Jak i gdzie wynająć samochód na Sycylii

,
Samochód na Sycylii

Jeśli rzucić okiem na na mapę, Sycylia wydaje się być raczej małą wysepką. Tak naprawdę jednak, aby zwiedzić jak najwięcej zabytków, odwiedzić najlepsze plaże i rozkoszować się daniami wspaniałej lokalnej kuchni, konieczne może być przemierzanie dosyć długich dystansów. Transport publiczny na Sycylii nie jest tak dobrze rozwinięty, jak byśmy tego chcieli: nie we wszystkie interesujące miejsca da się dojechać autobusem czy pociągiem. Z tego powodu wynajem samochodu jest idealną opcją dla podróżników, którzy cenią sobie niezależność. Koniecznie przeczytajcie nasz artykuł na temat niezależnej podróży samochodem przez Sycylię, a pod tym linkiem porównajcie ceny wynajmu samochodów w różnych miejscach i firmach na wyspie i wybierzecie właściwy model.

Jak wynająć samochód na Sycylii

Najłatwiejszym i najszybszym sposobem na wynajęcie samochodu jest skorzystanie z usług specjalizujących się tym firm oferujących możliwość rezerwacji online. Zwykle są to aplikacje lub strony internetowe, które za pomocą własnych algorytmów matematycznych wyliczają koszty i znajdują oferty wypożyczalni samochodów prowadzonych przez różne prywatne firmy. Z ich pomocą będziecie mogli wybrać samochód spełniający wszystkie wasze wymagania i odpowiadający waszym możliwościom finansowym. Tego typu opcję znajdziecie pod tym linkiem.

Proces rezerwacji samochodu składa się z kilku etapów:

●        Wybieracie samochód, który najbardziej wam się podoba i wybieracie dodatkowe opcje rezerwacji (okres czasu, w którym samochód będzie wam potrzebny);

●        Następnie musicie dokładnie wypełnić specjalny formularz, w którym podajecie swoje dane osobowe;

●        Voucher zostanie wysłany na wasz adres e-mail (to dokument potwierdzający dokonanie rezerwacji);

●        Voucher należy wydrukować i okazać w firmie, z której zdecydowaliście się wypożyczyć samochód.

Znaczna większość wypożyczalni aut na Sycylii pozwala jedynie na płatności kartą kredytową, nie akceptuje zapłaty gotówką.

Popyt na samochody na wyspie jest bardzo wysoki, dlatego zdecydowanie polecamy rezerwację samochodu z przynajmniej 1-miesięcznym wyprzedzeniem. W przeciwnym razie możecie zostać z ręką w nocniku lub będziecie zmuszeni zapłacić za wynajem znacznie więcej.

Zanim rozsiądziecie się w wybranym przez was samochodzie, koniecznie upewnijcie się, że dokładnie sprawdziliście jego wyposażenie zewnętrzne, wnętrze i mechanikę pod kątem ewentualnych usterek i awarii. Uważnie przeczytajcie umowę najmu i upewnijcie się, że wszystkie wady samochodu są w niej wyszczególnione. Nadmiar ostrożności nie zaszkodzi — na Sycylii przypadki oszustwa zdarzają się bardzo powszechnie i często kończą się tak, że klient jest zmuszony zapłacić za naprawy awarii, za które wcale nie jest odpowiedzialny.

Nasza rada: zawsze na Sycylii wykupujcie pełne ubezpieczenie samochodu. Już pierwszego dnia jazdy zrozumiecie, że na drogach nie obowiązują praktycznie żadne zasady ruchu, a motocykliści i piesi będą wchodzić wam pod koła ze wszystkich stron. Przyjrzyjcie się też innym samochodom — żaden nie będzie bez rysy. Dlatego właśnie pełne ubezpieczenie ochroni was przed niepotrzebnymi problemami i stresem.

Wymagane dokumenty i cena wynajmu samochodu na Sycylii

Aby wynająć samochód w sycylijskiej wypożyczalni, będziecie musieli przedstawić paszport lub dowód osobisty oraz prawo jazdy. Kiedyś wymagane były międzynarodowe dokumenty uprawniające do prowadzenia pojazdów, teraz nie są już one na szczęście konieczne.

Na Sycylii wypożyczalnie narzucają najemcom szereg standardowych wymagań:

●        Ukończone 21 lat (niektóre firmy pracują tylko z osobami powyżej 25 roku życia);

●        Kierowca musi mieć minimum 12 miesięcy doświadczenia, a jeśli chodzi o wynajem samochodu typu «‎premium»‎, to wówczas dłużej niż 5 lat.

Dzienna opłata za wynajem auta waha się od 20 do 40 euro i zależy od wielu czynników. Na cenę wpływ ma klasa samochodu, jego średnią wartość rynkową, sezon, zapotrzebowanie klientów na usługi wynajmu. Najkorzystniej zazwyczaj wypada wypożyczenie samochodu na 10 dni. W tym przypadku dzienny koszt zostaje zmniejszony o około 25-30%.

Wiele wypożyczalni samochodów oferuje swoim klientom specjalne promocje w formie kuponów i kodów promocyjnych. Dlatego zanim zapłacicie na wynajem, sprawdźcie, czy tutaj nie są dostępne żadne zniżki.

Zasady ruchu drogowego na Sycylii

Stereotyp mówiący, że Sycylijczycy są mało punktualni, niechlujni i często łamią prawo świetnie aplikuje się na drogach. Mimo to, korupcja wśród policjantów na wyspie jest rzadkością, dlatego jeśli was złapią, lepiej nie próbować przekupić funkcjonariuszy. Fani ekstremalnej jazdy z dużą prędkością będą musieli obejść się smakiem — kara za złamanie limitu prędkości może sięgać nawet 600 euro (na nowych drogach pojawiła się duża liczba radarów, więc najlepiej nie przekraczać ograniczenia prędkości). Wiecznie spóźnieni kierowcy ignorujący czerwone światła mogą za takie wykroczenie zapłacić 200-600 euro, a ci, którzy podejmują się wyprzedzania innych w niewłaściwym miejscu mogą dostać mandat o wartości minimum 150 euro.

Na Sycylii powstało w ostatnich latach wiele nowych, dobrej jakości dróg międzymiastowych. Pamiętajcie jednak, że ograniczenie prędkości na autostradach wynosi 130 km/h, chyba że ustawiono inne znaki.

Nie patrzcie na mieszkańców — oni mają swój styl jazdy we krwi. Są przyzwyczajeni do szalonych manewrów i znają wszystkie znaki i radary na pamięć, często także połowa policji to ich rodzina. Dlatego nie powinniście się z nimi ścigać — ich pewnie nikt nie ukara, a was za to mogą i to dosyć boleśnie.

Nie możecie zapominać także o zainstalowaniu fotelików dziecięcych oraz o zatrzymywaniu się przy światłach obok przejść dla pieszych — na Sycylii zainstalowanych jest wiele miejskich kamer wideo, wasze wykroczenia prawdopodobnie zostaną więc zarejestrowane, a próby tłumaczenia się przed drogówką na nic się nie zdadzą.

Jeśli uchwyci was fotoradar, wystawiony przez policję mandat dostaniecie na was adres w Polsce, a jego nieopłacenie może utrudnić wam przyszłe wyjazdy na Sycylię.

Parking i parking na Sycylii

Prawie wszystkie sycylijskie parkingi są płatne, parkowanie więc może wiązać się ze sporym wydatkiem. Oczywiście możecie spróbować oszukać system i zaoszczędzić pieniądze zostawiając samochód gdzieś na poboczu drogi lub w innym nieoznaczonym miejscu, ale bądźcie przygotowani na to, że po powrocie do auta, znajdziecie za wycieraczką mandat. Ponadto pozostawianie samochodu na otwartym parkingu nie jest bezpieczne, szczególnie jeśli nie wykupiliście ubezpieczenia. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że gdy do niego wrócicie, będzie porysowany, obity lub z oderwanym lusterkiem. Najlepiej będzie więc jednak zajechać na płatny parking, gdzie cena za dzień wynosi od 6 do 10 euro. Średni koszt parkowania za godzinę to 1 euro.

Pamiętajcie, że parking płatny lub darmowy rozpoznać można po kolorze oddzielających go od ulicy linii. Kolor biały oznacza, że ​​parking jest bezpłatny, żółty że jest darmowy jedynie dla Sycylijczyków, a niebieski, że można na nim zostawić samochód na noc.

Jazda samochodem na Sycylii, a picie alkoholu

samochód na Sycylii

Sycylia słynie ze smacznych i niedrogich win oraz kultury picia alkoholu do posiłków. Nie polecamy jednak siadać za kółkiem po wypiciu jednego czy dwóch kieliszków. Kilka lat temu włoski rząd znacznie zaostrzył przepisy ograniczające jazdę pod wpływem alkoholu ze względu na duży napływ turystów i imigrantów.

Na tę chwilę dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi wynosi 0,5 promila, co odpowiada jednemu kieliszkowi wina. Za jazdę pod wpływem alkoholu grozić wam będzie mandat, a w niektórych przypadkach nawet zabranie prawa jazdy, czy kara pozbawienia wolności do 12 miesięcy. Nie warto też odmawiać poddania się zleconemu przez policjantów badaniu lekarskiemu, ponieważ nie zwolni was to od kary, a jedynie może ją zaostrzyć.

Ogólnie rzecz biorąc, wynajem samochodów na Sycylii nie jest trudny. Najważniejsze to nie denerwować się na drogach i jeśli to możliwe, nie naruszać zasad ruchu drogowego. Nie zapomnijcie jednak o pełnym ubezpieczeniu! Pozwoli wam to zaoszczędzić czas i pieniądze.

Życzymy wam powodzenia na Sycylijskich drogach!

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *