10 głównych atrakcji turystycznych w Agrigento

, ,
Agrigento

Niewielkie średniowieczne miasteczko Agrigento położone jest na południu Sycylii i stanowi stolicę prowincji o tej samej nazwie. Za czasów złotego wieku starożytnej Grecji miejscowość ta nosiła nazwę Akragas i była wówczas jedną z największych osad na wyspie. Obecnie większość miasta jest już dość nowocześnie urządzona, jednak zachowało się tam wciąż wiele unikalnych średniowiecznych zabytków.

Przygotowaliśmy dla was listę dziesięciu najciekawszych i najczęściej odwiedzanych przez turystów miejsc w Agrigento.

Dolina Świątyń (Valle dei Templi)

Dolina Świątyń to obszar parkowo-muzealny, na który składają się: nekropolia, starożytne mury, forum oraz agory i świątynie doryckie, które niegdyś znajdowały się w samym sercu starożytnego miasta. Historia tych starożytnych ruin sięga nawet 5-6 wieku przed naszą erą. Zostały one stworzone w klasycznym stylu, wsparte wieloma kolumnami. Świątynie poświęcone są bóstwom tj.: Polideukes i Kastor Dioskurowie, Eskulap, Wulkan, Herkules, Junona i Zeus.

Parking dla gości znajduje się przy wejściu do Porta V. Spacer po dolinie zajmuje wam około 2 godzin. Nie zapomnijcie o okularach przeciwsłonecznych i czapce — uratują was one nie tylko przed słońcem, ale także przed burzami piaskowymi, które zdarzają się tam dosyć często.

Adres: Valle dei Templi, 92100 Agrigento AG.

Przystanek: La valle dei templi.

Godziny otwarcia: 8:30-19:00.

Koszt wstępu: 10 euro, ulgowe 5 euro.

Świątynia Zeusa Olimpijskiego (Temple of Olympian Zeus)

Według projektu świątynia ta miała mieć wymiary 56 x 112 metrów i zdobić ją miały monumentalne 20-metrowe kolumny, dzięki czemu świątynia pretendowała na pozycję największej doryckciej tego typu budowli z czasów starożytnych Greków. Z powodu najazdu na miasto Kartagińczyków, świątynia nigdy nie została ukończona, a silne trzęsienie ziemi niemal całkowicie zniszczyło to, co zostało wcześniej wzniesione. Obecnie wśród ruin podziwiać można 8-metrową rzeźbę króla Telamona unoszącego do góry ręce.

Adres: Temple of Olympian Zeus, 92100 Agrigento AG.

Przystanek: La valle dei templi.

Godziny otwarcia: 8:30-19:00.

Koszt: 10 euro, ulgowe 5 euro.

Katedra (Cattedrale di San Gerlando)

Katedra w Agrigento została wybudowana w XI wieku we wówczas w najwyższym punkcie miasta. W 1244 roku świątynia poważnie ucierpiała na skutek osunięcia się skały, mieszkańcy miasta podjęli się jednak jej odbudowy. W XVII wieku budowla przeszła kolejną renowację, podczas której dodano do jej wystroju elementy barokowe. Południowa ściana katedry jest ozdobiona podwójnymi oknami normandzkimi, w jej zachodniej części znajduje się seminarium biskupów. Szerokie schody prowadzące z okazałej dzwonnicy kierują się wprost do głównego wejścia do kościoła.

We wnętrzu bazyliki widoczny jest podział na trzy nawy, które zostały odnowione po trzęsieniu ziemi z 1966 roku. Ponadto zachowała się tam jedna nawa w stylu średniowiecznym, drewniany strop z XV wieku oraz przednią część świątyni w stylu gotyckim z kolumnami o ośmiokątnej podstawie i lancetowatymi łukami. Dzwonnica i fasada kościoła wykonane zostały w stylu renesansowym.

W skromnej kościelnej kaplicy przechowywane są szczątki biskupa Gerlando, arcybiskupów, którzy zamieszkiwali Agrigento w XV-XVII wieku i innych znanych osób. W pobliżu wejścia południowego znajduje się urna z relikwiami zmarłego w III wieku św. Feliksa.

Adres: Piazza Don Minzoni, 92100 Agrigento AG.

Przystanek: Via Duomo.

Godziny otwarcia: 10:00-13:30, 15:30-19:00.

Kościół Matki Bożej (Chiesa Santa Maria dei Greci)

Grecki kościół Matki Bożej wzniesiony został w XIII wieku na ruinach znajdującej się na tym miejscu przed laty doryckiej świątyni z V wieku p.n.e.. Jest symbolem stylu grecko-bizantyjskiego. Fasadę kościoła zdobi brama z rzeźbionym gzymsem z elementami gotyckimi. Wnętrze kościoła składa się z trzech naw, a jego dach wykonany jest z drewna. Ściany budowli zdobią freski z XIV wieku. W prawej nawie znajduje się z XVI-wieczna figura Matki Bożej. Fragmenty zniszczonej doryckiej świątyni zachowały się w galerii i lewej nawie.

Adres: Salita Santa Maria dei Greci, 92100 Agrigento AG.

Przystanek: Via Santa Maria dei Greci.

Godziny otwarcia: 10:00-13:30, 15:30-19:00.

Sanktuarium św. Kalogera (Chiesa San Calogero)

Sanktuarium św. Kalogera powstawało od XIII do XIV wieku. Świątynia ta dzieli się na trzy części, które odgraniczają od siebie kolumnady złożone z sześciu kolumn korynckich. W centralnej części kościoła znajduje się prostokątna apsyda z trzema kapliczkami, a w niszy jednej z nich podziwiać można rzeźbę św. Kalogera.

Ołtarz został stworzony w XIV wieku, podobno za jego wykonanie odpowiedzialni są mnichowie z zakonu Kapucynów. Materiałami użytymi do jego konstrukcji było drewno z wstawkami z masy perłowej, pomarańczowej kory i palisandru. Dodatkową dekorację tego miejsca stanowią wielobarwne pozłacane mozaiki będące dziełem Michele Amico.

Adres: Piazzetta S. Calogero, 92100 Agrigento AG.

Przystanek: Via San Calogero.

Kościół Świętego Ducha (Monastero di Santo Spirito)

Kościół Ducha Świętego został wzniesiony w 1260 roku. Do dziś w oryginalnej formie zachowała się brama w stylu gotyckim i rozetowe okno z frontonem o stylu barokowym. Ściany budynku zdobią płaskorzeźby gipsowe autorstwa Giacomo Serpotty przedstawiające sceny z dzieciństwa Chrystusa. We wgłębieniu na lewej ścianie znajduje się marmurowa rzeźba Matki Bożej z XV wieku.

Adres: Cortile Santo Spirito, 9, 92100 Agrigento AG.

Przystanek: Cortile Santo Spirito.

Godziny otwarcia: 9:00-13:00 (w sobotę), 9:00-13:00, 15:00-18:00 (w pozostałe dni tygodnia).

Muzeum Diecezjalne

Muzeum Diecezjalne zostało wybudowane w latach 1958-1963 pod kierownictwem architekta Franco Minissiego. Zgromadzone są tam najważniejsze zabytki należące do pobliskiej katedry i sąsiedniego z nią seminarium, a także eksponaty opowiadające historię miejscowego kościoła, jego tradycjach i odbywających się w nim ceremoniach.

Adres: Via Duomo, 96, 92100 Agrigento AG.

Przystanek: Via Duomo.

Godziny otwarcia: 10:00-13:30, 15:30-19:00.

Koszt wstępu: 4 euro.

Muzeum Archeologiczne (Museo Archeologico)

Projekt muzeum archeologicznego powstał w latach 60’ XX wieku, jego opracowaniem również zajmował się Franco Minissi. Budynek położony jest w sercu starego Agrigento, na terenie dawnej willi Ciantro Panitteri. Z muzeum roztacza się wspaniały widok na Dolinę Świątyń.

Ekspozycja muzeum opowiada o historii starożytnej oraz o okresie, w którym Akragas należało do Greków. Wycieczka obejmuje zwiedzanie nie tylko samego muzeum, ale także sąsiadujących z nim zabytków — świątyni San Nicola z fasadą w stylu romańskim, ruin starożytnego greckiego placu Timoleona i zadaszonej galerii.

Najstarsza ekspozycja pochodzi z XV wieku p.n.e. — jest to najstarsze trinacria znalezione na Sycylii. Znajdziecie tam także unikatową zastawę kuchenną z VII w. p.n.e., wazony, gliniane figurki, miseczki do składania ofiar bogom, jak również i pomnik Telamona i młodych sportowców ze świątyni Zeusa.

Adres: Contrada San Nicola, 12, 92100 Agrigento AG.

Przystanek: San Nicola.

Godziny otwarcia: 9:00-19:00, w niedzielę od 9:00 do 13:00.

Koszt wstępu: 8 euro, bilet ulgowy — 4 euro.

Muzeum drogocennych kamieni (Gems Museum)

Muzeum drogocennych kamieni to bardzo wyjątkowe miejsce na mapie Sycylii. Tam będziecie mogli podziwiać przeróżne szlachetne kamienie, nauczycie się odróżniać naturalne i sztuczne klejnoty, a będziecie mogli poczuć się się jak prawdziwi badacze ucząc się korzystać z profesjonalnego sprzętu.

Adres: Via Papa Luciani, 37, 92100 Agrigento AG.

Przystanek: Via Papa Luciani.

Godziny otwarcia: 17:00-20:00 (poniedziałek), 10:30-13:00, 17:00-20:00 (pozostałe dni tygodnia).

Ogród botaniczny (Giardino Botanico di Agrigento)

Ogród botaniczny Agrigento rozciąga się na powierzchni 7 hektarów. Zobaczycie tam około 20 tysięcy gatunków rzadkich roślin, a także zwiedzicie niesamowite podziemne jaskinie.

Adres: Via Demetra, 92100 Agrigento AG.

Przystanek: Via Demetra.

Godziny otwarcia: 8:00-14:00, 15:00-18:00 (sobota, wtorek i czwartek), 8:00-14:00 (pozostałe dni tygodnia).

Życzymy wam wspaniałej podróży!

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *