Rodzaje transportu w Wenecji i jak z niego korzystać

,
Wenecja

A więc trafiłeś do Wenecji i chcesz poznać miasto. Co jest do tego potrzebne? Oczywiście, że transport.

Tak, Wenecję można obejść na piechotę, ale nie każdy ma siłę i czas. Poza tym, jest wiele ciekawych rzeczy do zrobienia na sąsiednich wyspach. Warto więc wiedzieć, jaki rodzaj transportu jest w mieście, ile kosztuje i jak kupić bilet.

» Czytaj takżeNajlepsze wyspy na Lagunie Weneckiej

Tramwaje rzeczne vaporetto

W Wenecji działa tylko transport wodny. Taksówki i autobusy nie jadą dalej niż dworzec Piazzale Roma lub Tronchetto. Dookoła wyspy kursują tramwaje rzeczne — vaporetto, na różnych trasach.

Tramwaje rzeczne vaporetto

Vaporetto (firma ACTV) jest najbardziej ekonomicznym i mobilnym środkiem transportu w Wenecji, który może zabrać Cię wszędzie. Tramwaje rzeczne kursują od wczesnego ranka do późnej nocy, są też nocne vaporetto.

Główne atrakcje miasta wygodnie zwiedzać można vaporetto nr 1, które przepływa przez Canal Grande z licznymi przystankami i kończy trasę na Lido. Na wyspy Murano i Burano można dotrzeć za pomocą vaporetto nr 12.

» Czytaj takżeCo zobaczyć w Wenecji? 10 głównych zabytków

Zwykłe bilety tramwaju rzecznego są ważne 75 minut i kosztują 7,5 euro. Jeśli planujesz podróż głównie vaporetto, zalecamy zakup karnetu, który jest ważny przez kilka dni. Bilety na 1 dzień kosztują 20€, na 3 dni — 40€, a na tydzień — 60€.

Bilet można kupić w kasie na Piazza Roma. Są one również sprzedawane na niektórych przystankach (San Marco, Rialto, Accademia, Fondamente Nove). Są też automaty z biletami. Można je także kupić na pokładzie tramwaju rzecznego, kontaktując się z załogą.

Innym sposobem jest zarezerwowanie z wyprzedzeniem ogólnego biletu na wszystkie środki transportu w Wenecji.

Bilet jest ważny od momentu skasowania. Kontrolerzy sprawdzają bilety dość często, radzimy nie lekceważyć tej zasady. Żółte kasowniki znajdują się przy wejściu do każdego przystanku tramwaju rzecznego lub w jego pobliżu.

Rozkłady jazdy i trasy Vaporetto można śledzić na tablicach elektronicznych na przystankach i w pobliżu kas biletowych. W większości przystań są mapy i znaki przystanków.

Gondole

Gondola jest najczęstszym środkiem transportu w Wenecji i starożytnym symbolem miasta. Wcześniej te wąskie łodzie z wiosłami mogły należeć tylko do bogatych rodzin.

gondole wenecja

Dziś gondole są bardziej atrakcją miasta niż prawdziwym środkiem transportu. Niemniej jednak, są one bardzo popularne. Przepłynięcie po Canal Grande piękną gondolą i przyjemną muzyką to marzenie wielu turystów.

Szlaki gondoli są inne niż vaporetto. Gondola jest wąska, bardziej zwrotna i pozwala zobaczyć wszystkie ukryte zakątki miasta, niedostępne dla tramwajów rzecznych. Maksymalna pojemność łodzi to 6 osób.

30-minutowa przejażdżka gondolą będzie kosztować 80 euro w ciągu dnia (od godziny 9 do 19) i 100 euro w nocy (od godziny 19 do 8, czas trwania — 35 minut). Płacić można tylko gotówką, przy nabrzeżach gondolowych przy głównych atrakcjach (San Marco, Accademia, Dogana) i w innych miejscach w mieście.

Pomosty można łatwo rozpoznać — są one wyposażone w specjalne znaki, a w pobliżu zawsze znajdują się gondolierzy w pasiastych koszulach i kapeluszach. Ale jest jeszcze inna opcja — zarezerwować 30-minutową przejażdżkę gondolą po Canal Grande lub prywatne zwiedzanie kanałów miejskich.

Ze względu na swoją mobilność, gondole mogą jeździć na każdej trasie. Możesz wybrać własne miejsca wyjazdu i przyjazdu. Najpopularniejsza trasa: Cannaregio — most Rialto — San Polo — San Marco.

Jeśli chcesz podróżować po cichych kanałach, poszukaj pomostów gondolowych z dala od centrum i głównych atrakcji (np. Bacino Orseolo lub Stazio Trinità).

Wenecja: Wybierz hotel

» CZYTAJ TAKŻEGondole w Wenecji: jak poruszać się po kanałach?

Promy rzeczne traghetto

Sami mieszkańcy korzystają z autentycznego środka transportu — traghetto, który jest czymś w rodzaju promu rzecznego.

Traghetto wyglądają jak gondole, ale nie mają luksusowego wystroju i obsługują je dwa wioślarze, a nie jeden. Zazwyczaj tą łodzią jeździ się na stojąco, ale jeśli się boisz, możesz usiąść: zazwyczaj wioślarze uważają na turystów.

Traghetto mieści 13-14 pasażerów. Transport ten przewozi ludzi z jednego brzegu Canal Grande do drugiego, ponieważ w mieście istnieją tylko cztery mosty łączące dwie strony kanału.

Opłata za traghetto wynosi 2 euro i płaci się żeglarzom. Wszystkie przystanki traghetto są wzdłuż Canal Grande. W tej chwili są trzy przystanki: Santa Maria del Giglio, San Tomá i Santa Sofia.

Traghetto pracują od 7:30 w dni powszednie i od 9 w weekendy do godziny 18-19.

Życzymy przyjemnych i intensywnych przeżyć!

» Czytaj takżeGdzie zjeść w Wenecji? TOP 6 przystępnych, ale wyjątkowych lokali

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *