Pałac Buckingham. Ciekawe i przydatne informacje

,
Pałac Buckingham

Pałac Buckingham jest rezydencją brytyjskich monarchów w Londynie i jedną z głównych atrakcji stolicy Anglii. Latem otwiera się dla turystów, oferuje spacery po królewskich salach, galeriach i picie tradycyjnej angielskiej popołudniowej herbaty w rezydencji.

» Czytaj takżeCo zobaczyć w Londynie w 1 dzień — trasa i mapa

Pałac Buckingham dziś

Pałac Buckingham

Obecnie Pałac Buckingham nadal służy jako rezydencja Elżbiety II — w czasach jej obecności nad budynkiem wznosi się królewski sztandar. Jest to również miejsce wielu wydarzeń królewskich, oficjalnych wizyt i świętowania osiągnięć.

Każdego roku ponad 50 000 osób odwiedza Pałac jako goście podczas państwowych bankietów, obiadów, kolacji, przyjęć i imprez w ogrodzie. Jej Królewska Mość ma również cotygodniową audiencję z premierem i gości nowo mianowanych ambasadorów zagranicznych w Pałacu Buckingham.

W 2002 roku w Ogrodzie Pałacowym Buckingham odbył się koncert muzyczny z okazji Złotego Jubileuszu Królowej, podczas którego wybrzmiało God Save the Queen w wykonaniu Briana Maya z dachu pałacu. A w 2012 roku obchodzono Diamentowy Jubileusz z nie mniejszą skalą, w ogrodach.

Balkon Pałacu Buckingham jest znany na całym świecie! Królowa Wiktoria po raz pierwszy pojawiła się na nim  podczas uroczystości otwarcia Wielkiej Wystawy w 1851 roku. Od tego czasu Królewskie Wyjścia Balkonowe są integralną częścią corocznych uroczystości Urodziny Królowej (Trooping the Colour), ślubów i imprez krajowych, takich jak 75. rocznica Bitwy o Anglię.

Kiedy królowa wyjeżdża (lipiec, sierpień, wrzesień), kompleks pałacowy zostaje otwarty dla turystów. Można kupić bilet i spacerować po rezydencji

Znajdziecie tu piękny zamek i ogród, luksusowe wnętrza królewskie, z których dosłownie bije historia, wiele skarbów i dzieł sztuki przechowywanych tu od wieków. I, oczywiście, nie należy zapominać o legendarnej ceremonii zmiany warty Gwardii Królewskiej, która odbywa się codziennie.

Historia Pałacu Buckingham

Pałac Buckingham Gates

Pierwotnie pałac został zbudowany jako luksusowa rezydencja księcia Buckingham, ale w 1762 roku kupił go król Jerzy III, który znudził się pałacem św. Jakuba. Od tego czasu rezydencja królewska jest stale przebudowywana, rozbudowywana i oczywiście coraz piękniejsza. Cały kompleks pałacowy stopniowo rozrastał się wokół starego budynku.

Złoty wiek Pałacu Buckingham (podobnie jak w całej Wielkiej Brytanii) był okresem panowania królowej Wiktorii. W 1837 roku pałac został nazwany główną rezydencją królewską, nowa właścicielka, młoda i pełna sił, z wielkim entuzjazmem podchodzi do jego projektowania wedle swoich upodobań. Wydaje dużo pieniędzy na odbudowę i dekorację pałacu, nie odmawia niczego — do dekoracji sal z całego świata przywożono kamienie szlachetne i półszlachetne, rzadkie gatunki drewna, tkaniny i wszelkiego rodzaju unikatowe zdobienia. W 1853 roku mistrzowie ukończyli Salę Balową, największą (18×36 metrów) i najbardziej luksusową salę pałacu, która zrobiła ogromne wrażenie na współczesnych i nie straciła swoich barw do dziś.

Dla wyobraźni współczesnego człowieka przyzwyczajonego do zwartości życia w mieście, Pałac Buckingham jest niewyobrażalnie duży — posiada 775 pokoi, cały kompleks zajmuje 20 hektarów i jest małym miasteczkiem, w którym liczny personel i obsługa zapewniają królewskie życie.

Wokół budynków znajduje się piękny, doskonale utrzymany park, założony w XIX wieku. Przed frontową fasadą pałacu znajduje się majestatyczny pomnik królowej Wiktorii, wykonany z białego marmuru i złota.

Jak odwiedzić Pałac Buckingham?

Buckingham Gates

Letnie otwarcie Pałacu Buckingham w 2020 roku odbędzie się od 25 lipca do 4 października.

Bilety zaczynają się od 26,50 funtów. Kupić można tutaj.

Jeśli lubisz angielską tradycję, to wszystko tam jest! Polecamy więc tę wycieczkę, z popołudniową herbatą w pałacu. Wrażenia gastronomiczne są przecież równie ważne jak wizualne.

W każdej chwili, niezależnie od tego, gdzie znajduje się Elżbieta II, można odwiedzić Stajnie Królewskie w Pałacu Buckingham. Odkryj jedne z najlepszych na świecie stajni i podziwiaj wspaniały nowy powóz państwowy stworzony z okazji Diamentowego Jubileuszu. Oprócz tego zobaczysz też: Złotą państwową karocę, używaną na wszystkich koronacjach od 1821 roku, konie królewskie, które będą zaprzężone do swoich karoc i powozów, oraz piękne stroje królewskich woźniców. Bilet kosztuje £13, a można go kupić tutaj.

Galeria Królowej w Pałacu Buckingham jest otwarta dla publiczności przez cały rok. Poznaj ogromną kolekcję 450 jednocześnie wystawionych dzieł sztuki. Zarezerwuj bilet do galerii z wyprzedzeniem, klikając na link.

Najbliższe stacje metra: Victoria, Green Park, St. James’s Park i Hyde Park Corner.

Autobusy: № 11, 211, C1, C10 zatrzymują się na Buckingham Palace Road.

Jeśli planujesz zwiedzić kilka londyńskich zabytków, zaoszczędź na biletach z kartą miejską London Pass. Obejmuje 80 zabytków, rejs po Tamizie i wycieczkę dwupoziomowym autobusemPrzeczytaj warunki tutaj.

Życzymy królewskiego odpoczynku w Pałacu Buckingham! 

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *