Najlepsze muzea w Wenecji, które warto odwiedzić

,
Gallerie dell'Accademia 

Wenecja to miasto muzeów. Wszystkie są zupełnie inne i dlatego są ciekawe. Czy wiesz, które z nich są naprawdę warte odwiedzenia? W takim razie przeczytaj nasz artykuł o najlepszych muzeach weneckich!

» Czytaj takżeCo zobaczyć w Wenecji? 10 głównych zabytków

Gallerie dell’Accademia

Gallerie dell'Accademia

W tym muzeum znajdują się obrazy weneckich artystów z XIV-XVIII wieku. Radzimy odwiedzić je przed spacerem po mieście. Wenecja prawie nie zmieniła się od czasów Tycjana i Tintoretta i wygląda tak samo jak na ich obrazach. Więc jeśli poświęcisz 2 godziny na obejrzenie ekspozycji, zobaczysz miasto w zupełnie inny sposób. Oprócz malarstwa weneckiego, w Galerii prezentowane są także prace Boscha i innych malarzy z przeszłości. W każdą pierwszą niedzielę miesiąca do muzeum można wejść za darmo.

Adres: Campo della Carità, 1050.

Koszt biletów: dorośli — €12, dzieci — bezpłatnie.

Museo Civico Correr

Museo Civico Correr

Powinieneś przyjść tu zaraz po wizycie w Galerii Accademia, aby utrwalić swoje wrażenia. W Muzeum Correr zobaczysz także życie weneckie, głównie jego codzienne i historyczne aspekty. Największą zaletą tego muzeum jest to, że jest ono zróżnicowane. Trzy główne zbiory łączą w sobie archeologię, broń, malarstwo, a nawet architekturę — sam budynek został pierwotnie zbudowany jako rezydencja Napoleona. Polecamy wybrać się do Correr w godzinach popołudniowych i jeszcze bliższych zamknięcia, kiedy większość turystów już wychodzi.

Adres: Piazza San Marco, 52.

Koszt biletów: dorośli — €25, dzieci — €13.

Collezione Peggy Guggenheim

Collezione Peggy Guggenheim 

W przeciwieństwie do dwóch pierwszych muzeów, kolekcja Peggy Guggenheim nie jest bezpośrednio związana z Wenecją. Zawiera ono arcydzieła sztuki z końca XIX-XX wieku, które zostały nabyte osobiście przez założyciela muzeum. Wewnątrz znajdują się dzieła Picassa, Kandinsky’ego, Chagalla, Malewicza i Dali. Budynek muzeum jest nie mniej interesujący niż jego wypełnienie. Jest to jedyny w Wenecji pałac z tarasem z widokiem na Canal Grande. Każdy może mieć do niego dostęp. A na podwórku jest grób samej Peggy, która mieszkała tu wiele lat.

Adres: Palazzo Venier dei Leoni, Dorsoduro 701.

Koszt biletów: dorośli — €18, dzieci — bezpłatnie. Bilety do muzeum można również nabyć z wyprzedzeniem, pod tym linkiem.

Palazzo Grassi

Palazzo Grassi 

Pałac, zbudowany w XVIII wieku, jest również przestrzenią dla wystaw. Nie ma tu stałej ekspozycji, a jest ona chyba najbardziej atrakcyjna dla turystów — każdy może odwiedzić wystawę, która mu się podoba. Zmieniają się one kilka razy w roku i poświęcone są głównie sztuce współczesnej. Palazzo Grassi jest jednym z najbardziej wyrazistych przykładów na to, jak w Wenecji można łączyć różne, a nawet kontrowersyjne elementy, takie jak stary i nowy.

Adres: Campo San Samuele 3231.

Koszt biletów: dorośli — €15, dzieci — bezpłatnie.

Galleria Giorgio Franchetti alla Ca’ d’Oro

Galleria Giorgio Franchetti alla Ca' d'Oro 

Jest to jedna z największych prywatnych kolekcji sztuki w Wenecji. Perełką galerii jest portret św. Sebastiana autorstwa Andrea Mantegna. Można też podziwiać obrazy Carpaccio, Tiepolo i Giorgione. Oprócz obrazów w tym muzeum znajdują się również obrazy, ceramika i freski. Najcenniejsza jest jednak mozaika podłogowa pałacu, która została odrestaurowana przez właściciela Giorgio Franchettiego. Warto odwiedzić między innymi Galerię ze względu na jej duży balkon, z którego rozciąga się jedna z najpiękniejszych panoram na Canal Grande.

Adres: Cannaregio 3932.

Koszt biletów: dorośli — €13, dzieci — bezpłatnie.

Casa dei Tre Oci

Casa dei Tre Oci

Z dala od turystycznych tłumów Wenecji, ten neogotycki pałac jest naprawdę interesujący: jego fasada ozdobiona jest trzema ogromnymi lancetowatymi oknami w kształcie oczu (stąd jego nazwa). Wnętrze zostało przekształcone w specjalną przestrzeń z wystawami poświęconymi głównie fotografii XX wieku. Casa dei Tre-Ochi jest wspaniałym miejscem nie tylko dla koneserów tego gatunku, ale także dla tych, którzy chcą podziwiać ciekawą architekturę pałacu i zobaczyć z okien słynne nabrzeże, śpiewane przez Brodskiego. Jedną z zalet tego muzeum jest brak dużej liczby osób i dobra lokalizacja.

Adres: Fondamenta Zitelle, 43.

Koszt biletów: dorośli — €13, dzieci — bezpłatnie.

» Czytaj takżeNiezwykłe zabytki Wenecji

Street Art Place

Street Art Place

Prawie nikt nie zna tego miejsca ukrytego w alejkach. Wenecja jest miastem graffiti, gdzie można zobaczyć prace artysty Banksy’ego. Więc nic dziwnego, że jest tu nawet galeria sztuki ulicznej. Jest bardzo mała, ale na pewno warto go odwiedzić. Ma prace z kategorii sztuki ulicznej z całego świata, wystawy i wydarzenia kulturalne. Można tu przyjść zaraz po wizycie w Muzeum Peggy Guggenheim — galeria jest bardzo blisko i doda nowych wrażeń na temat sztuki współczesnej.

Adres: Dorsoduro 368.

Koszt biletów: wstęp wolny.

Teraz wiesz już na pewno, że w Wenecji jest wiele muzeów o różnej tematyce, a każdy turysta może znaleźć takie, które mu się spodoba. Mamy nadzieję, że wasz program kulturalny w mieście będzie bogaty i ciekawy! 

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *