Lejda: zabytki i atrakcje

,
Lejda: zabytki i atrakcje

Miasta w Holandii byłyby takie same, gdyby w każdym z nich nie czaiły się wyjątkowe atrakcje. Lejda nie jest wyjątkiem. W tym artykule podpowiemy wam, co trzeba zobaczyć w Lejdzie, czego spróbować z lokalnej kuchni oraz jak zapewnić rozrywkę sobie i dzieciom. Zaczynamy!

» Czytaj takżeLejda w Holandii: kiedy jechać i jak się tam dostać?

Najważniejsze zabytki w Lejdzie

Twierdza Burcht van Leiden

Twierdza Burcht van Leiden

Jest to najstarszy zamek w Holandii. Powstał w XII wieku poprzez budowę sztucznego wzgórza. Jednak dość szybko fort na wzgórzu został otoczony przez domy u jego podnóża i stracił swój obronny cel. Nie został jednak rozebrany na materiały budowlane (jak to miało miejsce w przypadku pobliskiej wieży strażniczej), a nadal czuwa nad miastem ze swoim pięknem i romantyzmem. Koniecznie odwiedźcie wzgórze, by podziwiać stary budynek i widok na Lejdę. Ta atrakcja jest bezpłatna.

Kanał Rapenburg

Jeśli spojrzeć na Lejdę z góry, można prześledzić etapy rozwoju miasta poprzez kanały obronne. Każdy pas wodny był najpierw fosą. W XVII wieku Rapenburg był już centrum miasta. Na jego brzegach swoje domy budowali książęta i księżniczki, profesorowie uniwersytetów i zamożni kupcy. Znajdują się tu również muzea Lejdy i ogród botaniczny. Spacer wzdłuż Rapenburga jest obowiązkowym punktem programu.

Kanał Rapenburg

Dom, w którym urodził się Rembrandt

Spokojnie można powiedzieć, że najsłynniejszym rodakiem Lejdy jest Rembrandt van Rijn. Choć towarzystwa na tej liście dotrzymują mu także król Holandii i Armin Van Buuren. W mieście jest wiele miejsc i instytucji, które noszą imię artysty: pomniki, ulica, most, plac, kawiarnia, hotel, przystań. Ale dom, w którym się urodził, stoi przy Langebrug 89. Choć dom stoi od XVII wieku, są powody, by sądzić, że powstał już na miejscu tego właśnie domu rodziny van Rijn. Jednak jest na nim pamiątkowa tablica. W środku znajduje się mały sklepik z pamiątkami oraz wyświetlany jest 7-minutowy film o artyście.

Zarezerwuj hotele w tej dzielnicy tutaj

Stara przystań Kort Galgewater

Stara przystań Kort Galgewater

Na jednym z nabrzeży Lejdy można zobaczyć jednocześnie dziewięć starych statków mieszkalnych. Wszystkie zostały zbudowane przed 1940 rokiem, a mimo to nadal utrzymują się na powierzchni dzięki staraniom i trosce ich mieszkańców. Ta holenderska tradycja jest kontynuowana przez zamożnych i świadomych swojej kultury mieszkańców miasta. Z trudem można wejść do ich domów, ale widok na Ren jest spektakularny.

Bramy miejskie

Niedaleko od starego portu znajduje się stara brama miejska Morspoort. Zostały one zbudowane w 1669 roku. W sumie było osiem bram, ale zachowały się tylko dwie. Druga znajduje się po drugiej stronie miasta i jest o dwa lata starsza od pierwszej. Straciwszy swoje walory obronne, Brama Morspoort przez długi czas służyła jako więzienie. Teraz są tylko pięknym zabytkiem, a w drugiej bramie działa restauracja rybna.

Bramy miejskie

Park Van der Werf

Historia tego parku jest niezwykła. Zbudowano go w miejscu zwolnionym przez dość zwyczajny jak na tamte czasy (1807) wybuch na statku z ładunkiem prochu. W wyniku zaniedbania zniszczonych zostało kilka okolicznych domów, a wiele osób zostało zabitych i rannych. Na ich pamiątkę założono park i postawiono kamienny pomnik.

Kolejnym pomnikiem, który znajdziemy w parku jest pomnik Pietera van der Werfa, burmistrza Lejdy w czasie walki o niepodległość od hiszpańskich kolonizatorów. Był gotów nakarmić lud własnym ciałem, byle tylko nie dopuścić do poddania się miasta, a ostatecznie zwycięstwo przypadło Lejdejczykom.

Obecnie jest to bardzo przytulne miejsce piknikowe z widokiem na kanał.

» Czytaj takżeJak samemu dostać się do Parku Keukenhof z Amsterdamu?

Most Koornbrug

Most Koornbrug

Kukurydziany — tak tłumaczy się nazwa tego mostu. W dawnych czasach tuż przy nim był targ zbożowy. Specjalnie dobudowano do niego dach, aby towar nie zamókł podczas deszczu. W sumie jest to dość standardowa historia w Holandii. Stary most jest uznany za zabytek narodowy.

Homunculus loxodontus

Homunculus loxodontus

Najmłodszym i najczęściej fotografowanym zabytkiem Lejdy jest słynna nowoczesna rzeźba Homunculus loxodontus. Holenderska artystka Margrit van Brevoort wyrzeźbiła swoją postać w 2016 roku i została ona zainstalowana w Leiden Medical Centre wraz z innymi rzeźbami. Rok później zdjęcia Homunculus loxodontus stały się niesamowicie popularne w internecie. Jeśli też nie lubisz czekać i kochasz internetowe memy, udaj się na Albinusdreef 2 na zdjęcie z gwiazdą. Rzeźba może znajdować się przed lub wewnątrz budynku. Często jest przenoszona lub wysyłana na wystawy.

Gdzie zjeść w Lejdzie?

Gdzie zjeść w Lejdzie?

W Lejdzie, podobnie jak w innych nadmorskich miastach, zawsze można znaleźć szeroki wybór ryb i owoców morza. Najświeższe i najlepsze śledzie w mieście można dostać w sklepie rybnym Vishandel Atlantic przy: Levendaal 118. Sklep jest czynny od 9:00 do 19:30.

Najlepszą restauracją rybną w Leiden jest Visbrasserie De Poort, mieszcząca się w dawnej bramie miejskiej Zijlpoort. Restauracja ma piękny widok na rzekę, a w ładny dzień można usiąść na tarasie przy wodzie. Kolacja dla jednej osoby kosztuje od 20 euro bez napojów. Restauracja jest otwarta od 11:00 do ostatniego klienta, siedem dni w tygodniu.

Ulubionym miejscem wśród studentów i pracowników jest Café De Keyzer na Kaiserstraat 2-4, zaledwie kilka kroków od uniwersytetu. Studenci i pracownicy spotykają się tutaj po ciężkim dniu, aby zrelaksować się przy kuflu piwa lub wina i spotkać się w przytulnej atmosferze.

Równie ciekawym miejscem z ogromnym wyborem piw jest Lemmy’s Beer and Whiskycafé przy Morsstraat 24. W ofercie znajduje się dziewięćdziesiąt piw butelkowych, dziesięć piw beczkowych i pięćdziesiąt whisky. Cena za małą szklankę piwa zaczyna się od 3 euro. Trudno będzie się powstrzymać!

» Czytaj takżeNajlepsze bary w Amsterdamie

Atrakcje w Lejdzie

Atrakcje w Lejdzie

W Lejdzie znajduje się kilka muzeów, ale żadne z nich nie ma znaczenia międzynarodowego. Jeśli nie wyobrażasz sobie wakacji bez spaceru po miejscach kultury, sprawdź Kościół Pieterskerkśw. Piotra (XIV w.), Państwowe Muzeum Antyków i Ogród Botaniczny (założony w 1590 r.).

Lepiej jednak spędzić więcej czasu w wąskich, malowniczych uliczkach i kanałach. Czas na przejażdżkę rowerową po Lejdzie. Zarezerwuj rejs łodzią pod tym linkiem i zmień swoje spojrzenie na holenderską architekturę. Można też wynająć łódź, do sterowania sześcioosobowej nie jest wymagany certyfikat. Holendrzy dbają o bezpieczeństwo dzieci na wodzie, dlatego zawsze będą pytać, czy dziecko ma certyfikat potwierdzający pomyślne przejście testu pływackiego. Jeśli nie, dziecko zostanie poproszone o założenie kamizelki ratunkowej.

Legendarny park tulipanów,  Keukenhof,  znajduje się około 25 minut od Lejdy w mieście Lisse. Można tam dojechać autobusem, rowerem lub samochodem, albo zarezerwować wycieczkę z dowozem. Nie zapominajmy jednak, że Keukenhof jest otwarty tylko przez dwa miesiące w roku, wiosną, kiedy kwitną cebulki.

 

Oprócz Lejdy w Holandii jest wiele innych ciekawych miast do odwiedzenia — Haga, Utrecht, Eindhoven, Rotterdam.

Szczęśliwej drogi!

 

» Czytaj takżeWycieczki samochodem do Holandii na własną rękę

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *