» Europa » Luksemburg » Zabytki Luksemburga: co warto zobaczyć?

Pomimo skromnych rozmiarów miasta, Luksemburg ma wiele zabytków, pomników architektury i muzeów wartych odwiedzenia. Oczywiście nie sposób opowiedzieć o nich wszystkich w jednym artykule, opiszemy tylko te najważniejsze.

Aby zobaczyć główne atrakcje Luksemburga w ciągu kilku godzin, warto skorzystać z autobusu wycieczkowego z różnymi przystankami, bilet można zarezerwować pod tym linkiem.

Ze względu na naturalny krajobraz stolica znajduje się na kilku poziomach, dlatego zwykle dzieli się ją na górne i dolne miasto. Kazamaty łączą części miasta podziemnymi tunelami w jeden system. W górnej części znajduje się centrum miasta z licznymi tarasami widokowymi. Dolne miasto położone jest w dolinie wzdłuż rzek Alzette i Petrusse.

» CZYTAJ TAKŻELuksemburg w 1 dzień: co zobaczyć?

Ratusz

Ratusz został zbudowany w latach 1830-1838 w stylu neoklasycystycznym. Do 1795 roku w tym miejscu znajdował się klasztor franciszkanów, ale wraz z przybyciem Napoleona zdecydowano, że ratusz jest najważniejszy. Ponieważ kraj był wówczas w stanie wojny, ratusz został oficjalnie otwarty dopiero sześć lat później przez Wilhelma II, króla Holandii i wielkiego księcia Luksemburga. Obecnie mieści się w nim biuro turystyczne.

Adres: Place Guillaume, 42 – Place Guillaume II, 42

Pałac Wielkich Książąt

Pałac Wielkich Książąt był budowany i rozbudowywany przez dwieście lat. Budowa rozpoczęła się w 1572 roku, a budynek został zbudowany w stylu renesansowym z wieloma płaskorzeźbami. Obecnie jest to oficjalna rezydencja książąt, w której przyjmowane są różne delegacje. Od 1995 roku pałac otworzył swoje podwoje dla zwiedzających. Do środka można wejść w grupie od 13 lipca do 6 września. Zwiedzanie trwa 45 minut. Na taką wycieczkę można zapisać się w biurze turystycznym.

Adres: Rue du marche-aux-Herbes, 15

Katedra Notre Dame

Katedra Notre Dame została zbudowana w 1613 roku i pierwotnie była kolegiatą jezuitów. Kościół był kilkakrotnie przemianowywany i dopiero w 1870 roku otrzymał swoją obecną nazwę. W pierwszej połowie XX wieku do budynku dobudowano pomieszczenie, w którym obecnie mieści się chór i transept. W katedrze znajduje się krypta, w której pochowani są członkowie rodziny książęcej, a także nagrobek hrabiego Jana Luksemburskiego, króla Czech. We wnętrzu katedry znajduje się także Figura Matki Boskiej, którą uważa się za cudotwórczą i co roku kłania się przed nią wielu pielgrzymów.

Adres: Place de Clairefontaine, 4

Platforma widokowa

Corniche jest powszechnie nazywany «balkonem Europy»‎. Jest to punkt widokowy znajdujący się na cytadeli, z widokiem na dolne miasto i kazamaty Bock.

Adres: Chemin de la Corniche

Kazamaty Bock

Kazamaty Bock to rozległa sieć podziemnych korytarzy sztucznie wyciętych w skałach Bock. Pierwsze kazamaty pojawiły się w 1644 roku i z czasem tylko się rozrastały, osiągając głębokość czterdziestu metrów i rozciągając się na 23 kilometry. Ich głównym zadaniem było strzeżenie i ochrona miasta przed wrogami. W XIX wieku część z nich została rozebrana wraz z murami miejskimi, choć nawet pozostałe 17 kilometrów to więcej niż wystarczająco na romantyczne spacery. W 1933 roku zostały otwarte dla odwiedzających, podczas II wojny światowej kazamaty były używane jako schron, a od 1994 roku ten wyjątkowy zabytek Luksemburga znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Adres: Montee de Clausen, 10

Godziny otwarcia: od 1 marca do 31 października od 10.00 do 17.00

Opłata za wstęp dla dorosłych wynosi 3 euro, dla dzieci poniżej 12 roku życia 2,50 euro

Muzeum Historyczne

Muzeum Historyczne mieści się w czterech budynkach z XVII-XIX wieku. Jego ekspozycja opowiada o historii i rozwoju księstwa i stolicy i jest podzielona na dwie części – architekturę i życie codzienne (na niższych piętrach) oraz wystawy czasowe (na wyższych piętrach).

Adres: rue du Saint-Esprit, 14

Godziny otwarcia: wtorek niedziela od 10.00 do 18.00, czwartek do 20.00

Opłata za wstęp: dorośli 5 euro; poniżej 21 roku życia i studenci do 26 roku życia z legitymacją studencką wstęp wolny

Kościół Świętego Michała

Kościół św. Michała jest najstarszą świątynią w mieście, zbudowaną przez hrabiego Zygfryda w 987 roku. Na przestrzeni wieków był niszczony, a następnie ponownie odbudowywany. Ostatnie zmiany wprowadzono pod koniec XVII wieku.

Adres: Rue Sigefroi, 12

Mosty Luksemburga

Najbardziej znanym na całym świecie zabytkiem miasta jest Most Adolfa (Pont Adolphe). Został zbudowany w 1903 roku i jest największym kamiennym mostem na świecie, łączącym Boulevard Royal z dzielnicą Gare. Jego długość wynosi 85 metrów. Nie zważając na to, ile lat sobie liczy, często nazywany jest «Nowym Mostem»‎.

Wiadukt Luksemburski znany także jako Stary Most oraz Most Passerelle jest kolejnym zabytkiem Luksemburga i składa się z dwudziestu czterech łuków o długości dwustu dziewięćdziesięciu metrów. Most został zbudowany w połowie XIX wieku, dzięki czemu rozbudowano sieć kolejową. Przejeżdżające pociągi oferują niesamowitą panoramę dolnego i górnego miasta.

» CZYTAJ TAKŻETransport publiczny w Luksemburgu

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *