Ogrody Powerscourt: jak dojechać i co zobaczyć na terenie posiadłości

Wśród zielonych irlandzkich wzgórz, wodospadów i dolin stworzonych przez Matkę Naturę czai się cud stworzony przez człowieka — ogrody posiadłości Powerscourt. NatGeo zalicza je do trzeciego najlepszego ogrodu na świecie. Ogrody Powerscourt to doskonałe połączenie surowego północnego charakteru, pielęgnowanego przez wiatry i prawdziwego szlachetnego piękna.

Jak dojechać do ogrodów Powerscourt z Dublina?

Powerscourt Manor znajduje się tuż za miejscowością Enniskerry w hrabstwie Wicklow. Jest kilka sposobów, aby się tam dostać:

  • Autobusem DublinBus. Linia 44 odjeżdża z Dublina co godzinę, a przejażdżka trwa około 20 minut i jeszcze kolejne 20 minut spacerem do posiadłości.
  • Pociągiem, który kursuje wzdłuż wybrzeża do stacji Bray – ten wariant jest dłuższy, więc mniej osób go wybiera.
  • Samochodem — trasą M50 następnie M11, lub skręcić wcześniej na Enniskerry Road (R117). Na tej stronie możesz wynająć samochód, aby podróżować po Irlandii.

» Czytaj takżeJak wynająć samochód w Irlandii

Kiedy została zbudowana posiadłość Powerscourt?

Kiedyś, w XIII wieku, na miejscu osiedla mieszkalnego stał potężny zamek. Był tak potężny i nie do zdobycia, że z czasem zyskał nawet pasującą nazwę: Powerscourt, w dosłownym tłumaczeniu potężny sąd. Jednak zamek nie jest wygodnym miejscem do życia, więc w XVIII wieku został całkowicie przebudowany. W rezultacie powstał wygodny dworek, a dwie wieże wokół krawędzi i szare kamienne mury są lekkim przypomnieniem przeszłości. Brytyjskie rodziny królewskie regularnie odwiedzały Powerscourt, a jego właściciele byli dumni ze wspaniałych terenów i pięknego wyposażenia.

Teraz po starych wnętrzach nie został nawet ślad: Powerscourt House wynajmuje powierzchnie pod sklepy meblowe, odzieżowe i inne designerskie rzeczy. W niedziele czynna jest tylko sala balowa.

Jednak przewodnik opowie o wiele więcej o bogatej historii dworu. Zarezerwuj wycieczkę tutaj.

» Czytaj takżeSłynne ogrody i parki Irlandii

Co można zobaczyć w ogrodach Powerscourt?

Powerscourt

Spacerując po Powerscourt Gardens ma się poczucie szlachetnej starożytności. Tym bardziej zaskakujące jest odkrycie, że cały krajobraz został zaprojektowany na nowo na przełomie XIX i XX wieku. Młody Viscount, który odziedziczył posiadłość, marzył o stworzeniu w wietrznej Irlandii repliki wspaniałych południowych ogrodów, które widział podczas swoich podróży po Europie. Przebudowa i aranżacja zielonych tarasów i schodów trwała ponad 20 lat.

Ogród włoski

Główny dwór zbudowany jest na wzgórzu, z którego rozciąga się niespotykany w okolicy widok. Pogórze Wicklow rozciąga się na horyzoncie, podczas gdy taras parkowy schodzi w dół. Płaskie płaszczyzny i stoki wyznaczają doskonały geometryczny kształt. Symetria posągów, wazonów, klombów oraz równo przyciętych drzew i krzewów przypomina regularne parki europejskie tak popularne w epoce baroku.

Na szczególne wyróżnienie zasługuje centralna klatka schodowa. Górna część tarasu wyłożona jest gładkim kamieniem rzecznym. Są to po prostu drobne kamyczki ułożone na podłożu w ścisłej zgodności ze wzorem! Do ułożenia tej niesamowitej mozaiki potrzeba było tysięcy, jeśli nie milionów kamieni.

Jezioro Triton

Jezioro Triton

Na dole schodów znajduje się okrągłe jezioro z fontanną Trytona na środku i dwoma kamiennymi Pegazami. Latem zarasta roślinnością wodną, ale kiedyś służyła do pływania łódką. Zejdź schodami w dół do wody i we wnęce znajdziesz swojego rodzaju „garaż”.

Ogród japoński

Japoński most, kamienne latarnie, pergola z małą pagodą – jesteś w Japonii. Wędruj wśród gąszczy trzcin i dzikich śliwek, zobacz czerwone liście japońskich klonów i chińskich palm, symbolu szczęścia. Ogrody japońskie najlepiej prezentują się wczesną wiosną, gdy w pełni rozkwitu są azalie!

Wieża pieprzowa

Słynna Wieża kamienna została zbudowana na cześć wizyty księcia Walii. Członkowie rodziny wicehrabiego długo zastanawiali się, jak ma wyglądać nowy punkt orientacyjny. W końcu wicehrabina zamówiła zwykłą pieprzniczkę, która miała posłużyć za wzór.

Od tego czasu minęło ponad sto lat: wieża obrosła bluszczem i stała się jeszcze piękniejsza i bardziej tajemnicza.

» Czytaj także20 zamków w Irlandii, które warto odwiedzić

Cmentarz dla zwierząt

Cmentarz dla zwierząt

Właściciele posiadłości Powerscourt tak bardzo kochali swoje zwierzęta, że przez długi czas na ogrodowych zboczach chowali nie tylko psy, ale kilka pokoleń kucyków, a nawet ukochane krowy. To bardzo wzruszające czytać ich imiona na płytach pamiątkowych i zrozumieć, jaki ślad te zwierzęta zostawiły w sercach swoich właścicieli.

Ogród „za ścianą”

Na zachodnim krańcu ogrodu, za Stawem Delfinów, przed zwiedzającymi pojawia się nagle ściana. Tak jest: za nim znajduje się Walled Gardens, zamknięty ogród z roślinami, które nie znoszą przeszywających irlandzkich wiatrów. Latem panuje tu harmider barw: róże, lawenda i hortensje kwitną bujnie i jaskrawo, jak we Francji czy Włoszech.

Destylarnia Powerscourt

Po niespiesznym spacerze po ogrodach, udaj się z powrotem do samej posiadłości. Można tu odbyć wycieczkę z przewodnikiem po destylarni i oczywiście spróbować lokalnych alkoholi. Aby zarezerwować miejsce na takim wydarzeniu, należy skorzystać z tego linku.

» Czytaj takżeMuzeum Piwa Guinnessa i Muzeum Whisky Jameson

Kiedy warto odwiedzić Powerscourt?

Temperatury wokół Dublina rzadko spadają poniżej 0°C, nawet w zimie. Śnieg pada rzadko, dzięki czemu zieleń parku cieszy oko przez cały rok. Ogród jest zamknięty dla zwiedzających tylko w dni Bożego Narodzenia (25 i 26 grudnia). W pozostałym czasie czynny jest od 9:30 do 17:30 (zimą do zmierzchu).

» Czytaj takżeIrlandia w czerwcu: pogoda, atrakcje, porady

Koszt biletów: Dorośli 11,50 €, studenci 8,50 €, dzieci do 16 roku życia 5 €. Dzieci do 5 roku życia wchodzą bezpłatnie. Jest też zniżka rodzinna: rodzice z trójką dzieci mogą odwiedzić Ogrody Powerscourt za 26 euro.

Co warto zobaczyć w pobliżu posiadłości Powerscourt?

Powerscourt Falls

Powerscourt Falls, najwyższy i najbardziej malowniczy wodospad w Irlandii, znajduje się zaledwie 6 km od posiadłości. Do wodospadów nie ma ścieżek, więc najlepiej dojechać tam samochodem. Jest tu piękny las i góry, a jeśli pójdziesz na spacer dalej ścieżkami, możesz natknąć się na dzikie zwierzęta i ptaki.

Koszt wizyty na wodospadach to 6,50 € dla dorosłych i 3,50 € dla dzieci w wieku 2–16 lat. Na miejscu jest miejsce piknikowe, plac zabaw i toalety. Wejście na wodospad jest otwarte przez cały rok, z wyjątkiem dwutygodniowych ferii świątecznych.

Powerscourt Golf Club, duma posiadłości, oferuje ćwiczenia na jednym z dwóch pól golfowych lub można nauczyć się grać w tę arystokratyczną grę z pomocą doświadczonego instruktora.

» Czytaj takżeSłynne ogrody i parki Irlandii

Gdzie się zatrzymać podczas wycieczki do Powerscourt?

Wybierz hotel w okolicy Powerscourt

Najlepszym miejscem w okolicy, w którym można cieszyć się ciszą i spokojem, pysznym jedzeniem i klasyczną popołudniową herbatą jest pięciogwiazdkowy Powerscourt Hotel, Autograph Collection. Jedyną możliwą wadą jest cena za pokój: rzadko spada poniżej 230 euro. Pokój w hotelu można zarezerwować korzystając z tego linku.

Jeśli podróżujesz samochodem, możesz zatrzymać się w znacznie bardziej przystępnym cenowo hostelu Knockree ze wspaniałymi widokami i jadalnią na świeżym powietrzu. Dostępne są zarówno pokoje prywatne, jak i łóżka we wspólnym pokoju w cenie od 18 euro. Tutaj zarezerwujesz swój ulubiony pokój hotelowy.

 

Ten słynny zabytek historyczny i krajobrazowy przyciąga rocznie ponad 500 000 zwiedzających. Powerscourt to świetny sposób na spędzenie dnia na świeżym powietrzu bez konieczności dalekiej podróży z Dublina.

Malowniczej podróży!

 

» Czytaj takżeIrlandia: przewodnik po krainie leprechaunów

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *