» Europa » Francja » Paryż » 19 okręg Paryża: gdzie się zatrzymać, co zobaczyć, mapa

Dziewiętnasty okręg znajduje się w północno-wschodniej części miasta. Dzisiejszy 19. okręg jest regionem kontrastów, gdzie nowoczesne budynki ścierają się z budynkami z początku XIX wieku, a betonowe ściany spotykają się z pasami zieleni wzdłuż kanałów Saint Martin, Saint-Denis i Ourcq. Z naszego artykułu dowiecie się, czy warto zatrzymać się w 19. okręgu, jakie ciekawe rzeczy można znaleźć w tym rejonie Paryża i gdzie dobrze zjeść. Najbardziej polecaną atrakcją w 19. okręgu jest rejs po kanale Saint-Martin z przejściem przez śluzy i podziemną część kanału. Zarezerwuj rejs pod tym linkiem

» CZYTAJ TAKŻEDZIELNICE PARYŻA — W KTÓRYCH WARTO SIĘ ZATRZYMAĆ?

Czym charakteryzuje się 19. okręg Paryża?

19. arrondissement stolicy Francji silnie kontrastuje z centrum miasta: jest tu wiele nowoczesnych budynków, jeszcze więcej betonowych konstrukcji z lat 70-80 XX wieku, często spotyka się domy z ceglanymi ścianami bez wykończenia, co wcale nie jest typowe dla Paryża.

A 19. Okręg może pochwalić się dwoma ogromnymi parkami i kilkoma kanałami wyłożonymi zielenią, co czyni go jednym z najbardziej zielonych obszarów w Paryżu. 

Czy warto zatrzymać się w 19. okręgu Paryża?

19. okręg był kiedyś bardzo ubogą dzielnicą Paryża, dziś jest to dość bezpieczna dzielnica miasta, ale należy unikać pewnych obszarów: nie zaleca się hoteli w okolicach Dworca Wschodniego i na ulicach przylegających do 20. okręgu.

Ze względu na odległość od centrum miasta, hotele w 19. okręgu są raczej tanie. W jednym z najdroższych obiektów, Holiday Inn Express Paris-Canal De La Villette, zbudowanym w kształcie statku, standardowy pokój dwuosobowy kosztuje 150 euro za noc. Hotele w pobliżu parków będą droższe niż te w dzielnicach mieszkalnych. Te ostatnie są tańsze nie tylko ze względu na niższe ceny pokoi, ale także z powodu wielu niedrogich kawiarni w okolicy.

Lista najlepszych hoteli w 19. okręgu znajduje się pod tym linkiem

19. okręg: Wybierz hotel

Główne atrakcje i zabytki 19. okręgu Paryża

Parc de La Villette – to największy paryski park i chyba też najciekawszy w mieście. Przy ciepłej pogodzie bez problemu można spędzić tu cały dzień. Czego tylko nie ma w tym parku:

 • Ogrody tematyczne, w których często odbywają się nietypowe sesje zdjęciowe na instagrama
 • Ogromne zjeżdżalnie dla dzieci i dorosłych
 • Karuzele dla dzieci, atrakcje
 • Restauracje
 • Teatry
 • Filharmonia
 • Muzeum Muzyki, w którym można zobaczyć instrumenty Chopina i Franka Zappy.
 • Wały kanału
 • Miasteczko Nauki i Przemysłu (Cité des sciences et de l’industrie). Ten wyjątkowy kompleks muzealny obejmuje prawdziwą łódź podwodną, sferyczne kino IMAX Dome La Géode oraz Miasteczko Nauki i Przemysłu (Musée de la Cité des sciences et de l’industrie) z wieloma interaktywnymi eksponatami.

Park Butte Chaumont (parc des Buttes-Chaumont) – jest jednym z najwspanialszych dzieł barona Haussmanna i jest trzecim co do wielkości parkiem Paryża. W Buttes-Chaumont jest mnóstwo zieleni, duże jezioro, jaskinia ze stalaktytami i wodospadem (który jednak nie działa zimą), wiszące mosty i piękna altana na szczycie najwyższego wzgórza parku z widokiem na 18. dzielnicę Paryża.

Jeśli będziesz w Paryżu między majem a początkiem października, odwiedź ten park. Spacerując po nim zapomnisz, że jesteś w zabieganym mieście.

W 19. okręgu można zobaczyć ostatni most zwodzony w Paryżu. Nazywa się Pont Crimée, co oznacza ‘Most Krymski’ i został zbudowany w 1885 roku. Most starej konstrukcji można znaleźć w pobliżu stacji metra Crimée, przy ulicy o tej samej nazwie.

Co robić w 19. okręgu?

Wybierz się na małą wycieczkę tramwajem. Wsiądź w tramwaj 3b na Porte de la Chapelle i wysiądź na Porte des Lilas. Przejedziesz się po obrzeżach dzielnicy, podziwiając kanały, przez które przejedziesz mostami i będąc pod wrażeniem wielkości Parc de la Villette. Aby dostać się do samego parku, można wysiąść z tramwaju na przystanku Porte de Pantin.

» CZYTAJ TAKŻE10 POMYSŁÓW NA RZECZY, KTÓRE ZROBISZ TYLKO W PARYŻU

Po dotarciu do Parc des Buttes Chaumont można przejść do ciekawej dzielnicy w pobliżu – La Mouzaïa. Zobaczysz urocze domki w wąskich uliczkach, przez które nie może przejechać żaden samochód. Jak do tego doszło? Na tym terenie były kiedyś kopalnie, a gleba nie jest w stanie utrzymać masywnych budynków.

Gdzie zjeść w 19. okręgu Paryża?

Przewodnik Michelin poleca Quedubon Bistro, oddalone rzut beretem od Parc des Buttes Chaumont. O dziwo, ceny są tam całkiem przystępne. A obecny szef kuchni pracował kiedyś w samym Tour d’Argent. Zdecydowanie warto odwiedzić to miejsce! Adres: 22 rue du Plateau.

Kolejna restauracja, którą polecamy to L’Heure Bleue (57 rue Arthur Rozier), która ma bardzo przyjemne wnętrze i tradycyjne francuskie dania. Średni rachunek za 1 osobę to 20 euro bez wina.

La Petite Halle (211 av. Jean Jaurès) – restauracja z tarasem w Parc de la Villette. Można tu zjeść pizzę i makarony od 11 do 16 euro.

Dla miłośników egzotyki 19. Okręg jest pełen małych kawiarenek z całego świata:

 • Baladi (105 Rue de Meaux) – to restauracja libańska. Średni rachunek na osobę wynosi 20 euro.
 • Nouveau Kim (3 Rue de Mouzaïa) – to restauracja wietnamska. Średni rachunek na osobę wynosi 20 euro.
 • Les Saveurs D’alberto (10 rue Adolphe Mille) – to kameruńska restauracja (Afryka) z prostymi, ale smacznymi daniami. Tutaj można zjeść szybko i pysznie. Średni rachunek na osobę wynosi 18 euro.

Życzymy miłego spaceru po Paryżu!

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *