» Europa » Włochy » Sycylia » Mesyna » 10 głównych atrakcji turystycznych w Mesynie

Mesyna to trzecie co do wielkości miasto na Sycylii. Podbija serca turystów przede wszystkim malowniczymi krajobrazami i ciekawymi atrakcjami kulturalnymi. Ze względu na jej strategiczne położenie przy Morzu Śródziemnym, znajduje się tu jeden z głównych portów w regionie. To dlatego Mesyna zawsze odgrywała ważną rolę w życiu Włoch. Ponadto fascynująca historyczna przeszłość miasta znalazła swoje odzwierciedlenie w zabytkach, które zachowały się tam do dziś.

Aby jak najlepiej poznać Mesynę i zwiedzić wszystkie zabytki, polecamy zatrzymać się tam na co najmniej kilka dni. Koniecznie przejrzyj ofertę noclegów i zarezerwuj apartament.

Wybierz hotel w Mesynie

» CZYTAJ TAKŻENiezależna wycieczka po Sycylii samochodem

Katedra w Mesynie

Zacznijmy podróż przez 10 głównych atrakcji turystycznych w Mesynie! Naszym pierwszym miejscem jest wybudowana w XII wieku Katedra w Mesynie (Duomo di Messina). To zdecydowanie najczęściej odwiedzany zabytek w mieście. Co ciekawe, mimo licznych renowacji i zniszczeń, po kilku stuleciach istnienia wciąż posiada wiele cech oryginalnej konstrukcji. Fasada katedry pozostała niemal niezmieniona od XII wieku. Jej dolna część zdobiona jest marmurem, a górną zbudowano z kamienia. Ponadto ozdobą kościoła jest 5 okien w stylu gotyckim. Natomiast (niestety) wiele dzieł sztuki z jego wnętrza nie przetrwało do dziś z powodu licznych trzęsień ziemi i innych katastrof naturalnych.

» CZYTAJ TAKŻE10 wskazówek przed wyjazdem na Sycylię

Fontanny Mesyny

Centrum Mesyny zdobi kilka wspaniałych fontann. Po lewej stronie katedry znajduje się jedna z najpiękniejszych tego typu konstrukcji w Europie — Fontanna Oriona (Fontana di Orione). Lokalna legenda głosi, że miasto zostało założone właśnie przez syna Neptuna — Oriona. Historia ta zainspirowała do stworzenia ów fontanny florenckiego rzeźbiarza Montorsoliego, który (nawiasem mówiąc) był uczniem Michała Anioła. Na Placu Jedności Włoch (Piazza Unità d’Italia) znajdziecie inną pracę tego artysty — Fontannę Neptuna (Fontana del Nettuno). Z kolei na Via Sant’Agostino znajduje się kolejną piękna fontanna, tym razem stworzona przez architekta Falconieriego w 1842 roku, przedstawiająca 4 morskie stworzenia z głowami ludzi, delfinów, gryfów i lwów.

» CZYTAJ TAKŻEPrzejażdżka wokół Etny

Kościół Zwiastowania Katalończyków

Drugim najważniejszym miejscem religijnym w Mesynie jest Kościół Zwiastowania Katalończyków (Santissima Annunziata dei Catalani). Został zbudowany w XII wieku przez przybywających na Sycylię normańskich najeźdźców. To jedyny budynek, jaki przetrwał trzęsienie ziemi w 1908 roku. Niestety losy kościoła były znacznie mniej fartowne podczas II wojny światowej — w tamtym okresie poniósł on wiele zniszczeń na skutek bombardowania.

» CZYTAJ TAKŻEJak dojechać do wulkanu Etna?

Regionalne Muzeum w Mesynie

Regionalne Muzeum w Mesynie (Museo regionale di Messina) składa się z trzech części:

 • galerii sztuki,
 • kolekcji rzeźb,
 • części archeologicznej.

W każdej z nich będziecie mogli podziwiać eksponaty, mające wielkie znaczenie dla historii i kultury Sycylii. Przykładowo kolekcja rzeźb kryje w sobie dzieła znanych włoskich mistrzów m.in. Antonello Gagini, czy Francesco Laurana. Natomiast w galerii sztuki obejrzycie «Poliptyk św. Grzegorza» stworzony w XV wieku przez Antonello da Messina. Z kolei prawdziwą perłą kolekcji Muzeum Regionalnego są obrazy Caravaggio: «Adoracja pasterzy» i «Wskrzeszenie Łazarza».

 • Zwiedzanie Museo regionale di Messina

  Godziny otwarcia muzeum: od wtorku do soboty od 9:00 do 18:30, a w niedzielę od 9:00 do 12:30. Natomiast w poniedziałek jest nieczynne.

  Cena biletu to 10 euro (Kup z wyprzedzeniem tutaj)

Monumentalny cmentarz w Mesynie

Będąc w Mesynie, koniecznie musicie odwiedzić jeden z najpiękniejszych cmentarzy we Włoszech — Monumentalny Cmentarz Mesyny (Cimitero Monumentale Gran Camposanto). To najstarsze tego typu miejsce w kraju, a pochowani są na nim artyści i intelektualiści XIX wieku. Co więcej, jest położone na wzgórzu, którego szczyt zdobi jońska kolumnada. Dodatkowo roztacza się stamtąd przepiękny widok na Mesynę. Nie pozwólcie, by od zwiedzania odstraszyło was słowo «cmentarz». Obecne na nim rzeźby i pomniki w neoklasycystycznym i secesyjnym stylu sprawiają, że miejsce to przypomina bardziej galerię sztuki na wolnym powietrzu niż miejsce pochówku.

» CZYTAJ TAKŻECo zwiedzić na Sycylii?

San Marco d’Alunzio

Jeśli chcecie zasmakować odrobiny przeszłości, poświęćcie trochę czasu na wizytę w gminie San Marco d’Alunzio. Obecnie jest to mała wioseczka, w której mieszka tylko 2200 osób. Jednak uważana za jedno z najpiękniejszych miejsc we Włoszech. Historia tej osady jest bardzo ciekawa. Na początku, w IV wieku p.n.e. San Marco d’Alunzio było kwitnącą grecką miejscowością kolonialną. Trwało to do momentu podbicia jej przez starożytnych Rzymian, którzy zrobili z tego miejsca autonomiczne miasto. Obecnie główną atrakcją gminy jest zamek normański, w którym regularnie organizowane są różne wydarzenia kulturalne.

» CZYTAJ TAKŻECo zwiedzić w Katanii?

Latarnia morska na przylądku Peloro

Capo Peloro to przylądek położony w północno-zachodniej Sycylii. Jest popularny wśród turystów ze względu na obecną tam latarnię morską (Faro di Capo Peloro). Legenda głosi, że znajduje się ona dokładnie tam, gdzie według starożytnych mitów greckich żył potwór morski Charybda. Jednak przyjeżdżający tam turyści nie liczą raczej na to, że zobaczą opisanego przez Homera potwora. Przyciągają ich natomiast piękne panoramy morza i wybrzeża. Oprócz tego, latarnia morska odgrywa ważną rolę w żegludze. Ponieważ stanowi punkt, w którym łączą się ze sobą Morze Jońskie i Tyrreńskie. Fakt ten ma wpływ również na występujące w tej okolicy silne przypływy.

» CZYTAJ TAKŻEGdzie najlepiej pojechać na wczasy na Sycylii?

Zamek Milazzo w Mesynie

W Mesynie znajduje się największy zamek na całej Sycylii — zamek Milazzo (Castello di Milazzo), którego obszar wynosi około 7 hektarów. Podobnie jak wiele innych struktur architektonicznych na wyspie, nosi na sobie piętno wpływu minionych epok i cywilizacji, które pozostawiły znaczący ślad na jego wizerunku. Na początku XX wieku nie było tutaj jeszcze zamku, a więzienie. Władze miasta szybko zdały sobie jednak sprawę, że więcej zyskają, jeśli przerobią tak ważny obiekt kulturowy na atrakcję turystyczną. I tak po likwidacji więzienia, budynek poddano renowacji i już pod koniec XX wieku zamek został otwarty dla zwiedzających.

 • Zwiedzanie Zamku Milazzo

  Godziny otwarcia zabytku: w sezonie letnim od wtorku do niedzieli od 9:00 do 13:00 oraz od 16:30 do 20:30. A w sezonie zimowym od 8:30 do 18:30. Zamek jest zamknięty w poniedziałki.

  Cena biletu to 5 euro za osobę dorosłą, a dzieci i młodzież do lat 18 wchodzą za darmo.

Posąg Madonna de la Letter

Podążając szlakiem 10 głównych atrakcji turystycznych w Mesynie, docieramy do portu w zachodniej części miasta. Uchowały się w nim pozostałości cytadeli znanej jako Fort San Salvatore. Stoi tam także olbrzymia ośmiokątna kolumna z 1934 roku, zwieńczona statuą Madonny z Porto (La Madonnina del Porto). Mieszkańcy nazywają ją pieszczotliwie Madonniną (mała Madonną). Co więcej, na pomniku wyryto napis «Błogosławieństwo dla was i waszego miasta». Uważa się, że jest to przesłanie, które Maria Dziewica wysłała do mieszkańców Mesyny.

Według legendy, w Mesynie przed tysiącami lat głosił swoje mądrości sam św. Paweł. Miejscowi zwrócili się do niego z prośbą o towarzyszenie mu w wędrówce do Ziemi Świętej, ponieważ chcieli zobaczyć Marię Pannę. Ta nie tylko spotkała się z nimi, ale także pobłogosławiła ich miasto. Ponadto przekazała mieszkańcom kosmyk swoich włosów, który do dziś należy do zbiorów muzealnych katedry w Mesynie.

» CZYTAJ TAKŻEŹródła termalne i 10 najlepszych hoteli ze spa na Sycylii

Torre Faro

Torre Faro to malownicza nadmorska wioska położona nad brzegiem morza i oddalona od Mesyny o 30 minut. Wielu mieszkańców, jak również przyjezdnych przyjeżdża tam aby odpocząć nad morzem w spokojnej wiejskiej atmosferze. W Torre Faro znajduje się wspaniała piaszczysta plażę i wszelkie możliwe plażowe udogodnienia, a także warunki i sprzęt do uprawiania sportów wodnych i innych morskich aktywności. Ulice wioski pełne są przytulnych kawiarenek i uroczych sklepików z pamiątkami. Na obrzeżach lokalnej plaży znajduje się ogromna latarnia morska — duma i ważna atrakcja tego miejsca. Wprost nie da się jej nie zauważyć — jest ona wysoka na ponad dwa metry… :)

Jeśli macie ochotę zatrzymać się w Torre Faro na dłużej i odpocząć od miejskiego zgiełku, hotel w tej miejscowości zarezerwujecie za pomocą tego linku.

» CZYTAJ TAKŻECo zwiedzić w Taorminie?

Teraz już znasz 10 głównych atrakcji turystycznych w Mesynie. Mamy więc nadzieję, że Twoja wycieczka na Sycylię przyniesie wiele wrażeń i wspaniałych wspomnień!

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *