Wersal w Paryżu: jak zaplanować wycieczkę?

,
Wersal

Miasto i pałac wersalski są znane poza Paryżem. W tym artykule opowiemy Wam, jak długo trwa podróż do Wersalu, jak długie są kolejki do pałacu, jak długo trwa zwiedzanie pałacu i ogrodów oraz kiedy otwarte są fontanny w Wersalu.

Sugerujemy, abyś od razu sprawdził bilety do Wersalu (nie są one dostępne na wszystkie terminy) i lepiej zaplanował swoją podróż.

Jak dojechać z Paryża do Wersalu?

Wersal znajduje się około 20 km od Paryża i jest czwartą strefą komunikacyjną. Metro tam nie jeździ i trzeba kupić bilet osobno. Dojazd pociągiem zajmuje około godziny. Ale jeśli chcesz dostać się tam szybciej i łatwiej, możesz zarezerwować wycieczkę autobusem do Wersalu lub zamówić taksówkę pod tym linkiem.

» Czytaj takżeJak dostać się z Paryża do Wersalu?

Pociąg RER C pozostaje najpopularniejszym środkiem transportu do Wersalu, ponieważ kursuje regularnie i jest niedrogi. Możliwe jest również skorzystanie z karnetu obejmującego strefę czwartą, aby się tam dostać. Wsiądź do RER C w kierunku Versailles Château Rive Gauche i jedź nim aż do stacji końcowej. Na każdej stacji kolejowej należy kierować się tymi znakami i czekać na pociąg jadący dokładnie do Versailles Château Rive Gauche.

Wersal: Wybierz hotel

Bilety do Wersalu

Bilety do Wersalu

Bilety do Wersalu są obowiązkowe. Podkreślamy OBOWIĄZKOWE podwójnym myślnikiem. Można je kupić online lub w Paryżu. Od 2021 roku do zwiedzania pałacu wymagana jest rezerwacja i nie wpuszczą Cię bez wcześniejszego umówienia się. Nawet dzieci poniżej 18 roku życia muszą zarezerwować sobie bezpłatny wstęp.

» Czytaj takżeBilety do Wersalu i przydatne informacje o pałacu

Współpracujemy tylko z zaufanymi partnerami, dlatego zapraszamy do wybrania daty z poniższego kalendarza i liczenia na nasze wsparcie.

Bilet ten nie obejmuje zwiedzania Dworu Trianon ani muzycznych fontann. Przedłużony bilet można zarezerwować pod tym linkiem.

Jak mogę uniknąć kolejek?

Jak mogę uniknąć kolejek?

Kolejki w Wersalu potrafiły kiedyś ciągnąć się w palącym słońcu przez nawet trzy godziny. Jednak wraz z wprowadzeniem rezerwacji czasu zwiedzania, problem ten powinien zostać rozwiązany. Postaraj się być punktualny i przyjdź 5 do 10 minut przed czasem. Zanim wejdziesz do pałacu, czeka Cię mała kontrola bezpieczeństwa.

Na miejscu w kasie biletowej można jeszcze kupić osobno bilet do ogrodów muzycznych (8-9 euro) lub do Dworu Trianon (12 euro). Jest to opcja dla tych, którzy nie zamierzają iść do głównego pałacu lub nie zarezerwowali wcześniej czasu na zwiedzanie. Należy pamiętać, że kasa nie przyjmuje gotówki, tylko karty i vouchery.

Godziny otwarcia i sposób zwiedzania

Godziny otwarcia i sposób zwiedzania

Pałac jest otwarty od 9:00 do 18:30, ale powtarzamy, że można do niego wchodzić tylko w godzinach podanych na bilecie. Każdy zwiedzający może pobrać na swój smartfon bezpłatny audioprzewodnik po Dworze.

Koniecznie pobierz aplikację z mapą całego terenu. Zaznaczone są na nim wszystkie wejścia i wyjścia, parkingi, toalety, strefy darmowego wifi, kawiarnie i stacje ładowania gadżetów. Wszystkie te udogodnienia są dostępne w Versailles, ale czasami trudno je znaleźć. Mapa przyda się, bo obszar ten nie jest mały.

Park jest otwarty od 7:00 do 20:30, a wstęp do niego jest bezpłatny. Ogrody muzyczne z fontannami można jednak zwiedzać tylko w określone dni na podstawie specjalnego biletu. Poniżej znajduje się więcej informacji na temat godzin pracy fontann.

Jak długo trwa zwiedzanie Wersalu?

Zwiedzanie pałacu zajmuje średnio 2 godziny. Jest to wystarczająca ilość czasu, aby zobaczyć komnaty Ludwika XIV i królowej Marii Antoniny, odwiedzić Galerię Luster oraz przejść przez główne sale i pokoje. Zwiedzanie parku trwa około trzech godzin. Plus czas podróży, nie zapominaj o tym.

Podsumowując, musicie zrozumieć, że jeśli chcecie dotrzeć zarówno do parku, jak i do pałacu i w spokoju cieszyć się luksusem francuskiego dworu królewskiego, zajmie Wam to cały dzień. Nie planuj innych dużych wydarzeń w tym samym dniu. Możesz nie mieć na nie czasu lub energii.

Kiedy są czynne fontanny w Wersalu?

Kiedy są czynne fontanny w Wersalu?

Dla wielu podróżnych bardziej interesujące są muzyczne fontanny niż komnaty królewskie. Jakież będzie ich rozczarowanie, gdy okaże się, że fontanny są wyłączone. Aby zobaczyć Wersal w całej jego okazałości, trzeba wiedzieć, kiedy przyjechać.

W zimie warto wybrać się do Wersalu tylko dla wnętrz i wycieczek historycznych. Fontanny są czynne od kwietnia do końca października. W poniedziałki zawsze są wolne. We wrześniu i październiku środa również staje się dniem wolnym od ich pracy. Różne fontanny włączają się o różnych porach w ciągu dnia roboczego, więc upewnij się, że sprawdziłeś harmonogram na oficjalnej stronie internetowej.

W weekendy fontanny są bardziej obfite. A w sobotnią noc, od 20:30 do 23:00, odbywa się słynny pokaz fontann z fajerwerkami. Bilety muszą być zakupione oddzielnie.

Wizyta w Wersalu z pewnością będzie niezapomnianym przeżyciem!