» Europa » Niemcy » Gelsenkirchen » Co warto zobaczyć w Gelsenkirchen? Najlepsze zabytki

Duże miasto Gelsenkirchen leży w dolinie Emscher. Kiedyś nazywano je Miastem Tysiąca Świateł z powodu ciągłego blasku pochodni płonących w koksowniach, ponieważ było to przemysłowe centrum kraju. Z czasem kopalnie węgla zamieniono w parki, a stare fabryki w sale koncertowe. Słynny park Stairway to Heaven powstał w miejscu dużej kopalni Rhein Elbe, a ultranowoczesny stadion Feltins-Arena wyrósł w samym centrum miasta. Przeczytaj o tym, co warto zobaczyć w Gelsenkirchen! A wcześniej zarezerwuj nocleg w mieście

Wybierz hotel w Gelsenkirchen

» CZYTAJ TAKŻEJeden dzień w Gelsenkirchen

Zamek Horst

Zamek Horst szczyci się nie tylko majestatycznym wyglądem, ale także bogatą historią. Został zbudowany w XII wieku, a cztery wieki później uznano go za największy i najpiękniejszy renesansowy zamek na północ od Alp. Zabytek przetrwał dwa straszliwe pożary i prawie zawalił się z powodu braku konserwacji w połowie XIX wieku. Aby zapobiec zniknięciu reliktu miasta, lokalne władze wzięły go pod swoje skrzydła. Obecnie mieści się w nim miejska sala weselna, restauracja i małe muzeum, opowiadające historię pierwszych właścicieli, rodziny Horst.

Muzeum znajduje się 4 minuty spacerem od stacji Gelsenkirchen Buerer Str.
Bilet wstępu kosztuje 3 €, ale raz w miesiącu zamek oferuje bezpłatne wycieczki z przewodnikiem.

» CZYTAJ TAKŻEZamek Berge w Gelsenkirchen

Ratusz Buer

Dziś Buer Rathaus jest głównym zabytkiem architektonicznym i historycznym Gelsenkirchen. Wewnątrz budynku znajdują się 4 sale konferencyjne i ponad 100 różnych pomieszczeń. Jest mało prawdopodobne, że będziesz w stanie odwiedzić każde z nich, ale możesz zobaczyć te najciekawsze podczas bezpłatnej wycieczki z przewodnikiem. «Koroną» ratusza jest taras widokowy na dachu głównej wieży. Oferuje on malowniczy widok na panoramę miasta. Aby się tu dostać, trzeba pokonać 278 schodów.

Ratusz znajduje się zaledwie 3 minuty spacerem od stacji GE Buer Rathaus.

» CZYTAJ TAKŻEGłówne atrakcje Lipska

Ruhr Musical Theatre

Urok Ruhr Musical Theatre wykracza daleko poza jego granice. Przy słonecznej pogodzie fasada budynku dosłownie lśni. Ponieważ jest wykonana z 4 500 metrów kwadratowych hartowanego szkła. Natomiast wewnątrz znajdują się dwie półokrągłe sale – Duża i Mała. Teatr działa już od 65 lat. Dotychczas wystawiano tu balet, dramat i operę, jednak to ogniste musicale podbiły serca mieszkańców. 

Teatr znajduje się 2 minuty spacerem od stacji Gelsenkirchen Musiktheater.
Bilety na spektakle i przedstawienia kosztują od 12 €. Można je nabyć na stronie internetowej teatru.

» CZYTAJ TAKŻEJeden dzień w Düsseldorfie

Polaris Park

Polaris Park to przykład tego, jak ponurą kopalnię węgla można przekształcić w malownicze miejsce z rzeźbami, boiskami sportowymi i niekończącymi się zielonymi trawnikami. Mieszkańcy przyjeżdżają tu dla ciszy i spokoju, by spacerować, jeździć na rowerach lub rolkach, a także podziwiać zabytki, muzea, budynek Amfiteatru i zachowane elementy kopalni. Miłośnicy techniki z pewnością docenią gigantyczną makietę kolejową i most w kształcie łuku.

Park znajduje się 7 minut spacerem od stacji GE Landschaftspark Heßler.
Wstęp do parku jest bezpłatny.

» CZYTAJ TAKŻE10 głównych atrakcji Hamburga

Zoom Erlebniswelt Zoo

Jeśli kochasz zwierzęta, z pewnością znajdziesz coś dla siebie w zoo w Gelsenkirchen. Zajmuje ono ponad 30 hektarów i jest powszechnie uważane za jedno z najlepszych w Niemczech. Zoom Erlebniswelt to ogromne pasma górskie, czyste jeziora i wodospady, a także opuszczone kopalnie z czasów gorączki złota, domki myśliwskie i niekończące się pola ryżowe. Zoo podzielone jest na 4 strefy:

  • Alaska,
  • Afryka,
  • Azja,
  • Grimberger Hof Farmyard.

Są one domem dla ponad 800 zwierząt i ptaków z różnych części świata. Ogrodzenia oddzielające zwierzęta od odwiedzających są minimalnie widoczne, dzięki czemu można poczuć się jak na łonie natury. Na terenie zoo znajdują się kawiarnie, restauracje i place zabaw dla dzieci.

Zoo znajduje się 3 minuty spacerem od stacji GE ZOOM Erlebniswelt.
Bilet dzienny dla dorosłych w okresie letnim kosztuje 21,50 €, a dla dziecka 14 €.
Natomiast w sezonie zimowym dorośli płacą 15,50 €, a dzieci wchodzą za 10,50 €.

Feltis Arena

Feltins-Arena to wizytówka Gelsenkirchen, siedziba klubu piłkarskiego Schalke 04 i miejsce rozgrywania meczów EURO 2024. Zdecydowanie jest tu, co zobaczyć! Stadion znajduje się w samym centrum miasta, a dzięki rozsuwanemu dachowi jest otwarty przez cały rok. Co więcej, na miejscu znajduje się muzeum, w którym można dowiedzieć się więcej o historii klubu Schalke 04. Na Feltins-Arena odbywają się nie tylko treningi i mecze piłki nożnej, ale także pokazy rozrywkowe.

Stadion Feltins-Arena znajduje się 5 minut spacerem od stacji Gelsenkirchen VELTINS-Arena.

Alma Park

Alma Park to największy kompleks rozrywkowy w Gelsenkirchen i najlepsze miejsce zarówno dla dzieci, jak i pełnych energii dorosłych. Odnajdą się tu również osoby lubiące aktywny i ciekawy wypoczynek w przyjaznej atmosferze. W parku można zagrać w paintball, laser tag, «bubble football»‎ lub poskakać na trampolinie.

Alma Park znajduje się 15 minut spacerem od stacji miejskiej Gelsenkirchen Hbf.
Ceny wstępu do parku zaczynają się od 8 €.

Katedra św. Urbana

Katedra św. Urbana jest głównym kościołem katolickim w Gelsenkirchen. Została zbudowana pod koniec XIX wieku i nadal zachwyca odwiedzających swoimi wysokimi łukowymi sufitami, dekoracją wnętrz i uroczystą atmosferą. Jest obecnie jedną z największych niemieckich diecezji i regularnie gości nabożeństwa miejskie.

Katedra znajduje się 7 minut spacerem od stacji GE Buer Rathaus.
Wstęp jest bezpłatny.

Halde Rheinelbe

Rhein Elbe to dawna kopalnia o wysokości około 110 metrów, która stanowi historię ery przemysłowej Gelsenkirchen. Kopalnia działała w latach 1861-1999 i stała się punktem orientacyjnym miasta po zakończeniu wydobycia węgla. Aby zapewnić zachowanie lokalnego reliktu, niemiecki artysta Hermann Prigann stworzył na jej szczycie 12-metrową konstrukcję z betonowych bloków o wadze 18 ton. Prowadzą do niej schody, które zostały nazwane «Schodami do nieba»‎. Ze szczytu można podziwiać wspaniały widok na Gelsenkirchen i jego okolice. Łaba Renu znajduje się daleko od centrum miasta, dlatego zalecamy wypożyczenie samochodu.

Łaba Renu znajduje się 20 minut spacerem od stacji GE Gesamtsch.Ückendorf.
Wstęp jest bezpłatny.

Hochstrasse

Hochstrasse to raj dla zakupoholików. Znajdują się tu butiki, salony jubilerskie i perfumerie. Jeśli nie lubisz wracać z podróży z pustymi rękami, koniecznie tu zatrzymaj!

Hochstrasse znajduje się 7 minut spacerem od stacji GE Buer Rathaus.

Jeśli podróżujesz do Gelsenkirchen na Euro 2024, zostań tu na kilka dni i nie ograniczaj się tylko do Feltins Arena. Miasto oferuje rozrywkę dla każdego: zwiedzanie historycznych zamków, spacery po malowniczych parkach, przejażdżki zapierające dech w piersiach, gra w minigolfa czy oglądanie musicalu w teatrze.

» CZYTAJ TAKŻEMonachium w 1 dzień - co zobaczyć?

Życzymy udanej podróży!

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *