Jak spędzić Boże Narodzenie i Nowy Rok w Paryżu?

,
Nowy Rok w Paryżu

Paryż w okresie Bożego Narodzenia wygląda po prostu bajecznie. W całym mieście pojawiają się bożonarodzeniowe jarmarki, witryny sklepów są przepięknie ozdobione, a atrakcje dla dzieci stają się bezpłatne. O wszystkim opowiemy Ci poniżej.

Pamiętaj, że im wcześniej zaplanujesz swój pobyt i zarezerwujesz hotel, tym bardziej interesujące i tańsze będą Twoje święta w Paryżu.

Jarmarki bożonarodzeniowe

Na Polach Elizejskich

Jedną z najbardziej interesujących atrakcji w okresie świątecznym w Paryżu jest jarmark bożonarodzeniowy na Polach Elizejskich. W niewielkich drewnianych domkach sprzedawane są różnego rodzaju ozdoby choinkowe, ozdoby do domu, przeróżne akcesoria, puzzle, grzane wino i masa wszelkich słodyczy, których nie można sobie odmówić. Jeśli tylko chcesz, możesz kupić tu nawet wyroby rosyjskiej sztuki ludowej, takie jak matrioszki. Z całą pewnością polecamy Ci wybrać się na jarmark. O innych jarmarkach przeczytasz natomiast w naszym osobnym artykule.

» CZYTAJ TAKŻEWszystkie jarmarki świąteczne w Paryżu na mapie!

Iluminacje świąteczne

Na Polach Elizejskich

Kontynuując spacer wzdłuż głównej alei Paryża, znajdziesz się wśród butików najbardziej znanych marek na świecie. W pewnym momencie może wydać Cię się, że między sklepami odbywa się pewnego rodzaju konkurs na najbardziej oryginalne choinki i ozdoby świąteczne. Podczas Bożego Narodzenia przepięknie będą ozdobione również same Pola Elizejskie. Wybierz się na spacer wzdłuż nich w godzinach wieczornych, aby nacieszyć się widokiem Paryża w światełkach bożonarodzeniowych.

Gdzie zatrzymać się na Nowy Rok w Paryżu?

Nowy Rok to drogie święto, a pod tym linkiem możesz znaleźć najbardziej opłacalne oferty noclegowe w tym okresie. Oczywiście najlepiej zatrzymać się w centrum miasta, przy Polach Elizejskich (patrz tutaj) lub w pobliżu wieży Eiffla (sprawdź hotele pod tym linkiem), aby nie tracić czasu na powrót do hotelu. Metro w Sylwestra działa całą dobę, jednak wagony są często dość zatłoczone.

Na Polach Elizejskich: Wybierz hotel

Ożywające witryny

Ożywające witryny

Kolejna bożonarodzeniowa atrakcja Paryża, która cieszy się popularnością wśród milionów turystów, to witryny największych centrów handlowych, czyli Lafayette i Printemps, które ożywają podczas okresu świątecznego. Wewnątrz centrów handlowych zawsze znajduje się specjalnie zaprojektowana choinka, a obok krótkich przedstawień z udziałem lalek w witrynach, oszałamiających iluminacji i zapachu pieczonych kasztanów, które są tam sprzedawane, po prostu nie można przejść obojętnie.

» Czytaj takżeGaleria Lafayette w Paryżu

Choinka świąteczna i główna msza

Choinka świąteczna

Choinki to główny symbol Bożego Narodzenia. Najważniejsza w Paryżu zdobi plac przed katedrą Notre Dame. W końcu Notre Dame to najważniejszy paryski kościół i wiele osób chce udać się do niego na mszę bożonarodzeniową. To właśnie wtedy w stajence rozciągającej się wzdłuż ścian świątyni pojawia się dzieciątko. W środku Notre Dame na okres świąteczny pojawiają się natomiast instalacje, które przedstawiają sceny z narodzin i życia Jezusa Chrystusa.

Diabelski młyn i lodowisko

Lodowisko

Bożonarodzeniową atrakcją Paryża jest także diabelski młyn, który na okres świąteczny pojawia się na placu Concorde, niedaleko ogrodu Tuileries. Jest przepiękny, a do tego można przejechać się nim! Można też pojeździć na lodowisku, które na czas świąt powstaje przed paryskim ratuszem. Dlaczego więc nie skorzystać z niego? Jeszcze jedno lodowisko otwierane jest w centrum wystawowym Grand Palais, które zachęca do rozrywki bez konieczności obawiania się o pogodę – pod przezroczystym dachem i w otoczeniu świątecznych iluminacji. Trzecie lodowisko działa na wieży Eiffla. Jest ono niewielkie, ale warto zdecydować się na jazdę na łyżwach na wysokości 58 metrów.

» CZYTAJ TAKŻEGdzie odpocząć zimą we Francji?

Nowy Rok w Moulin Rouge

Nowy Rok w Moulin Rouge

Moulin Roughe to oczywiście jeden z najbardziej znanych kabaretów na świecie, w których odbywa się jeden z najbardziej imponujących występów. Nie tak łatwo dostać się na przedstawienie, ponieważ zwykle w sylwestrową noc nie tylko organizowane się tam tańce, a szampan leje się niczym woda, lecz również oczekuje się gości VIP, na przykład księcia angielskiego lub księcia Monako. Prawdą jest, że również i Ty możesz przywitać Nowy rok w Moulin Rouge. Bilety na kabaret na 31 grudnia możesz sprawdzić pod tym linkiem.

Disneyland – bożonarodzeniowe bajki dla dzieci

Disneyland

Niektórzy turyści wolą spędzić Boże Narodzenie w Disneylandzie. Park rozrywki oferuje bowiem ciekawy program, fajerwerki oraz mnóstwo zabawy i radości. Święta w nim na pewno zostają w pamięci do końca życia, nie tylko u dzieci, lecz również u ich rodziców oraz zakochanych par.

Disneyland oferuje specjalny świąteczny program, który trwa od połowy listopada do połowy stycznia. Parady, fajerwerki, restauracje i sklepy – podczas tego okresu wszystko nabiera świąteczny charakter.

Nowy Rok w biznesowym klimacie

Wróćmy do bożonarodzeniowych jarmarków. Jeszcze jeden znajduje się w dzielnicy La Defense. Cieszy on oczy nie wiele mniej niż ten przy Polach Elizejskich. Poza tym, La Defense to biznesowa dzielnica Paryża. Oprócz jarmarku i drapaczy chmur możesz więc zobaczyć tu oryginalne „biznesowe” choinki.

Nowy Rok pod wieżą Eiffla i na Polach Elizejskich

Na Polach Elizejskich

Marzenie! Marzenie! Marzenie! Przywitanie nowego roku pod wieżą Eiffla brzmi po prostu świetnie. Najważniejsze jednak, aby nie przegapić samego Nowego Roku. Może bowiem okazać się, że powitanie zostało odwołane albo że nikt oficjalnie nie powiadomi Cię o wybiciu północy. Nie musisz jednak za bardzo martwić się tym – miliony turystów raczej nie pozostawią Cię w samotności. Wspólnie świętujące osoby będą życzyć Ci szczęścia w nowym roku w setkach języków, tańcząc, śpiewając i wznosząc toasty, tak że szczęście tego dnia na pewno Cię nie opuści. Nie zapomnij zabrać ze sobą butelki szampana i mandarynek. Uważaj też na policję i słuchaj jej rad. Pamiętaj, że główna uroczystość kończy się o trzeciej nad ranem. Paryż jednak nie zamieni się wtedy w dynię – możesz bawić się dalej. Nawiasem mówiąc, główne obchody noworoczne zostały teraz przeniesione na Pola Elizejskie. Jeśli chcesz zobaczyć powitanie nowego roku z pokazem fajerwerków, udaj się przed północą pod Łuk Triumfalny.

Noworoczna pogoda w Paryżu

Noworoczna pogoda

W przepięknym Paryżu w okresie świątecznym oprócz słodyczy, jarmarków i choinek, znajdzie się jednak coś, co może odrobinę rozczarować. Będzie to pogoda. Średnia temperatura o tej porze roku w stolicy Francji wynosi +5 stopni Celsjusza. Noce są nieco chłodniejsze. Może też spaść śnieg, który szybko zacznie topić się pod stopami lub zostanie na dłużej. Ogólnie rzecz biorąc, zimą jest dość wilgotno i chłodno. W żadnym przypadku nie polecamy wtedy wybierać się do Wersalu. Nie znajdziesz tam nic związanego z Nowym Rokiem, a jedynie przykryte na zimę statuy, bezlistne drzewa, ogromne kałuże i mokry śnieg. Ta pora roku na pewno nie służy zwiedzaniu parków. Raz na kilka lat w Paryżu spada natomiast puszysty biały śnieg, który nadaje miastu prawdziwie bajeczny klimat.

Ubierz się ciepło!