Jak świętować Boże Narodzenie i Sylwestra w Wiedniu?

,
Wieden

Nowy Rok i Święta Bożego Narodzenia w stolicy Austrii rozpoczynają się wraz z dniem św. Mikołaja (6 grudnia). Po katolickich świętach Bożego Narodzenia (25 grudnia) następuje przerwa do magicznej nocy z 31 grudnia na 1 stycznia, a potem zimowe święta… trwają do lutego!

Główna choinka w Wiedniu

Główna choinka w Wiedniu

Życie kulturalne stolicy Austrii przekształca się w ten sposób w niesamowitą mieszankę festiwali, koncertów, mszy kościelnych, bali i jarmarków. Wiedeńskie iluminacje są naprawdę wyjątkowe. Aby utrzymać światła miasta w blasku, każdego roku armia inżynierów pracuje nad planami oświetlenia.

Austriacy kochają tradycję i mają postacie biblijne, anioły, choinki i dzwonki jako obowiązkowe atrybuty świąt. Miejsce ustawienia głównej choinki w stolicy od ponad 60 lat pozostaje niezmienne: plac przy Ratuszu.

To zielone cudo o wysokości 100 metrów jest co roku przywożone przez przedstawicieli jednego z 8 krajów związkowych. Dlaczego nie z dziewięciu? Dziewiątym jest Wiedeń!

Światełka na choince świecą się od połowy listopada do 6 stycznia.

Ważne

 • Na przełomie stycznia i lutego sklepy oferują zniżki do 80% na czekoladki z najwyższej półki.
 • Jeśli chcesz znaleźć się w świątecznej bajce, hotele powinieneś zarezerwować w centrum miasta, blisko ratusza. Jest to najbardziej elegancka i odświętna część miasta. Zaleca się, aby zrobić to z dużym wyprzedzeniem, zanim najlepsze z nich zostaną zajęte. Kliknij tutaj, aby zobaczyć wszystkie opcje hotelowe i zarezerwować najbardziej odpowiedni hotel.

Centrum Wiednia: Wybierz hotel

Kto daje prezenty?

Kto daje prezenty?

Pierwszą osobą, która przybywa na uroczystości jest św. Mikołaj. Świętemu towarzyszy świta diabłów i aniołów. Ci ostatni zachowują się grzecznie, obdarowują słodyczami i upominkami. Ci pierwsi walczą ze sobą, a nawet… szydzą z policjantów. Rogatym chuliganom uchodzi to na sucho!

Kolejnym odwiedzającym jest nie kto inny, jak noworoczny Sylwester. Sylwester lubi się bawić, jeść wieprzowinę, pić grzane wino i być obdarowywany słodyczami. Jednak prezentów nigdy za wiele! A w Wiedniu mali mieszkańcy i goście stolicy otrzymują prezenty od Chrystusowych aniołków.

Gdzie pójść i jak się bawić?

Gdzie pójść i jak się bawić?

Dla miłośników spędzania czasu na świeżym powietrzu Wiedeń jest ucztą dla zmysłów! Wszystkie stołeczne parki i kompleksy muzealne są otwarte przez siedem dni w tygodniu.

Czeka cię nie lada gratka:

 • Na sylwestrowym szlaku. Rozpoczyna się w pobliżu głównej choinki i prowadzi przez park Prater. Otwarty od początku listopada, oferuje atrakcje, sceny koncertowe, pokazy laserowe, restauracje, kawiarnie i sprzedawców. Najlepszą kawę sprzedają właśnie tutaj!
 • Na ulicy Graben. Na Placu Ratuszowym można tańczyć do upadłego, ale tylko tam można wziąć udział w bezpłatnych lekcjach na świeżym powietrzu i nauczyć się kroków baletowych od prawdziwych profesjonalistów.
 • Na Heldenplatz. Na placu odbywają się zawody pirotechniczne, a fajerwerki są jak zawsze piękne.
 • W Schlosspark. Kompleks znajduje się w sąsiedztwie dawnej letniej rezydencji cesarzowej Sissi. Miejsce jest ciche i spokojne. Jedyny minus: kompleks nie jest otwarty 24 godziny na dobę: zamykany jest każdego wieczoru.
 • Katedra św. Szczepana. Programy zwiedzania świątyni są uznawane za najlepsze. Chcesz zobaczyć miasto z lotu ptaka? Po co zadowalać się przejażdżką na diabelskim młynie? Pokonaj ponad 300 schodów i wejdź na wieżę katedry!

To tylko niektóre z atrakcji w Wiedniu, które nie byłyby możliwe bez rejsu statkiem po Dunaju! Bilet można zarezerwować online za pomocą tego linku.

Najważniejszym wydarzeniem sylwestrowym w Austrii jest operetka Straussa „Zemsta nietoperza”. Główne wydarzenie odbywa się w Operze Wiedeńskiej, gdzie ponadczasowa muzyka Mozarta rozbrzmiewa przez cały okres świąteczny.

Uwaga!

 • Ceny koncertów galowych w ratuszu są wysokie, ale ku uciesze melomanów, w okresie świątecznym wiedeńskie kościoły organizują bezpłatne koncerty światowej klasy muzyki organowej.
 • Staromodny pociąg pałacowy cesarza wyrusza codziennie ze stolicy na intymną kolację przy świecach i tańce.
 • W centrum Wiednia kursuje tramwaj turystyczny. Opłata za przejazd jest symboliczna i nie ma potrzeby płacenia za przewodnika (dostępny jest audioprzewodnik).

Od połowy listopada miasto zamienia się w ogromny świąteczny bazar (główny bazar znajduje się przy ratuszu) z domkami z piernika, czekoladkami, zabawkami dla dzieci, żłobkami, zestawami porcelany, zestawami świątecznych cukierków, przyprawami do grzanego wina, świątecznymi dekoracjami i figurkami z cyny. Większość rynków kończy działalność 26 grudnia, ale to dopiero… początek sezonu sprzedażowego (trwającego do marca).

Targi te konkurują z głównym targiem w wiedeńskim ratuszu:

 • Wioska Bożonarodzeniowa na Placu Marii Teresy. Charakteryzuje się ogromnym wyborem rękodzieła oraz ciekawym repertuarem muzycznym. Czynna jest od połowy listopada do końca grudnia.
 • Jarmark bożonarodzeniowy Altwiener. Rynek jest niewielki i zawsze zadziwia podróżnych różnorodnością porcelanowych figurek i wyrobów szklanych. Codziennie gra tu zespół muzyczny, odbywają się warsztaty i przedstawienia kukiełkowe. Czynne od drugiej połowy listopada do 23 grudnia.
 • Jarmark sylwestrowy w Schönbrunn. Impreza ma charakter międzynarodowy i pozwala dowiedzieć się wiele o kulturze krajów europejskich. Chatki z rękodziełem otwarte w przeddzień katolickiego Bożego Narodzenia. Czynna jest od 19.11.2022 do 4.01.2023.
 • Wioska bożonarodzeniowa w parku przy Belwederze. Romantyczne miejsce z zabytkowymi huśtawkami, karuzelami, żywymi reniferami i prawdziwymi trębaczami na wieżach. Można tu znaleźć najsmaczniejsze strudle, sery wiejskie. Wioska zaprasza gości od 18 listopada do 26 grudnia.

» Czytaj takżeNajlepsze Bożonarodzeniowe jarmarki w Europie

Ci, którzy chcą kupić naturalne kosmetyki i posłuchać niecodziennej muzyki, powinni wybrać się na zakupy w Art-Advent (czynny przez cały miesiąc od 18 listopada do 26 grudnia).

Wielbiciele smakołyków znajdą coś dla siebie na jarmarku przy katedrze św. Szczepana (targ czynny do 26 grudnia), gdzie zawsze można wynająć bryczki konne. A na Riesenradplatz czeka na gości w każdym wieku morze huśtawek, karuzel i pokazów sztucznych ogni.

Co można zjeść?

Co można zjeść?

W okresie świątecznym na scenie gastronomicznej można znaleźć to, co najlepsze w kuchni austriackiej, co skutkuje listą najróżniejszych smakołyków… Tak obfitej jak Dunaj.

Znajdują się w niej potrawy rybne z karpia i pstrąga, kiełbasy, wędliny, wszelkie odmiany pieczeni wieprzowej, cielęcej, gęsiej, baliki świąteczne, strudle, zupy z grzankami, kluski, kapusta, fasola, zielenina i wiele innych.

Jeśli jesteś na diecie, zrezygnuj z niej wcześniej!

Top 5 lokali balowych w stolicy

Zawsze chciałaś pójść na prawdziwy bal? Wiedeń jest najlepszym miejscem na świecie, aby spełnić to marzenie!

 • Wiedeńska Opera Państwowa. Tradycyjnie w pierwszej połowie lutego gromadzi gwiazdy światowego formatu. Trudno nazwać to balem noworoczno-świątecznym, ale tak właśnie jest.
 • Pałac Cesarski (rezydencja zimowa). Jego główne wizytówki: słodycze, kawa, ekstrawaganckie pokazy.
 • Ratusz w Wiedniu. Organizuje szereg uroczystości, w tym słynny Bal Kwiatów.
 • Sala koncertowa Karlsplatz. Szczególnie eleganckie wydarzenia w styczniu, skierowane do osób z zamiłowaniem do tradycji.
 • Konzerthaus. W lutym odbywa się tu również główny świąteczny bal cukierkowy. Goście tradycyjnie wybierają tam najsłodszą panią biesiady.

Istnieje gradacja balów, jak za dawnych czasów, według cech zawodowych: dla prawników, lekarzy, muzyków, policjantów, urzędników. Dziś obcokrajowcy mogą bez problemu uczestniczyć w takich imprezach. Najważniejsze to kupić bilet na czas i upewnić się, że jesteś ubrany zgodnie z dress code.

Życzymy wspaniałych Świąt Bożego Narodzenia i Sylwestra w Wiedniu!

» Czytaj takżeBoże Narodzenie i Sylwester we Francji: 10 zasad świętowania

» Czytaj takżeTradycje świąteczne w Barcelonie