Wersal w Paryżu: jak zaplanować wycieczkę?

,
Wersal

Miasto i pałac Wersalski są znane poza Paryżem. W tym artykule opowiemy Wam, jak długo trwa podróż do Wersalu, jak długie są kolejki do pałacu, jak długo trwa zwiedzanie pałacu i ogrodów oraz kiedy otwarte są fontanny w Wersalu.

Sugerujemy, abyś od razu sprawdził bilety do Wersalu (nie są one dostępne na wszystkie terminy) i lepiej zaplanował swoją podróż.

Jak dojechać z Paryża do Wersalu?

Wersal znajduje się około 20 km od Paryża i jest czwartą strefą komunikacyjną. Metro tam nie jeździ i trzeba kupić bilet osobno. Dojazd pociągiem zajmuje około godziny. Ale jeśli chcesz dostać się tam szybciej i łatwiej, możesz zarezerwować wycieczkę autobusem do Wersalu lub zamówić taksówkę pod tym linkiem.

» Czytaj takżeJak dostać się z Paryża do Wersalu?

Pociąg RER C pozostaje najpopularniejszym środkiem transportu do Wersalu, ponieważ kursuje regularnie i jest niedrogi. Możliwe jest również skorzystanie z karnetu obejmującego strefę czwartą, aby się tam dostać. Wsiądź do RER C w kierunku Versailles Château Rive Gauche i jedź nim aż do stacji końcowej. Na każdej stacji kolejowej należy kierować się tymi znakami i czekać na pociąg jadący dokładnie do Versailles Château Rive Gauche.

Wersal: Wybierz hotel

Bilety do Wersalu

Bilety do Wersalu

Bilety do Wersalu są obowiązkowe. Podkreślamy OBOWIĄZKOWE podwójnym myślnikiem. Można je kupić online lub w Paryżu. Od 2021 roku do zwiedzania pałacu wymagana jest rezerwacja i nie wpuszczą Cię bez wcześniejszego umówienia się. Nawet dzieci poniżej 18 roku życia muszą zarezerwować sobie bezpłatny wstęp.

» Czytaj takżeBilety do Wersalu i przydatne informacje o pałacu

Współpracujemy tylko z zaufanymi partnerami, dlatego zapraszamy do wybrania daty z poniższego kalendarza i liczenia na nasze wsparcie.

Bilet ten nie obejmuje zwiedzania Dworu Trianon ani muzycznych fontann. Przedłużony bilet można zarezerwować pod tym linkiem.

Jak mogę uniknąć kolejek?

Jak mogę uniknąć kolejek?

Kolejki w Wersalu potrafiły kiedyś ciągnąć się w palącym słońcu przez nawet trzy godziny. Jednak wraz z wprowadzeniem rezerwacji czasu zwiedzania, problem ten powinien zostać rozwiązany. Postaraj się być punktualny i przyjdź 5 do 10 minut przed czasem. Zanim wejdziesz do pałacu, czeka Cię mała kontrola bezpieczeństwa.

Na miejscu w kasie biletowej można jeszcze kupić osobno bilet do ogrodów muzycznych (10-10,50 €) lub do Dworu Trianon (12 €). Jest to opcja dla tych, którzy nie zamierzają iść do głównego pałacu lub nie zarezerwowali wcześniej czasu na zwiedzanie. Należy pamiętać, że kasa nie przyjmuje gotówki, tylko karty i vouchery.

Godziny otwarcia i sposób zwiedzania

Godziny otwarcia i sposób zwiedzania

Pałac jest otwarty od 9:00 do 18:30, ale powtarzamy, że można do niego wchodzić tylko w godzinach podanych na bilecie. Każdy zwiedzający może pobrać na swój smartfon bezpłatny audioprzewodnik po Dworze.

Koniecznie pobierz aplikację z mapą całego terenu. Zaznaczone są na nim wszystkie wejścia i wyjścia, parkingi, toalety, strefy darmowego wifi, kawiarnie i stacje ładowania gadżetów. Wszystkie te udogodnienia są dostępne w Versailles, ale czasami trudno je znaleźć. Mapa przyda się, bo obszar ten nie jest mały.

Park jest otwarty od 7:00 do 20:30, a wstęp do niego jest bezpłatny. Ogrody muzyczne z fontannami można jednak zwiedzać tylko w określone dni na podstawie specjalnego biletu. Poniżej znajduje się więcej informacji na temat godzin pracy fontann.

Jak długo trwa zwiedzanie Wersalu?

Zwiedzanie pałacu zajmuje średnio 2 godziny. Jest to wystarczająca ilość czasu, aby zobaczyć komnaty Ludwika XIV i królowej Marii Antoniny, odwiedzić Galerię Luster oraz przejść przez główne sale i pokoje. Zwiedzanie parku trwa około trzech godzin. Plus czas podróży, nie zapominaj o tym.

Podsumowując, musicie zrozumieć, że jeśli chcecie dotrzeć zarówno do parku, jak i do pałacu i w spokoju cieszyć się luksusem francuskiego dworu królewskiego, zajmie Wam to cały dzień. Nie planuj innych dużych wydarzeń w tym samym dniu. Możesz nie mieć na nie czasu lub energii.

Kiedy są czynne fontanny w Wersalu?

Kiedy są czynne fontanny w Wersalu?

Dla wielu podróżnych bardziej interesujące są muzyczne fontanny niż komnaty królewskie. Jakież będzie ich rozczarowanie, gdy okaże się, że fontanny są wyłączone. Aby zobaczyć Wersal w całej jego okazałości, trzeba wiedzieć, kiedy przyjechać.

W zimie warto wybrać się do Wersalu tylko dla wnętrz i wycieczek historycznych. Fontanny są czynne od kwietnia do końca października. W poniedziałki zawsze są wolne. We wrześniu i październiku środa również staje się dniem wolnym od ich pracy. Różne fontanny włączają się o różnych porach w ciągu dnia roboczego, więc upewnij się, że sprawdziłeś harmonogram na oficjalnej stronie internetowej.

W weekendy fontanny są bardziej obfite. A w sobotnią noc, od 20:30 do 23:00, odbywa się słynny pokaz fontann z fajerwerkami. Bilety muszą być zakupione oddzielnie.

Wizyta w Wersalu z pewnością będzie niezapomnianym przeżyciem!

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *