» Europa » Włochy » Toskania » Piza » 1 dzień w Pizie: plan podróży

Ludzie z całego świata udają się do Pizy, aby zrobić zdjęcia słynnej Krzywej Wieży w Pizie. Torre di Pisa nie jest bynajmniej jedyną «spadającą» budowlą na świecie, ale jest chyba najbardziej znana. Jej sława przyćmiewa sławę wszystkich innych zabytków w Pizie. Wiele osób myśli, że poza wieżą nie ma tu nic do zobaczenia, ale tak nie jest. Aby zobaczyć więcej niż Wieża w Pizie w ciągu jednego dnia, kup bilet online z wyprzedzeniem i wejdź tam bez czekania w kolejce.

» CZYTAJ TAKŻEWIEŻA W PIZIE: JAK ODWIEDZIĆ «KRZYWY CUD»?

Jak dostać się do Pizy?

Najwygodniejszym i najbardziej niezależnym środkiem transportu w podróżowaniu po Włoszech jest samochód. Można go zarezerwować z wyprzedzeniem przed podróżą z domu na tej stronie.

Z Florencji

Do Pizy najczęściej jedzie się z Florencji. Istnieje możliwość zarezerwowania prywatnego transferu, co jest fajną i opłacalną opcją dla grupy. Są też oferty wycieczek, na przykład tutaj jest niedroga wycieczka z Florencji do Pizy na pół dnia

Pociąg do Pizy z Florencji odjeżdża z dworca S. M. Novella 2-3 razy na godzinę; bilet kosztuje od 8,60 €, a podróż trwa od 1 godziny do 1 godziny i 20 minut.

Możliwa jest również podróż autobusem: bilet kosztuje 8-12 euro, a czas podróży jest taki sam.

Niezależnie od tego, skąd podróżujesz, na stronie internetowej Rail Europe możesz obejrzeć bilety na pociągi w całej Europie, wybrać najdogodniejszy i najtańszy pociąg oraz kupić bilety z wyprzedzeniem. Autobusów szukajcie na stronach internetowych przewoźników.

Z Rzymu

Pociągi odjeżdżają kilka razy dziennie z dworca Termini, koszt biletu to 25 €, a czas w drodze wyniesie około 3 godzin.

autobusem: bilet kosztuje 16-26 €, a podróż trwa około 5-6 godzin. Zorganizowane wycieczki autokarowe z Rzymu do Pizy obejmują zazwyczaj Florencję. Wycieczkę autokarową można zarezerwować tutaj.

» CZYTAJ TAKŻEWŁOCHY 7-DNIOWY PLAN PODRÓŻY: MIASTA, ZABYTKI I CENY

Samolotem

Bardzo wygodne jest to, że lotnisko w Pizie znajduje się w granicach miasta. Od terminali do Krzywej Wieży w Pizie dzieli go zaledwie 3,5 km. Do centrum można bez problemu dojechać autobusem E3 lub E25. Bilet kosztuje 1,50 €.

Co można zobaczyć w Pizie w ciągu 1 dnia? Trasa

Można szybko zwiedzić główne zabytki nawet w dwie godziny

Jeśli masz cały dzień do stracenia, wyrusz na spacer po Pizie na własną rękę, aby zobaczyć ulice i miejscowych lokatorów. Nasz plan podróży po Pizie i jej główne atrakcje są zaznaczone na mapie.

Główny deptak Pizy Corso Italia

Prosto z dworca kolejowego przejdź przez Piazza Vittorio Emanuele II kilkaset metrów i dojdziesz do deptaka Corso Italia. To zatłoczone i wesołe miejsce pomiędzy solidnymi fasadami trzy- i czteropiętrowych domów. Jest tu wiele klimatycznych kawiarni na świeżym powietrzu, a znający się na rzeczy ludzie robią na Corso Italia drobne zakupy, zwłaszcza latem, kiedy rozpoczyna się sezon włoskich wyprzedaży. 

» CZYTAJ TAKŻEZAKUPY W RZYMIE – ULICE HANDLOWE I OUTLETY

Skromny kościół Santa Maria del Carmine wyróżnia się wśród domów i galerii. Następnie ulica rozszerza się, by ukazać wieżę zegarową Palazzo Pretorio i wysokie arkady Loggia dei Banchi. Oznacza to, że przed nami znajduje się Arno i most Ponte di Mezzo.

Most Ponte Di Mezzo

Ponte di Mezzo był kiedyś najstarszym i jedynym mostem na rzece Arno w Pizie. Jego wartość historyczna jest obecnie niska – most został zniszczony podczas II wojny światowej, a następnie odbudowany. Koniecznie zatrzymaj się w połowie i podziwiaj klasyczny widok na wodę i wały.

Tuż za mostem znajduje się Piazza Garibaldi z pomnikiem słynnego włoskiego bohatera i starożytnym Casino dei Nobili, a nieco dalej wzdłuż promenady znajduje się Uniwersytet w Pizie, na którym studiował Galileo Galilei. Piza to miasto studentów i młodzieży, nie raz zobaczysz budynki uniwersyteckie.

Plac Piazza dei Cavalieri

Aby odwiedzić Piazza dei Cavalieri w Pizie, należy kierować się w stronę Via S. Frediano. Aby naprawdę zobaczyć Pizę, nie bój się skręcić w wąskie uliczki, gdzie dwie osoby z trudem dzielą przestrzeń i zobaczyć starożytne domy skrywające ukryte kościoły nieznane przewodnikom, małe rynki i maleńkie place. Spróbuj znaleźć via delle Sette Volte, ulicę przypominającą tunel, która biegnie pod sklepieniami domów.

Plac Rycerski to kolejny ładny widok – jest to historyczne centrum miasta i kiedyś mieściło się tam rzymskie forum, ale jego obecny wygląd został zaprojektowany przez architekta i historyka sztuki Vasariego. Najbardziej godne uwagi budynki na piazza to Palazzo Caravana, pomalowany starożytnymi graffiti, kościół św. Szczepana i Palazzo dell’Orologio z wieżą zegarową pośrodku.

Ogród botaniczny w Pizie

W drodze do Krzywej Wieży w Pizie można sprawdzić tutejsze Ogrody Botaniczne, a przynajmniej zobaczyć je zza ogrodzenia. Orto Botanico w Pizie jest uważany za drugi najstarszy po ogrodzie w Padwie. Został on stworzony przez uniwersytet jako miejsce do uprawy roślin leczniczych. Wartość ogrodów botanicznych jest przede wszystkim naukowa, ale miłośnicy rzadkich roślin mogą znaleźć wiele ciekawostek wśród 550 gatunków zamieszkujących ogród. Wzrok przyciąga również budynek muzeum botanicznego, ozdobiony wzorem muszli i koralowców.

Piazza dei Miracoli

Nikomu nie trzeba tłumaczyć, co znajduje się na Piazza dei Miracoli (Placu Cudów). Słynny symbol Włoch i główną atrakcję Pizy – Krzywą Wieżę znają wszyscy bez wyjątku z czasów szkolnych. Jeśli przyjdziesz na Piazza della Miracle w środku dnia, zobaczysz zabawny widok: turyści robiący zdjęcia z rękami wyciągniętymi przed siebie, jak «podtrzymują» Krzywą Wieżę w Pizie i zapobiegają jej upadkowi.

Są właściwie ważniejsze rzeczy do fotografowania. Najpierw podróżnych wita fontanna z wodą pitną – zwieńczona trzema anielskimi puttami z godłem Pizy. Oprócz wieży, która w rzeczywistości jest dzwonnicą, znajdują się tu katedra Santa Maria Assunta i największe we Włoszech baptysterium, a tuż z boku monumentalny cmentarz Campo Santo. Wszystkie budynki są zbudowane w unikalnym stylu romańskim, który poprzedza gotyk i renesans. Zielony trawnik Piazza della Miracle zdobią rzeźby kapitolińskiej wilczycy i upadłego anioła.

Warto wejść na wieżę, by zobaczyć miasto z góry i poczuć pod stopami nieznane nachylenie podłogi. Zawsze jest tam mnóstwo ciekawskich zwiedzających, ale można pokonać kolejkę – zarezerwować bilet na Krzywą Wieżę w Pizie z wyprzedzeniem pod tym linkiem.

Via Santa Maria

Ulica prowadzi bezpośrednio do nadbrzeża Arno. Ma dziwaczną mieszankę palazzos i kościołów, muzeów i wydziałów uniwersyteckich. Wśród nich chcielibyśmy wyróżnić instytut naukowy-muzeum poświęcony Galileuszowi oraz XI-wieczny kościół San Nicola. Jego ośmiokątna dzwonnica jest drugą spadającą wieżą w Pizie.

Promenada w Pizie – Lungarni di Pisa

Historyczne wały Pisy na rzece Arno mają specjalną nazwę – Lungarno. Są szerokie, jak aleje, a od koryta rzeki oddziela je kamienny mur zbudowany dla ochrony przed niezliczonymi powodziami. Koniecznie wybierz się tu na spacer najlepiej wieczorem. Rzeka zgrabnie się zakręca, słońce odbija się w niej o zachodzie, a latarnie tworzą wieczorem magiczną atmosferę.

Mieszkańcy Pizy zbudowali jedne z najpiękniejszych budynków i pałaców wzdłuż wałów. Być może najbardziej godnym uwagi obiektem architektonicznym był mały gotycki kościół Santa Maria della Spina. Spina – cierń z korony cierniowej Jezusa, od dawna jest relikwią Kościoła. Ze względu na zawalenie się brzegów i bliskość rzeki Arno, kościół zaczął podupadać i w XIX wieku został rozebrany i przeniesiony w bezpieczne miejsce.

Dzień miasta w Pizie

W czerwcu przez prawie cały tydzień Pizańczycy obchodzą święto ku czci patrona miasta, św. Ranieri. W nocy z 16 na 17 czerwca robią Luminara di San Ranieri, wielką iluminację. Domy są oświetlone, tysiące świateł płyną po rzece, a na niebie wybuchają fajerwerki.

Następnego dnia rozpoczyna się konkurs Palio San Ranieri. Wioślarze z różnych części Pizy rywalizują o to, by pokonać wody w swoich łodziach. Uroczystości kończą się zabawnym pokazem kostiumów – bitwą na moście Ponte di Mezzo.

Czego skosztować w Pizie?

Bliskość morza w Pizie sprawia, że jej kuchnia jest bogata w dania rybne. Grillowany mullet, makaron z małżami lub baccalą, dorsz z porami. Cacciucco lub bordatino, zupa z mąki kukurydzianej i fasoli, to popularne pierwsze dania. Na deser zamów bischeri, czyli kruche ciastko z ryżem i czekoladą. I oczywiście Pizańczycy nazywają swoje lody najlepszymi na świecie. Wszystkie tradycyjne toskańskie dania można znaleźć w I SANTI na Via Santa Maria.

Rzut beretem od Piazza Dante, kawiarnia I PORCI COMODI serwuje panini z szynką, wędlinami i pastami serowymi, bardzo lubiane przez turystów i studentów. To niedrogie miejsce, które zawsze jest zatłoczone. Ale można wziąć kanapki na wynos i przekąsić je na placu.

Co przywieźć z Pizy?

Jak można się spodziewać, w Pizie nie brakuje pamiątek i drobiazgów przedstawiających główny symbol miasta – Krzywą Wieżę. Mała ceramiczna wieża kosztuje nie więcej niż 1 euro. Ale lokalni handlarze na tym nie poprzestali – kubki, lampy i wazony tutaj również są przechylone. Znajdziesz tu również inspirowane Afryką dekoracje wnętrz i pamiątki z drutu w sprzedaży. Makarony, sery, oliwa z oliwek, lokalna czekolada i wino uzupełniają listę obowiązkowych pozycji.

Gdzie się zatrzymać w Pizie?

Pizę można zwiedzić w 1 dzień, ale nie będziecie żałować, że zostaliście na 2-3 dni. Masz więc szansę zobaczyć Wieżę w Pizie rano lub wieczorem bez tłumów wszechobecnych turystów i lepiej poznać miasto.

  • Helvetia Pisa Tower – dobrze oceniany pensjonat położony kilka minut drogi od Krzywej Wieży w Pizie. Stosunek jakości do ceny jest jednym z najlepszych w Pizie, z pokojem dwuosobowym z prywatną łazienką zaczynającym się od 67,50 euro na początku lata i jeszcze tańszym ze wspólną łazienką. Kliknij tutaj, aby zobaczyć pokoje, ceny i dokonać rezerwacji.
  • Hostel Pisa Tower – super-budżetowy hostel z przytulnym dziedzińcem i upadającą wieżą widoczną tuż za progiem. Jednoosobowe zakwaterowanie we wspólnym pokoju będzie kosztować od 18€. Pokoje i ceny można zobaczyć tutaj.
  • Relais I Miracoli Residenza D’Epoca – starożytny budynek przy Piazza della Miracle, a niektóre z jego okien wychodzą na wieżę i katedrę. Za przestronne pokoje ze śniadaniem i świetną lokalizacją zapłacicie od 134 € za dwie osoby. Kliknij tutaj, aby zobaczyć pokoje, ceny i dokonać rezerwacji.
Piza: Wybierz hotel

Przyjedź do Pizy i na własne oczy przekonaj się, że warto!

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *