» Europa » Luksemburg » Luksemburg w 1 dzień: co zobaczyć?

Planujesz wpaść do Luksemburga na 1 dzień i nie możesz się zdecydować, co robić? W tym artykule dowiesz się, jak dobrze spędzić czas i nie przegapić niczego ważnego w mieście. Na mapie zaznaczyliśmy trasę spacerową po Luksemburgu, a także najlepsze kawiarnie i bary, starożytne zabytki i punkty widokowe. Zarezerwuj bilety autobusowe i kolejowe tutaj.

Jednodniowa trasa spacerowa po Luksemburgu

Zaznajomienie się z Luksemburgiem rozpocznie się najprawdopodobniej na dworcu kolejowym, na który przyjeżdżają pociągi z Belgii i Francji (z Paryża, Nancy i Metz). Z tego miejsca możesz dostać się do historycznego centrum autobusem, pieszo lub, zwłaszcza jeśli jesteś z dziećmi, taksówką, która szybko zabierze cię do celu. Trasa prowadzi wzdłuż prostej, szerokiej Avenue de la Liberté, otoczonej pięknymi budynkami banków i hoteli.

» CZYTAJ TAKŻESamodzielna wycieczka po Belgii: trasa i przydatne wskazówki

Zabytki i Atrakcje w Luksemburgu: piesza trasa

Avenue de la Liberté doprowadzi Cię do mostu Pont Adolphe, z którego roztacza się dobry widok na miasto i park poniżej. Możesz także wziąć udział w wycieczkach z przewodnikami i poznać bogatą historię stolicy Księstwa.

Po drugiej stronie Mostu Adolfa znajduje się Place de la Constitution. Z tarasu widokowego ozdobionego kwietnikami doskonale widać majestatyczne budynki po przeciwnej stronie. Tutaj znajduje się obelisk Gëlle Fra (Złota Dama) i wejście do muzeum Casemates de la Pétrusse.

Po drugiej stronie ulicy znajduje się Cathédrale Notre-Dame. Warto ją odwiedzić, jeśli lubisz stare witraże lub jeśli akurat trafił się upalny dzień. 

» CZYTAJ TAKŻE5 Notre Dame, które warto odwiedzić we Francji

Z katedry najlepiej udać się na XIII-wieczny Place Guillaume II. Często odbywają się tam różne wydarzenia. W pobliżu znajduje się ratusz i biuro turystyczne Luksemburga, gdzie można kupić mapę stolicy lub pamiątki. Po odpoczynku na placu, przejdź się wąskimi uliczkami miasta, spójrz na posągi i fontanny. Następnie udaj się do Palais Grand-Ducal, w pobliżu którego zawsze stoi warta honorowa. Ulica rue de I’Eau doprowadzi cię do katolickiego kościoła Église Saint-Michel.

Dalej rozpoczyna się popularna wśród turystów i przewodników trasa «wenzel circular walk»‎. Z tarasu widokowego można podziwiać stare luksemburskie ulice na dnie wąwozu. Zejdź do rzeki Alzette, przejdź się wzdłuż brzegu i wjedź windą z powrotem na górę (punkt F-I na mapie dołączonej do tego artykułu).

Co powinieneś wiedzieć o Luksemburgu?

 • Najlepszą porą na zwiedzanie Luksemburga są dni powszednie. Od poniedziałku do piątku wszystkie sklepy, kawiarnie i restauracje są otwarte, a ulice nie są zatłoczone mieszkańcami.
 • W sobotę może być trudno znaleźć miejsce do jedzenia. Jeśli planujesz zjeść posiłek w restauracji, dokonaj rezerwacji z wyprzedzeniem.
 • Nie wszystkie lokale w mieście oferują obsługę w języku angielskim. Ale prawie wszyscy znają francuski. Nie zapomnij o magii słów bonjour i merci.
 • W Luksemburgu 3 windy łączą górne i dolne poziomy miasta. Pozwolą one zaoszczędzić czas i wysiłek podczas chodzenia. Zaznaczyliśmy windy na mapie.
 • Transport publiczny w Luksemburgu jest całkowicie bezpłatny od 29 lutego 2020 r. Jeśli jesteś zmęczony, śmiało wskakuj do autobusu!

Gdzie zjeść obiad w Luksemburgu?

 • Kawa, herbata, gorąca czekolada, świeże czekoladki i pyszne ciasta są dostępne w Chocolate House Bonn przy 22 Rue du marché-aux-Herbes. Znajduje się on naprzeciwko Pałacu Wielkich Książąt, dzięki czemu z okien można nawet obserwować zmianę warty. Gorące napoje kosztują od 4 do 7 euro, duży kawałek ciasta kosztuje 5-10 euro i wystarczy dla dwóch osób. Ciasto należy zamówić przy wejściu, wziąć kupon i udać się na górę do stolika, gdzie zostaniemy obsłużeni przez kelnera.
 • Słodkości można też kupić i spróbować przy filiżance herbaty w cukierni Oberweis przy Grand-Rue 16.
 • Doskonałą kawę i mocniejsze trunki oferuje Konrad Café & Bar przy 7 Rue du Nord.
 • Niedrogi obiad w centrum miasta (12-15 euro za osobę) można zjeść w restauracji-piekarni Paul przy 3 Avenue Monterey.
 • Na piwo po spacerze i zejściu do wąwozu warto wybrać się do Scott’s Pub przy 4 Bisserweg. Serwuje pizzę i hamburgery, a z tarasu roztacza się pocztówkowy widok na rzekę Alzette.
 • W Luksemburgu jest wiele portugalskich restauracji. Jedna z najlepszych, Lisboa II, znajduje się w pobliżu dworca kolejowego przy 90 Dernier Sol. Obiad dla dwóch osób składający się z dwóch ciepłych dań, wina, kawy i deseru kosztuje 75-80 euro. Jak na luksemburskie standardy, nie jest to dużo.
 • Aby zaoszczędzić pieniądze, kup gotowe dania na wynos w piekarniach i sklepach spożywczych.

Co robić w Luksemburgu w 1 dzień?

 • Oczywiście, trzeba sobie zrobić zdjęcie z żółtą budką telefoniczną w pobliżu Placu Konstytucji.
 • Warto przejechać się windą z panoramicznym widokiem na wąwóz.
 • Obejrzeć zmianę warty w Pałacu Wielkich Książąt.
 • Zrób zdjęcie ze smutnym lub wesołym widokiem na ganku Ministerstwa Finansów.
 • Przejdź się czerwonym dywanem, który regularnie zdobi główne ulice handlowe miasta z luksusowymi sklepami. 
Luksemburg: wybierz hotel

Jeśli zdecydujesz się zobaczyć Luksemburg w 1 dzień, będzie to pracowity dzień! Najlepszym sposobem na zakończenie dnia jest odpoczynek na otwartym balkonie jakiegoś ładnego hotelu w Luksemburgu z filiżanką herbaty. Tutaj znajdziesz pokoje hotelowe w odległości krótkiego spaceru.

Miłych spacerów po Luksemburgu!

Podziel się wrażeniami w komentarzach! 

» CZYTAJ TAKŻEBerlin w 1 dzień: trasa po mieście

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *