10 pomysłów na to, co robić w Normandii

,
Mont-Saint-Michel

Mówi się, że Paryski mur zbudowano po to, aby chronić ludziprzed Normandczykami. Teraz nadszedł czas na budowę fortyfikacji, która będzie mogła obronić Normandię przed Paryżanami. Region ten jest naprawdę uroczy. Każdy paryżanin marzy o spędzeniu tam kilku tygodni w ciągu lata. W rzeczywistości marzą o tym nie tylko Paryżanie. Normandia to region Francji, który szczególnie warto odwiedzić. Należy tam przynajmniej spróbować najlepszych francuskich serów, nacieszyć się północnymi krajobrazami, zwiedzić zabytkowe miasteczka i wioski Normandczyków. Przy okazji sprawdź nasze trasy objazdowe po Normandii i wycieczki do niektórych miast.

Pojedź do Mont-Saint-Michel

Opactwo Mont-Saint-Michel jest najsłynniejszą atrakcją Normandii. To istny cud świata: małe miasteczko zbudowane jest na skale, która podczas przypływu morza zmienia się w wyspę. Na szczycie wyspy znajduje się klasztor. Na samą wyspę dotrzesz, przechodząc przez mostek i znalazłszy się po drugiej jego stronie będziesz mógł cieszyć się pięknem małych uliczek, które niegdyś zamieszkiwali prawdziwi Normandczycy. Przed laty udało im się obronić swoją wyspę i dziś też raczej nikomu jej nie oddadzą. Przyjezdni są tam jednak mile widziani. Będziesz mógł zatrzymać się w hotelu nawet bezpośrednio na skale (listę znajdziesz tutaj), a w nocy miasto zamknie się za murem obronnym. Jeżeli chcesz poczuć się jak w prawdziwym średniowieczu lub, na przykład, jak na Żelaznych Wyspach „Gry o Tron”, to wybrałeś odpowiednie miejsce!

Poopalaj się w Deauville

Deauville to bardzo modne miasto Normandii. Jest tam kasyno, organizowane są wyścigi, mają znakomite plaże i Grand Hotele. Początkowo miasto to zyskało popularność głównie wśród paryskiej elity intelektualnej, w późniejszym czasie reszta obywateli poszła w ich ślady. Obecnie Deauville to jeden z najlepszych kurortów w Normandii. Nie można jednak zapominać o sąsiadującym z nim Trouville. Deauville i Trouville to jedno miasto, mają nawet wspólną stację kolejową. Mimo tego, podczas gdy Deauville uznawane jest za miasto bogatych, nazwa „Trouville” jest tłumaczona jako miasto-dziura. Może i kiedyś faktycznie takie było, ale dziś jest ładnym miasteczkiem na plaży. W Trouville znajdziecie piękny targ, na którym zawsze można kupić świeże ryby, lokalne sery i pyszny cydr.

Pod tym linkiem znajdziesz hotele w Deauville, a tutaj hotele w Trouville.

» CZYTAJ TAKŻE 10 powodów, by odwiedzić Normandię

Zasmakuj się w camembert i innych serach

Camembert to prawdopodobnie najbardziej znany francuski ser i pochodzi on z Normandii. Jest tam również wioska o nazwie Camembert, w której pierwotnie produkowano ten ser. I tak, tam gdzie zaczęto go produkować, robi się to do dziś. Nie trzeba jednak jechać do samego Camembert (znajdującego się w samym środku okręgu normandzkiego), według normandczyków sery tego typu produkuje się na wielu farmach. Poza tym potraw z nim będziesz mógł spróbować w dowolnej restauracji lub kawiarni w każdym mieście i regionie. Burger z camembert? Sałatka z camembert? A może gorący camembert ze świeżą bagietką? To tylko jedna setna dań zawierających tę gastronomiczną atrakcję, gotowanych w Normandii.

Odpocznij w Honfleur wraz z impresjonistami

Honfleur to mała wioska, w której Claude Monet szczególnie lubił rysować. Jesteśmy pewni, że nawet osoby nieprzepadające za sztuką świetnie odnajdą się w Honfleur. Chociażby na Instagramie. Jest tam mały zabytkowy port, urocze kawiarenki, ogromne ilości kwiatów i małe rodzinne hotele z werandami – to właśnie to, czego potrzebujesz do szczęścia, prawda?

Pod tym linkiem znajdziesz oferty hoteli w Honfleur.

Spróbuj cydru i calvadosa

O cydrze w Trouville napisaliśmy już we wcześniejszym akapicie. W Normandii ten niskoalkoholowy napój ludzie mają zwyczaj pić zamiast wody. Bez problemu znajdziesz go w dowolnym miejscu. Obok cydru jest też calvados – lokalna wódka jabłkowa. Jabłek w Normandii rośnie bardzo dużo, a północny klimat bardzo sprzyja produkcji tego jabłkowego trunku. Miejscowi mieszkańcy żartują, że temperatura wody w morzu wynosi +14, za to ciała normandczyka +41 stopni Calva (stopień Calva to pieszczotliwe nawiązanie do Calvadosa). Podczas gdy Camembert jest wsią, Calvados jest całym departamentem, a Kahn jego głównym miastem (nie mylić z Cannes, Kahn to zupełnie inne miasto). Cena butelki wódki jabłkowej zaczyna się od 15 euro, lepiej jednak wybrać taką za 30-35. Butelka dobrej jakości cydru kosztuje za to zaledwie 2-3 euro.

Odwiedź muzeum w Rouen

Wróćmy do impresjonistów i dzieł sztuki. W Rouen – największym mieście Normandii, znajduje się niesamowite muzeum sztuki (Musée des Beaux-Arts) z dużą kolekcją prac impresjonistów. Wielu z nich mieszkało w tym regionie, wiele o nim pisali i go kochali. Dzięki temu w centrum Normandii zachowało się wielkie dziedzictwo w postaci ich dzieł.

Adres muzeum: Esplanade Marcel Duchamp, 76000 Rouen

Otwarte od 10 rano do 6 wieczorem.

A co najważniejsze, zwiedzanie stałej ekspozycji jest bezpłatne!

Zobacz wieczorny pokaz na fasadzie katedry w Rouen

Jeśli mówimy o Rouen, nie możemy zapominać jego ogromnej katedrze. Mówiąc wprost: jej zwyczajnie nie da się przeoczyć. Nawet sam Monet pisał o niej dziesiątki razy. Czy coś jeszcze z niej zostało? Polecamy przejść się tam nie tylko w ciągu dnia, ale też wieczorem. Latem, od 9 rano na fasadzie katedry, co pół godziny organizowane są pokazy świetlne. Show jest wspaniały!

Aby zatrzymać się w Rouen na noc, sprawdź hotele pod tym linkiem.

Wejdź do wnętrza zegara

Kolejnym miejscem w Rouen, które na pewno musicie odwiedzić, jest plac, na którym spłonęła Joanna d’Arc. Poza tym między Roueńską katedrą, a sobótką, na średniowiecznej ulicy znajdują się najstarsze w Europie zegary miejskie (Gros-Horloge). Są starsze nawet od Praskich i innych słynnych okazów. Te zegary naprawdę warto zobaczyć. Posłuchasz nie tylko historii samych urządzeń, ale też samego miasta – jednego z najbogatszych miejsc w starej Francji. Dodatkowo zrobisz to będąc wewnątrz zegara z XIV wieku.

Adres: Rue du Gros Horloge, 76000 Rouen. Jak widać, nawet główna zabytkowa ulica nazwana została na cześć tych zegarów.

Godziny otwarcia: od 10:00 do 18:00.

Cena: bilet normalny kosztuje 7 euro, dostępne są też zniżki.

Podziwiaj skały Etretat

Etretat (Étretat) to mała wioska rybacka na wybrzeżu kanału La Manche. Wybudowana została w XIX wieku. Guy de Maupassant organizował wieczorki poetyckie w Etretat. A oprócz niego, również wyżej wspomniani artyści reklamowali wieś na swoich obrazach. Etretat słynie ze stromych klifów i pięknych plaż, które przyciągają w to miejsce turystów. Możesz tam nawet popływać w kanale, jeśli sprzyja ku temu normandzka pogoda.

Pojedź do muzeum Moneta w Giverny

Giverny – to wioska, którą można uznać za początek Normandii. Jest to miejscowość, w której mieszkał Claude Monet, a obecnie otwiera się tam ku jego czci muzeum domowe i muzeum ogrodowe, w którym niewidomy artysta namalował Lilie wodne. Znajdziesz tam wiele odrestaurowanych obrazów Moneta, a przecież minęło już tyle lat!

Wymieniliśmy tylko 10 najważniejszych atrakcji Normandii. Wszystko jednak zależy od twoich upodobań i ochoty. Jazda konna, wypływanie na otwarte morze w poszukiwaniu delfinów, zamki normandzkie i tysiącletnie gobeliny, jazda na rowerach, a nawet przypadkowe zwiedzanie Wielkiej Brytanii to rzeczy, którymi możesz nacieszyć się w Normandii. Jest to kraj o szmaragdowej barwie, ze stromymi skałami i surowym duchem normandzkim. Z jabłkowym zapachem i szczęśliwymi krowami, dającymi mleko do najsmaczniejszych serów świata. To kraj, w którym życie płynie łagodnie, dominuje w nim smak cydru, a nawet gdy na dworze jest wietrznie, deszczowo i zimno, to zawsze jest ciepło na sercu.

Przyjedź i rozgrzej się!

Zostaw swoją opinię, napisz o czym jeszcze powinniśmy wspomnieć w temacie tego regionu Francji. Miłej podróży!

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *