Wielka podróż samochodem po Francji

France

Paryż w jeden dzień nie jest w ogóle prawdziwą Francją. Usiądźmy do map, przewodników i zacznijmy planować wielką podróż samochodem lub, jak powiedzieliby Francuzi – Grand voyage. Nie zwracajmy uwagi na drobiazgi: tym razem proponujemy pokonać prawie 3 tysiące kilometrów w 18 dni, wędrując po miastach i wsiach pięknej Francji.

Jak zwykle zaczynamy od Paryża (zamawiamy samochód – przez link, i można go dostać bezpośrednio na lotnisku). Jeszcze trochę i poczujemy świeży wiatr z Normandii i Bretanii, w końcu zrozumiemy różnicę między Akwitanią a Oksytanią, ogrzejemy się w południowym słońcu Prowansji, zajrzymy do Doliny Loary i wrócimy do stolicy.

No więc w drogę!

1 dzień. Rouen

Rouen

Odległość Paryż – Rouen: 122 km

Czas w drodze: 2h 18 min

Płatne drogi: –

Punktem wyjścia naszego programu jest starożytny Rouen, historyczne centrum Normandii. A pierwszą rzeczą, która przyciąga turystów, jest gotycka katedra Ruan. Wiesz, ile razy Claude Monet ją malował? Trzydzieści obrazów przedstawiających katedrę pozostawił nam ten wielki impresjonista, a na każdym z nich namalował ją inaczej.

Miasto Rouen jest nieodłącznie związane z życiem i smutną śmiercią Jeanne D’Arc. Przyjdź na Stary Rynek, a zobaczysz nowoczesną katedrę św. Joannę d’Arc, miejsce jej egzekucji oraz Muzeum Dziewicy Orleańskiej. Dalej, na ulicy Rue Jeanne d’Arc, można odwiedzić jedyną zachowaną wieżę twierdzy Rue Jeanne d’Arc – podobno był to loch, w którym Joanna spędziła swoje ostatnie dni.

Rouen: Wybierz hotel

» Czytaj takżeCo zobaczyć w Normandii: miasta, które warto odwiedzić

2 dzień. Honfleur, Deauville

Honfleur

Odległość Rouen – Honfleur – Deauville: 93.3 km

Czas w drodze: 1h 31 min

Płatne drogi: –

Honfleur nazywany jest miastem artystów i żeglarzy. Wąskie domy Starego Portu, stojące z cienkim murem na skarpie, jakby zstąpiły z płócien impresjonistów. Maszty, żaglówki, białe łodzie odbijają się wraz z nimi w wodzie. Gdzieś tutaj na tej malowniczej panoramie kryje się drewniany kościół św. Katarzyny i najstarsza średniowieczna świątynia Saint-Etienne, obecnie muzeum morskie. Również w Honfleur można podziwiać pomnik zbieraczy omułek, a następnie zamówić w restauracji garnek prawdziwych małży.

Honfleur: Wybierz hotel

Kilka kilometrów na zachód, znajduje się również miasteczko wypoczynkowe Deauville. Pierwszym miejscem, do którego udają się turyści, jest drewniana promenada Promenade de Planches. Okazuje się, że gwiazdy z całego świata wciąż lubią po niej chodzić, a najlepszą dekoracją promenady są stragany do przebierania się z imionami gwiazd. Coco Chanel wprowadziła modę na stroje kąpielowe, opalanie się i nowe modele strojów kąpielowych ponad 100 lat temu. W związku z tym nasi współcześni postawili jej pomnik na plaży w Deauville.

Jeśli chcesz zarezerwować pokój hotelowy w pierwszej linii brzegowej, kliknij ten link.

Deauville: Wybierz hotel

3 dzień. Mont Saint-Michel, Saint-Malo

Mont Saint-Michel

Odległość Deauville – Mont Saint-Michel – Saint-Malo – Rennais: 300 km

Czas w drodze: 5h 10 min

Płatne drogi: € 1.90

Mont Saint-Michel to skalista wyspa w Normandii, zamieniona przez średniowiecznych mnichów w twierdzę. Każdego roku półtora miliona turystów stara się zobaczyć kamienną gromadę, która jest połączona z ziemią tylko wąskim pasem tamy. Szczególny napływ turystów ma miejsce dwa razy w miesiącu, kiedy w Europie występują największe przypływy. W takie dni morze dociera do ścian opactwa, a podczas przypływu można na własne oczy obserwować, jak szybko woda odsłania dno. Przez resztę czasu można wybrać się na zwiedzanie opactwa lub odwiedzić jedno z czterech muzeów.

» Czytaj takżeWszystko, co musisz wiedzieć o Mont Saint-Michel

Le Mont Saint Michel: Wybierz hotel

Saint-Malo

Jeszcze kilkadziesiąt kilometrów i dotrzemy do Bretanii, a raczej do Szmaragdowego Wybrzeża. Miasto Saint-Malo słynie z ogromnej plaży, która jest najbardziej odpowiednia dla lądowych jachtów. Nie można zignorować Starego Miasta, mimo że po bombardowaniach w 1944 r. zostało prawie całkowicie odrestaurowane. Przejdź się wzdłuż muru obronnego i zauważ solidne, wytrzymałe granitowe domy, do których należą Katedra Saint-Vincent i zamek Saint-Malo.

Saint Malo: Wybierz hotel

Przenocować można w Rennais. Aby zapoznać się z ciekawymi domami z muru pruskiego i wąskimi uliczkami, zatrzymaj się w okolicy centrum (tutaj możesz zarezerwować pokój hotelowy z parkingiem).

4 dzień. Nantes

Nantes

Odległość Rennais – Nantes – La Rochelle: 252 km

Czas w drodze: 3h 26 min

Płatne drogi: € 8.40

Nantes, położone przy ujściu Loary, zawsze było dużym i bogatym miastem. Zachowały się tu tak znaczące budowle jak Zamek Książąt Bretońskich, Kościół Niepokalanego Poczęcia i gotycka katedra Saint-Pierre-et-Saint-Paul. Po spacerze po centrum miasta należy udać się do Muzeum Jules Verne lub Muzeum Sztuk Pięknych i przespacerować się po Ogrodzie Botanicznym, jednym z najbardziej wyrafinowanych we Francji. I nie zapomnij o lokalnej kuchni: restauracje w Nantes świetnie nadają się na spróbowanie crêpe, słynnych francuskich naleśników wypełnionych farszem.

Jeśli już stęskniłeś się za morzem, wybierz się do La Rochelle, dużego portu na wybrzeżu Zatoki Biskajskiej. Cały Stary Port jest jednym wielkim średniowiecznym zabytkiem. Aby zobaczyć miasto od strony zatoki, można wybrać się na romantyczny rejs brzegowy (zarezerwować można tutaj) na katamaranie żaglowym.

Nantes: Wybierz hotel

5 – 6 dzień. Bordeaux, Saint-Émilion

Bordeaux

Odległość La Rochelle – Bordeaux – Saint-Émilion – Biarritz: 452 km

Czas w drodze: 5h 18 min

Płatne drogi: € 27.70

Bordeaux, stolica Akwitanii, jest dużym miastem i to wcale nie prowincjonalnym. Kompleksy ulic i placów zostały stworzone w XVIII wieku przez architektów królewskich i zadziwiają nienagannym połączeniem klasycznych form. A na Placu de la Bourse w naszych czasach umieszczono już największą fontannę lustrzaną we Francji, popularne miejsce dla turystów, mieszkańców i fotografów. Spacerując po mieście, nie zapomnij przejść mostu Pont du Pierre, odwiedzić gotycką katedrę Saint-André lub Muzeum Akwitanii. I upewnij się, że spróbujesz słynnego wina Bordeaux na degustacji w Muzeum „Miasto wina”!

Po degustacji nie będziesz mógł już nigdzie pojechać, więc zarezerwuj hotel w Bordeaux z wyprzedzeniem.

Bordeaux: Wybierz hotel

Saint-Émilion

Program na drugi dzień w okolicach Bordeaux powinien być zaplanowany zgodnie z waszym osobistym gustem. Może zechcesz odwiedzić małą francuską pustynię – la Dune du Pilat. Lub wybierz się do regionu Saint-Emilion, aby poznać historię i tradycje winiarstwa w rodzinnych winiarniach. Można też zahaczyć o Biarritz, stolicę francuskiego surfingu i romantyczne miasto Kraju Basków.

Saint-Émilion: Wybierz hotel

7 – 8 dzień. Tuluza

Tuluza

Odległość Biarritz – Tuluza: 291 km

Czas w drodze: 4h 51 min

Płatne drogi: € 3.80

Stolica Oksytanii zawsze miała wielkie znaczenie jako centrum religii, edukacji i kultury. Ludzie z Tuluzy wymyślili nawet motto dla siebie: „Wszystkiego więcej dla Tuluzy”. Znajduje się tam tylko katedra Saint-Etienne, bujne fasady wielopiętrowych domów handlowych i Nowy Most nad Garonną, który jest właściwie najstarszym zachowanym. Tuluza jest również często nazywana różowym miastem, ponieważ jej historyczny rozwój tworzą głównie budynki z różowej cegły. Jest nawet cały plac otoczony domami z różowej cegły: to tutaj pod jednym dachem stoi Capitol – gmina, teatr i orkiestra.

Oprócz spacerów po mieście, można odwiedzić Muzeum Augustynów (Musée des Augustins), spróbować fioletowego likieru lub odwiedzić Bazacle, elektrownię wodną o wielowiekowej historii. Tutaj znajdziesz 10 pomysłów na wakacje w Tuluzie, a wraz z kartą miejską Tuluzy nie będziesz myśleć o płaceniu za muzea i transport publiczny.

Tuluza: Wybierz hotel

9 dzień. Montpellier

Montpellier

Odległość Tuluza – Montpellier: 239 km

Czas w drodze: 4h 26 min

Płatne drogi: € 5.60

Montpellier to główne miasto w starożytnym regionie Langwedocja-Roussillon, pachnące morzem, lawendą, aromatycznymi ziołami i przyprawami. Lekkie mury miejskich budynków zdają się być oświetlone przez słońce, a nawet katedra św. Piotra ma delikatny piaskowy odcień.

Plac Komedii, z pompatyczną operą i fontanną Trzech Gracji, jest ulubionym placem mieszczan i turystów, natomiast główną promenadą Montpellier jest Promenada Peyrou: dokładniej mówiąc, nazywana jest tarasowym parkiem z przytulnymi alejkami i Łukiem Triumfalnym. Rzut kamieniem od promenady jest najstarszy ogród botaniczny we Francji. Jeśli trochę od niego odejdziesz już będziesz otoczony starożytnymi, klimatycznymi uliczkami dzielnicy Aragonii. Zakwaterowanie z parkingiem w samym sercu Starego Miasta można zarezerwować pod tym linkiem.

Montpellier: Wybierz hotel

10-11 dzień. Prowansja

Prowansja

Odległość Montpellier – Nîmes – Arles: 99,7 km

Czas w drodze: 1h 38 min

Płatne drogi: € 3.10

Odwróćmy jeszcze jedną stronę na naszej trasie, a na granicy między Oksytanią a Prowansją spotkamy się z Nim. Jest to małe miasteczko, któremu udało się najlepiej zachować dziedzictwo Galii Rzymskiej. Posiada doskonale zachowaną starożytną świątynię, Maison Carré, Łuk Cesarza Augusta i starożytną rzymską arenę, jak Koloseum na dwóch poziomach. A kilkadziesiąt kilometrów od Nîmes znajduje się najwyższy akwedukt na świecie – Pont-du-Gard.

Następny na drodze jest jasne i kwitnące Arles, przeciwieństwo do Nîmes. Przypomina raczej lśniące obrazy Van Gogha, który spędził tu najbardziej produktywny okres swojego życia. Kuchnia w Arles jest również słoneczna i prawdziwe prowansalska: ślimaki z sosem aioli, duszone mięso w glinianym garnku i chrupiący chleb z dziurkami pod nazwą fugas.

» Czytaj także10 dań, których warto spróbować w Prowansji

Miejscowości te są bardzo dobrze położone, a w drodze z Nîmes do Arles można również odwiedzić Camargue, regionalny park przyrodniczy na podmokłych nizinach u ujścia Rodanu. Nie brzmi to zbyt romantycznie, ale tylko tutaj można spotkać czarne byki, śnieżnobiałe konie i różowe flamingi jednocześnie, obserwować tysiące ptaków z pokładów obserwacyjnych i zobaczyć jak ryż rośnie w południowej Francji. A jeśli boisz się zgubić, zarezerwuj 4-godzinne safari w rezerwacie tutaj.

Arles: Wybierz hotel

12 dzień. Marsylia

Marsylia

Odległość Arles – Marsylia: 86,9 km

Czas w drodze: 1h 09 min

Płatne drogi: –

Śródziemnomorska Marsylia jest głównym miastem Prowansji. Złap kilka wskazówek, jak spędzić dzień w Marsylii, aby maksymalne wykorzystać czas i możliwości.

  • Przespaceruj się wzdłuż nabrzeża Starego Portu i po ulicy Canébière, dosłownie wpadającej do morza.
  • Wędruj po dzielnicy Starego Miasta Le Panier, doceniaj kreatywne graffiti i kup naturalne marsylskie mydło w sklepie.
  • Nie zapomnij o zabytkach architektonicznych takich jak romańsko-bizantyjska świątynia Notre Dame de la Garde, latarnia morska Palais Palais du Faro oraz Forty Saint Jean i Saint Nicolas.
  • Koniecznie spróbuj bouillabaisse, dania wieńczącego marsylskie rybołówstwo, w jednej z lokalnych restauracji.
  • I nie żałujcie czasu, wybierzcie się do calanques – wąskich zatoczek z niesamowitą turkusową wodą (możecie wybrać się tam na katamaranie, zamówić wycieczkę można tutaj).

Dzień może okazać się zbyt krótki bez odpowiedniego przygotowania. Zapoznaj się z naszym specjalnym artykułem o Marsylii, a zdążysz zrobić wszystko.

» Czytaj także10 pomysłów co robić w Marsylii

Marsylia: Wybierz hotel

13 dzień. Awinion

Awinion

Odległość Marsylia – Awinion: 96.5 km

Czas w drodze: 1h 13 min

Płatne drogi: € 5.50

Mały Awinion pozostawił wielki ślad w historii Francji, przede wszystkim dlatego, że w XIV wieku był rezydencją papieża, było to taki mały Watykan w centrum miasta. Obecnie w okazałym Pałacu Papieskim otwarto muzeum narodowe. Każdego lata w Awinionie odbywa się festiwal sztuki teatralnej. Na dziedzińcu Pałacu Papieskiego zainstalowano rusztowania do spektakli, a odbywają się one tuż pod gołym niebem.

Spacerując po mieście, warto zwrócić uwagę na katedrę w Awinionie, bajkową karuzelę na placu i malowane panie z panami obserwującymi nas z kłamliwych-okien. A najbardziej romantyczną atrakcją w Awinionie, której poświęcona została nawet pieśń, jest Most Saint-Bénézet. Miał on kiedyś 22 przęsła łukowe, z czego przetrwały tylko 4. Polecamy wędrówki po historycznym mieście Awinion w towarzystwie anglojęzycznego przewodnika (zamów wycieczkę – tutaj).

Awinion: Wybierz hotel

14 – 15 dzień. Lyon

Lyon

Odległość Awinion – Lyon: 230 km

Czas w drodze: 2h 18 min

Płatne drogi: € 19.80

Lyon jest bardzo dobrze prosperującym miastem i zajmuje trzecie miejsce we Francji pod względem liczby ludności. Miłośnikom architektury spodoba się to szczególnie, ponieważ w Lyonie można znaleźć zabytki wszystkich czasów, począwszy od okresu gallo-rzymskiego. Niedaleko od rzymskiego amfiteatru znajduje się gotycka katedra św. Jana oraz kwartały Starego Miasta, które zachowały dla nas renesansową architekturę.

» Czytaj takżeW jakiej dzielnicy Lyonu najlepiej zatrzymać się?

Bogactwo miejskiego krajobrazu składa się z niekończących się schodów, wjazdów i zjazdów, ciemnych korytarzy i dziedzińców. Szerokie aleje, przestronne wały i place harmonijnie ze sobą współgrają. Na jednym z takich placów, wspaniałym Place de Terreaux, znajduje się przepiękny ratusz w Lyonie, Palais Saint-Pierre, w którym mieści się Muzeum Sztuk Pięknych, oraz Fontanna Bartholdiego, uosabiająca cztery główne rzeki Francji. Szczegółowy opis zabytków Lyonu przygotowaliśmy w osobnym artykule.

Lyon nazywany jest również królem kuchni francuskiej, a w 2 dni będziecie mieli okazję zjeść posiłek w różnych miejscach miasta. I nie zapomnij zarezerwować z wyprzedzeniem hotelu w Lyonie, pokoje są zazwyczaj zajęte.

Lyon: Wybierz hotel

16 dzień. Dijon

Dijon

Odległość Lyon – Dijon: 196 km

Czas w drodze: 2h 00 min

Płatne drogi: € 15.80

Dijon, stolica Księstwa Burgundii, wielu kojarzy z musztardą. Rzeczywiście, przez kilka stuleci z rzędu, tylko Dijon miał prawo produkować musztardę według tajnej receptury i do dziś to miasto ma status światowej „stolicy musztardy”. Jeden z warsztatów produkcji musztardy Dijon otworzył nawet muzeum, w którym można zapoznać się z technologią i kupić sobie słoik.

Stare centrum miasta z domami z muru pruskiego w wąskich uliczkach jest dobrze zachowane. Główne zabytki Dijon to Pałac Książąt Burgundii z Wieżą Filipa Dobrego, Katedra Dijon oraz Kościół Notre Dame z fantazyjną fasadą w stylu włoskim. Nieznany mistrz wyrzeźbił na jednej z zewnętrznych ścian świątyni kamienną sowę, która stała się symbolem miasta. Mieszkańcy tak bardzo ją pokochali, że oznaczyli zabytki, na które warto zwrócić szczególną uwagę, wizerunkiem sowy.

Dijon: Wybierz hotel

17 dzień. Orlean

Orlean

Odległość Dijon – Orlean: 301 km

Czas w drodze: 4h 23 min

Płatne drogi: € 6.00

Orlean jest stolicą Doliny Loary, dawnej twierdzy królewskiej. Ludowe pogłoski łączą nazwę miasta z imieniem Joanny d’Arc, która rozpoczęła swoją zwycięską podróż w Orleanie, a dzień zniesienia brytyjskiego oblężenia nadal jest obchodzony właśnie tutaj. Nic więc dziwnego, że można tu znaleźć pomnik Joanny, jej dom, ulicę i muzeum.

Ważnymi zabytkami są również gotycka katedra Sainte-Croix, stworzona na wzór i podobieństwo Notre Dame w Paryżu, oraz dawny ratusz, lepiej znany jako dwór Groslo. W starych hotelach Cabu i Créneaux mieści się obecnie Muzeum Sztuk Pięknych oraz Muzeum Historyczno-Archeologiczne. Na pewno przyda się także pokój hotelowy, który można wybrać pod tym linkiem.

Orléans: Wybierz hotel

18 dzień. Powrót do Paryża

Powrót do Paryża

Odległość Orlean – Paryż: 120 km

Czas w drodze: 2h 10 min

Płatne drogi: –

Nasza podróż kończy się tam, gdzie się zaczęła, w Paryżu, ale to już inna historia. Prawdopodobnie regularnie czytasz nowe artykuły na naszej stronie internetowej, więc możesz powiedzieć, że znasz Paryż jak własną kieszeń. I nie zapominajcie, że podróż będzie łatwiejsza i przyjemniejsza dzięki naszym audio-przewodnikom po najbardziej topowych trasach stolicy Francji!

Miłej podróży we Francji!

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *