Przejażdżka wokół Etny: trasa, rozkład jazdy, zakup biletów

, , ,
Etna

Etna jest miejscem będącym źródłem nieustającego niepokoju w sercach mieszkańców Sycylii; wielokrotnie także przysporzyła im niemałych problemów. Życie u podnóża wulkanu nie jest łatwe, ale Sycylijczycy od lat przyzwyczajeni są do panujących tam warunków. Z czystym sumieniem można powiedzieć, że to prawda, że Etna bywa powodem wielu nieszczęść, ale jednocześnie przynosi sycylijczykom wiele korzyści, bowiem każdego roku przyciąga na Sycylię tłumy turystów nie mogących się doczekać spotkania z aktywnym wulkanem.

Oryginalnym i komfortowym sposobem na zwiedzanie okolic wulkanu jest przejażdżka historycznym pociągiem Circumetnea.

Trasa pociągu Circumetnea

Mapę okolic wulkanu Etna

Linia kolejowa Circumetnea została uruchomiona w 1898 roku, a długość jej trasy wynosi około 110 kilometrów. Circumetnea odjeżdża ze stacji Borgo w Katanii, a po drodze do stacji końcowej — Riposto, przejeżdża także przez wiele małych wiosek rozsianych u podnóża wulkanu. Podróż na całej trasie z Katanii do Riposto wam około trzech godzin. Należy pamiętać o tym, że Circumetnea nie jest pociągiem turystycznym, jest przede wszystkim przeznaczona dla mieszkańców, dlatego bądźcie gotowi na to, że leciwe wagony pociągu posiadają minimum udogodnień. Takie stare pociągi nadają jednak wycieczce wokół wulkanu szczególnego uroku. Inna kwestia jest taka, że na tę chwilę już około połowa pociągów na tej trasie została zastąpiona nowymi modelami, wyposażonymi w klimatyzację i inne udogodnienia.

Bilety kolejowe na przejazd Circumetnea wokół Etny

Etna

Bilety kolejowe na Circumetnea można kupić na dworcu kolejowym. Niżej znajdziecie opracowaną przez nas instrukcję zakupu wraz ze zdjęciami. Podróż z Katanii do Riposto w jedną stronę będzie kosztować 7,9 euro, a w obie strony 13 euro.

Bilety możecie kupić w tego typu automacie (w kasach biletowych często nikt nie pracuje)

  • Wybierzcie język.
  • Wybierzcie odpowiedni rodzaj biletów.
  • Określcie liczbę biletów i zapłaćcie.
  • Nie zapomnijcie skasować biletów.

Mniej więcej w połowie trasy kolejki znajduje się miasto Randazzo, które według nas zasługuje na szczególną uwagę. Tam z resztą będziecie musieli przesiąść się z jednego pociągu w inny. Jeśli macie wystarczająco dużo czasu, polecamy zatrzymać się na chwilę w Randazzo, pospacerować po mieście, a następnie kontynuować podróż pociągiem. To średniowieczne miasto jest położone najbliżej Etny i jest w stu procentach zbudowane z lawy.

Najbardziej imponujące pod względem widoków odcinki trasy to: od Riposto do Randazzo. Przejazd zajmuje około 1 godzinę. Do Riposto możecie zasadniczo dojechać dowolnym pociągiem (z Taorminy w 15 minut, z Katanii za 30-40 minut), następnie przesiąść się w pociąg do Circumetnea, który dowiezie was do Randazzo, a następnie przejść się po mieście, zjeść lunch i wrócić do Riposto. Circumetnea daje możliwość zobaczenia odległych i mało znanych zakątków Sycylii, a najciekawsze z nich znajdują się między Randazzo i Riposto.

Na trasie z Randazzo do Katanii pociąg przejeżdża przez wiele tuneli — to ważna informacja, bo po 3 godzinach górskiego marszu pewnie będziecie nieco zmęczeni.

Aby znaleźć stację Circumetnea w Riposto lub Katanii, kierujcie się za znakami.

Rozkład jazdy pociągu Circumetnea

Pociągi te kursują codziennie z wyjątkiem niedziel i świąt. Pierwszy pociąg Circumetnea odjeżdża o 6 rano, ostatni o 20:00. Liczba kursów w ciągu dnia i rozkład jazdy pociągów zależy od pory roku, dlatego te szczegóły należy sprawdzić z wyprzedzeniem dokładnym zaplanowaniem podróży. Należy również zwrócić uwagę na to, że niektóre pociągi nie zatrzymują się na wszystkich stacjach, dlatego przed zakupem biletu warto przyjrzeć się trasie wybranego pociągu.

Rozkład pociągów znajdziecie na stacji lub w biurze informacji turystycznej.

Życzymy wam niezapomnianej przejażdżki wokół Etny!

» Czytaj takżeWezuwiusz: kompletny przewodnik po wulkanach

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *