10 głównych atrakcji turystycznych w Ragusie

, ,
Ragusa

«Wyspa na wyspie» — tak nazywają Ragusę sycylijczycy. Miejsce to przyciąga turystów z całego świata, którzy przyjeżdżają tam, aby podziwiać malownicze piękno okolicznych dolin, wąwozów i wzgórz, a także zagłębić się w zróżnicowanej lokalnej atmosferze. W Ragusie na każdym kroku rozmieszczone są przeróżne zabytki, kaplice i muzea. Stworzyliśmy dla was listę 10 głównych atrakcji turystycznych w Ragusie, które warto odwiedzić w pierwszej kolejności:

Katedra św. Jerzego (Duomo di San Giorgio)

Katedra św. Jerzego, jest dziełem słynnego włoskiego architekta Rosario Gagliardiego. Prezentuje się naprawdę imponująco: monumentalny budynek jest wykonany został w stylu późnego baroku i zwieńczony podwójną rozciągającą się w górę kopułą opartą na dwóch rzędach kolumn. Ołtarze kaplicy zdobią dzieła znanych artystów z XVIII wieku. Można podziwiać tam również pomnik św. Jerzego autorstwa Girolamo Bagnasco.

Adres: Salita Duomo, 15.

Katedra św. Jana Chrzciciela (Cattedrale di San Giovanni Battista)

Katedra św. Jana Chrzciciela hest symbolem stylu barokowego, uważana jest za jedną z największych i najpiękniejszych na Sycylii. Centralną część kościoła zdobią figury Matki Boskiej, Jana Chrzcicielai Jana Ewangelisty. Zobaczycie tam również kamienny posąg Jana Chrzciciela z XV będący dziełem Angelo Recto i Srebrną Arkę z jej relikwiami.

Adres: Piazza S. Giovanni.

Muzeum Archeologiczne (Museo archeologico ibleo)

W muzeum archeologicznym zapoznacie się się ze starożytną historią prowincji Ragusa. Eksponaty uporządkowane są tam w porządku chronologicznym i według obszarów geograficznych. Wszystkie przedmioty kolekcji zostały zrekonstruowane i zaaranżowane w pierwotny sposób tak, aby w jak najbardziej naturalny sposób odzwierciedlały starożytne życie prowincji. W muzeum podziwiać można także mozaikowe podłogi, stare piece, zrekonstruowaną nekropolię i wiele innych.

Adres: Palazzo Mediterraneo (wejście od ulicy Via Natalelli).

Godziny otwarcia: 9.00-13.30, 15.30-19.30.

Cena wstępu: 4 euro.

Kościół San Giuseppe

Zbudowany w stylu barokowym kościół św. Józefa jest częścią żeńskiego zakonu benedyktynów. Został on wybudowany na ruinach zniszczonego przez trzęsienie ziemi w 1963 roku kościoła San Tamazzo. Fasada świątyni składa się z kilku poziomów, a kolumny dzielą ją na trzy pionowe sekcje. Wewnątrz budynku podziwiać można dobrze zachowane dzieła lokalnego artysty Matteo Battaglii. Na wysokim ołtarzu są wystawione Święte Dary,przed którymi każdy wierny może wymówić cichą modlitwę.

Adres: Piazza Pola.

Kawiarnio-ciastkarnia Giovanni Di Pasquale

Prestiżowy poradnik Gambero Rosso co roku promuje kawiarnię i cukiernię Giovanni Di Pasquale na swojej liście «Najlepsze kawiarnie we Włoszech». Takie uznanie lokal zyskał dzięki serwowanym tam pysznym świeżym wypiekom i deserom, naturalnej aromatycznej kawie przygotowanej według najstarszych receptur, przyjaznej obsłudze i panującej tam przytulnej i relaksującej atmosferze.

Adres: Corso Vittorio Veneto 104.

Godziny otwarcia: wtorek — piątek: 7.00-23.00, sobota: 7.00-00.00, niedziela: 7.00-23.00.

Średni rachunek: 6-10 euro.

Pałac Palazzo Schininà

Jeszcze w XVIII wieku pałac stanowił rezydencję sycylijskiej markizy Marii Schininà, a obecnie w pałacu zasiada biskup miasta. Na tle otaczających go budynków pałac wyróżnia się wspaniałymi schodami, które prowadzą na jego pierwsze piętro. Dawniej Palazzo otoczony był wspaniałym ogrodem, w którym rosło ponad 50 gatunków rzadkich krzewów i roślin. Obecnie z bogatego niegdyś ogrodu uchowało się tylko kilka egzemplarzy.

Adres: via Roma, 109.

Zamek La Roca

Palazzo La Rocca jest dziełem architekta Don Saverio La Rocca w XVIII wieku, wzniesiony został w miejscu zniszczonych dawnych budynków. Po przeprowadzonych wielu remontach budynek zachował niemal oryginalny wygląd. Szczególną uwagę należy zwrócić na wychodzące z niego osiem unikatowych balkonów opierających się na rzeźbionych konsolach. Balkony zdobione są groteskowymi maskami i postaciami przypominającymi ludzi, z których każda ma swoje imię: balkon flecisty, służki, aniołów i inne.

Adres: via Capitano Bocchieri, 31-39.

Kościół Santa Maria della Scala

Do kościoła Chiesa di Santa Maria della Scala prowadzi 340 schodów, jest to jeden z najważniejszych budynków religijnych w Ragusie. Zbudowany w XII wieku w stylu gotyckim kościół mocno ucierpiał w wyniku trzęsienia ziemi w 1693 roku. Został on później zrekonstruowany i obecnie w stylu budynku dominują cechy stylu barokowego, jednak gotycka brama i ambona zachowały się w swojej oryginalnej formie. Kaplice kościoła są oryginalnie ozdobione płótnami sycylijskich artystów z XVIII i XIX wieku.

Adres: Corso Mazzini.

Ibla Park

Dzięki majątkowi zamieszkujących niegdyś miasto arystokratów oraz ciężkiej pracy jego zwykłych mieszkańców, w Ragusie powstało kilka luksusowych ogrodów, które dziś mogą cieszyć oko przyjezdnych. Ceremonia otwarcia Ibla Park odbyła się w 1858 roku, po czym wejście do parku dla mieszczan było zakazane jeszcze przez ponad 50 lat. Obecnie każdy może pospacerować po pięknych alejkach parku i zrelaksować się w cieniu egzotycznych drzew, rozsiąść na marmurowych ławkach podziwiając wspaniałe widoki na dolinę rzeki Irminio. W parku można również zwiedzić wybudowany w XIII wieku kościół Chiesa San Giacomo Apostolo.

Adres: Ragusa Ibla.

Pałac Bertiniego (Palazzo Bertini)

Pałac Bertiniego wykonany został w stylu późnego baroku, został wzniesiony przez rodzinę z Florydy pod koniec XVIII wieku. Brama do budynku otoczona jest dwoma pół-pilastrami, a balkony z kutymi kratami są bogato zdobione rzeźbami. Dodatkowego uroku dodają fasadzie pałacu słynne złowieszcze maski teatralne w stylu barokowym przedstawiające: żebraków, szlachciców i kupców.

Adres: Corso Italia, 35.

Życzymy udanej wycieczki!

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *