Główne atrakcje turystyczne Marsylii

, , , ,
Marsylia

Atrakcje turystyczne Marsylii są po prostu niesamowite. Mieszanina historii i kultur różnych narodów nadała architekturze tego miasta unikalny charakter. Dodajmy do tego jeszcze niepowtarzalny smak śródziemnomorskiej kuchni! Trudno obejść Marsylię na piechotę. Trzeba będzie skorzystać z metra, wybrać się na wycieczkę autobusową z przystankami lub zamówić klasyczną wycieczkę.

Główną atrakcją Marsylii jest Stary Port (Vieux Port). To właśnie wokół niego zaczęło powstawać miasto. Znajdziesz tu przepięknie odrestaurowane domy mieszkalne i kościoły, jak również XVI-wieczny zamek. Z samego portu możesz też wybrać się na wycieczkę łodzią, dzięki której zobaczysz miasto od strony morza, lecz także inne atrakcje Marsylii.

Jedną z nich jest słynny zamek d’If (Château d’If). Tak, to ten, o którym pisał Aleksander Dumas w swojej powieści „Hrabia Monte Christo”. Zamek d’If znajduje się na pięknej wyspie, a najbardziej znanym mieszkańcem tej maleńkiej wyspy, który został uwięziony w zamku, był Mirabeau – bohater Rewolucji Francuskiej. Cele zamkowe wśród turystów zawsze cieszą się popularnością, podobnie jak platformy widokowe na jego zamku, z których rozciąga się przepiękny widok na Marsylię. Na wyspę możesz dostać się na łódce, która odpływa z przystani Belges w Starym Porcie (regularnie, od 9:00 do 17:00, ostatni kurs powrotny o 18:30; czas podróży to około 15:30 minut, cena za rejs rozpoczyna się od 10 euro).

Godziny otwarcia zamka d’If: każdego dnia, od września do marca – od 9:30 do 18:00; od czerwca do sierpnia – od 9:00 do 18:30.

Wstęp: płatny (około 5 euro, bezpłatny wstęp dla studentów Unii Europejskiej)

Bazylika Notre Dame de La Garde (Basilique Notre Dame de La Garde)

Najbardziej znaną atrakcją turystyczną Marsylii jest rzymsko-bizantyjska katedra Notre-Dame de la Garde. Ten imponujący budynek z XIX wieku znajduje się na na najwyższym punkcie w Marsylii, na południe od Starego Portu. Turystów oczarowuje 9-metrowa dzwonnica, podobnie jak ważący 8324 kilogramy dzwon na wysokości 2,5 metra. Bazylika jest otwarta dla zwiedzających. Znajduje się przy niej kilka punktów widokowych, z których rozciąga się cały widok na Marsylię.

Godziny otwarcia: latem od 7:00 do 20:00; zimą od 7:00 do 19:00

Wstęp: bezpłatny

Centrum de la Vieille Charite (Centre de la Vieille Charité)

Ten przepiękny budynek z XVII wieku, który pierwotnie pełnił funkcję przytułku i hospicjum, znajduje się w dzielnicy Panier. Obecnie służy za centrum kultury i miejsce wystaw – mieści się w nim Muzeum Archeologiczne Marsylii i Muzeum Sztuki Afryki, Oceanii i obu Ameryk. Wśród innych atrakcji szczególną uwagę odwiedzających zyskuje dziedziniec oraz kopuła kaplicy w stylu barokowym.

Godziny otwarcia: od wtorku do niedzieli; latem od 11:00 do 18:00; zimą od 10:00 do 17:00

Wstęp: płatny

Katedra de la Nouvelle Major (La Cathedrale de la Nouvelle Major)

Ta wspaniała katedra została zbudowana na żądanie Napleona II w XIX wieku i kosztowała jak na swoje czasy ogromne pieniądze – 14 milionów franków. Zaprojektowano ją w stylu rzymsko-bizantyjskim, a jej budowa trwała 20 lat, podczas których zbierano środki na aranżację wnętrza. Katedra może pomieścić 3000 wiernych. Znajdują się w niej liczne rzeźby i mozaiki, a z okien rozciąga się wspaniały widok na morze.

Godziny otwarcia: od wtorku do niedzieli – od 9:00 do 12;00 i od 14:30 do 17:30

Palais du Pharo

Palais du Pharo to jeden z najbardziej spektakularnych zabytków Marsylii. Pałac został zbudowany w XIX wieku jako nadmorska rezydencja Napoleona III. Rozciąga się z niego widok na morze i powszechnie znany zamek d’If. Od czasu do czasu organizowane są w nim wystawy publiczne, które stanowią świetną okazję dla zwiedzających, aby zobaczyć wspaniałe wnętrze pałacu. Palais du Faro przez cały rok wykorzystywany jest również do organizacji konferencji i przyjęć.

Godziny otwarcia: każdego dnia – godziny zmieniają się

Wstęp: płatny

Calanques

Niedaleko od Marsylii,  wzdłuż linii brzegowej, na długości 20 kilometrów rozciągają się wspaniałe białe klify, które wychodzą pionowo z morza. Nikt nie może oprzeć się urokowi harmonii tego widoku, który tworzą niekończące się morza, ostre skały, krystalicznie czysta woda w różnych odcieniach koloru lazurowego, spokojne rozlewiska i niedostępne wyspy.

Mogłoby wydawać się, że takie widoki istnieją tylko na tapetach komputerowych lub fototapet. W Marsylii stają się one rzeczywistością. Bez wyolbrzymiania możemy śmiało powiedzieć, że jest to chyba najpiękniejsze miejsce we Francji (a już na pewno w obrębie śródziemnomorskiej części Francji).

Obecnie Calanques to rezerwat przyrody i natury, która zachowana jest tutaj w swojej pierwotnej formie oraz w formie, w której pojawiła się 12 tysięcy lat temu po przejściu lodowca.

Do Calanques dopłyniesz łodzią (przybliżona cena rejsu to 30 euro, a podróż zajmuje 2 godziny) lub dostaniesz się na piechotę (około godzinę marszu po górach w jedną stronę; musisz mieć wygodne buty). Jeśli zdecydujesz się na łódź, nie skorzystasz z przyjemności popływania w lazurowej wodzie. Z drugiej strony, spacer po ostrych skałach i dość chłodna woda (jakby lodowiec przeszedł dopiero wczoraj) powinny zmusić Cię do dokładnego przemyślenia pomysłu pieszej wycieczki.

Udanej podróży do Marsylii!

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *