» Europa » Włochy » Toskania » Florencja » Florencja: 16 pomysłów na wypoczynek

Florencja jest miastem renesansowym. To tutaj tworzyli Leonardo da Vinci, Michał Anioł i Dante Alighieri. Florencja to miasto, po którym można spacerować godzinami i nadal się nie nudzić. Przewodnik pomoże ci w wyborze zabytków i ciekawych miejsc i tutaj możesz zarezerwować swoją wycieczkę. A my zebraliśmy dla was najlepsze pomysły na spacery po Florencji. 

Pozachwycaj sie Dawidem

To ten sam Dawid z biblijnego mitu, który pokonał Goliata, gdy ten nie był jeszcze królem. Dzielny młodzieniec został wyrzeźbiony w kamieniu przez samego Michała Anioła. Posąg nie przedstawia jednak wcale piętnastolatka, jak opisano w micie, lecz postawnego chłopaka w wieku około dwudziestu pięciu lat. Podobno rzeźbiarz nie zastanawiał się nad adekwatnością swojego dzieła do oryginału, ale inspirował się ciałem swojego kochanka. Czy jest to prawda, czy nie, nigdy się nie dowiemy.

Oryginalny posąg pierwotnie uświetniał miasto, ale na otwartej przestrzeni zaczął się niszczyć, więc zastąpiono go kopią Dawida na Piazza della Signoria. W pobliżu znajduje się wspaniały Palazzo Vecchio, gdzie obecnie zasiada Rada Miasta. Oryginalna rzeźba znajduje się obecnie w Galleria dell’Accademia wraz z setkami innych arcydzieł. Bilet do muzeum można kupić tutaj

We Florencji jest jeszcze jeden Dawid. Ogromna replika znajduje się na placu Michelangelo. Wybierz się tam i zobacz starą Florencję z tarasu widokowego.

Wspinaczka na dach katedry we Florencji

Być może jedyną rzeczą bardziej znaną niż Dawid we Florencji jest Katedra, aka Santa Maria del Fiore lub po prostu Duomo. Katedra, Santa Maria del Fiore lub po prostu Duomo, jest najsłynniejszą katedrą we Florencji i nie musisz się obawiać, że ją przegapisz. Na szczycie znajduje się teraz taras widokowy. Wespnij się, popatrz na miasto i doceń skalę konstrukcji.

Ogromna kopuła robi wrażenie nawet na współczesnych ludziach, którzy widzieli już wiele. Wyobraź sobie, co działo się 500 lat temu, kiedy nikt nie projektował tak dużych kopuł! Mieszkańcy miasta nie wierzyli, że uda się zbudować coś takiego. To tak jak my odnosimy się dzisiaj do nowatorskich planów Ilona Muska. Rodzina Medyceuszy podjęła się realizacji projektu i rozpoczęto budowę kopuły. Ale właśnie wtedy we Florencji wybuchła zaraza. Epidemia pochłonęła życie dobrej połowy miejscowej ludności. Mieszkańcy miasta, co zrozumiałe, uważali, że winna jest kopuła. Uważali, że Medyceusze konkurują z Bogiem, więc ukarał ich wszystkich. Zerwali więc niedokończoną kopułę. Potem dobudowali ją, gdy zamieszanie ucichło.

Podobnie jak w przypadku wszystkich zabytków pierwszej klasy, bilet na kopułę Brunelleschiego (nazwaną na cześć architekta) należy kupić z wyprzedzeniem. Wejście do samej katedry jest darmowe, ale reszta kompleksu jest biletowana, a kolejki ustawiają się na godzinę lub więcej (w szczycie sezonu). Najbardziej kompleksowy bilet, który obejmuje kopułę, dzwonnicę, baptysterium, kryptę i muzeum, można kupić tutaj. Polecamy zrobić to z co najmniej trzydniowym, a najlepiej tygodniowym wyprzedzeniem. 

Połączone zwiedzanie kompleksu katedralnego można zarezerwować tutaj.

Nocleg w centrum Florencji

Dlaczego warto zatrzymać się w historycznym centrum Florencji? Cóż, po pierwsze:

  • Możesz cieszyć się włoską kawą o poranku z widokiem na Duomo
  • Spacerować po starożytnych promenadach
  • Chodzić po okolicy i zwiedzać renesansowe pałace
  • Poczujesz się jak Medyceusz albo przynajmniej Strozzi
  • Za każdym rogiem zobaczysz Dantego i Leonarda

Szukajcie więc hoteli w pobliżu nadbrzeża i z dala od dworca. Idealny byłby któryś z hoteli po obustronach Ponte Vecchio (o czym będzie mowa później). A może chcesz zamieszkać na samym moście? Da się zrobić! Najlepsze hotele w tym rejonie Florencji znajdziesz pod tym linkiem.

Florencja: Wybierz hotel

Odwiedź Medyceuszy

We Florencji na każdym rogu zobaczysz Medyceuszy. Na Piazza della Signoria, oprócz Dawida, znajduje się również pomnik Cosimo I de’ Medici. To ten, który wziął się za kopułę Duomo i wszystkich wkurzył. Wszędzie w mieście natkniesz się na herb Medyceuszy. Łatwo go rozpoznać: herb przedstawia kilka monet, które wyglądają jak kule bilardowe.

Florencja ma Via Medici, pałace Medyceuszy i kaplicę Medyceuszy w Basilica di San Lorenzo. W kaplicy można obejrzeć wspaniałe nagrobki w tym samym stylu renesansowym. Bilety można znaleźć pod tym linkiem.

Ale kim są ci Medyceusze? Bogaty ród, którego potomkowie przez kilka wieków władali Florencją i utrzymywali w długach połowę królów Europy. Swoją drogą, jedna z monet na herbie Florencji jest często przedstawiana jako herb króla Francji – tamtejszy król był bardzo zadłużony.

Przed wyjazdem do Florencji bardzo wskazane jest obejrzenie serialu «Medyceusze: Władcy Florencji»‎. Podczas tej wycieczki można również posłuchać legend o władcach Florencji.

Dowiedz się, skąd wzięła się włoska flaga

Włosi żartują, że flaga kraju wygląda jak pizza margarita: czerwone pomidory, biała mozzarella i zielona bazylia. Florentczycy uważają jednak, że kolory flagi pochodzą z florenckiej tradycji architektonicznej. Prawie wszystkie kościoły Florencji są białe, z zielonymi i czerwonymi wzorami. Więcej o architekturze Florencji można dowiedzieć się podczas wycieczek z przewodnikiem.

Degustacja lokalnego wina

We Florencji w starych domach znajdziesz małe, wąskie okna. Do czego one służą? Ułatwiały sprzedaż wina w latach zarazy. Nie noszono wtedy masek, a dystans społeczny trzeba było jakoś utrzymać.

Wydaje się, że we Florencji zawsze było wino. Wina toskańskie z Montepulciano czy Pienzy są dobrze znane wśród koneserów. Z kolei Chianti i Brunello są znane na całym świecie. Zarezerwuj tutaj wycieczkę po mieście o zachodzie słońca z degustacją wina. Na całodniową wycieczkę po winnicach Chianti zapraszamy pod ten link.

Zobacz renesansowe arcydzieła w Galerii Uffizi

Uffizi jest jednym z najstarszych muzeów we Włoszech i najczęściej odwiedzanym. Ona również pojawiła się we Florencji dzięki Medyceuszom. W wystawnym pałacu, który powstał jako skromny budynek administracyjny, zobaczysz jedne z największych dzieł sztuki.

» CZYTAJ TAKŻEGALERIA UFFIZI: SŁYNNE OBRAZY I WSKAZÓWKI DOTYCZĄCE ZWIEDZANIA

Najbardziej znane arcydzieła w Uffizi to «Narodziny Wenus»‎ i «Wiosna»‎ Botticellego, «Wenus z Urbino»‎ Tycjana, «Pokłon Trzech Króli»‎ oraz «Zwiastowanie»‎ Leonarda da Vinci. Wszyscy ci artyści są miejscowi i specjalnie malowali Florencję. Niedaleko Florencji znajduje się rodowa wioska Leonarda – zwana oczywiście Vinci.

Nawet te pięć obrazów wystarczyłoby do zwiedzenia Uffizi, a galeria ma korytarze pełne takich arcydzieł. Oczywiście do tego muzeum nie da się wejść bez kolejki. No chyba, że kupisz bilety do Uffizi z wyprzedzeniem. Na przykład tutaj.

Wdychaj zapach róż

Po obejrzeniu obrazów można wyjść z muzeum i zobaczyć, jak bardzo zmieniła się sceneria. Spoiler alert: niewiele się zmieniło. W pobliżu placu Michała Anioła, gdzie znajduje się replika posągu Dawida, wciąż kwitnie zachwycający różany ogród (Giardino delle Rose).

Trzeba to zobaczyć na własne oczy. Po pierwsze, widok jest spektakularny, a po drugie, krzewy róż są piękne. Będziesz myślał, że jesteś na obrazie Botticellego tylko patrząc na nie.

Zobacz Palazzo Pitti

Średniowieczny renesansowy pałac nosi imię bankiera Pitti, przyjaciela i zarazem rywala jednego z Medyceuszy. Mówi się, że rodzina Pitti chciała udowodnić, że jest bogatsza i potężniejsza od Medyceuszy. Celowo więc zbudowano «dom bankiera» tak, aby przewyższał rezydencję głównej rodziny florenckiej. Pitti nie miał jednak wystarczająco dużo pieniędzy na realizację wszystkich planów. Jedynie okna zrobiono większe od wejścia do pałacu Medyceuszy.

A co dzisiaj? Dziś w pałacu mieści się kilka muzeów. Znajduje się tu Galeria Sztuki Nowoczesnej, muzea srebra i kostiumów, a także kolekcja ikon prawosławnych oraz Galeria Palatyńska z obrazami Tycjana, Caravaggia i Rafaela. Do palazzo należą również ogromne Ogrody Boboli, koniecznie zobaczcie przynajmniej część z nich. Pejzaż ozdobiony jest w stylu włoskiego manieryzmu (czyli «pretensjonalności») popularnego w XVI wieku. Zarezerwuj jeden bilet do pałacu i ogrodów tutaj.

Zjedz stek

Dość tego pięknego, czas na bardziej przyziemne przyjemności. Szczególnie we Florencji jest co jeść i wcale nie jest to pizza. W Neapolu trzeba jeść pizzę, we Florencji mięso. Dużo mięsa.

Chianti jest wprost stworzone do wołowiny. W dolinie Chianti hoduje się rasę krów zwaną chianina. Z ich mięsa robi się pyszne steki. Minimalna porcja to 450 gramów. Ale chodzi nawet do kilograma, a nawet dwóch. Nie marynują mięsa, nie używają też przypraw, wystarczy odrobina soli, pieprzu i oliwy. Stek gotowany jest przed tobą na węglu drzewnym, delikatnie i przez krótki czas. We Florencji możesz wybrać z dwóch rodzajów steków – medium lub rare.

Mówi się, że stek florencki został spopularyzowany przez Medyceuszy. Mieli oni oddać mięso w dniu święta swojego patrona. Teraz nie dają steków za darmo, a w pojedynkę trudno sobie poradzić. Wybierz więc restaurację z ładnym szyldem i wybierz się na kolację w towarzystwie. Albo weź udział w mistrzowskim kursie steków w lokalnej trattorii.

Zakup biżuterii na moście Ponte Vecchio

Jest kilka mostów przecinających rzekę Arno, a Ponte Vecchio to ten najbardziej znany. Most wygląda dziś tak samo jak w XIV wieku. Jest on nietypowy – to skrzyżowanie, pasaż handlowy, a nawet osiedle mieszkaniowe. Chociaż jak na Europę mosty z domami i sklepami nie są wcale takie rzadkie. Ale górna galeria Ponte Vecchio to bezpieczne, kryte przejście z jednego pałacu do drugiego, wymyślone i zrealizowane przez… Medyceuszy oczywiście!

W średniowieczu most ten służył głównie do handlu mięsem i rybami. Dziś zachowały się domy i sklepy na Ponte Vecchio. Obecnie jednak sprzedają biżuterię – srebro, złoto, a nawet diamenty. Tutaj można znaleźć miłą pamiątkę z Florencji.

Spacer po nabrzeżu

Na samym Ponte Vecchio, nie ma spektakularnych widoków. Ma się wrażenie, że idzie się zwykłą miejską ulicą, wyłożoną po obu stronach nieco dziwnymi, ale jednak domami. Aby mieć dobry widok na mosty nad Arno, najlepiej wybrać się na spacer wzdłuż tutejszego nabrzeża. I nie zapomnij o swoim aparacie!

Kup praktyczne pamiątki

Jeśli klejnoty na moście Vecchio nie były dla ciebie wystarczające, wszystkie popularne włoskie i światowe marki znajdziesz na Via Calimala i wokół niej. Na tej ulicy sprzedawano tkaniny z zagranicy, a «Calimala» była nazwą cechu handlarzy tkanin. Członkowie cechu byli nie tylko sprzedawcami, ale także rzemieślnikami. Kupowali surowe tkaniny z całej Europy, potem je farbowali i szyli gotowe ubrania. Gildia miała nawet swoją jednostkę miary – kalimala canna – która wynosi około 2 metrów.

Swoją drogą, pewnie widzieliście figury orła w różnych miejscach Florencji. Otóż jest to symbol gildii Calimala. Nic dziwnego, że mieli swój własny herb, gdyż znaczna część gospodarki miasta opierała się wówczas na handlu suknem.

Via Calimala ma teraz wiele butików, drogich i troche tańszych. Można tu kupić wszystko, od butów, przez kapelusze, po suknie ślubne. A jeśli chcesz zaoszczędzić czas, oto świetna wycieczka na zakupy z transferem z Florencji do największego outletu w Toskanii.

Wpadnij z wizytą do Dantego

W kamiennej wieży z małymi okienkami mieści się dom Dantego Alighieri. Obecnie mieści się w nim muzeum pisarza (Museo Casa di Dante).

Dantego znamy z «Boskiej komedii»‎ i opisanych tam przez niego dziewięciu kręgów piekła. Jak na ironię, o piekle pisał będąc w Prowansji we Francji. Jeśli jesteście zainteresowani, przeczytajcie nasz artykuł o miasteczkach Prowansji

Dante jest drogi Włochom ze względu na swoje przywiązanie do języka włoskiego. Był pierwszym autorem, który pisał książki po włosku. Wcześniej do pisania używano łaciny, a włoski był uważany za język pospólstwa. Ale Dante pokazał piękno lokalnego języka. Wpadnij do niego z wizytą. Weź udział w ciekawej, oprowadzanej na miejscu wycieczce po miejscach Dantego.

Poznaj rodzinę Strozzi

Myślisz, że Florencja zawdzięcza swoją architektoniczną świetność tylko domowi Medyceuszy? Cóż, tak nie jest. Nie mniej ważna dla historii miasta jest rodzina Strozzi. Rywalizacja Strozzi-Medici trwała przez wieki. I to nie tylko w zmaganiach politycznych, ale także w konkursach architektonicznych – kto ma lepszy, wyższy i bogatszy pałac. Wszystkie te pałace i kościoły, zbudowane przez Medyceuszy i Strozzi w ferworze rywalizacji, do dziś zdobią Florencję.

Palazzo Strozzi, w przeciwieństwie do Palazzo Pitti, znajduje się w samym sercu Florencji. Jest to klasyczny przykład architektury renesansowej. Jest bardzo piękny, a w środku oczywiście znajduje się muzeum.

Co teraz z tymi rodzinami? Niestety, obie rodziny rozmyły się i nie pozostawiły spadkobierców.

Podróż przez Toskanię

Gdy już nacieszysz się Florencją, czas na przejazd przez Toskanię. Jego faliste zielone wzgórza są wyłożone uroczymi małymi wioskami, wszystkie w stylu renesansowym. Tutaj znajdziesz listę 20 najlepszych wiosek do odwiedzenia w Toskanii. A dzięki temu linkowi możecie zarezerwować samochód we Florencji, aby podróżować po regionie.

Nie chcesz brać samochodu? Zarezerwuj wycieczki po Toskanii z transferami z jej stolicy. Zobacz, wybierz i zrelaksuj się po drodze, słuchając przewodnika i nie martwiąc się o nic.

Miłej podróży!

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *