Klify Moheru w Irlandii: jak dojechać i co zobaczyć

Irlandia jest pełna malowniczych miejsc, ale Klify Moheru są jednym z najczęściej odwiedzanych. Nawet zatwardziały sceptyk ulegnie urokowi tego pasma nadmorskich klifów w hrabstwie Clare, o które rozbijają się fale Atlantyku. Moher (mothar) oznacza w języku staroirlandzkim «zrujnowaną fortecę». Klify ciągną się przez 14 kilometrów wzdłuż wybrzeża oceanu, a ich szczyt wznosi się na wysokość 214 metrów nad poziomem morza. Ten obszar chroniony słynie również z bogatej przyrody. Strome zbocza są domem dla odpornych roślin, ukrywających się zwierząt i gniazdujących ptaków, w tym najszybszego na świecie sokoła wędrownego.

Jak dojechać do Klifów Moheru z Dublina?

Do legendarnych klifów można dotrzeć z Dublina następującymi środkami transportu.

  • Bus (lepiej skorzystać z autobusu ekspresowego) zabierze cię z Dublina na dworzec autobusowy w Galway, gdzie będziesz musiał się przesiąść. Do skał można dojechać autobusem linii 350. Przystanek: County Clare, Cliffs of Moher.
  • Szybciej byłoby pojechać pociągiem do Galway, a następnie przesiąść się do tego samego autobusu 350, aby podjechać bliżej.
  • Wygodną opcją jest wypożyczenie samochodu (samochód można wynająć tutaj). Przy klifach dostępny jest parking.
  • A najlepszym sposobem na zwiedzenie malowniczych klifów jest zarezerwowanie wycieczki. Szczegółowe informacje i możliwość rezerwacji wycieczki można znaleźć tutaj.

» CZYTAJ TAKŻEJednodniowe wycieczki z Dublina

Galway: Wybierz hotel

Legendy o klifach Moheru

Historia słynnych klifów jest długa i piękna. Jest też pełna niewiarygodnych legend. Jedna z nich związana jest z wychodnią skalną znaną jako «Hag’s Head», czyli «Głowa Wiedźmy».

Czarownica Mal zakochała się nieodwzajemnienie w wielkim wojowniku Cuhullinie, który służył królowi Ulsteru. Miłość Mal była tak silna, że czarownica wszędzie ścigała wojownika. Aby uwolnić się spod jej uroku, Cuhullin był gotów do desperackich czynów. Próbował nawet przeskakiwać przez skały, jakby to były schody. Czarownica nie chciała pozostać w tyle, ale nie była ani silna, ani zwinna. Czarownica potknęła się na klifie i przepadła na zawsze w otchłani oceanu. Jeśli dobrze się przyjrzeć, w zarysie klifu można dostrzec głowę kobiety.

Głowa Wiedźmy

Unikalne piękno klifów Moheru znalazło swoje odzwierciedlenie także w kinematografii. Zwiastun filmu «Harry Potter i Książę Półkrwi» rozpoczął się od przepięknych widoków klifów. Dumne klify hipnotyzują, a kiedy się na nie patrzy, czuje się potęgę natury.

Wspaniałe formacje skalne mają jeszcze jedną zaletę. Z wysokości w pogodny dzień można dostrzec inne piękno kraju. Z Klifów Moheru można podziwiać Wyspy Aran, doliny i zielone wzgórza Connemary oraz piękną zatokę Galway.

Już na początku XIX wieku Cornelius O’Brien, potomek pierwszego króla Irlandii i ważny miejscowy właściciel ziemski, dostrzegł w klifach potencjalną atrakcję turystyczną. Zaczęto je udostępniać zwiedzającym. Do dziś Wieża O’Briena, zbudowana za jego czasów, cieszy się popularnością wśród podróżnych. Na klifach otwarto Cliffs of Moher Visitor Experience — centrum dla zwiedzających, z kilkoma platformami widokowymi i trasami spacerowymi prowadzącymi do samych krawędzi klifów.

» Czytaj takżeDroga olbrzymów w Irlandii

Ile kosztuje bilet wstępu na klify Moheru?

Klify Moheru

Cliffs of Moher to ogromny taras widokowy. Oferuje on spektakularne, panoramiczne widoki na ocean i okolicę. Atrakcja jest podzielona na trzy główne obszary. Są to:

  • Hag’s Head
  • Platforma północna obok O’Brien’s Tower
  • Z południowej platformy rozciąga się wspaniały widok na Wieżę O’Brien’a, Goat Island i fale oceanu.

Uwaga! Na spacer po klifach należy wykupić bilet.

Bilety kosztują 7 euro. Dzieci do 12 roku życia mają wstęp wolny. Bilety całodniowe można kupić przy wejściu głównym lub zarezerwować wcześniej tutaj, aby uniknąć stania w kolejce do kasy.

» Czytaj takżeKopce Bru na Boinne — Zagadka Irlandii

Ciekawe obiekty

Koniecznie zajrzyj do centrum dla zwiedzających. Znajduje się tu interesujące muzeum historii rezerwatu przyrody, wypełnione różnego rodzaju eksponatami, zdjęciami, obrazami i interaktywnymi placami zabaw. Najmłodsi podróżnicy mogą skorzystać z kącika dla dzieci w centrum, który wprowadza w świat dzikiej przyrody.

W centrum znajduje się kawiarnia i sklep z pamiątkami. Goście mogą przynieść własne jedzenie i urządzić piknik na świeżym powietrzu. W tym celu zapewnione są stoły i ławki.

Spacerując ścieżkami i podziwiając widoki, warto zwrócić uwagę na rozstawione wokół teleskopy. Dzięki nim można z bliska podziwiać Ocean Atlantycki i otaczające go piękno. Korzystanie z automatów jest płatne, dlatego warto wcześniej upewnić się, że masz monety.

Aby wycieczka była ekscytująca, nie zapomnij o wygodnym ubraniu i nieprzemakalnych butach. Weź ze sobą kalosze i ciepły sweter, pogoda bywa zmienna, a na oceanie wieje porywisty wiatr. Oczywiście należy zabrać ze sobą aparaty fotograficzne i kamery, aby uzyskać jak najwspanialsze zdjęcia i nagrania.

Niech klify będą źródłem wielu wrażeń i barwnych wspomnień. Dodatkową malowniczą przygodą jest przeprawa promem z Dublina do klifów Moheru.

Życzymy fantastycznej przygody!

» Czytaj także20 zamków w Irlandii, które warto odwiedzić

 

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *