Główne atrakcje turystyczne Marsylii

06 sie 2017
Główne atrakcje turystyczne Marsylii

Atrakcje turystyczne Marsylii są po prostu niesamowite. Mieszanina historii i kultur różnych narodów nadała architekturze tego miasta unikalny charakter. Dodajmy do tego jeszcze niepowtarzalny smak śródziemnomorskiej kuchni! Trudno obejść Marsylię na piechotę. Trzeba będzie skorzystać z metra, wybrać się na wycieczkę autobusową z przystankami lub zamówić klasyczną wycieczkę.

Stary Port

Główną atrakcją Marsylii jest Stary Port (Vieux Port). To właśnie wokół niego zaczęło powstawać miasto. Znajdziesz tu przepięknie odrestaurowane domy mieszkalne i kościoły, jak również XVI-wieczny zamek. Z samego portu możesz też wybrać się na wycieczkę łodzią, dzięki której zobaczysz miasto od strony morza, lecz także inne atrakcje Marsylii.

zamek d’If

Jedną z nich jest słynny zamek d’If (Château d'If). Tak, to ten, o którym pisał Aleksander Dumas w swojej powieści „Hrabia Monte Christo”. Zamek d’If znajduje się na pięknej wyspie, a najbardziej znanym mieszkańcem tej maleńkiej wyspy, który został uwięziony w zamku, był Mirabeau – bohater Rewolucji Francuskiej. Cele zamkowe wśród turystów zawsze cieszą się popularnością, podobnie jak platformy widokowe na jego zamku, z których rozciąga się przepiękny widok na Marsylię. Na wyspę możesz dostać się na łódce, która odpływa z przystani Belges w Starym Porcie (regularnie, od 9:00 do 17:00, ostatni kurs powrotny o 18:30; czas podróży to około 15:30 minut, cena za rejs rozpoczyna się od 10 euro).

Godziny otwarcia zamka d’If: każdego dnia, od września do marca – od 9:30 do 18:00; od czerwca do sierpnia – od 9:00 do 18:30.

Wstęp: płatny (około 5 euro, bezpłatny wstęp dla studentów Unii Europejskiej)

Bazylika Notre Dame de La Garde (Basilique Notre Dame de La Garde)

Bazylika Notre Dame de La Garde

Najbardziej znaną atrakcją turystyczną Marsylii jest rzymsko-bizantyjska katedra Notre-Dame de la Garde. Ten imponujący budynek z XIX wieku znajduje się na na najwyższym punkcie w Marsylii, na południe od Starego Portu. Turystów oczarowuje 9-metrowa dzwonnica, podobnie jak ważący 8324 kilogramy dzwon na wysokości 2,5 metra. Bazylika jest otwarta dla zwiedzających. Znajduje się przy niej kilka punktów widokowych, z których rozciąga się cały widok na Marsylię.

Godziny otwarcia: latem od 7:00 do 20:00; zimą od 7:00 do 19:00

Wstęp: bezpłatny

Centrum de la Vieille Charite (Centre de la Vieille Charité)

Centrum de la Vieille Charite

Ten przepiękny budynek z XVII wieku, który pierwotnie pełnił funkcję przytułku i hospicjum, znajduje się w dzielnicy Panier. Obecnie służy za centrum kultury i miejsce wystaw – mieści się w nim Muzeum Archeologiczne Marsylii i Muzeum Sztuki Afryki, Oceanii i obu Ameryk. Wśród innych atrakcji szczególną uwagę odwiedzających zyskuje dziedziniec oraz kopuła kaplicy w stylu barokowym.

Godziny otwarcia: od wtorku do niedzieli; latem od 11:00 do 18:00; zimą od 10:00 do 17:00

Wstęp: płatny

Katedra de la Nouvelle Major (La Cathedrale de la Nouvelle Major)

Katedra de la Nouvelle Major

Ta wspaniała katedra została zbudowana na żądanie Napleona II w XIX wieku i kosztowała jak na swoje czasy ogromne pieniądze – 14 milionów franków. Zaprojektowano ją w stylu rzymsko-bizantyjskim, a jej budowa trwała 20 lat, podczas których zbierano środki na aranżację wnętrza. Katedra może pomieścić 3000 wiernych. Znajdują się w niej liczne rzeźby i mozaiki, a z okien rozciąga się wspaniały widok na morze. 

Godziny otwarcia: od wtorku do niedzieli – od 9:00 do 12;00 i od 14:30 do 17:30

Palais du Pharo

Palais du Pharo

Palais du Pharo to jeden z najbardziej spektakularnych zabytków Marsylii. Pałac został zbudowany w XIX wieku jako nadmorska rezydencja Napoleona III. Rozciąga się z niego widok na morze i powszechnie znany zamek d’If. Od czasu do czasu organizowane są w nim wystawy publiczne, które stanowią świetną okazję dla zwiedzających, aby zobaczyć wspaniałe wnętrze pałacu. Palais du Faro przez cały rok wykorzystywany jest również do organizacji konferencji i przyjęć.

Godziny otwarcia: każdego dnia – godziny zmieniają się

Wstęp: płatny

Calanques

Calanques

Niedaleko od Marsylii,  wzdłuż linii brzegowej, na długości 20 kilometrów rozciągają się wspaniałe białe klify, które wychodzą pionowo z morza. Nikt nie może oprzeć się urokowi harmonii tego widoku, który tworzą niekończące się morza, ostre skały, krystalicznie czysta woda w różnych odcieniach koloru lazurowego, spokojne rozlewiska i niedostępne wyspy.

Mogłoby wydawać się, że takie widoki istnieją tylko na tapetach komputerowych lub fototapet. W Marsylii stają się one rzeczywistością. Bez wyolbrzymiania możemy śmiało powiedzieć, że jest to chyba najpiękniejsze miejsce we Francji (a już na pewno w obrębie śródziemnomorskiej części Francji).

Obecnie Calanques to rezerwat przyrody i natury, która zachowana jest tutaj w swojej pierwotnej formie oraz w formie, w której pojawiła się 12 tysięcy lat temu po przejściu lodowca.

Calanques

Do Calanques dopłyniesz łodzią (przybliżona cena rejsu to 30 euro, a podróż zajmuje 2 godziny) lub dostaniesz się na piechotę (około godzinę marszu po górach w jedną stronę; musisz mieć wygodne buty). Jeśli zdecydujesz się na łódź, nie skorzystasz z przyjemności popływania w lazurowej wodzie. Z drugiej strony, spacer po ostrych skałach i dość chłodna woda (jakby lodowiec przeszedł dopiero wczoraj) powinny zmusić Cię do dokładnego przemyślenia pomysłu pieszej wycieczki. 

 

Udanej podróży do Marsylii!
 

Dodaj komentarz

Restricted HTML

  • Dozwolone znaczniki HTML: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Adresy web oraz email zostaną automatycznie skonwertowane w odnośniki