Podróż samochodem po Toskanii: trasa na mapie z miastami i opisami

,
Podróż samochodem po Toskanii

Po Toskanii najlepiej podróżować samochodem. Lepiej jest mieć plan wcześniej, dzięki czemu będziesz miał czas na jego realizację.

Oto 8-dniowy plan podróży przez Toskanię samochodem. To pełna wrażeń podróż, która potrwa około 500 km. Wybraliśmy 20 najlepszych miast i wiosek w Toskanii, które będą świetne do zatrzymania się.

» Czytaj także20 wiosek i miasteczek w Toskanii, które warto odwiedzić

Toscana

Jeśli jesteś przyzwyczajony do spokojnego tempa, po prostu rozciągnij podróż na 10 lub więcej dni lub odpuść sobie niektóre punkty.

Zarezerwuj najpierw samochód na tej stronie, jest niezawodna i wygodna. Można to robić jeszcze z domu. Gotowi? No to w drogę.

Toskania samochodem: plan podróży

Kliknij na ten link, aby zobaczyć tę trasę w aplikacji Google Maps.

Dzień 1. Prato, Pistoia

Zgodnie ze schematem na mapie, przyjeżdżasz na lotnisko Florencja Peretola, odbierasz samochód i jedziesz… Nie, nie do stolicy regionu — Florencji, ale w przeciwnym kierunku — do włókienniczego raju Włoch, miasta Prato.

Duomo Prato

Duomo (czyli Katedra św. Szczepana) w Prato jest bardzo nietypowa. Kawałki jasnego i ciemnego marmuru przeplatają się w fasadzie, a katedra wygląda jakby była w paski.

Niedaleko znajduje się Zamek Cesarski, imponująca bryła o ściśle sześciennych proporcjach, bez jednego ornamentu. I nie przegap muzeum tkanin — Prato jest centrum przemysłu lekkiego we Włoszech od XIII wieku. W muzeum znajdziesz sprzęt z epoki, próbki tkanin i odzież na manekinach.

Wybierz hotel w Prato

Pistoia

Pistoia, zaplanowana na resztę dnia, jest prowincjonalnym miasteczkiem położonym 20 kilometrów od Prato, a jej całe centrum można zwiedzić w kilka godzin. Ulice są przyjemne, z niewielką ilością turystów, a świątynie, a zwłaszcza baptysterium są uderzająco kolorowe.

Zawędruj na rynek Piazza della Sala — tutaj można zjeść obiad, owoce, chleb i wino oraz podziwiać starożytne Pozzo del Leoncino, czyli «Studnię Lwa». Jeśli się nie spieszysz, proponujemy ci ciekawą pieszą wycieczkę po mieście.

Pistoia: Wybierz hotel

Dzień 2. Montecatini Terme, Montecarlo, Lucca

Pierwszym punktem drugiego dnia jest Montecatini Terme, słynne uzdrowisko termalne. Najlepszym sposobem na jego krótkie poznanie jest przejażdżka starożytną kolejką linową na szczyt góry, w Montecatini Alto.

Montecatini Terme

Następnie warto powędrować na wzgórza pomiędzy gajami oliwnymi. Skręć z głównej drogi w kierunku Montecarlo di Lucca, zostaw samochód przed starożytnymi bramami i przejdź się po średniowiecznym miasteczku. Nie zapomnijcie kupić lokalnego wina.

Znajduje się tu XIV-wieczna twierdza, będąca własnością prywatną, którą można zwiedzać z weekendową wycieczką. Niedaleko Bramy Florenckiej ukryta jest miniaturowa opera na 180 miejsc.

Lucca

Dzień zakończymy w Lucce, pięknej i przytulnej. O głównych miejscach w Lucca już pisaliśmy. Godziny wieczorne można spędzić na spacerach z przewodnikiem, a następnego dnia na samodzielnym chodzeniu po mieście.

Porównaj różne oferty hoteli w Lucce

Dzień 3. Lucca, Piza

Lucca to miasto pokryte zielonymi kafelkami, którego nie da się opisać w dwóch słowach. Podobno wszyscy ją uwielbiają.

Tuż przy wałach obronnych, które otaczają stare miasto, znajduje się ścieżka spacerowa wyłożona platanami. Nie można przeoczyć kokieteryjnej fasady katedry św. Marcina z rzeźbionymi kolumnami i dzwonnicą.

Sześćdziesiąt kościołów i tyle samo dzwonnic pokrywa panoramę tego miasta. Można wejść na wieżę zegarową lub jedną z ocalałych wież mieszkalnych z rosnącym przez 6 wieków lasem dębowym posadzonym bezpośrednio na dachu.

Piza

Po południu udamy się do Pizy. Krzywa Wieża jest najbardziej rozpoznawalnym symbolem miasta, ale jest tylko częścią pięknego kompleksu architektonicznego Piazza della Miracle. W skład kompleksu wchodzi Katedra Pizańska, baptysterium, dzwonnica i cmentarz Campo Santo.

Co robić w Pizie? Czeka cię nie lada gratka w postaci pieszej wycieczki. A wieczorem miło jest wejść na Krzywą Wieżę w Pizie, by podziwiać miasto i zachodzące słońce.

Porównaj różne oferty hoteli w Pizie: Wybierz hotel

Dzień 4. Piza, Volterra, Colle di Val d’Elsa

Pożegnanie z Pizą na pustym Piazza del Miracle. Przed nami 55 km krętej jazdy do Volterry. Droga prowadzi pod górę, aż trafia na stary mur twierdzy.

Mała Volterra w niczym nie przypomina zamożnej Pizy, jej średniowieczne budynki są całkowicie pozbawione wyrafinowania. Jedną z atrakcji jest twierdza Medyceuszy z działającym więzieniem w środku! Kilka razy w rokuodbywa się tam dom otwarty z kolacją przygotowaną i serwowaną przez osadzonych.

Colle di Val d'Elsa

Następny przystanek to Colle di Val d’Elsa, kryształowe centrum Toskanii. Górne miasto ma kręte uliczki i starożytne budynki, dolne miasto ma bardziej nowoczesne budynki, muzeum kryształu i «kryształową» fontannę na rynku. A łączy je winda w skale, sama w sobie będąca atrakcją.

Colle di Val d’Elsa oferuje niedrogi nocleg. To miasto nie jest najbardziej popularne wśród turystów, hotele są tu tańsze niż w innych miastach. Na przykład dom wakacyjny Casa Soraya kosztuje 57 € za noc.

Colle Val D’Elsa: Wybierz hotel

» Czytaj takżeJak dojechać do Portofino: rady dla turystów

Dzień 5. Siena

Rano piątego dnia przejazd do Sieny, stolicy prowincji o tej samej nazwie. Po drodze można zatrzymać się na godzinę w maleńkim miasteczku-twierdzy Monteriggioni.

Siena

Siena jest dużym miastem, więc trudno ją obejść w jeden dzień. Aby dowiedzieć się więcej o mieście, zapisz się na wycieczkę po Sienie.

Oto kilka ciekawych faktów:

  • Dwa razy w roku w Sienie odbywają się zawody jeździeckie pomiędzy contradami (obszarami miasta), nazywane są Palio.
  • Każdy amulet przeciwnika to jakieś zwierzę. Na ulicach Sieny można więc spotkać wilczycę, słonia, żyrafę i smoka, a także przejść się aleją Kotów i Psów, która zachowała się w nieskazitelnym stanie od XIII wieku.
  • W mieście znajduje się zabawna Torre del Mangia oraz prawdziwa gotycka katedra w Sienie.
  • W Sienie zobaczysz trzeci włoski sposób wchodzenia i schodzenia z góry — za pomocą ruchomych schodów.

Z hoteli polecamy B&B SanFrancesco, bed and breakfast w centrum Sieny.

Zobacz najlepsze oferty hoteli w Sienie

Dzień 6. Montalcino, Pienza, Montepulciano

Tego dnia przejedziemy około 80 km przez Toskanię i ciągiem dróg dotrzemy do trzech klejnotów doliny Val d’Orcia:

  • Montalcino, miasteczko z pięknymi widokami z murów twierdzy i miejsce produkcji Brunello di Montalcino, najdroższego wina we Włoszech.
  • Pienza, ojczyzna owczego sera pecorino i idealne renesansowe miasteczko. Dlaczego idealne? Bo Pienza została zaplanowana według precyzyjnego planu urbanistycznego: główny plac nazwany imieniem papieża Piusa II i zgrabna siatka ulic.

Pienza

  • Montepulciano to miasto Etrusków i Medyceuszy, z niekończącymi się podjazdami, zjazdami oraz oszałamiającymi widokami na dolinę. Tutaj można kupić szlachetne Vino Nobile i wziąć udział w wycieczkach i lekcjach mistrzowskich w winiarniach.

Zarezerwuj hotele w Montepulciano

Dzień 7. Chiusi, Lucignano

To ostatni dzień podróży przez wzgórza i doliny Toskanii.

Chiusi

Najpierw zatrzymujemy się w Chiusi, mieście, w którym swój ślad pozostawili Etruskowie, Rzymianie i pierwsi chrześcijanie. Jest tu wiele do zobaczenia i zrobienia: katakumby, labirynty, wykopaliska i Muzeum Archeologiczne ze skarbami kultury etruskiej i rzymskiej.

Warto też zjeść posiłek w Chiusi. Spróbuj zupy z ryby złowionej w jeziorze, steku wołowego i ciasteczek cantucci.

Lucignano

Miasto Lucignano ma charakterystyczny owalny kształt, którego echem są ulice i rzędy domów. Jest tu pasiasta katedra św. Franciszka, główny plac i trzy wieże, które pozostały z dawnej twierdzy.

W maju w mieście odbywa się festiwal kwiatów Maggiolata — święto chłopów, pełne zabawy i nadziei na przyszłe żniwa.

Wybierz hotel w Lucignano

Dzień 8. Florencja

I ostatni punkt na naszej trasie, zarezerwowany dla słodyczy, to Florencja. Dwa słowa nie są w stanie tego opisać. Przeczytaj więc nasz specjalistyczny artykuł o tym, co warto zobaczyć w stolicy Toskanii w jeden dzień.

Florencja

Możesz oddać wypożyczony samochód, ponieważ nie będziesz go potrzebował na wąskich uliczkach Florencji. Centrum Florencji i jej okolice znacznie lepiej nadają się do jazdy na rowerze. Całodniowy rower można zarezerwować tutaj. Mamy też w ofercie trasę rowerową po Toskanii.

Niech wasza podróż po Toskanii będzie niezapomniana!

 

» Czytaj takżeWłochy 7-dniowy plan podróży: miasta, zabytki i ceny

 

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *