» Europa » Wielka Brytania » Londyn » Muzeum Wiktorii i Alberta

Londyńskie Muzeum V&A (Muzeum Wiktorii i Alberta) to hymn na cześć miłości księcia Alberta i królowej Wiktorii. Co więcej, to niezrównane miejsce, które koniecznie trzeba odwiedzić w stolicy Wielkiej Brytanii. Ponadto największe na świecie (i pierwsze w Europie) repozytorium sztuki użytkowej, projektowej i dekoracyjnej. Wystarczy pomyśleć, że kolekcja liczy 2,2 miliona sztuk! Jednak pamiętaj, że Muzeum Wiktorii i Alberta można zobaczyć i zwiedzić tylko z przewodnikiem – weź bilet na wycieczkę z przewodnikiem.

» CZYTAJ TAKŻE10 muzeów w Londynie, które warto odwiedzić

Jak zwiedzić muzeum?

 • V&A South Kensington

  Cromwell Road, Londyn

  (5 minut od stacji metra South Kensington)

 • Godziny otwarcia:

  Codziennie: 10:00 – 17:45

  Piątek: 10:00 – 22:00

Muzeum Wiktorii i Alberta jest otwarte przez cały rok, z wyjątkiem trzech dni świątecznych. Można tu kupić najlepsze pamiątki: ekskluzywne ubrania, książki, biżuterię i obrazy.

Ważne!!!

Wspaniała wiadomość – wstęp dla zwiedzających jest bezpłatny!

Dostanie się do muzeum nie stanowi problemu. Jednak ze względu na ogromną kolekcję, wiele sal i pięter (przeczytasz o tym poniżej), będziesz potrzebował pomocy. Zalecamy dołączenie do grupy wycieczkowej – jest to korzystne i, co najważniejsze, interesujące! Przewodnik mówi tylko po angielsku. Jeśli nie stanowi to dla Ciebie problemu – zarezerwuj wycieczkę.

» CZYTAJ TAKŻECo robić w Londynie? 20 pomysłów

Budynek Muzeum Wiktorii i Alberta

Projekt architektoniczny autorstwa królewskiego inżyniera Francisa Fowke’a to londyński punkt orientacyjny. Wejście do muzeum zdobi brama z kutego żelaza z 1885 roku z figurami księcia Alberta i królowej Wiktorii. Odwiedzający uwielbiają wewnętrzny wspaniały ogród i kawiarnię muzealną. Warto zwrócić też uwagę na piękne północno-zachodnie schody z elementami kolorowej ceramiki.

To, co sprawia, że każdy pokój w Muzeum Wiktorii i Alberta jest wyjątkowy, to mieszanka stylów i ekskluzywnych dzieł sztuki autorstwa międzynarodowych projektantów. Zobaczysz tu marmurowe kominki, kraty z kutego żelaza i oryginalne sceny wyłożone kafelkami.

Wnętrze Muzeum Wiktorii i Alberta

Renesansowa Europa (1600-1815)

Renesans (1350-1600), Azja Południowa, Rafael, Azja Południowo-Wschodnia, Rzeźba (1300-1600)

Renesans (300-1600), sztuka brytyjska (1500-1760)

Biblioteka Narodowa, rzeźba, biżuteria, fotografia, szkło i metaloplastyka, złote i srebrne mozaiki

Architektura, Sztuka Wielkiej Brytanii (1760-1900), wyroby szklane

Ceramika i akcesoria

W piątki artyści i projektanci organizują w Muzeum V&A otwarte wydarzenia. Przykładowo może to być uroczyste otwarcie nowej wystawy, pokaz filmu, instalacja, debata lub dyskoteka z modnymi DJ-ami. Jednak piątkowe pokazy nie odbywają się w maju i grudniu. Co ważne, Courtyard Café jest otwarta do 21:00 dla uczestników, a The John Madejski Garden jest otwarty latem.

» CZYTAJ TAKŻEMuzeum Madame Tussauds w Londynie

Co trzeba zobaczyć w Muzeum Wiktorii i Alberta?

Fizycznie niemożliwe jest objęcie 2 milionów eksponatów V&A. Warto więc z wyprzedzeniem zdecydować, co chce się zobaczyć (lub zaufać profesjonalnemu przewodnikowi). My polecamy odnalezienie:

 • unikalnej korony ślubnej wykonanej z pozłacanego srebra, wyprodukowanej w Bergen przez norweskich jubilerów pod koniec XVII wieku;
 • koronkowego drewnianego krawatu stworzonego przez angielskiego dekoratora G. Gibbonsa na przełomie XVII i XVIII wieku;
 • pięciometrowej repliki posągu Dawida Michała Anioła ze zdejmowanym listkiem figowym na wypadek wizyty monarchów w muzeum;
 • szkatułki Becketta wykonanej z pozłacanej miedzi na drewnianej podstawie z emaliowaniem Limoges, wyprodukowanej w Anglii na początku XII wieku;
 • naturalnej wielkości zabawkowego indyjskiego tygrysa Tipu z ruchomym mechanizmem;
 • przenośnego tabernakulum wykonanego w XII wieku przez romańskich jubilerów;
 • dębowego łóżko autorstwa Hansa Vredemana de Vries, wspomnianego w dziełach Szekspira
 • flandryjskiego gobelinu z jednorożcem, wykonanego z jedwabiu i wełny na początku XVI wieku.

Co więcej, koniecznie musisz zobaczyć oszałamiającą kolekcję biżuterii z rzadkimi syberyjskimi ametystami, rubinami maharadży, ogromnymi szmaragdami i diamentami. Zwróć też uwagę na azjatyckie książki, którym towarzyszą niezwykle piękne ilustracje oraz spójrz na chiński model statku z kości słoniowej. Wreszcie z pewnością pokochasz układy willi, salon muzyczny, rzadkie naczynia i suknie księżnej Diany.

» CZYTAJ TAKŻE10 porad dla turysty przed podróżą do Londynu

O królowej Wiktorii i księciu Albercie

Wiktoria, przyszła królowa Wielkiej Brytanii i Irlandii została koronowana 1 stycznia 1838 roku, a więc 6 miesięcy przed osiągnięciem pełnoletności. Dwa lata później poślubiła księcia Alberta, który stał się jej najbliższym doradcą i towarzyszem w karierze politycznej. To właśnie on zgromadził pierwsze kolekcje do muzeum, a królowa zainicjowała jego budowę. Co ciekawe, pomysł na jego stworzenie zrodził się po «Wielkiej Wystawie produktów przemysłu wszystkich narodów»‎.

Miłość monarchów, Wiktorii i Alberta, trwała nieco ponad 20 lat, aż do 9 grudnia 1961 roku, kiedy książę zmarł na tyfus plamisty. Królowa nigdy nie znalazła siły, by znieść tę stratę.

» CZYTAJ TAKŻEBig Ben — wizytówka Londynu: kiedy zakończy się restauracja?

Baw się dobrze w Muzeum Wiktorii i Alberta!

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *