Trasy zwiedzania Trafalgar Square

Prawie wszystkie trasy wycieczek po Londynie przechodzą przez Trafalgar Square. Tutaj możesz zrobić sobie przerwę od zwiedzania i zebrać siły. A jeśli chciałbyś poznać ten niezwykły plac od podszewki, dołącz do tych wypraw z przewodnikiem:

Co zobaczyć na Trafalgar Square?

Trafalgar Square zawsze przyciąga ważne wydarzenia – występy artystyczne, festiwale lub wiece. A na Boże Narodzenie na placu stoi niezwykła jodła. Natomiast na co dzień znajdziesz tu atrakcje warte zobaczenia. Oto nasza lista miejsc:

Galeria Narodowa

Zobaczysz tu arcydzieła malarstwa europejskiego od Leonarda da Vinci po oszałamiającą kolekcję Van Gogha. A tuż obok znajduje się Narodowa Galeria Portretów, w której prezentowane są bezcenne portrety Brytyjczyków od średniowiecza po czasy współczesne. 

Kościół St Martin’s Church in the Fields

To elegancki kościół anglikański, który swoją nazwę otrzymał dosłownie dlatego, że stał na polu, które teraz stało się centrum Londynu!

Łuk Admiralicji

Na południe od Kolumny Nelsona, w centrum handlowym, stoi piękny Łuk Admiralicji zbudowany na cześć królowej Wiktorii.

Choinka

Główna londyńska choinka stoi na Trafalgar Square. Każdego roku przywozi się ją z Oslo, ponieważ Norwegowie dziękują Brytyjczykom za pomoc w II wojnie światowej.

Fontanny i kolumna Nelsona

To ulubione miejsce wszystkich turystów! Zrelaksuj się i odpręż w chłodzie starożytnych fontann. Wciąż mogą zadziwiać wysokimi strumieniami wody (do 25 metrów) i pięknym nocnym oświetleniem. A majestatyczny filar z postacią admirała Nelsona i szlachetnymi granitowymi lwami to świetne miejsce na zdjęcia. Centralny pomnik symbolizuje wdzięczność dla admirała, który pokonał francuską flotę.

Tajemnica czwartego cokołu

W trzech rogach Trafalgar Square stoi kilka pomników: w kamieniu i brązie uwieczniono króla Jerzego IV, dwóch generałów, Nepiera i Heavilocka. Natomiast czwarty narożnik londyńczycy pozostawiają bez bohaterskiej osobowości i co kilka lat zmieniają rzeźbę na nową i nowoczesną.

Najmniejsza budka policyjna

Najmniejsza (i najsłodsza) budka policyjna znajduje się w południowo-wschodnim rogu placu. W 1926 roku Scotland Yard doprowadził linię telefoniczną i światło do latarni, której policja mogła używać do wzywania pomocy.

Historia Trafalgar Square

Za czasów króla Edwarda I mieściły się tu stajnie królewskie. Później konie zostały przeniesione do dzielnicy Pimlico i rozpoczęto oczyszczanie terenu pod budowę dużego ronda. Budowa wspaniałego placu z posągami i fontannami według planu architekta Charlesa Berry’ego posuwała się powoli. ponieważ artysta był przeciwny wzniesieniu kolumny na cześć admirała Nelsona, bohatera wojen napoleońskich, wierząc, że zepsuje to jego pracę.

Wreszcie Trafalgar Square został otwarty 1 maja 1844 roku i zrobił dobre wrażenie na publiczności. Nowy punkt orientacyjny stopniowo stał się jednym z symboli Londynu. 

» CZYTAJ TAKŻE16 najbardziej romantycznych miejsc w Londynie

Ciekawostki podróżnicze

  • W latach 60. pod południową częścią placu znaleziono niezwykły skarb – szczątki starożytnych zwierząt z epoki lodowcowej. I tak w ręce archeologów trafiły kości lwa jaskiniowego, nosorożca, hipopotama, a nawet słonia! Pamiętajmy jednak, że klimat w Anglii był wtedy zupełnie inny.
  • 8 maja 1945 roku Churchill ogłosił zwycięstwo w II wojnie światowej na oczach Londyńczyków zgromadzonych na placu.

» CZYTAJ TAKŻECo zobaczyć w Londynie w 1 dzień?

Praktyczne wskazówki

Mamy dla Ciebie kilka praktycznych wskazówek:

  • Po pierwsze, najbliższa stacja metra to Charing Cross (na liniach Bakerloo i Northern).
  • Po drugie, publiczne toalety znajdują się po zachodniej stronie placu, na początku centralnych schodów. Są otwarte codziennie od 9:00 do 20:00. Dostaniesz się do nich windą z Tarasu Północnego.
  • Polecamy wypić kawę w «Café on the Square», które znajduje się obok fontanny i jest czynne od 10:00 do 18:00.
  • Ostatnia rada – zarezerwuj nocleg z wyprzedzeniem.

Zobacz hotele w pobliżu Trafalgar Square

» CZYTAJ TAKŻESłynne francuskie desery

Nie zapomnij, że z Trafalgar Square możesz wybrać się na wycieczkę krajoznawczą po Londynie. Zarezerwuj bilet na czerwony piętrowy autobus i zobacz zabytki. Miłej podróży!

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *