» Europa » Luksemburg » Transport publiczny w Luksemburgu

W Luksemburgu funkcjonują jedynie autobusy (30 tras). W 2024 roku planowane jest uruchomienie linii tramwajowej, która połączy lotnisko Findel, centrum miasta i stację kolejową. Jednak na razie warto korzystać z autobusów, tym bardziej że są darmowe.

» CZYTAJ TAKŻELuksemburg w 1 dzień: co zobaczyć?

Darmowy transport publiczny w Luksemburgu?

Tak. Luksemburg został pierwszym krajem na świecie, który oferuje całkowicie darmowy transport publiczny. Od 1 marca 2020 roku nie trzeba już kupować biletów autobusowych w Luksemburgu. Wsiadasz i jedziesz.

Dotyczy to wszystkich tras, nawet z lotniska, a także nocnych. W godzinach nocnych w mieście kursują autobusy CN1, CN2, CN3 i CN4, łącząc różne dzielnice miasta z centrum. Autobusy jeżdżą co piętnaście minut, więc nawet zmęczonym turystom nie będzie trudno dotrzeć pod wskazany adres.

Ten genialny pomysł ma na celu redukcję korków w mieście. W końcu Luksemburg ma największą liczbę samochodów w przeliczeniu na liczbę mieszkańców. Nie jesteśmy pewni, czy mieszkańcy Luksemburga teraz częściej korzystają z autobusów, ale na pewno jest to korzystne dla turystów.

Wycieczki objazdowe po Luksemburgu

Trasy turystyczne w Luksemburgu pozostały płatne. Przede wszystkim dlatego, że na pokładzie autokaru turystycznego lub kolejki miejskiej można posłuchać audioprzewodnika opowiadającego historię miasta i jego atrakcji. To doskonały sposób na poznanie miasta w stosunkowo krótkim czasie. Nie będzie trzeba błądzić po trasach darmowego transportu publicznego ani dużo chodzić pieszo. Ze względu na urozmaicone ukształtowanie terenu miasta istnieją dwie wycieczki objazdowe, które nie krzyżują się i pozwalają na spojrzenie na miasto z różnych perspektyw.

Autobus hop-on-hop-off

Trasa autobusu przechodzi przez nowoczesne dzielnice finansowe miasta. Autobus zatrzymuje się na 8 przystankach, na każdym z nich można wysiąść, zwiedzić, spacerować, a następnie wrócić, aby wsiąść do następnego autobusu. W trakcie podróży zobaczysz parki miasta i przejedziesz przez trzy słynne mosty Luksemburga, w tym most Adolfa. Koszt biletu to 22 euro, zarezerwuj go wcześniej tutaj. Jeśli chcesz odwiedzić przynajmniej jedno muzeum w Luksemburgu, warto zastanowić się nad biletem łączonym autobus+muzea, który jest tylko o 10 euro droższy. W tej ofercie możesz skorzystać z 24-godzinnego dostępu do autobusu i 48 godzin darmowego wstępu do siedmiu muzeów w Luksemburgu. Sprawdź ofertę tutaj.

Kolejka miejska Pétrusse Express

Trasa turystycznej kolejki wiedzie doliną rzeki Alzette w starej części miasta. Zobaczysz tu zupełnie inny Luksemburg z wąskimi brukowanymi uliczkami, murami obronnymi, zabytkami archeologicznymi i starożytnym opactwem. Na trasie kolejki są tylko dwie stacje, ale obie znajdują się w okolicach punktów widokowych. Koszt biletu na kolejkę miejską wynosi 14,50 euro, zarezerwuj go wcześniej tutaj. Bilet na taką wycieczkę można także połączyć z dwudniowym biletem do muzeów. Więcej szczegółów znajdziesz tutaj.

Zwiedzanie Luksemburga pieszo

Dzięki pojazdom można zobaczyć wiele miejsc w krótkim czasie, ale nie można poczuć atmosfery starego Luksemburga. Po wąskich uliczkach starego centrum Luksemburga trzeba chodzić pieszo, błądzić, podziwiać architekturę. Można też wcześniej sprawdzić, jakie są najciekawsze budynki i wybrać się prosto do nich. Pomoże ci w tym lokalny przewodnik. Rezerwacji pieszej wycieczki po Luksemburgu z przewodnikiem można dokonać tutaj.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *