Podróż do Berna: przewodnik od mieszkańców

,
Bern

Szwajcaria jest krajem o niesamowitym pięknie, czystości i wysokiej kulturze. Chociaż kraj ten oficjalnie nie ma stolicy, to może to być Berno, choćby dlatego, że zasiadam tam parlament szwajcarski. O niesamowitym Bernie rozmawialiśmy z Manuelą von Arx, kierownikiem ds. mediów i public relations w organizacji turystycznej „Bern Welcome”. Przeczytaj i zapamiętaj, dlaczego powinieneś jechać do Berna.

Treść ukryj

Co zobaczyć w Bernie?

Red.: Po jakie wyjątkowe przeżycia przyjeżdżają do waszego miasta turyści?

Prawdopodobnie nie jest to pierwsza rzecz, o której pomyślisz podczas wycieczki, ale kąpiel w Aare, rzece, na której stoi Berno, latem jest szczególnym przeżyciem. Gdy pogoda dopisuje, mieszkańcy Berna lubią odświeżyć się w Aare, pływać i bawić się nadmuchiwanymi łódkami.

Red.: Proszę wymienić kilka ciekawych głównych zabytków w Bernie?

Stare Miasto

Stare Miasto

Sercem Berna jest przepiękne Stare Miasto z sześciokilometrowymi arkadami (altanami), pod którymi można schronić się przed deszczem i słońcem podczas spaceru. Z trzech stron otacza go stroma, zakrzywiona rzeka o nazwie Aare.

Znajdują się tu wieże zegarowe Zytglogge i Käfigturm, renesansowe fontanny figuralne, katedra berneńska i dobrze zachowane fasady z piaskowca, które tworzą wizerunek miasta Berna, założonego w 1191 roku.

Góra Gurtenbahn

Na wysokości 858 m n.p.m., wśród zielonych łąk otwiera się zapierająca dech w piersiach panorama ośnieżonych szczytów górskich, lśniącej Aare i miasta Bern. Ta górska oaza z pasącymi się krowami jest kochana przez wszystkich: miłośników pieszych wędrówek, pikników, festiwali, a nawet zimowych kuligów. Zgiełk dnia codziennego zostaje tu natychmiast zapomniany.

Parlament i Plac Parlamentu

Parlament i Plac Parlamentu (Bundeshaus i Bundesplatz)

Bundeshaus w Bernie jest centrum szwajcarskiej demokracji. Kiedyś młode państwo szwajcarskie chciało zademonstrować swoją wiarę w siebie za pomocą 300-metrowego, monumentalnego budynku parlamentu. Teraz przestronny plac przed nim jest tętniącym życiem miejscem spotkań dla wszystkich mieszkańców miasta i jego gości.

Targi tygodniowe (wtorek rano i sobota rano)

Kupujący mogą cieszyć się niesamowitą przyjemnością zakupów w berneńskich pasażach, ale cotygodniowe targi są innym doświadczeniem. Odbywają się one we wtorki i soboty rano. Najświeższe przysmaki i pamiątki można znaleźć właśnie na tych targach.

Targi tygodniowe

Ogród Róż

Rozarium jest jednym z najpiękniejszych parków w Bernie. Oferuje on niepowtarzalny widok na dachy historycznego Starego Miasta, katedrę i zakole Aare. Magia wiosennych kwiatów wiśni, około 250 gatunków róż kwitnących latem, jasne kolory w miesiącach jesiennych i przytulna weranda z fondue w miejscowej restauracji zimą sprawiają, że wizyta w ogrodzie różanym jest czymś wyjątkowym o każdej porze roku.

Kiedy pojechać do Berna?

Kiedy pojechać do Berna

Red.: Kiedy jest najlepszy czas, żeby przyjechać? Jaką porę roku Pan rekomenduje?

Każda pora roku w Bernie ma swoje zalety. Jest szczególnie pięknie wiosną i latem (kwiecień/maj-sierpień). Miło jest chodzić i wędrować o tej porze. Zimą, podczas sezonu narciarskiego w Alpach, miasto jest również odwiedzane przez wielu turystów w drodze na stoki. Wszystko zależy od Państwa życzeń i celu podróży.

» Czytaj także10 najlepszych ośrodków narciarskich w Alpach Francuskich

Festiwal muzyczny Gurtenfestival

Red.: Jakie wydarzenia w Bernie może Pan polecić?

 • Festiwal muzyczny Gurtenfestival.

Ten duży festiwal muzyki współczesnej odbywa się corocznie w połowie lipca na górze Gurten.

 • Festiwal muzyki ulicznej „Buskers”.

Odbywający się co roku na początku sierpnia, przyciąga setki muzyków i aktorów na berneńskie Stare Miasto. Dziesiątki spektakli, w tym teatralnych i akrobatycznych, odbywają się w 25 miejscach.

 • Międzynarodowy Festiwal Jazzowy.

Dzięki festiwalowi w Bernie, miasto budzi się każdej wiosny z dźwiękiem wielu chrypliwych głosów i nutami saksofonowymi. Festiwal ten, trwający ponad dziesięć tygodni (od połowy marca do końca maja), jest jednym z najstarszych tego typu w Europie.

Czego spróbować w Bernie?

Czego spróbować w Bernie

Red.: Czy może Pani wymienić kilka kulinarnych atrakcji lokalnej kuchni? Czego koniecznie trzeba spróbować w Bernie?

 • Bärnerplatte. Jest to proste, ale bardzo wyraziste danie z suszonej fasoli, kapusty kiszonej, kiełbasy, boczku, szynki i żeberek.
 • Anke Züpfe. Bułki z ciasta drożdżowego pieczone według piętnastowiecznej receptury.
 • Rösti. To danie najbardziej przypomina naleśniki, które doskonale znacie, ale nadal jest klasycznym śniadaniem szwajcarskich chłopów.
 • Misie z migdałami to ciasteczka w kształcie symbolu miasta Berna, który zabawnie trzyma orzechy w łapach.
 • Czekolada. Można powiedzieć, że lokalna czekolada jest znana na całym świecie.

Czekolada

Red.: Jaki pyszny upominek można przywieźć z wycieczki?

1. Słodycze, które można łatwo ze sobą zabrać:

 • czekolada
 • ciastka w kształcie misiów
 • imbirowe pierniki
 • śmietankowe cukierki Nidletäfeli

2. Szwajcarskie sery są tak samo znane jak czekolada. Wybierz pakunek próżniowy i z łatwością przewieziesz go w bagażu.

3. Możemy też polecić imbirowy schnapps.

Mało znane miejsca w Bernie

Mało znane miejsca w Bernie

Red.: Jaką mało znaną atrakcję w Bernie turyści najczęściej pomijają, a warto spróbować?

Turystów może zainteresować zapoznanie się z różnorodnością lokalnych piw. Berno ma więcej browarów niż jakiekolwiek inne miasto w Szwajcarii – jest ich siedem. Wycieczka po fabrykach z degustacją jest jedną z najpopularniejszych w naszym „Bern Welcome”.

Red.: Jest w Bernie jakieś legendarne miejsce? Proszę o nim coś opowiedzieć.

Opowiem o dzielnicy Matte Treppen. Przez długi czas rzeka Aare była głównym szlakiem transportowym dla ludzi, zwierząt gospodarskich i towarów. Położony nad brzegiem Matte Treppen był centrum Gschäftlimacher (berneński termin oznaczający przedsiębiorców). Był to raczej obszar tarapatów, zamieszkały przez rzeźników, garbarzy, katów i przedstawicieli innych niezbyt czystych zawodów. Aby odróżnić się od klasy wyższej, mieszkańcy wprowadzili swój własny język, którego część jest używana do dziś: matten-berndeutsch — mieszanka języków: francuskiego, hebrajskiego, niemieckiego i innych.

Bern

Red.: Proszę nam opowiedzieć o miejscowej tradycji, która najlepiej opisuje Pana miasto/rejon?

Co roku, w czwarty poniedziałek listopada, w Bernie odbywa się tradycyjny festiwal folklorystyczny Zibelemärit (Jarmark Cebulowy). Rolnicy z okolic Berna przywożą do miasta ponad 50 ton cebuli i czosnku w postaci pięknych plecionek i sprzedają je zwiedzającym wcześnie rano.

Koniecznie spróbuj cebulowego ciasta z Berna. Być może jest to najlepsza rzecz, jaką można zrobić z tego prostego warzywa, do którego wszyscy berneńczycy mają wiele szacunku.

Red.: Gdzie można zrobić najładniejsze zdjęcie w Bernie?

Idealnym miejscem do zrobienia zdjęcia jest prawdopodobnie Rozarium (Rosengarten), z którego rozciąga się widok na Stare Miasto i Aare. Jest tam szczególnie pięknie o zachodzie słońca.

Praktyczne porady dla turystów

Bern centre

Red.: W jakiej części miasta poleciłby Pan zatrzymać się turystom i dlaczego?

Główną atrakcją Berna jest niewątpliwie wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO starówka z 6 km arkadami (Lauben), licznymi sklepami i studiami, a także starożytnymi budynkami, takimi jak katedra berneńska i wieże zegarowe. To właśnie w tym obszarze znajdziesz najlepsze zakwaterowanie (Możesz wybrać odpowiedni hotel pod tym linkiem. — przyp. red.) Do zwiedzania miasta nie potrzebujesz transportu, za to możesz cieszyć się jego kolorytem 24 godziny na dobę.

Bern: Wybierz hotel

Red.: Może ma Pan jakieś rady dla turystów, jak zaoszczędzić pieniądze w mieście? Chodzi o zbiorcze bilety lub specjalne akcje, mogą również być jakieś bezpłatne do odwiedzenia miejsca?

W Bernie można odkryć wiele za darmo! Oprócz ofert sezonowych, zawsze można skorzystać z:

 • Bezpłatnego transportu w przypadku pobytu w hotelu turystycznym w Bernie (pełna lista hoteli znajduje się tutaj). Transfery z lotniska, kolejki linowe Gurten i Marzilibahn oraz winda na taras główny są bezpłatne. Więcej informacji na temat oferty na stronie Bern Welcome.
 • Dystrybutorów wody;
 • Bezpłatnego zwiedzania budynku szwajcarskiego parlamentu.

Do tego jeszcze katedra Berneńska, Rozarium, Gurten, Zoo, Ogród Botaniczny, próby otwarte Teatru Berneńskiego i wiele innych. Pełna lista bezpłatnych rozrywek w Bernie znajduje się na stronie internetowej Bern Welcome.

Red.: Co jest w Bernie dla aktywności na świeżym powietrzu: piesze wycieczki, jaskinie, jazda na rowerze, inne zajęcia?

W okolicach Berna jest wiele możliwości do uprawiania turystyki pieszej i rowerowej. Zaledwie 30 minut spacerem od centrum Berna, nad brzegiem Aare można zrobić grilla. Dodatkowo można udać się do parku rowerowego Oberried i parku naturalnego Gantrisch na obrzeżach Berna. Nie wspominając o tym, że podróż w Alpy Szwajcarskie można rozpocząć właśnie w Bernie.

Dziękuję bardzo pani von Arx za tak interesujący wywiad!

Teraz wiecie, że Berno jest pięknym, historycznym miastem, gdzie można spędzić wspaniałe wakacje i przeżyć niezapomnianą przygodę.

Jak dojechać do Berna?

Jak dojechać do Berna

Berno ma własne lotnisko, ale łączy ono tylko miasto z Hiszpanią i Grecją, a także obsługuje prywatne loty. Więc jeśli nie masz własnego helikoptera, musisz dostać się do Berna drogą lądową.

Pociągiem do Berna

Pociąg z Genewy do Berna jedzie niecałe dwie godziny. Bilety na drugą klasę zaczynają się od 24 euro. Z Zurychu będzie szybciej. Bezpośredni pociąg jedzie tylko godzinę, bilety zaczynają się od 15 euro. Bilety można wybrać i kupić online na stronie RailEurope. Oczywiście, lepiej zrobić to z wyprzedzeniem. W szczycie sezonu, ceny mogą gwałtownie wzrosnąć.

Samochodem do Berna

Szwajcaria jest przecież niezwykle pięknym krajem, a jednocześnie dość kompaktowym. Od Zurychu do Berna jest tylko 120 km i można je łatwo pokonać samochodem. Wynajmij samochód odpowiedniej klasy pod tym linkiem i ciesz się swoją własną podróżą.

Miłej podróży do Berna!

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *