» Europa » Włochy » Toskania » Piza » Wieża w Pizie: jak odwiedzić «krzywy cud»?

Najlepszą rozrywką dla turystów we Włoszech jest sprawdzenie, czy słynna wieża w Pizie runęła. Nie trzeba szukać jej na mapie – wystarczy podążyć za tysiącami podróżników na Piazza dei Miracoli, czyli Plac Cudów. Tutaj ludzie z całego świata próbują wspierać wieżę swoimi zabawnymi zdjęciami. A najbardziej nieustraszeni (jest ich wielu) wspinają się na Wieżę w Pizie, by zobaczyć panoramę miasta. Aby uniknąć kolejek, zarezerwuj bilety z wyprzedzeniem.

» CZYTAJ TAKŻE11 NAJBARDZIEJ ROMANTYCZNYCH MIEJSC WE WŁOSZECH

Jak dotrzeć do Krzywej Wieży w Pizie? Ile kosztuje bilet na Krzywą Wieżę w Pizie?

Bilety na Wieżę w Pizie kosztują niebotyczne 20 euro, ale jest to uzasadnione faktem, że rząd włoski wydaje miliony euro na odrestaurowanie tego zabytku.

Bilet sprzedawany jest z datą i godziną wizyty. Kup taki pod tym linkiem i wejdź bez kolejki. 

Godziny otwarcia

Wieża jest czynna codziennie w godzinach od 9 do 20. W zimie otwarta jest do 19:00, a w miesiącach letnich od 8:30 do 22:00. Ostatnie wejście jest dozwolone na 30 minut przed godziną zamknięcia.

Jak kupić bilet na Krzywą Wieżę w Pizie?

Obok wieży znajdują się dwie budki z biletami. Zimą, poza sezonem, czy w każdy dzień wcześnie rano, kupno biletów w kasie nie jest problemem, ale w środku dnia i w wysokim sezonie turystycznym kolejki są nieuniknione. A ponieważ liczba wizyt w ciągu dnia jest ograniczona, może się zdarzyć, że na bieżący dzień nie będzie w ogóle biletów.

Bilet na Krzywą Wieżę w Pizie można kupić z wyprzedzeniem, maksymalnie do półtora miesiąca przed wizytą. Można to zrobić pod tym linkiem. Lub po prostu wybierz datę z kalendarza poniżej:

Pakiety biletów na Krzywą Wieżę w Pizie

Wieża w Pizie to nie jedyna atrakcja na Piazza dei Miracoli. Można też zwiedzić:

 • Katedrę
 • Baptysterium
 • Cmentarz Campo Santo
 • Muzeum Opera del Duomo
 • Muzeum delle sinopie

Wejście do katedry w Pizie jest bezpłatne przy zakupie biletu na dowolną atrakcję. Koszt każdego biletu osobno – 7 €. Jeden zbiorowy bilet na wszystkie zabytki łącznie z Krzywą Wieżą w Pizie – 27 €. Taki bilet można kupić z wyprzedzeniem bez kolejki pod tym linkiem

Zasady zwiedzania Krzywej Wieży w Pizie

 • Dzieci w wieku od 8 do 18 lat mogą wchodzić na górę tylko pod opieką osoby dorosłej. Jeśli macie ze sobą dzieci poniżej 8 lat, musimy Was rozczarować: wejście z nimi na szczyt wieży jest zabronione. 
 • Wewnątrz wieży nie ma windy, można jedynie wejść po schodach, których jest 251. Wejście na górę utrudnia gładki i śliski kamień oraz bardzo odczuwalne nachylenie wieży.
 • Osoby z zaburzeniami przedsionkowymi i mięśniowo-szkieletowymi oraz osoby ze skłonnością do zawrotów głowy mogą mieć trudności ze wspinaczką. Prosimy o realistyczne podejście do swoich możliwości zdrowotnych.
 • Biletowany czas zwiedzania to 30 minut, ale nie jest to ściśle kontrolowane. Jeśli nie jest zbyt tłoczno, można zostać na wieży dłużej.
 • Należy ściśle przestrzegać czasu podanego na bilecie! Lepiej jest przyjechać trochę wcześniej.
 • Torby, plecaki, parasole i inne nieporęczne przedmioty można zostawić w przechowalni bagażu (bezpłatnie).
 • Na pewno przyda się aparat lub smartfon, a przy dobrej pogodzie okulary przeciwsłoneczne. Lornetka lub inny sprzęt też nie zaszkodzi. 

» CZYTAJ TAKŻE1 DZIEŃ W PIZIE: PLAN PODRÓŻY

Kto zbudował wieżę w Pizie?

Budowa Wieży w Pizie rozpoczęła się w 1172 roku. Autorem projektu architektonicznego był Bonanno Pisano, któremu przypisuje się fatalną wadę fundamentów, która spowodowała przechylenie się Wieży w Pizie. Istnieje jednak pragmatyczna wersja wypadku: rzekomo architektowi zapłacono za mało za pracę, obraził się i odszedł, zostawiając wieżę za sobą. Oficjalnie winę ponosi grunt pod fundamentami: jest on jednocześnie niestabilny i bagnisty, podczas gdy z drugiej strony jest bardziej stabilny.

Wieża w Pizie przechyliła się po ukończeniu trzeciego piętra, w 1178 roku. Długo zastanawiano się nad problematycznym budynkiem, w kolejnych fazach budowy starano się go zniwelować poprzez wyższe ściany po stronie zwisającej. Ósme piętro zostało ukończone około 1360 roku. Wieża uzyskała swój pierwotny „bananowy” kształt. To jednak nie uchroniło jej przed dalszym osiadaniem. Wieża w Pizie nadal przechylała się w tempie 1 mm rocznie aż do lat 90 ubiegłego wieku.

Mieszkańcy Pizy sprytnie obrócili tę wadę na korzyść. Miasto przyciągało ludzi, którzy chcieli zobaczyć ósmy cud świata.

Dlaczego Krzywa Wieża w Pizie nie runęła?

Pod koniec XX wieku, po wielu badaniach i eksperymentach, architekci podjęli nową poważną próbę renowacji. Wybrali część twardej ziemi, wyprostowali wieżę o pół metra i powstrzymali jej upadek. Inżynierowie obiecują teraz, że Krzywa Wieża w Pizie przetrwa co najmniej kolejne 300 lat.

» CZYTAJ TAKŻE1 DZIEŃ W PIZIE: PLAN PODRÓŻY

Co znajduje się wewnątrz Krzywej Wieży w Pizie?

Wewnątrz Krzywej Wieży w Pizie wydaje się, że właśnie wpadłeś do ogromnej lunety. Jest pusta, a przez otwór u góry prześwituje tylko światło. Aby dostać się na szczyt, trzeba wejść po spiralnych schodach w ścianie. Schody są szerokie i gładkie, wypolerowane przez miliony stóp. W czasie wspinaczki wyraźnie czuć nachylenie: przyciśnięci jesteśmy raz do jednej, raz do drugiej ściany. Każdy poziom ma okno, w którym można zrobić sobie przerwę i spojrzeć na miasto.

Siódme i ósme piętro jest otwarte dla turystów. Przedostatnia kondygnacja ograniczona jest kolumnadą, a najwyższa jest całkowicie otwarta, ale na miejscu jest siatka zabezpieczająca wyższa od wzrostu człowieka. Na ostatnim piętrze znajduje się dzwonnica z siedmioma dzwonami. Otwór w środku wieży jest zasłonięty grubym szkłem i można zajrzeć do środka.

Z wysokości pięćdziesięciu metrów można zobaczyć inne zabytki Pizy jak na dłoni. Katedra i baptysterium ukazują się z nowej perspektywy, widać trójkątne szczyty miejskich kościołów i mur twierdzy, a w oddali widać szczyty Alp Apuańskich.

Życzymy pełnego zachwytów pobytu i dreszczyku emocji związanych z oglądaniem wyjątkowego zabytku, jakim jest Krzywa Wieża w Pizie!

» CZYTAJ TAKŻEWŁOCHY 7-DNIOWY PLAN PODRÓŻY: MIASTA, ZABYTKI I CENY

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *