Co zobaczyć w Londynie: podstawowe zabytki

12 lip 2021
Big Ben

Witaj w Londynie. W tym bogatym mieście, w każdym tego słowa znaczeniu, każdy znajdzie wiele ciekawych i zabawnych rzeczy. Ale jeśli jesteś tu na krótkich wakacjach i chcesz zobaczyć główne atrakcje stolicy, oto dziesięć najczęściej odwiedzanych miejsc. 

Tower of London 

Tower of London 

Pierwsze miejsce zajmuje Tower of London — jeden z głównych symboli Wielkiej Brytanii o tysiącletniej historii. W twierdzy znajdują się historie, tajemnicze legendy i tajemnice. Nic dziwnego, był to nie tylko dom królów, ale także więzienie, zoo, mennica, arsenał królewski, co niewątpliwie wzbudzi zainteresowanie. 

Wieża jest otwarta dla zwiedzających w niedzielę i poniedziałek w godzinach 10:00-17:30, w pozostałe dni od 9:00. Bilet kosztuje £24,7. Jeśli jesteś zainteresowany wystawami i rekonstrukcjami historycznymi, najlepiej jest zarezerwować wycieczkę

Najbliższe stacje metra: Tower Hill station – District Line i London Bridge station – Northern Line. 

Tower Bridge

Tower Bridge

Na drugim miejscu znajduje się most Tower Bridge, znajdujący się nad twierdzą o tej samej nazwie. Jest rozwiedziony 2-3 razy dziennie, przepuszczając statki przez Tamizę. Wycieczka możliwa jest również wewnątrz wież, z których z góry rozciąga się niesamowity widok na panoramę miasta. W uniknięciu kolejek przy kasie pomoże zakup biletu online (np. tutaj). 

Od kwietnia do września godziny pracy to 10:00-18:30, a od października do marca 9:30-18:00. Należy pamiętać, że wystawa jest zamknięta w dniach 24-26 grudnia i otwarta 1 stycznia od godziny 12:00. 

Najbliższe stacje metra: Tower Hill station – District Line i London Bridge station – Northern Line. 

Big Ben 

Big Ben 

Na trzecim miejscu znajduje się słynny Big Ben i Izba Parlamentu, w której brytyjski rząd zasiada od 5 wieków. Zwiedzający zobaczą, jak przebiegają debaty parlamentarne, jak pracują komisje, mogą spacerować po labiryntach pałacu, podziwiać piękno architektury gotyckiej. 

» PRZECZYTAJ ARTYKUŁ - Big Ben – wizytówka Londynu: kiedy zakończy się restauracja?

Wieżę mogą zwiedzać tylko mieszkańcy, a w sobotę turyści mogą odwiedzić parlament. Bilety kosztują £18,5, ale dla dzieci są tańsze — £7,5. Bywają dni bezpłatnego wejścia, a w trakcie posiedzenia nie ma wycieczek. Można tutaj trafić także w ramach pieszej wycieczki po Westminsterze

Najbliższe stacje metra: Westminster station – Jubilee Line. 

London Eye 

London Eye 

London Eye, czyli gigantyczny diabelski młyn na południowym brzegu Tamizy, oferuje spektakularne widoki z wysokości 135 metrów. Jest to jedna z najnowocześniejszych atrakcji miasta, która może pomieścić jednorazowo do 800 osób. 

» PRZECZYTAJ ARTYKUŁ - London Eye: jak się tam dostać bez kolejek

Jest otwarty codziennie od 11:00 do 18:00. Istnieje również specjalny harmonogram, na przykład latem w godzinach 10:00-20:30. Bilet można kupić online pod tym linkiem

Najbliższe stacje metra: Westminster station – Jubilee Line, District and Circle Lines, Embankment station – Northern Line, Jubilee line, Bakerloo line, District and Circle lines, Charing Cross station – Northern line, Bakerloo line. 

Buckingham Palace 

Buckingham Palace

Pałac Buckingham, rezydencja Jej Królewskiej Mości, jest otwarty dla publiczności tylko kilka tygodni w roku. Można poczuć się jak goście Królowej w 775-pokojowym pałacu, z rodzinnymi skarbami i eleganckimi meblami ozdobionymi obrazami Rembrandta i Canaletto, a także przejść się po kwitnącym ogrodzie pałacu. 

Tryb pracy: 20 lipca – 31 sierpnia (9:30-19:30, ostatnia wycieczka zaczyna się o 17:15) i 1 — 29 września (9:30-18:30, ostatnia wycieczka o 16:15). Bilet dla dorosłych kosztuje 25 funtów, dla dzieci 14 funtów, ale są zniżki dla studentów i emerytów oraz bilety rodzinne. Bilety można kupić wcześniej (np. tutaj)

Najbliższe stacje metra: Victoria station – Victoria line, District and Circle line, St. James Park station – District and Circle line, Hyde Park Corner station – Piccadilly line. 

Trafalgar Squere 

Trafalgar Square

Trafalgar Squere – krzyżują się tu 3 główne ulice Westminsteru. W centrum znajduje się kolumna admirała Nelsona, otoczona ogromnymi rzeźbami lwów i fontannami. Znajduje się tam również słynna London National Gallery, w której można bezpłatnie podziwiać dzieła Van Gogha i Pabla Picassa. 

Przejdź się po nim, albo dowiedz się więcej o jego historii na wycieczce, podczas której plac będzie tylko małą częścią zabawy. 

Najbliższe stacje metra: Charing Cross station – Northern line, Bakerloo line. 

Covent Garden 

Covent Garden

Covent Garden – Położony wokół dawnego targu owocowo-warzywnego, obszar ten stał się jedną z głównych atrakcji miasta i wypełniony jest zarówno małymi sklepikami rzemieślniczymi, jak i markowymi butikami wzdłuż wąskich, kamiennych uliczek. Zobacz Muzeum Transportu w Londynie lub Royal Opera House, znany jako Covent Garden. 

Najbliższe stacje metra: Covent Garden – Piccadilly line, Charing Cross station – Northern line, Bakerloo line. 

Covent Garden, Londyn: Wybierz hotel

Katedra Świętego Pawła 

Katedra Świętego Pawła

Katedra św. Pawła jest nie tylko symbolem duchowieństwa i rezydencji biskupa Londynu, ale także sklepieniem grobowym dla wielu znanych osób w Wielkiej Brytanii. 

Pamiętaj, że w niedziele katedra jest zamknięta dla turystów, a w inne dni jest otwarta w godzinach 8:30-16:30. Lepiej jest znać godziny otwarcia z wyprzedzeniem, godziny te czasami się zmieniają z powodu świąt kościelnych. Bilet wstępu można kupić z wyprzedzeniem pod tym linkiem, bez kolejek w kasie. 

Najbliższe stacje metra: St. Paul’s station – Central Line. 

Muzeum Brytyjskie 

Muzeum Brytyjskie

British Museum – główne historyczne i archeologiczne centrum Wielkiej Brytanii i jedno z największych muzeów na świecie. Jest bogaty nie tylko w eksponaty zebrane z całego świata, ale także w niesamowitą architekturę, z niezwykle pięknym szklanym sufitem i marmurowymi kolumnami. 

» PRZECZYTAJ ARTYKUŁ - 10 muzeów w Londynie, które warto odwiedzić

Wejście do muzeum jest bezpłatne, a godziny otwarcia to od 10:00 do 17:30; w piątki niektóre galerie są otwarte wieczorem. W dniach 24-26 grudnia i 1 stycznia jest zamknięte. Ze względu na różnorodność eksponatów lepiej jest chodzić po muzeum z przewodnikiem (ciekawa oferta tutaj). 

Najbliższe stacje metra: Tottenham Court Road station – Central Line, Northern Line, Holborn station – Central line. 

Camden Town 

Camden Town 

Chcielibyśmy uzupełnić listę o obszar odpowiedni dla tych, którzy są zmęczeni zabytkami i chcą zobaczyć drugą stronę Londynu. Camden Town stało się centrum dla liberalnej młodzieży, która preferuje muzykę rockową i skórzane kurtki, deskorolki i rowery, tatuaże i piercing. W Camden znajdziesz niezliczone stoiska dla turystów, butiki, jedzenie i oczywiście kluby rozrywkowe i puby. 

Najbliższe stacje metra: Camden Town station – northern line, Mornington Crescent station – Northern line. 

Camden Town, Londyn: Wybierz hotel

Resztę londyńskich zabytków można znaleźć w naszym specjalnym artykule.

Miłego odpoczynku! 

Dodaj komentarz

Restricted HTML

  • Dozwolone znaczniki HTML: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Adresy web oraz email zostaną automatycznie skonwertowane w odnośniki