10 głównych atrakcji turystycznych w Mesynie

, ,
Mesyna

Mesyna to trzecie co do wielkości miasto na Sycylii. Już przy pierwszym spotkaniu podbija serca swoich gości malowniczymi krajobrazami i ciekawymi atrakcjami kulturalnymi. Ze względu na jej strategiczne położenie przy Morzu Śródziemnym, w Mesynie znajduje się jeden z głównych portów w regionie. To dlatego Mesyna zawsze odgrywała ważną rolę w życiu Włoch, a fascynująca historyczna przeszłość miasta znalazła swoje odzwierciedlenie w zabytkach, które zachowały się tam do dziś.

Aby jak najlepiej poznać to miasto i zwiedzić wszystkie jego zabytki, polecamy zatrzymać się tam na co najmniej kilka dni. Aby przejrzeć ofertę noclegów i zarezerwować hotel w Mesynie, skorzystajcie z linku.

Katedra w Mesynie

Katedra w Mesynie

Adres: Piazza Duomo.

Wybudowana w 12 wieku Katedra w Mesynie (Duomo di Messina) to zdecydowanie najczęściej odwiedzany zabytek w mieście. Co ciekawe, miejsce to mimo licznych renowacji i ponoszonych zniszczeń, nawet po kilku stuleciach istnienia katedra wciąż posiada wiele cech oryginalnej konstrukcji. Fasada kościoła pozostała niemal niezmieniona od XII wieku: jej dolna część zdobiona jest marmurem, górna natomiast z kamienia, zdobi ją pięć okien w stylu gotyckim. Niestety wiele dzieł sztuki należących niegdyś do katedry nie przetrwało do dziś z powodu atakujących wyspę licznych trzęsień ziemi i innych katastrof naturalnych charakterystycznych dla Sycylii.

Messina: Wybierz hotel

Fontanny Mesyny

Fontanna Oriona

Centrum Mesyny zdobi kilka wspaniałych fontann. Po lewej stronie katedry znajduje się jedna z najpiękniejszych w tego tyu konstrukcji Europie — Fontanna Oriona (Fontana di Orione). Lokalna legenda głosi, że Mesyna została założona właśnie przez syna Neptuna — Oriona. Historia ta zainspirowała do stworzenia ów fornanny florenckiego rzeźbiarza Montorsoliego, który, nawiasem mówiąc, był uczniem Michała Anioła. Na placu Jedności Włoch (Piazza Unità d’Italia) można znajdziecie inną pracę tego artysty — Fontannę Neptuna (Fontana del Nettuno). Na Via Sant’Agostino znajduje się kolejną piękna fontanna, tym razem stworzona przez architekta Falconieriego w 1842 roku przedstawiająca cztery morskie stworzenia z głowami ludzi, delfinów, gryfów i lwów.

Kościół Zwiastowania Katalończyków

Kościół Zwiastowania Katalończyków

Adres: Via Garibaldi Giuseppe 111.

Drugim najważniejszym miejscem religijnym w Mesynie jest Kościół Zwiastowania Katalończyków (Santissima Annunziata dei Catalani). To jedyny budynek, jaki przetrwał trzęsienie ziemi w 1908 roku, które spowodowało poważne zniszczenia na całej Sycylii. Niestety, losy kościoła były znacznie mniej fartowne podczas II wojny światowej — w tamtym okresie poniósł on wiele zniszczeń na skutek bombardowania.

Kościół Zwiastowania Katolików został zbudowany w XII wieku przez przybywających na Sycylię normańskich najeźdźców. Już w XIII wieku wprowadzono w budowli pewne zmiany — dodano do kościoła zachodnią z trzema bramami.

Regionalne Muzeum w Mesynie

Adres: Viale della Libertà, 465.

Godziny otwarcia: od wtorku do soboty od 9:00 do 18:30 (koniec zwiedzania o 19:00), w niedzielę od 9:00 do 12:30 (zwiedzanie do 13:00), muzeum jest nieczynne w poniedziałek.

Cena biletu: 10 euro (Kup z wyprzedzeniem tutaj)

Regionalne Muzeum w Mesynie (Museo regionale di Messina) składa się z trzech części: galerii sztuki, kolekcji rzeźb i części archeologicznej. W każdej z nich będziecie mogli podziwiać eksponaty mające wielkie znaczenie dla historii i kultury Sycylii. Kolekcja rzeźb na przykład kryje w sobie dzieła znanych włoskich mistrzów tj. Antonello Gagini, czy Francesco Laurana. W galerii sztuki obejrzycie «Poliptyk św. Grzegorza» stworzony w XV wieku przez Antonello da Messina. Prawdziwą perłą kolekcji Muzeum Regionalnego są obrazy Caravaggio tj. «Adoracja pasterzy» i «Wskrzeszenie Łazarza».

Monumentalny cmentarz w Mesynie

Monumentalny cmentarz w Mesynie

Adres: Via Catania, 120.

Będąc w Mesynie, koniecznie musicie odwiedzić jeden z najpiękniejszych cmentarzy we Włoszech — Monumentalny cmentarz w Mesynie (Cimitero Monumentale Gran Camposanto), który jest ponadto najstarszym tego typu miejscem w kraju. Pochowani tam zostali artyści i intelektualiści XIX wieku. Cmentarz położony jest na wzgórzu, którego szczyt zdobi jońska kolumnada. Dodatkowo roztacza się stamtąd przepiękny widok na Mesynę. Nie pozwólcie na to, by słowo od zwiedzania odstraszyło was słowo «cmentarz». Obecne na nim rzeźby i pomniki w neoklasycystycznym i secesyjnym stylu sprawiają, że miejsce to przypomina bardziej galerię sztuki na wolnym powietrzu niż miejsce pochówku.

San Marco d’Alunzio

San Marco d'Alunzio

Jeśli zasmakować odrobiny przeszłości Sycylii, poświęćcie trochę czasu na wizytę w gminie Mesyny San Marco d’Alunzio. Obecnie jest to mała wioseczka, w której mieszka tylko 2200 osób, jest ona jednak uważana za jedno z najpiękniejszych miejsc we Włoszech. Historia tej osady jest bardzo ciekawa: w IV wieku p.n.e. San Marco d’Alunzio było kwitnącą grecką miejscowością kolonialną. Trwało to do momentu podbicia jej przez starożytnych Rzymian, którzy zrobili z tego miejsca autonomiczne miasto. Główną atrakcją jest tam zamek normański, w którym regularnie organizowane są różne wydarzenia kulturalne.

Latarnia morska na przylądku Peloro

Capo Peloro

Capo Peloro to przylądek położony w północno-zachodniej części Sycylii. Jest on znanym i popularnym wśród turystów miejscem ze względu na obecną tam latarnię morską (Faro di Capo Peloro). Legenda głosi, że latarnia ta znajduje się dokładnie tam, gdzie według starożytnych mitów greckich żył potwór morski Charybda. Turyści przyjeżdżający tam nie liczą raczej na to, że zobaczą opisanego przez Homera potwora, a raczej przyciągają ich piękne panoramy morza i wybrzeża. Latarnia morska odgrywa także ważną rolę w morskiej żegludze — stanowi punkt, w którym łączą się ze sobą morza jońskie i tyrreńskie. Fakt ten ma wpływ również na występujące w tej okolicy silne przypływy.

Zamek Milazzo w Mesynie

Zamek Milazzo w Mesynie

Adres: Via Duomo Antico, Milazzo.

Godziny otwarcia: od 1 maja do 30 września od wtorku do niedzieli w godzinach 9:00-13:00, 16:30-20:30. Od 1 października do 30 kwietnia od wtorku do niedzieli, od 8:30 do 18:30, w poniedziałek zamek jest zamknięty.

Cena biletu: 5 euro za osobę dorosłą, dzieci i młodzież do lat 18 za darmo.

Mesyna szczyci się tym, że na jej terenie znajduje się największy zamek na całej Sycylii — zamek Milazzo (Castello di Milazzo), którego obszar wynosi około 7 hektarów. Podobnie jak wiele innych struktur architektonicznych na wyspie, nosi on na sobie piętno wpływu minionych epok i cywilizacji, które pozostawiły znaczący ślad na jego wizerunku. Na początku XX wieku przeznaczenie tego miejsca było raczej mało przyjemne, znajdowało się tam bowiem więzienie. Władze miasta szybko zdały sobie jednak sprawę, że jeśli przerobić tak ważny obiekt kulturowy na atrakcję turystyczną, może on wówczas przynieść miastu znacznie więcej korzyści. Po likwidacji więzienia, budynek poddano renowacji i już pod koniec XX wieku zamek został otwarty dla zwiedzających.

Posąg Madonna de la Letter

Posąg Madonna de la Letter

W zachodniej części Mesyny znajduje się port, w którym uchowały się pozostałości cytadeli znanej jako Fort San Salvatore. Stoi tam także olbrzymia ośmiokątna kolumna wybudowana w 1934 r., zwieńczona statuą Madonny z Porto (La Madonnina del Porto). Mieszkańcy Mesyny nazywają ją pieszczotliwie nazywa małą Madonną — Madonniną. Na pomniku wyryto napis «Błogosławieństwo dla was i waszego miasto», uważa się, że jest to przesłanie, które Maria Dziewica wysłała do mieszkańców Mesyny. Według legendy, w mesynie przed tysiącami lat głosił swoje mądrości sam św. Paweł, a miejscowi zwrócili się do niego z prośbą o towarzyszenie mu w wędrówce do Ziemi Świętej, chcieli oni bowiem zobaczyć Marię Pannę. Ta nie tylko spotkała się z nimi, ale także pobłogosławiła ich miasto i przekazała mieszkańcom kosmyk swoich włosów, który do dziś należy do zbiorów muzealnych katedry w Mesynie.

Torre faro

Torre faro

Torre Faro to malownicze, położone nad brzegiem morza, oddalone od Mesyny o 30 minut. Wielu mieszkańców, jak również przyjezdnych przyjeżdża tam aby odpocząć nad morzem w spokojnej wiejskiej atmosferze. W Torre Faro znajduje się wspaniała piaszczysta plażę i wszelkie możliwe plażowe udogodnienia, a także warunki i sprzęt do uprawiania sportów wodnych i innych morskich aktywności. Ulice wioski pełne są przytulnych kawiarenek i uroczych sklepików z pamiątkami. Na obrzeżach lokalnej plaży znajduje się ogromna latarnia morska — duma i ważna atrakcja tego miejsca. Wprost nie da się jej nie zauważyć — jest ona wysoka na ponad dwa metry… :)

Jeśli macie ochotę zatrzymać się w Torre Faro na dłużej i odpocząć od miejskiego zgiełku, hotel w tej miejscowości zarezerwujecie za pomocą tego linku.

Mamy nadzieję, że wasza wycieczka na Sycylię przyniesie wam wiele miłych emocji, wrażeń i wspomnień!