Jak dojechać do wulkanu Etna

, , , ,

Aktywny wulkan Etna jest jedną z głównych atrakcji turystycznych Sycylii. Odwiedzić wyspę i nie zobaczyć słynnego wulkanu, to prawie jakby w ogóle nie być na Sycylii. Istnieją różne sposoby dojazdu do Etny. Najdogodniejszym sposobem będzie podróż z Katanii, bowiem jest to największe miasto położone najbliżej wulkanu. Jeśli jednak ta opcja wam nie pasuje, będziecie mogli dostać się na Etnę także z innych miast Sycylii.

» Czytaj takżeWakacje na Sycylii: 10 miast, które trzeba zwiedzić

Wycieczki na wulkan Etna

Wcześniejsza rezerwacja wycieczki na Etnę z przewodnikiem to najciekawsza, ale dość droga opcja. Jej główną zaletą jest to, że umożliwia nam to zobaczenie miejsc niedostępnych dla większości turystów — na przykład samego krateru wulkanu. Dla umilenia sobie zwiedzania okolic wulkanu możecie także wypożyczyć rowery elektryczne.

Jak dojechać do Etny z Katanii

Jednym z najbardziej popularnych opcji na dotarcie do Etny jest dojazd do wulkanu wzdłuż jego południowego zbocza do schroniska Rifugio Sapienza znajdującego się na wysokości 1900 metrów. Dojeżdżają tam podmiejskie autobusy z Katanii. Kursują one codziennie o godzinie 8:15 autobus z placu Papa Giovanni XXII (naprzeciwko dworca kolejowego w Katanii) i dojeżdża do stacji kolejki Rifugio Sapienza. Bilet na autobus można kupić u kierowcy, kosztuje 4 euro w jedną stronę, 6 euro — w obie strony. Podróż trwa około dwóch godzin. Autobus powrotny odjeżdża o godz. 16:30 — do tej godziny będziecie mieli czas na zwiedzanie wulkanu, jeśli na niego nie zdążycie, będziecie musieli spędzić noc w schronisku turystycznym.

Etna

Catania: Wybierz hotel

Gdy dojedziecie do Rifugio Sapienza, będziecie mogli skorzystać z kolejki linowej, która dowiezie was na wysokość 2500 metrów, gdzie położone jest schronisko La Montagnola. Bilet na przejazd kolejką kosztuje 27 euro. Od La Montagnola możecie zacząć samodzielną wspinaczkę, przemierzać zbocza wraz z przewodnikiem, jak również wypożyczyć SUVy z przewodnikiem (około 30 euro), którymi dostaniecie się na wysokość 3000 metrów — na górną platformę wulkanu. Wycieczki trwają 30 minut, są organizowane tylko w języku angielskim i włoskim. Przy złej pogodzie kolejka linowa nie działa, wówczas na szczyt wulkanu można dojść jedynie pieszo (zajmuje to około dwóch godzin).

» Czytaj takżeNiezależna wycieczka po Sycylii samochodem.

Jak dojechać do Etny z Taorminy

Z Taorminy najwygodniejszą opcja na dostanie się pod Etnę jest dojazd do małej wioski Zafferana Etnea położonej przy wschodnim zboczu wulkanu. Niektórzy turyści preferują zwiedzanie Etny właśnie z tej strony ze względu na większą ilość ciekawych do odwiedzenia miejsc w samym Zafferana Etnea: parku rozrywki lub jednego z lokalnych muzeów. Trasa przez wioskę prowadzi wąskimi wiejskimi drogami i dociera do opisywanego wcześniej Rifugio Sapienza, skąd można skorzystać z kolejki linowej, a z niej wspiąć się na jeszcze większą wysokość.

Taormina: Wybierz hotel

Jak dostać się na północne zbocze Etny

Etna

Jadąc z północy, można dostać się do Etny za pośrednictwem niewielkiego miasteczka Linguaglossa, a następnie Piedimonte-Etneo, skąd dotrzeć można do bazy Piano Priventsana. Istotną informacją jest, że kolejki linowe na tym zboczu działają jedynie zimą. W lecie można wspiąć się na górną platformę wulkanu tylko jeśli wynajmie się jeepa z przewodnikiem.

Jak dojechać do Etny pociągiem

Przejażdżka pociągiem wokół Etny to opcja najczęściej wybierana przez miłośników romantycznych podróży. Na długości 110 km wokół wulkanu funkcjonuje kolejka wąskotorowa Circumetnea — z jej okien turyści mogą podziwiać piękno wulkanu, nie wchodząc na górną platformę. Pociąg odjeżdża z Katanii (stacja metra Borgo) i dociera do Riposto, po drodze zatrzymując się na 30 stacjach, dzięki czemu można wysiąść w dowolnej wiosce i podziwiać rozciągające się wokół malownicze widoki lub poznawać styl życia jej mieszkańców. Pociągi kursują trzy razy dziennie, podróż po całej trasie trwa około 3 godzin. Bilet w jedną stronę kosztuje 8 euro, a przejazd w obie strony — 13 euro. Warto pamiętać, że w niedziele i święta pociągi nie kursują.

Jak dostać się do Etny samochodem

Etna

Samochód wypożyczycie za pośrednictwem tego linku, a także na lotnisku w Katanii i w Palermo. Aby porównać ceny różnych firm i wybrać odpowiedni samochód, zajrzyjcie tutaj.

Wybierając trasę wzdłuż południowego zbocza, kierujcie się autostradą A18 i skorzystajcie ze zjazdu do Giarre, a następnie podążajcie za znakami na S.Venerina-Zafferana Etnea-Etna Sud.

Aby dojechać na zbocze na północnej stronie wulkanu, należy jechać A18 do Fiumefreddo, a następnie kierować się na Piedimonte Etneo-Linguaglossa-Etna Nord do placu Piano Provenzana. Stamtąd będziecie musieli wspiąć się do kolejki linowej na wysokość 2500 metrów, stamtąd samochody terenowe mogą zabrać was do wysokości 3000 metrów.

Z czego najlepiej zrezygnować zwiedzając wulkan Etna

Niektórzy turyści zamawiają taksówkę lub wypożyczają rowery, aby dostać się do Etny na własną rękę. Opcje te są najmniej opłacalne: taksówki są drogie i tak nie dowiozą was dalej niż do Rifugio Sapienza. Jazda na rowerze nie jest wcale dużo wygodniejsza niż chodzenie — trudno będzie wam wjechać po uliczkach o dużym nachyleniu, a zjechać w dół będziecie mogli tylko po ruchliwej górskiej drodze.

Życzymy wam niezapomnianej wycieczki na wulkan Etna!

» Czytaj takżeWezuwiusz: kompletny przewodnik po wulkanach

2 komentarzy:
  1. Magda
    Magda says:

    wyprawa na Etnę z Taorminy
    cześć, chciałabym dopytać o wyprawę na Etnę z Taorminy- piszesz ze na początek należy dotrzeć do wioski Zafferana Etnea – a co dalej? piechotą czy są tam jakiekolwiek środki transportu, które dowiozą nas do Rifugio Sapienza? pozdrawiam

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *