:00.
  • Od 15 września do 15 czerwca: wt-pt od 9:30 do 20:00.
  • Weekendy i święta: od 9:30 do 19:00.
  • Nieczynne w poniedziałki, 1 i 6 stycznia, 24, 25 i 31 grudnia.

Wstęp wolny.

Adres: Glorieta San Antonio de la Florida, 5, Madrid.

Stacja metra: Príncipe Pío (linie 5, 10).

Plaza de Oriente

Plaza de Oriente

Ten historyczny plac w Madrycie otoczony jest ze wszystkich stron zabytkami. Z tej strony Pałacu Królewskiego można zobaczyć zmianę warty honorowej. Obecny król, Filip VI, osobiście obserwuje akcję w postaci konnego posągu. Naprzeciwko pałacu znajduje się budynek Opery Królewskiej (Teatro Real) oraz Senatu (Senado). Plac sąsiaduje z pięknym skwerem z rzeźbami pierwszych królów hiszpańskich i kawiarniami z tarasami z widokiem na pałac. Wokół placu znajdują się zabytkowe domy, w których mieszkają lokalne gwiazdy telewizyjne i filmowe.

Stacja metra: Ópera (linie 2, 5).

Królewski Klasztor Wcielenia (Real Monasterio de la Encarnación)

Królewski Klasztor Wcielenia

Od 1616 roku ten klasztor sióstr augustianek, obecnie czynny, był domem dla niektórych z najbardziej arystokratycznych rodzin Hiszpanii. Pomysłodawczynią klasztoru była austriacka królowa Małgorzata, dlatego też przez długi czas Madryt nazywał go „las margaritas”. Mąż Małgorzaty, król Filip III, położył pierwszy kamień klasztoru w 1611 roku. Obecnie organizowane są wycieczki z przewodnikiem, podczas których można zobaczyć bogaty wystrój wnętrza, rzeźby Chrystusa, dzieła Vicente Carducho w ołtarzu głównym oraz dzieła José de Ribery.

Godziny otwarcia:

  • Od wtorku do soboty w godzinach 10:00-14:00 i 16:00-18:30.
  • Niedziele i święta od 10:00 do 15:00.
  • Poniedziałki, 1 i 6 stycznia, 17-20 kwietnia, 1 maja, 24, 25 i 31 grudnia są dniami wolnymi.

Cena biletu: 6 € (z przewodnikiem), wstęp do 5 roku życia bezpłatny.

Adres: Plaza Encarnación, 1.

Stacja metra: Ópera (linie 2, 5).

Dzielnica La Latina

Dzielnica La Latina

Wieczorem jest to tętniące życiem miejsce w Madrycie. Pełno tu modnych barów, restauracji, sklepów z tradycyjnymi strojami i bibelotami, kościołów katolickich, teatrów i starych domów liczących sobie około 200 lat. Dzielnica Łacińska zajmuje większą część madryckiej Dzielnicy Habsburgów. Wiele placów jest uczęszczanych przez pieszych, a ulice wznoszą się i opadają nad niskimi wzgórzami.

La Latina, Madrid: Wybierz hotel

Głównym świętem Dzielnicy Łacińskiej i praktycznie całego Madrytu jest Verbena de la Paloma, obchodzona 15 sierpnia. Tu i ówdzie można zobaczyć mieszkanki Madrytu w tradycyjnych sukniach chulapa po mszy w kościele Matki Boskiej de la Paloma. Hiszpańska opera La verbena de la Paloma autorstwa Ricardo de la Vega jest nawet poświęcona temu festiwalowi.

Adres: Plaza de la Cebada.

Stacja metra: La Latina (linia 5).

» Czytaj takżeDzielnica Łacińska w Paryżu: główne atrakcje

Bazylika San Francisco el Grande

Bazylika San Francisco el Grande

Najbardziej majestatycznym kościołem w Dzielnicy Łacińskiej jest Bazylika Świętego Franciszka Wielkiego (Real Basílica de San Francisco el Grande). Został zbudowany jako część klasztoru Jezusa i Marii, założonego w XIII wieku. Na miejscu tej katedry stała kiedyś mała kaplica Najświętszej Marii Panny. Dzisiejsza katedra została ukończona w drugiej połowie XVIII wieku w stylu neoklasycystycznym.

Główna kopuła jest trzecią co do wielkości według średnicy w świecie chrześcijańskim. W murach znajdują się przykłady hiszpańskiego malarstwa z XVII-XIX wieku, w tym dzieła Zurbarána i Goi, a w małym muzeum zgromadzono 51 dzieł sztuki sakralnej. Wokół katedry znajduje się wspaniały ogród publiczny.

Godziny otwarcia: od wtorku do soboty od 10:30 do 12:30 i od 16:00 do 18:00. W lipcu i sierpniu od 10:30 do 12:30 i od 17:00 do 19:00.

Koszt biletu: 3 € do muzeum, wstęp wolny do świątyni.

Adres: San Buenaventura, 1.

Stacja metra: La Latina (linia 5).

Ogrody Sabatini (Jardines Sabatini)

Ogrody Sabatini

Na północ od Pałacu Królewskiego znajdują się neoklasyczne ogrody. Są one szczególnie lubiane przez zwiedzających ze względu na widok na pałac i piękno samych ogrodów. Znajdziesz tu geometrycznie ukształtowane aleje ułożone na trzech połączonych tarasach, prostokątny staw, posągi z białego kamienia i fontanny. Również w okresie letnim polecamy uczestnictwo w imprezach muzycznych organizowanych w Ogrodach Sabatini przez władze miasta.

Czas pracy: od października do kwietnia od 9:00 do 21:00, a od maja do września od 9:00 do 22:00.

Wstęp wolny.

Adres: Calle de Bailén, 2.

Stacja metra: Ópera (linie 2, 5).

Plaza de España

Plaza de España

Na środku tego centralnego placu w Madrycie stoją rzeźby z brązu przedstawiające najważniejsze postacie literatury hiszpańskiej: Don Kichota i Sancho Pansę. Otoczone są stawem, ławeczkami dla zwiedzających i wypielęgnowanymi trawnikami. Kompozycja szczególnie dobrze prezentuje się w wieczornej iluminacji.

Z Placu Hiszpańskiego nie sposób nie zauważyć górującego nad nim wieżowca, biało-czerwonego hotelu RIU. Po drugiej stronie placu znajduje się autentyczny teatr flamenco, Tablao Flamenco Las Tablas. Wybierz się na lokalne przedstawienie, a nie pożałujesz!

Stacja metra: Plaza de España (linie 3, 10).

Świątynia Debod

Świątynia Debod

Jak ta egipska świątynia, licząca sobie prawie 24 wieki, znalazła się w parku w pobliżu Plaza de España? W 1968 r. wiele obiektów dziedzictwa kulturowego Egiptu zostało zagrożonych podczas budowy zbiornika asuańskiego. W zamian za pomoc hiszpańskim archeologom, rząd egipski podarował Madrytowi uratowaną świątynię.

Dziś jest to ulubione miejsce sesji zdjęciowych, szczególnie podczas zachodu słońca, kiedy budowle pięknie odbijają się w otaczającej je wodzie. Świątynia, poświęcona bogini Izydzie, jest atrakcyjna z zewnątrz, podobnie jak muzeum znajdujące się w głównym budynku.

Godziny otwarcia: piątek 10.00-15.00, w weekendy i święta 10.00-20.00, nieczynne w poniedziałki, 1 i 6 stycznia, 1 maja, 24, 25 i 31 grudnia.

Wejście bezpłatne.

Adres: Calle Ferraz, 1.

Stacja metra: Plaza de España (linie 3, 10), Ventura Rodríguez (linia 3).

Stadion Santiago Bernabéu

Stadion Santiago Bernabéu

Główny stadion klubu piłkarskiego Real Madryt znajduje się przy jednej z najpiękniejszych alei stolicy, Paseo de la Castellana. Stadion został oddany do użytku w 1947 roku i obecnie mieści 8 044 kibiców. Oprócz samego stadionu miłośnicy historii piłki nożnej mogą zwiedzić muzeum i sklep z pamiątkami podczas wycieczki.

Do 2022 roku planowane jest dodanie kolejnych 8000 miejsc dla widzów poprzez zwiększenie wysokości ścian stadionu. Futurystyczny wygląd nowego budynku stadionu oraz technologiczne ulepszenia dają nadzieję, że Liga Mistrzów będzie tu rozgrywana jeszcze nie raz.

Godziny otwarcia: poniedziałek-sobota od 9:30 do 19:00, niedziele i święta od 10:00 do 18:30, nieczynne 1 stycznia i 25 grudnia.

Koszt biletu: 22 € (19 € przy zakupie online).

Adres: Avenida de Concha Espina, 1.

Stacja metra: Santiago Bernabéu (linia 10).

Królewski Ogród Botaniczny w Madrycie

Królewski Ogród Botaniczny w Madrycie

Tuż za wejściem do Muzeum Prado znajduje się ogrodzony kutym żelazem Królewski Ogród Botaniczny, założony tu pod koniec XVIII wieku. Obok otwartego ogrodu z wodą znajduje się pięć szklarni z tropikalnymi roślinami. Ogród jest ozdobiony rzeźbami, z których jedna przedstawia Jose Cera, pierwszego botanika, który ozdobił ogród.

Ogród botaniczny posiada ponad 6000 gatunków roślin żywych, a także bogaty zielnik i bank nasion.

Czas pracy: od 10:00. Zamykany o różnych porach w zależności od pory roku.

Adres: Plaza de Murillo, 2.

Stacja metra: Atocha (linia 1).

Muzeum Thyssen-Bornemisza

Muzeum Thyssen-Bornemisza

Trzypiętrowy pałac Villahermosa należał niegdyś do hiszpańskiej rodziny szlacheckiej. Baronowie Thyssen-Bornemisza zgromadzili niegdyś największą prywatną kolekcję dzieł sztuki w Europie, zanim przekazali ją państwu. Muzeum to jest obecnie jednym z trzech najważniejszych muzeów sztuki w Madrycie.

Zbiory obejmują szeroki okres czasu i zawierają arcydzieła średniowiecza, renesansu, baroku oraz cenne dzieła sztuki XX wieku. W dużej części muzeum prezentowane są dzieła impresjonistów i postimpresjonistów.

Czas pracy: od 10:00 do 19:00.

Koszt biletu: 9 €.

Adres: Paseo del Prado, 8.

Stacja metra: Banco de España (linia 2).

Muzeum CaixaForum

Muzeum CaixaForum

To niezwykłe muzeum, galeria i centrum kulturalne w industrialnym stylu architektonicznym zostało założone przez Fundację Banku La Caixa. Znakiem rozpoznawczym muzeum jest pionowy, pełnościenny ogród przy wejściu oraz ceglano-czerwona, rzeźbiona metalowa okładzina na piętrze. Do dyspozycji gości jest również stylowa kawiarnia.

W muzeum prezentowane są wystawy czasowe dotyczące wzornictwa, architektury, fotografii i rzeźby. Ostatnio CaixaForum aktywnie współpracuje z British Museum i organizuje pokazy najnowszych trendów w sztuce, w tym sztuce filmowej.

Godziny otwarcia:

  • od 10:00 do 20:00;
  • 5 stycznia, 24 i 31 grudnia od 10:00 do 18:00;
  • 1, 6 stycznia i 25 grudnia nieczynne.

Koszt biletu: 6-12 € w zależności od wystawy, niektóre wystawy są bezpłatne.

Adres: Paseo del Prado.

Stacja metra: Atocha (linia 1).

Centrum Sztuki Królowej Zofii

Centrum Sztuki Królowej Zofii

Trzecie muzeum w Złotym Trójkącie Sztuki w stolicy Hiszpanii. W tych murach znajduje się słynna Guernica Pabla Picassa. Ale nie tylko ta praca przyciąga tu wielu turystów. Kolekcja Centrum Sztuki Królowej Zofii składa się z ponad 23 000 dzieł sztuki współczesnej.

Mieszkańcy Madrytu nazywają to muzeum „Sophidou”, podobnie jak Centre Pompidou w Paryżu. Oba centra łączy nie tylko sztuka współczesna, której są poświęcone, ale także architektura budynków – windy w „Sophidou” są przymocowane do zewnętrznej części budynku.

Czas pracy: w poniedziałki i śr-sob pd 10:00 do 21:00, w niedziele od 10:00 do 14:30. Nieczynne we wtorki, 1 i 6 stycznia, 1 i 15 maja, 9 listopada, 24, 25 i 31 grudnia.

Koszt biletu: 5 € (przy zakupie online 4 €), ostatnie dwie godziny przed zamknięciem (1 godzina w niedziele) wstęp wolny.

Adres: Calle Santa Isabel, 52.

Stacja metra: Atocha (linia 1).

Plaza de Santa Ana

Plaza de Santa Ana

Plac świętej Anny może być nazywany madryckim placem teatralnym. Od XVI wieku był domem dla teatrów pod gołym niebem (corral de las comedias), gdzie mieszkańcy miasta mogli cieszyć się świeżymi sztukami Lope de Vega i innych autorów złotego wieku literatury hiszpańskiej.

Dziś wiele się zmieniło, ale tożsamość teatru pozostała. Fasada Teatru Narodowego wychodzi na plac. Rzeźby z brązu hiszpańskich dramaturgów Federico García Lorca i Calderón de la Barca zdobią obie strony placu. Na placu znajdują się tarasy kawiarni i restauracji, gdzie prawie niemożliwe jest znalezienie pustego stolika.

Stacja metra: Sol, Sevilla (4 linia).

Ogrody Descubrimiento

Ogrody Descubrimiento

W kompleksie „Ogrody Odkrywców” nie ma zbyt wielu ogrodów, ale miejsce jest dość niezwykłe. Plac nosi imię Krzysztofa Kolumba i jest poświęcony odkryciu Ameryki. Na pierwszym planie znajduje się kolumna z posągiem samego Kolumba.

Znajdziesz tu największą hiszpańską flagę w kraju, prostokątny staw i ogromne głazy z kamieniami milowymi oznaczającymi podróż Kolumba do Ameryki.

Po drugiej stronie ulicy znajduje się Hiszpańska Biblioteka Narodowa oraz Narodowe Muzeum Archeologiczne. W podziemiach znajduje się Madryckie Centrum Kultury i Muzeum Figur Woskowych.

Stacja metra: Colón (4 linia).

 

Teraz już nie masz wątpliwości, że Madryt jest co najmniej tak samo interesujący jak Barcelona? Dodaj swoje ulubione miejsca w komentarzach!

Miłej zabawy podczas zwiedzania Madrytu!

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *